Çizgiromanevi ya da her neyse...

Başlatan pizagor, 04 Haziran, 2010, 22:45:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çizgiromanci...

Ilyas...

Pasaj...

Bunlar benim Kadiköy'de malum mekana çizgiroman almaya giderken o bölgeyi tanimlamak için kullandigim kelimeler...

Buradaki mesajlarimda ise kitabevinden esinlenerek türettigim (gerçi birileri benden önce türetmis de olabilir) çizgiromanevini kullaniyorum...

Sitede yine bu amaçla kullanilmis çesitli tamlamalar var...

Bunlardan biri baslikta da kullanilan çizgiroman satis noktasi ki bana çok uzun ve biraz soguk geliyor...

Bir digeri çizgiroman sahafi... Adamlarin esas isi sifir çiizgiroman satmakken kendilerine sahaf demek olmuyor...

Çizgiroman dükkani ise bana bakkal dükkanini hatirlatiyor...

Halihazirda bir karsiligi varsa lütfen hatirlatin...

Sayet yok ise diyorum ki sunun bir karsiligini bulalim, literatüre ve Türkçemize bir kelime kazandiralim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Sanirim Ingilizcede çizgiroman satan dükkanlara "comics zone" diyorlar. Çizgiroman satan bir dükkan açsam ismini "çizgiroman dünyasi" koyar ve sonra kendimi cezalandirirdim ;) Ama çizgiromanevi güzel bir isim.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 04 Haziran, 2010, 23:08:49
Sanirim Ingilizcede çizgiroman satan dükkanlara "comics zone" diyorlar. Çizgiroman satan bir dükkan açsam ismini "çizgiroman dünyasi" koyar ve sonra kendimi cezalandirirdim ;) Ama çizgiromanevi güzel bir isim.

Kadiköy Pasaji'na bütünsel olarak gerçekten de çizgiroman dünyasi diyebiliriz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Çizgiromanevi kelimesi çok hosuma gitti.

Bundan sonra bu kelimeyi kullanmaya karar verdim.

aaciltan

Arkadaslar;
Yeni bir konuya girmek istiyorum, ve bu konuda bilgisi olan herkesten yardim bekliyorum

En kapsamli çizgi roman okuyabilecegim internet siteleri hangileridir?

Bari isyerinde de bos zamanlarimda kitap okuyabileyim degil mi???

Lami Tiryaki

Ahmet merhaba,
Bir zamanlar king features resmi sitesinde(www.kingfeatures.com), yayinda olan çizgi romanlar bantlar seklinde 15 günlük periyodlar halinde yayinlanirdi. Uygulama hala devam ediyor mu bilmiyorum bir incelemeni öneririm. Burada yayinlanan sayfalari derleyip sitelerinde yer veren bir kaç yer daha vardi arastirip buraya yazarim.

Onun disinda "paylasim" adi altinda korsan çizgi roman taranip indirilen-yüklenen siteler hakkinda maalesef forumumuzda yazi yazmak yasaktir. Yanit verecek arkadaslarin bu konuya dikkat etmelerini rica ederim.

Selamlar
Lami

aaciltan

Lami bey, acil yanitiniz için çok tesekkürler.
Söylediginiz gibi Kingfeatures.com sitesine baktim ama çizgi roman yayinlayan bir bölüm bulamadim. Ona karsin bir sey ilgimi çekti sizlerle paylasayim dedim. King Features dünyada kendi ürünlerini satan kisi ve kuruluslarin isimlerini ve irtibat numaralarini vermis. Türkiye'den de benim hiç duymadigim bir firma ve kisinin ismi var, belki de siz taniyorsunuzdur.

Turkey

Ms. Zeynep Ataman   

Gamma Medya
Eceler Sok. No: 6/1 Florya
34810 Istanbul
Turkey
Tel: (90) 212 663 96 80
Fax: (90) 212 663 96 81   

aaciltan

Arkadaslar;
Hemen düzeltiyorum..
Gamma Medya, King Features'in ürünlerini satan bir firma degil, King Features kahramanlarinin Türkiye telif haklarini elinde bulunduran firma imis. Yani ben sevdigim kahramanlarin Türkiye definesini buldum.
Ah biraz da sermaye olsaydi, Mandrake, Kizilmaske ve Gordon'u ülkemizde yeniden basmak için elimden geleni yapardim.
Bakar misiniz Gamma Medya'nin elinde hangi çizgi karakterler var:
Barbie, Betty Boop, Garfield, Sünger Bob, Woody Woodpecker, South Park, Popeye, Jimmy Neutron, Dennis the Menace, Fatos (Blondie), Hasbi Tembeler, Rugrets v.s.  Ama tabii ki en önemlileri: FLASH GORDON, MANDRAKE ve PHANTOM

Lami Tiryaki

Ayrica Örümcek Adam'in eski dönemlerine ait maceralar da vardi sitede. Ahmet listesini siraladigin çizgi romanlarin bazilari muhtesem seyler. Yillar önce onlari bantlar halinde KFS sitesinden takip ediyordum. Hatta Kizilmaske ve Mandrake'nin bir kaç macerasinin eski printerimde basip A-4'lere yapistirarak maceralar bile yapmistim. Iyi hatirlattin bir ara türkçeye çevirme isini de yapayim. Sitenin adini unuttum simdi Ivan isminde Danimarkali bir arkadas bu bantlarin tamamini sitesinde depolamisti. Sitenin adini bir hatirlayabilsem. Yasal sekilde pek çok macera duruyor orada. Bulacagim ama.

Selamlar
Lami 

aaciltan

Harika...
Siz el atarsaniz bu konuda çok güzel sonuçlara gidecegiz demektir.
Beklemedeyiz...

Lami Tiryaki

Ahmet
http://www.kingfeatures.com/features/comics/mandrake/about.htm

adresine gir yandaki menüden istedigin kahramana ulasabiliyorsun. Ama stripler 5-6 günlük verilmis. Eskiden 15 günlük veriliyordu. Neyse incelemeye devam edeyim biraz.

Selamlar
Lami

aaciltan

Inanamiyorum.. 2010 yili itibari ile Mandrake, Kizilmaske, Gordon hala yayinlanmaya devam ediyor..
Neler kaçirmisiz...
Burada aglayayip karizmayi çizdirmeyeyim
Hosçakalin... Tesekkürler...

darkwood

Ahmet bey gerçektende burasi tam bir çizgiroman madeni. Yayincilarimiz umarim bunlardan güzel seyler çikarirlar ve bize ulastirirlar..

Türkçe Online çizgiroman okunabilecek telif haklarina sahip resmi içerikli ciddi bir site bildigim kadari ile yok.
Korsan içerikli olanlara ise formumuzda daha önce birçok kez degindigimiz gibi zaten karsiyim. Korsanin her türünün önce çizgiromanin kendisine, sonra yayinci ve okuyucusuna zarar verdigi kanaatindeyim.

Çizgiromanevi ismini ise degisik anlamlar içeren bir kelime olarak düsündüm.  Sifir veya 2.el çizgiroman satis noktasindan tutun, çizgiromanlarin arsivlenip okunabildigi paylasimlarinin yapildigi yerler gibi çok genis anlamlar içeren bir kelime olarak allgiladim. Forumlarda bu sekilde kullanimida güzel olabilir.
Darkwood Sakinleri..

can amca

Bu arada belki bilen vardir ama yine de söyleyeyim. Milliyet gazetesi arsivini (1950'lerden itibaren) tarayip internete koymus durumda, biraz sabriniz varsa üye olduktan sonra 70'li yillara kadar gazetelerde bir gelenek olan çizgi roman sayfalarini buradan okuyabilirsiniz. Özellikle Alptekin, Karaoglan tefrikalarini: strip formatinda yayinlanan Johny Hazard ve Cisco Kid (ve digerleri) okumak isteyenler arsivi karistirabilir. Günde 200 adet küpur görüntüleme hakki var.

rumar80

King features eskisi kadar düzenli yayınlamıyor o sitede çizgiromanları.
  Bu arada orada gördüğünüz Spider Man'ler eski değil.Stan Lee'nin günlük gazetelere yazdığı stripler.
  Bir de Rip Kirby (Dedektif Nik) birkaç yıl önce Amerika'da da yayından kaldırıldı.