Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

antiochia

Teks güzel hoş da Kızlderililer ve Siyahiler ile ilgili maceralarını okurken hep aklımın bir köşesinde ama oluyor.

Gerçi neredeyse bütün western fumettilerde de durum aynı. Çocukken çok takılmıyorsun bu tür şeylere.

Ama büyüyünce Kızılderilere ve afro-amerikanlara, meksikallıara Amerikalıların neler yaptığını görünce, okuyunca hep "ama"lar oluyor.

Bu yüzden bu karakterlerin olmadığı maceralar daha hoşuma gidiyor açıkçası...

antiochia

Altın Teks 39'u okurken Lucero'ya acıdım bir an...

DAMPYR

Teks kapaklarının içinde birtane güneş kapağı var o ne alaka teks güneş adıyladamı yayınlandı.... ??? ::) :o

köstebek

Alıntı yapılan: KIZILMASKE - 24 Haziran, 2014, 19:13:19
Teks kapaklarının içinde birtane güneş kapağı var o ne alaka teks güneş adıyladamı yayınlandı.... ??? ::) :o

O kapağı gören veya daha doğrusu o "haftalık çocuk dergisi"ni eline alıp karıştıran, bir anlamda hacı sayılabilir. türkiye'de ilk kez... 1956...

köstebek

Aslında 1970 öncesi Teks sayıları çok ilgi çekici bir şey sayılmaz; çünkü meretler ortada yoklar ve görmediğiniz şey ilginizi de çekmez.

Önümüz bayram, amcaların dayıların evlerine gidip, "hani sen gençken teks okumuyormuşsun, o dergilere ne oldu, amca?" sorusunu sormanın tam zamanı. bir yerden, kömürlük olur, yolda geçerken baktığın eskici arabası olur, hep yoklamakta fayda var.
Ama sorun şu ki, "cebimde param var, usta. Teks 1970 öncesi takım almak istiyorum" diye hangi dükkanın kapısını çalsan, en fazla çay içersiniz ( "o da cebimde param var" cümlesinin yüzü suyu hürmetine)

Uzun lafın kısası: Karakoç fasiküllerinden daha eskiye gitmeye kalkmayın, üzülürsünüz...

caretta

Yahya Bey "Güneş Çocuk Dergisi"nde Teks Türkiye'de ilk kez dolgu olarak yayınlanmıştı.1956 yılında.Sonra 2 sayı daha çıktı.Köstebek Bey 1970
öncesi Teks'lerin en ilgi çekici yanı nefis Samim Utkun kapaklarıdır.1970 öncesi Ceylan Yayınları tam 7 seri Teks çıkardı.Üç seri de 1970'den sonra.
Her dönemden forumda örnek sayfalar ve kapaklar bulunması Altın Madalyon için bir zenginlik olur kanısındayım.

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 25 Haziran, 2014, 23:55:17
Yahya Bey "Güneş Çocuk Dergisi"nde Teks Türkiye'de ilk kez dolgu olarak yayınlanmıştı.1956 yılında.Sonra 2 sayı daha çıktı.Köstebek Bey 1970
öncesi Teks'lerin en ilgi çekici yanı nefis Samim Utkun kapaklarıdır.1970 öncesi Ceylan Yayınları tam 7 seri Teks çıkardı.Üç seri de 1970'den sonra.
Her dönemden forumda örnek sayfalar ve kapaklar bulunması Altın Madalyon için bir zenginlik olur kanısındayım.

elbette, kapaklara bir şey demiyorum; üstelik çok büyük bir zenginlik olacağı da kesin. Ben yalnızca o kapakları görüp de dergileri arayıp bulmaya kalkışacak genç dostlarımızın çıkacakları bu zahmetli yolda üzülmelerini istemediğim için uyardım. Yani Karakoçlar'dan önceki serileri pek aramaya kalkışmasınlar, zaman kaybetmesinleri diye....

caretta

1970 öncesi Ceylan Yayın  Teks'leri toplamak hem zor hem de bayağı keseye zarar bir uğraş.Hele gençler hiç uğraşmasınlar.Hepsi Oğlak Yayıncılık
Altın Seri'de sıralı  olarak yayınlandılar.Benim gibi Teks'e hayran dinozor okuyucular bu eski serilerin de izini sürüyoruz.Ne zaman hangi seri kaç
sayı çıkmış.Sağlıklı listeler oluşturmak bakımından.

DAMPYR

Alıntı yapılan: caretta - 25 Haziran, 2014, 23:55:17
Tabiki siz üstatlardan her türlü bilgiyi alacağız ki bizde bilgilenelim... 8) 8) 8)

OZAN BALIM

Alıntı yapılan: caretta - 26 Haziran, 2014, 18:37:01
1970 öncesi Ceylan Yayın  Teks'leri toplamak hem zor hem de bayağı keseye zarar bir uğraş.Hele gençler hiç uğraşmasınlar.Hepsi Oğlak Yayıncılık
Altın Seri'de sıralı  olarak yayınlandılar.Benim gibi Teks'e hayran dinozor okuyucular bu eski serilerin de izini sürüyoruz.Ne zaman hangi seri kaç
sayı çıkmış.Sağlıklı listeler oluşturmak bakımından.

Maalesef mevcut serileri takip etmek bile maddi olarak büyük bir fedakarlıkken sahafiyeye para ayırmak bizim için hayal. Ama bir gün neden olmsasın...

köstebek

Günün sorusu:

"Kuzeyden esen soğuk hava gibi geldiği söylenir. Adı kuzeyde korku ile çağrılır. Tex'in yasasını çiğneyeni ölüm anında bulur. Tarih ve efsane, gerçek ve gerçeküstünün birleştiği yerde Tex vardır."

cümlesi nerede kullanılmıştır?

tommikser

Böyle soru soranlar ödül verir.Forumda örnekleri çok sizin ödülünüz ne? Pizza çay vs. Demeyin sayılmaz.Sadece kitap geçerlidir.Soru sorarken dikatli olmak gerek ;)

köstebek

Alıntı yapılan: tommikser - 30 Haziran, 2014, 14:17:28
Böyle soru soranlar ödül verir.Forumda örnekleri çok sizin ödülünüz ne? Pizza çay vs. Demeyin sayılmaz.Sadece kitap geçerlidir.Soru sorarken dikatli olmak gerek ;)

Çok zor bir soru sayılmaz; ama kabul kitap olsun. Doğru cevabı veren ilk 300 kişiye (işte şaka bu! aslı ilk kişi) baskısı tükenmemiş ve istediği bir Çizgi Düşler kitabını bir yerlerden bulup gönderebilirim. Kargo alıcıya aittir...

hanac

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: hanac - 30 Haziran, 2014, 17:45:20
Caretta abi kazanir.  :)

+1
Bu arada benim Lilith ne oldu sayın köstebek ;D ;D şimdi hatırladım onu :)