Büyülü Rüzgar Sohbet Odası

Başlatan Kagan, 06 Temmuz, 2010, 10:16:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Alıntı yapılan: pizagor - 29 Ocak, 2021, 07:25:11
12. sayı bir öncekinin günahını unutturacak...
Aynen öyle oldu..
Ned''in hafıza kaybından dolayı geçmiş hayatını hatırlamıyor olmasını kurguladığı öykünün temeline  koyan Manfredi,Po'nun Liegia karakterine atfen yazdığı hikayede ilk panelden son kareye  kadar kendisini  zevkle okutturan bir macera sunmuş okura..Maceranın kasvetli öyküsü ve kapalı,yağmurlu  atmosferini de en iyi Ortiz resimlerdi zaten..
"İstemem,eksik olsun.."

KenParker

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Ocak, 2021, 22:20:44
11. sayıda ise Parlov ismi karşıma çıktı. Garipsedim açıkçası, stili Parlov'u Parlov yapan karakteristik çizgisinden uzaktı. Hikâyenin de bu sefer sönük kaldığını düşünüyorum.
Parlov'un acemilik dönemleri sanırım. Sonradan döktürüyor. İlerki sayılarda kızılderili totemlerinin işlendiği macera vardı, ismi aklımda değil, Parlov şahikası diyebilirim.

pizagor

Alıntı yapılan: V - 31 Ocak, 2021, 00:15:38
Aynen öyle oldu..
Ned''in hafıza kaybından dolayı geçmiş hayatını hatırlamıyor olmasını kurguladığı öykünün temeline  koyan Manfredi,Po'nun Liegia karakterine atfen yazdığı hikayede ilk panelden son kareye  kadar kendisini  zevkle okutturan bir macera sunmuş okura..Maceranın kasvetli öyküsü ve kapalı,yağmurlu  atmosferini de en iyi Ortiz resimlerdi zaten..

Poker masasındaki o son oyun unutulur gibi değil. Poker restleşmesi üzerine onlarca film sahnesi ve de çizgiroman ya da kitap sayfası görmüşümdür ama bu kadar gerilimli ve güzel anlatılanını hatırlamıyorum. İyi bir sayının en yükseldiği sayfalardı bunlar bana göre.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

9. ve 10. sayıyı bir arada değerlendireceğim. İki sayı tek bir macera oluyor.

6. ve 7. sayı ile çok benzer bir kurgu var. İki hikaye paralel yürüyor.

Bir tanesinde akıl hastanesinden kaçan bir hasta, doğduğu kasabaya gelir.

Yüzü kasabanın yanındaki dağa çok benzediği için seçilen kişi olduğunu düşünür kasaba ahalisi.

Ama bu kişi kasabaya sadece bela getirecektir.

Ned'in gördüğü bir rüya sonucu Ned ve Poe da o kasabaya doğru yola çıkmışlardır.

Ama yolları çok uzundur, acaba olayları önlemek için vaktinde yetişebilecekler mi ?

Ve tabi Hogan yine piyasadadır, klasik olarak kızılderili ile yerel halkı birbirine düşürmeye çalışacaktır.

Ned ve Hogan yine karşılaşmazlar.

Kaldı 121 sayı  ;D

Not: 10. sayının türkçe kapağını nedense bulamadım.

V

13 ve 14.sayılar kızılderili mitleriyle ilgili öykülerdi.
Bu öykülerde Ned'in şamanlık yeteneklerinin ne denli üst düzeyde olduğunu zihnimize işledi Manfredi. 14.kitap ile Hogan ve Ned arasında henüz piyonlarla devam eden savaşın yeni bir cephesine tanık olduk ayrıca..
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Ocak, 2021, 22:20:44
11. sayıda ise Parlov ismi karşıma çıktı. Garipsedim açıkçası, stili Parlov'u Parlov yapan karakteristik çizgisinden uzaktı. Hikâyenin de bu sefer sönük kaldığını düşünüyorum.

Pizagor'a katılıyorum. Çok zayıf bir hikayeydi.

Topaç adlı eski bir silahşörün tablosu bir eve uğursuzluk getirir.

Ned'den yardım istenir falan filan. Unutalım gitsin.

Kaldı 120 sayı  ;D

hanac

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 24 Ocak, 2021, 19:55:52
12. Sayıyı (Kurşuni Gökyüzü) ilk çıktığı dönemlerde okumuştum. Harika bir macera olduğunu hatırlıyorum. Kapak olarakta çok iyi. Yeni okuyan arkadaşlar sanırım ilk 12'nin en iyisi olduğunu düşünecekler. Yorumları merakla bekliyorum.

Gerçekten çok iyi bir macera, çizimleri de mükemmel Ortiz den.

Ned bir kasabada trenle gelecek olan Poe'yu beklemektedir. Beklerken askerlik yaptığı günlerden eski bir arkadaşına rastlar.

Bu arkadaş eski anıları hatırlamasına neden olacaktır. Poe'da trende bir kadınla tanışır ve Ned olmadan bir olaya karışır.

Hogan'ın olmadığı ama Ned'in geçmişine gittiğimiz güzel bir macera idi.

Kaldı 119 sayı  ;D

V

15.sayıda klasik bir intikam öyküsü işleniyor.Ancak Manfredi öyküyü Ned'in ruhani güçleriyle ilişkilendirip renklendiriyor.Öykünün ilginç tarafı Ned'in gerektiğinde ne denli soğukkanlı öldürebildiğini gözümüze gözümüze sokması..
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Serinin 19. sayısı 'Şeytanın Sol Eli' bana kalırsa en kayda değer Büyülü Rüzgar hikayelerinden biri. Hem Ned'in geçmişine yeni bir kapı açıyor, hem de Şerif Coleman gibi sıradışı bir karakteri bize tanıtıyor. Başından sonuna kadar muazzam bir anlatı, hem bu sefer sonu da 'Kurşuni Gökyüzü' gibi aceleye getirilmiyor, son paneline kadar bir bütünlük içerisinde...

V

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Şubat, 2021, 17:18:52
Serinin 19. sayısı 'Şeytanın Sol Eli' bana kalırsa en kayda değer Büyülü Rüzgar hikayelerinden biri. Hem Ned'in geçmişine yeni bir kapı açıyor, hem de Şerif Coleman gibi sıradışı bir karakteri bize tanıtıyor. Başından sonuna kadar muazzam bir anlatı, hem bu sefer sonu da 'Kurşuni Gökyüzü' gibi aceleye getirilmiyor, son paneline kadar bir bütünlük içerisinde...
Baştan sona kadar şahane bir öykü ve Frisenda da hakkını vererek çizmiş..
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

13. sayıyı da okudum.

Bu sayı da oldukça iyiydi ve gene kızılderili mitolojisi var karşımızda.

Her yıl yapılan Hunka töreni (Kabilenin tüm bireylerinin birbirlerine gerektiğinde yardım edeceklerine dair söz verdikleri tören) sırasında kötü yaratık İktomi ortaya çıkar. Kendini Öldüren'i eline geçirip törene sızmaya çalışır.

Büyülü Rüzgar ve Kendini Öldüren'den İktomi'yi dinleyelim;

- İktomi çeşitli kılıklara girebilir, bunlardan biri de çakal kılığıdır.
- Gösterişi seven bir şeytandır, civarda olduğu zaman kendini göstermeden edemez!
- İktomi yenilgiyi kolay kabul etmez..
- İktomi ne erkek, ne kadın, o sadece kandıran bir şeytan.

Aksiyon dolu güzel bir maceraydı, finalde Ned ve İktomi kozlarını paylaşır.

Oldukça beğendim.

Kaldı 118 sayı  ;D

hanac

14. sayıyı da okudum.

Köyde oldukları bir gece Ned ve Poe, gürültüyle uyanırlar. Gökten kemik yağmaktadır. Yıldız Girdabı adlı olay gerçekleşmiştir.

Ertesi sabah köye Kara ayak kabilesinden bir haberci gelir. Yeni genç bir şamanları vardır ve bütün kabileleri bu Yıldız Girdabı olayı üzerine hayalet dansı yapılacak olan törene davet ederler.

Boğa Boynuzu ve Ned törene giderler, Poe da askeri kaleye giderek askerlere kızılderililerin toplanmasının bir tören olduğunu ve panik yapmamalarını söylemeye gider.

Hogan ve 6. / 7. sayılarda Hogan'ın ortağı olarak tanıdığımız Fender de bu olayı kendi lehlerine kullanmak isterler, savaş çığırtganlığı yaparak yerel halkı kışkırtırlar.

Yeni şaman'ın da ilginç bir hikayesi vardır. Manastır'da büyümüştür ve PederSebastiyan kendisini yetiştirmiş ve kızılderililere mesih olarak yollamıştır.

15. Sayı da macera devam edecek.

Kaldı 117 sayı  ;D

hanac

15. sayıyı da okudum.

Alıntı yapılan: hanac - 05 Şubat, 2021, 20:08:29
Yeni şaman'ın da ilginç bir hikayesi vardır. Manastır'da büyümüştür ve Peder Sebastiyan kendisini yetiştirmiş ve kızılderililere mesih olarak yollamıştır.

15. Sayı da macera devam edecek.

Tam olarak devam etti diyemeyiz.

Yukarıda bahsettiğim Peder Sebastiyan var bu hikayenin içinde, bu sahte pederin liderliğinde bir hırsızlık çetesi var.

Ned ve Poe'da terk edilmiş bir kasabaya gelirler, orada huzursuz olan ruhlar Poe ve Ned ile temas kurarlar.

Çetede bu kasabaya gelince finalde büyük hesaplaşma olur, Ned tek başına çeteye karşı mücadele eder.

Vasat bir macera idi.

Kaldı 116 sayı  ;D

hanac

İlk 15 sayının Genel Değerlendirilmesi

Ned Ellis adlı eski bir askerin esas kahramanı aldığı bu seri İç Savaş'dan 3-4 yıl sonra başlıyor.

1868-1869 yıllarındayız ilk 15 sayı itibariyle. Ned bir patlama sonucu hafızasını kaybetmiş. Kendisini bulan ve iyileştiren Sıoux'lar ile yaşıyor. Kazadan sonra mı ortaya çıktığını bilmediğimiz bir özelliği de vardır Ned'in; gelecek ile ilgili rüyalar görmekte, ölüler ile iletişim kurabilmektedir. Bu özelliğini farkeden Sioux Şamanı Topal At onu veliahtı olarak yetiştirir ve ona Büyülü Rüzgar adını verir.

Willy Richards nam-ı diğer Poe ile ikili okurlar. Poe gazetecidir ve alkol problemi de vardır. Siyasetçi-İş İnsanı ilişkilerinde sözünü sakınmaz ve bu yüzden devamlı başı belaya girer. Ned ile kader birliği yaparlar. Ama öyle boş bir partner değildir Poe; zekidir, iş bitiricidir, iyi silah kullanır ve korkusuzdur.

Howard Hogan bu serinin kötü adamı, aklı fikri kızılderililer ile askerler arasında savaş çıkartmaktadır. Bu sayede kızılderili bölgelerine konacak ve bulursa altın çıkaracaktır. İlerleyen bölümlerde daha bir serinin merkezine geçeceğini biliyoruz.

İlk 15 sayı genel olarak iki kulvarda ilerler; Kızılderili mitolojileri ve Hogan'ın dümenlerini engelleme. 15 sayı itibariyle Ned ve Hogan hala yüzyüze karşılaşmadılar. Seri muhteşem olmasa da vasatın üstünde gidiyor. Kızılderili mitolojileri azalıp hikayelerdeki siyaset-entrika unsurları arttıkça bakalım ne olacak.

İlk 15 sayının en beğendiğim 3 sayısı
Sayı 8 - Windigo
Sayı12 - Kurşuni Gökyüzü
Sayı 13 - Yalanlar Şeytanı

Frisenda, Ortiz, Parlov ve Mastantuono gibi üst düzey çizerler Manfredi'nin senaryolarına eşlik ediyorlar.

pizagor

Çok güzel bir değerlendirme olmuş. Ufak bir itirazım ya da notum olacak; Parlov o bildiğimiz Parlov olmaktan şimdilik uzak. Bir sonraki Parlov sayısında biraz daha farklı gelecek, arada bir yerlere oturacak çizgisi.