Büyülü Rüzgar Sohbet Odası

Başlatan Kagan, 06 Temmuz, 2010, 10:16:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

6. ve 7. sayıyı bir arada değerlendireceğim.  İki sayı tek bir macera oluyor.

İki hikaye paralel yürüyor.

Bir tanesinde eski bir güneyli subay ölümden geri dönüyor ve yılan tanrısının oğlu olduğunu iddia ediyor.

Bu hikaye de Ned başrolde, subayın izini sürüyor ve finalde büyük kapışma oluyor.

Diğer hikaye de Poe başrolde, Chivington'da Howard Hogan yine aynı senaryo peşindedir.

Çeteler vasıtasıyla kızılderililer ile savaş çıkaracaktır. Ama planları Poe tarafından bozulur.

Hogan ve Ned yine yüzyüze karşılaşmadı. Hogan Ned'i, Poe'nun yanındakı adam diye biliyor sadece.

Kısaca vasat idi bu iki sayı, arada gereksiz uzattıkları konular vardı. Sanki bir buçuk sayı bu maceranın hakkı idi.  :)

Kaldı 124 sayı  ;D

hanac

8. sayıyı da okudum.

Bu sayı ilk sekiz sayının en iyisi idi ve gene kızılderili mitolojisi var karşımızda.

Bilinmeyen bölgelerin haritasını çıkaran bir keşif ekibi ormanda bir yaratık ile karşılaşır.

Bu yaratık Windigo'dır. Kızılderili rehberın ağzından Windigo'yu dinleyelim;

- Varolan en vahşi ve pervasız yaratık!
- İlkinden sonuncusuna kadar tüm avlarını yok etmeden asla durmaz!
- Ağaçların arasından bizi gözlüyor... Önce hangimizi yutacağına karar veriyordur!
- İnsan etine bayılır!
- Ateş Windigo'yu çeker!

Daha ilk sayfadan aksiyon başlar. Nefes alamadan olaylar gelişir.

Ned ve Poe'nun yolu da oralardan geçmektedir. Onlar da olaylara dahil olurlar.

Son sayfaya kadar heyecan hiç dinmez. Gerçekten enfes bir sayı idi.

Frisenda'nın çizimleri de oldukça iyiydi.

Kaldı 123 sayı  ;D

V

Alıntı yapılan: hanac - 24 Ocak, 2021, 11:07:28
6. ve 7. sayıyı bir arada değerlendireceğim.  İki sayı tek bir macera oluyor.

İki hikaye paralel yürüyor.

Bir tanesinde eski bir güneyli subay ölümden geri dönüyor ve yılan tanrısının oğlu olduğunu iddia ediyor.

Bu hikaye de Ned başrolde, subayın izini sürüyor ve finalde büyük kapışma oluyor.

Diğer hikaye de Poe başrolde, Chivington'da Howard Hogan yine aynı senaryo peşindedir.

Çeteler vasıtasıyla kızılderililer ile savaş çıkaracaktır. Ama planları Poe tarafından bozulur.

Hogan ve Ned yine yüzyüze karşılaşmadı. Hogan Ned'i, Poe'nun yanındakı adam diye biliyor sadece.

Kısaca vasat idi bu iki sayı, arada gereksiz uzattıkları konular vardı. Sanki bir buçuk sayı bu maceranın hakkı idi.  :)

Kaldı 124 sayı  ;D

İlk yedi sayı içerisindeki en iyi macera buydu diyebilirim.İki sayıya yayılmış bu macera şok bir giriş ile başlıyor .Öyle bir öykü ki bu; içerisinde Kuzey-Güney mücadelesinden vuduya değin bir çok fumetti western klişesini yeni aktörleriyle yeniden kurgulayıp bizlere adeta bir tiyatro eseri izletirirmişcesine perde perde finale taşıyan ve finalde ayakta alkışlattıran Manfredinin öykücülüğününe hayran bıraktıran bir öykü...
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

İlk 10 sayıyı bitirdim an itibarıyla.Bir yanda Ned ile Hogan arasındaki düşmanlık işlenirken diğer yanda mitolojik hikayeler okuduk. 9-10 sayılardaki hastalıklı baba oğul ilişkisinin nerelere varacağını da seriyi daha önce okuyan arkadaşlar biliyorlar zaten. Manfredi ilmek ilmek işliyor bu işi. İlk 10 sayıda benim de favorim Wendingo.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Tuco Ramirez

12. Sayıyı (Kurşuni Gökyüzü) ilk çıktığı dönemlerde okumuştum. Harika bir macera olduğunu hatırlıyorum. Kapak olarakta çok iyi. Yeni okuyan arkadaşlar sanırım ilk 12'nin en iyisi olduğunu düşünecekler. Yorumları merakla bekliyorum.

Edit: 11 değil 12. sayıymış. Pizagor'un mesajı üzerine düzeltildi.

darkwood

İlk sayıları tekrar gözden geçirmek faydalı oldu, arada kaçırdığım bazı sayılar olmuştu.
Onları da tamamlamış olacağım bu şekilde.
Bu arada son çıkan toplu yeni maceralar cildi Lal de baskısı tükenmiş. Satın almayı düşünenler varsa
internetten ve sahaflarda son kalan ciltlerden bulabilirlerseniz düşünmeden hemen alın. Sonra karaborsadan almak zorunda kalmayın.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 24 Ocak, 2021, 19:33:48
İlk 10 sayıyı bitirdim an itibarıyla.Bir yanda Ned ile Hogan arasındaki düşmanlık işlenirken diğer yanda mitolojik hikayeler okuduk. 9-10 sayılardaki hastalıklı baba oğul ilişkisinin nerelere varacağını da seriyi daha önce okuyan arkadaşlar biliyorlar zaten. Manfredi ilmek ilmek işliyor bu işi. İlk 10 sayıda benim de favorim Wendingo.

[spoiler]Anlatının bu kadar etkili olmasının nedeni sonundaki ters köşe diye düşünüyorum. Olaylar silsilesi Manfredi'nin gelmemi istediği, düşünmemi istediği noktaya o kadar güzel getiriyor ki o son darbe çok beklenmedik oluyor.[/spoiler]

Spoiler diye işaretledim ama 15 senelik bir kitabı da tartışırken, konuşurken spoiler kaygısı olmamalı artık. Okuyan okusaydı şimdiye kadar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 24 Ocak, 2021, 19:55:52
11. Sayıyı (Kurşuni Gökyüzü) ilk çıktığı dönemlerde okumuştum. Harika bir macera olduğunu hatırlıyorum. Kapak olarakta çok iyi. Yeni okuyan arkadaşlar sanırım ilk 11'in en iyisi olduğunu düşünecekler. Yorumları merakla bekliyorum.

Aslında 12. sayı ama sevgili Tuco Ramirez'in yazdığı gibi hakikaten gerilimin ve gizemin her sayfayla arttığı müthiş bir hikaye yazmış Manfredi. Adeta birbirine yedirilmiş üç farklı hikaye okudum; barda geçen hikaye ayrı güzel, hele finali of of of, poker masasındaki o son birkaç paneli asla unutmayacağım sanırım; Poe'nun tren yolculuğu ise diğer bir hikaye, karakterin göründüğünden ne kadar tehlikeli (ve fırsat kollayan) olduğuna dair bir kaç ipucu da veriyor. Ned, Jerk, Archer ve Greta arasında dönen olaylarsa apayrı. 90. sayfaya kadar muazzam ilerliyor Kurşuni Gökyüzü, son sekiz sayfada ise bu tempoya yakışmayan ve bence inandırıcılıktan uzak ve temelsiz bir şekilde sonlandırılıyor. Ortiz öykünün kasvetini panellere harika bir şekilde aktarıyor.

pizagor

11. sayıda ise Parlov ismi karşıma çıktı. Garipsedim açıkçası, stili Parlov'u Parlov yapan karakteristik çizgisinden uzaktı. Hikâyenin de bu sefer sönük kaldığını düşünüyorum.

V

Alıntı yapılan: hanac - 24 Ocak, 2021, 13:03:23
8. sayıyı da okudum.

Bu sayı ilk sekiz sayının en iyisi idi ve gene kızılderili mitolojisi var karşımızda.

Bilinmeyen bölgelerin haritasını çıkaran bir keşif ekibi ormanda bir yaratık ile karşılaşır.

Bu yaratık Windigo'dır. Kızılderili rehberın ağzından Windigo'yu dinleyelim;

- Varolan en vahşi ve pervasız yaratık!
- İlkinden sonuncusuna kadar tüm avlarını yok etmeden asla durmaz!
- Ağaçların arasından bizi gözlüyor... Önce hangimizi yutacağına karar veriyordur!
- İnsan etine bayılır!
- Ateş Windigo'yu çeker!

Daha ilk sayfadan aksiyon başlar. Nefes alamadan olaylar gelişir.

Ned ve Poe'nun yolu da oralardan geçmektedir. Onlar da olaylara dahil olurlar.

Son sayfaya kadar heyecan hiç dinmez. Gerçekten enfes bir sayı idi.

Frisenda'nın çizimleri de oldukça iyiydi.

Kaldı 123 sayı  ;D

Windogo ya da Wendigo..Yerli mitlerinin önemli bir karakterini daha öyküleştirmiş Manfredi.Wendigo'yu Spider Man ve Wolverine ile kapıştığı bir maceraya
yıllar önce 1N Comics'in yayınladığı Spider Man serisinde okumuştuk. Bu öyküyü gelirsek Frisenda'nın tek kelimeyle şahane çizmiş..
"İstemem,eksik olsun.."

V

9 ve 10. sayıları kapsayan iki sayılık "Taş Surat" macerasında  bir taraftan kötü karakteri psikopat seri katilin geçmişini irdelerken diğer taraftan da ileride cevaplarını bulacağımız Hogan-Ned ilişkisinin arka planda gelişmesini izliyoruz..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Alıntı yapılan: V - 26 Ocak, 2021, 23:10:51
Windogo ya da Wendigo..Yerli mitlerinin önemli bir karakterini daha öyküleştirmiş Manfredi.Wendigo'yu Spider Man ve Wolverine ile kapıştığı bir maceraya
yıllar önce 1N Comics'in yayınladığı Spider Man serisinde okumuştuk. Bu öyküyü gelirsek Frisenda'nın tek kelimeyle şahane çizmiş..

Ama Wendigo'nun Marvel evreninde asıl çıkışı The Incredible Hulk sayı 162'dir.
   Daha sonraki görülmesi Wolverine'in ilk kez görüldüğü, bizde de yayınlanan Hulk macerasındadır. Sayı 180-182 arası
   Daha sonra Chris Claremont Wolverine ile Kanada hükümeti arasındaki gerilimi sona erdirmek için Wndigo'yu X-men'de kullanır. 139 ve 140. sayılarda Wolverine Night Crawler ile birlikte Kanada'ya gider ve orada Alpha Flight'ın üç üyesi Guardian, Shaman ve Snowbird ile Wendigo ile savaşır.

V

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Ocak, 2021, 22:20:44
11. sayıda ise Parlov ismi karşıma çıktı. Garipsedim açıkçası, stili Parlov'u Parlov yapan karakteristik çizgisinden uzaktı. Hikâyenin de bu sefer sönük kaldığını düşünüyorum.
Öykü olarak serinin zayıf öykülerinden biriydi bence de. Parlov'un comics alemindeki işleri daha kaliteli.Tabiki 96 sayfa çizmek zorunluluğunun olmaması da bunda bir etken..
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: V - 29 Ocak, 2021, 00:41:08
Öykü olarak serinin zayıf öykülerinden biriydi bence de.

12. sayı bir öncekinin günahını unutturacak...

hanac

Okumada biraz geri kaldım.

En son 8. sayıyı yorumladım burada.

Şu anda tek macera oldukları için 9. ve 10. sayıyı bir arada okuyorum.

Bu hafta sonu 15. sayıyı da bitirmiş olurum.