Büyülü Rüzgar Sohbet Odası

Başlatan Kagan, 06 Temmuz, 2010, 10:16:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KenParker

Orayı didik didik etmiş bulamamıştım. Teşekkür ederim.
Alıntı yapılan: hanac - 13 Şubat, 2021, 13:54:25
Bonelli'nin sitesindeki bu sayfa işinize yarayabilir

https://www.sergiobonelli.it/sezioni/650/collaboratori650

19. sayıdaki şerif Coleman karakteri çok iyi işlenmiş. Arada böyle iyi şerif kötü şerif tipolojisinden sıyrılıp belirgin karakter ortaya çıkarmak yazarların en çok zorlandığı konulardan. Manfredi bir Berardi olmasa da bunu başarıyor. Diğer sayılarda Coleman'la tekrar karşılaşmak isterdim.

V

Alıntı yapılan: hanac - 13 Şubat, 2021, 14:12:08
19. sayıyı da okudum.

Çok kaliteli bir western sayısı okudum. Frisenda çizimleri de çok iyiydi.

Konusuna gelirsek; Eureka Şerifi Coleman ve Tybo Hakimi Holder arasında bir güç kapışması yaşanmaktadır.

Şerif Coleman ile Ned'in eski bir hukukları vardır. Ned gençken Coleman'ın yanında Şerif yardımcılığı yapmıştır.

Coleman-Holder kapışmasına Ned'de katılır.

Kaldı 112 sayı  ;D

Açıkara en iyi Büyülü macerası...
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Hogan'ın karısıyla ve geçmişiyle ilgili yine bol dehşet soslu güzel hikayeye az kalmış hanac.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

21. sayıyı da okudum.

Ortiz'in çizimleri ile vasat bir macera okuduğumu söylemeliyim.

South Pass City altın madenciliği ile geçinen bir şehirdir fakat altın artık çok az bulunmaktadır.

Madenciler çılgın gibi her yeri kazmakta ve patlatmaktadırlar. Bu ortamdan huzursuz olan fareler de şehri işgal etmişlerdir.

Farenin köyü kavalcısı kılıklı Jurca adlı bir adam şehre kedileri ile gelir ve şehri farelerden kurtarmak üzere anlaşır.

Ned ve Poe'da o sırada şehirdedir, Çingene Auska Ned ile temasa geçer ve Jurka ile ilgili gerçeği açıklar.

Ned ve Auska birlikte Jurka'ya karşı hareket geçerler. Maceranın sonunda Jurka'nın ölüp ölmediği belli olmaz.

Sanırım Çingene Auska ile yeniden karşılaşacağız.

Kaldı 110 sayı  ;D

hanac

22. sayıyı da okudum.

Çok güzel bir sayıydı, Parlov'un çizdiği üçüncü Büyülü sayısı. Bu sefer Parlov'un çizimleri oldukça iyiydi.

Ned ve Poe'nun yolları Ruhlar alemi ile temas kurabilen Zadig adlı çocukla kesişir.

Zadig vasıtasıyla daha önceki sayılarda sadece eski bir subay olduğunu öğrendiğimiz Ned'in babası Roderick, Ned ile temasa geçer.

Ned'in annesi sağdır ve babası onun yerini söyleyerek gitmesini ister. Yıllar sonra ana oğul buluşurlar.

Annesinin sırrı ve babasının ölüm nedeni ortaya çıkar. Poe'da Ned'in geçmişiyle ilgili inanılmaz bir şey öğrenir.

Sanırım Büyülü Rüzgar tarihçesinde çok önemli bir sayı idi.

Kaldı 109 sayı  ;D

pizagor

31. sayı 'Hogan'ın Canavarı' tüm seri adına yine kritik önemde bir sayı. Aiwass karakterinin ilk panelleri olmasının yanısıra önemli şüphelerin de tohumlandığı bir hikaye. Gayet beğendim...

pizagor

32. sayı 'Chicago Yangını' yine oldukça güzel bir sayı. Amerika Felaketler Tarihi'nin büyük olaylarından birine, serinin karakterlerini müsebbip ya da kurtarıcı olarak harika bir şekilde gömüyor Manfredi. [spoiler]Bu sayının teması bir yandan da 'size baba diyebilir miyim?!!' oluyor  :)[/spoiler]

pizagor

37. ve 38. sayılar, derinleşen Büyülü Rüzgar evreninde hem Ned'in bir miktar daha geçmişini hem de serinin antagonistlerini okura açık eden sayılar. Yine kilometre taşı sayılardan...

hanac

23. sayıyı da okudum.

Vasat bir sayıydı, Piccatto'nun çizimlerini de pek beğenmedim.

Hogan'ın sağ kolu olan Herbert psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Geçici süreliğine yerine Michael Rivet adlı adamı önerir.

Rivet, Hogan adına bir soygun gerçekleştirir ama sonra ganimetle ortadan kaybolur. Hogan tekrar Herbert'i göreve çağırır.

Bir süre sonra Pikes Peak civarında altın bulunur, eski bir maden yeniden işletmeye açılmıştır.

Altının nereden geldiğini öğrenmek için Poe alıcı kılığına girerek madeni satın almak üzere girişimde bulunur.

Altın bulundu haberi Sioux toprakları için felaket demektir. O yüzden Ned ve Poe olayı araştırırlar.

Kaldı 108 sayı  ;D

hanac

24. sayıyı da okudum.

Oldukça iyi bir sayıydı, Frisenda çizimlerini zaten beğeniyorum.

Bu sayıda önümüzdeki sayılarda önemli bir karakter olacak olan Dick Carr adlı makyaj ile kılık değiştirme uzmanı tiyatrocu ile tanışıyoruz.

Dick, Chicago'da bir cinayet olayına karışınca ortadan kaybolur ve Hogan'ın hizmetine girer.

Ferdinand adlı bir banker Hogan'ı ısrarla batıya bir geziye davet eder. Dick, Hogan'ın kılığında Herbert ile bu geziye katılır.

Bu arada Asla Kesmez bir Pawnee ile evlenen ve köyden ayrılan kızkardeşini çok merak etmektedir ve Ned'den onu bulmasını ister.

Ferdinand, Herbert ve sahte Hogan'ın (yani Dick) yolu Asla Kesmezin kızkardeşi ile kesişince konu Ned ve Poe'ya da bağlanır.

Spoiler vermeyeyim (17 yıl geçmiş yayınlanalı, ne spoilerı yahu  :)) burada keseyim.

Sadece şu kadarını söyleyeyim, Dick Carr bir ara hakim kılığına girer. Bu olay bana Tommiks'de Binbirsurat'ı hatırlattı.

O da hakim kılığına girmişti, acaba saygı duruşu var mı burada bilemiyorum.

Kaldı 107 sayı  ;D

darkwood

24. sayı Tommiks esinlenmeli güzel bir sayı olmuş gibi görünüyor, bakalım diğer sayılarda da bu tür göndermeler görecekmiyiz.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

114. sayıdayım. Serinin yorulduğunu, anlatacak yeni bir şeyi kalmadığını, tekdüzeleştiğini, fantastik öğelerden iyiden iyiye vazgeçerek o farklı anlatısını yitirmeye başladığını hissediyorum. Belki hala güzel ancak başlangıcından çok uzak...

pizagor

115. sayı ve öze dönüş misali yeniden Hogan, yeniden Asla Kesmez , yeniden Topal At, yeniden Boğa Kuyruğu, yeniden doğaüstü ve duyu ötesi. Büyülü Rüzgar'da sevdiğim atmosfer ve öğeler bunlar. Halkının özgürlüğü için, esareti, sürülmeyi, yokoluşu engellemek için savaşan adamın öyküsü benim için ikinci planda kalıyor açıkçası, tarih bizatihi spoiler oluyor bu hikâyede. Bir sonraki sayıda da fumettinin en hoş hatunu Norma Snow çıkıyormuş tekrar sahneye, ne güzel...

pizagor

Büyülü Rüzgar'da 128. sayıyı da devirdim, geriye kaldı 3 sayı. Büyülü Rüzgar rahatlıkla beş senede bir tekrar okunabilecek, her seferinde de ayrı keyif alınacak bir seri. Son bir kaç sayıdır Ümit Kireççi dostumuzun Manfredi ile yaptığı bir söyleşiye yer veriyor ve söyleşi boyunca birkaç defadır serinin 132 sayı olduğu geçiyor. Lal'in kendi yayınının iç sayfalarında yer verdiği bir söyleşide bunu düzeltmemesi ilginç. Bir ara şüphe ettim bende eksik mi var diye...

Hanac dostumuzla birlikte başlamıştık bu maratona ama sanırım o bi hayli geride kaldı :)

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Haziran, 2021, 15:39:30
Hanac dostumuzla birlikte başlamıştık bu maratona ama sanırım o bi hayli geride kaldı :)

Devam edeceğim bir gün  ;D