Büyülü Rüzgar Sohbet Odası

Başlatan Kagan, 06 Temmuz, 2010, 10:16:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

5. sayıyı da okudum.

Gene kızılderili mitolojisi üzerinden gidiyoruz.

Bizon kadın Whopi ortaya çıkar ve bir beyaz kadını ölümden kurtarır.

Ama bu seferde askerlere esir düşer. O sırada kalede olan Poe Ned'i yardıma çağırır.

Mastantuono'nun çizimleri oldukça iyiydi.

Kaldı 126 sayı  ;D

pizagor

Whopi hikayesi genelgeçer bir bağnaz ezberi olan kötülüğü ve şeytanı kadında görmenin etkileyici bir yorumu. İlk beş sayı içerisinde beni en derinden etkileyen hikaye bu oldu. Bir sonraki sayıda yine şahsına münhasır bir karakter olan Asla Kesmez'e dair ayrıntılar olacak 😁 Altıncı ve yedinci sayılar bu sefer uzunca bir öykünün parçaları ve işin içerisine vudu, zombi, Damballah gibi korku türünün sevdiğimiz öğelerini katan harika sayfalar.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Büyülü Rüzgar'ın hikayesinin henüz başları... Poe ile yeni tanışılmış, kolundan tutulup 'Lakota'ların kampına getirilmiş. Beklenileceği gibi Poe da ortamının bu köklü değişimine henüz adapte olamamış bir halde, muhtemelen içini kemiren bir kuşku ve onunla birlikte bir alıp başını, arkasına bakmadan kaçıp gitme düşüncesi söz konusu. Ned de Poe'nun mental rahatsızlığının, hazırlıksızlığının farkında ve mevzuyu dile getirdiğinde, Topal At o her zamanki bilgeliğini, müthiş bir gelecek vizyonuyla konuşturuyor...

Tabi ki bugünden bakarak 150 yıl öncesinden bir Kızılderili bilgesinin sesi olmak kolay, bu serzenişe asla bir itirazım olmaz 😉

V

Alıntı yapılan: hanac - 17 Ocak, 2021, 12:20:54
4. sayıyı da okudum.

Bu sefer de Hogan ile olan esas hikayenin dışında bir macera ile karşı karşıyayız.

Poe ve Ned (Büyülü Rüzgar) bir kızılderili çetesinin saldırısına uğrayan 3 kadını kurtarırlar.

Kadınlara Mormon bölgesine kadar eşlik ederler. Kadınlar aralarından birinin kardeşinin çiftliğine gitmektedir.

Ama bir canavar tarafından saldırıya uğrayan kardeşin ölüsünü bulurlar.

Ned ve Poe bu efsanevi canavara karşı mücadele edeceklerdir.

Aksiyon dolu Frisenda çizimli güzel bir macera.

Kaldı 127 sayı  ;D

4.sayıyı ben de okudum..
Bu 4.sayıdaki "canavar"ı bizim Tremors serisinden tanıdığımız devasa solucanlardan mı ya da daha eskilerden Dune serisinden mi  etkilelenerek yazdı
acaba Manfredi?
"İstemem,eksik olsun.."

memospinoz

Alıntı yapılan: V - 21 Ocak, 2021, 21:44:39
4.sayıyı ben de okudum..
Bu 4.sayıdaki "canavar"ı bizim Tremors serisinden tanıdığımız devasa solucanlardan mı ya da daha eskilerden Dune serisinden mi  etkilelenerek yazdı
acaba Manfredi?

Kapak fotoğrafındaki silüete bakarsak Freddy ile Kum Solucanı karışımı gibi.  ;D

pizagor

ŞOK ŞOK ŞOK! Öncesinde neler yaşandı, sonrasında neler oldu... Poe'nun zihnini kemiren 'neden' soruları... Yanıtlar Büyülü Rüzgar'ın sekizinci sayısı 'Windigo'da 😊

pizagor

Windigo, hem Büyülü Rüzgar'ın en sevdiğim hikayelerinden, hem de en beğendiğim kapaklarından birisi.

Ve bu sabah fark ediyorum ki başka bir kapağa da selam gönderilmiş...

newman

Bonelli'de sık gördüğümüz bir durum. Sanki başka bir seride daha vardı bu kapağın benzeri.

pizagor

Alıntı yapılan: victor - 23 Ocak, 2021, 16:27:32
Bonelli'de sık gördüğümüz bir durum. Sanki başka bir seride daha vardı bu kapağın benzeri.

newman

Doğrudur, bu kapaktı. Tebrik ederim.

pizagor

Dokuzuncu sayıda serinin çevirmeni İnci Aslıer'in kaleminden güzel bir ayrıntı aktarılmış. Kendisi karakterin ismini, 'gençlerin öyle büyülülü bir ismi sevmeyeceğini düşünerek' ilk önce Vahşi Rüzgar olarak koyacakmış ancak karakteri tanıdıkça Büyülü tanımının Ned'e tam karşılık geldiğini fark ederek bu fikrinden vazgeçmiş.

Kinowa59

Acaba diyorum. Büyülü rüzgar,  İnci aslıer hanımın düşüncesinde geçirdiği gibi  vahşi rüzgar olsaydı daha güzel olmazmiydi.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: bayram - 23 Ocak, 2021, 22:32:21
Acaba diyorum. Büyülü rüzgar,  İnci aslıer hanımın düşüncesinde geçirdiği gibi  vahşi rüzgar olsaydı daha güzel olmazmiydi.

Bence biraz klasik kaçardı. Hırçın Rüzgar, Sert Rüzgar vs.  gibi. Kulağa tanıdık gelen söylemler. Ama ben Büyülü Rüzgar ismini daha etkileyici bulmuşumdur her zaman.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Nedense bu ayrıntıyı okuduğumda aklıma gelen Punisher'ı Mavi Kaplan olarak çevirmeyi tercih eden Betül Ulukut oldu.

KenParker

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Ocak, 2021, 16:26:07

Windigo, hem Büyülü Rüzgar'ın en sevdiğim hikayelerinden, hem de en beğendiğim kapaklarından birisi.
Windigo hiç kuşkusuz en iyi Büyülü Rüzgar sayılarından biri, belki de başlıcası. Kızılderili folkolorüyle adamımız Ned'in korku türüne selam çakışı. Üstelik öyle bir yazılmış ki aile dramından efsaneye, korkudan folklore ince ince yedirilmiş. Tüm bunlar Frisenda'nın büyülü çizgileriyle buluşunca  ortaya işte bu şahane çıkmış.