Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Sen yazmazsan çok bekleriz abi...:)

caretta

Teks'in "Taşların Efendisi"(Oğlak Altın Teks 101-103)macerasının konu alındığı filmi yıllar önce televizyonda ATV kanalı göstermişti.

caretta

Oturanlar.Soldan sağa:Nat Mc Kenneth,Montales,Kit Carson,Pat Mc Ryan.
Ayaktakiler.Soldan sağa:Gros Jean,General Davis,Jim Brandon,Cochise,Tex,Tiger Jack,Kit Willer,Tom Devlin, El Morisco

ferzan

Haziran00 dostumun mesajını gecikmeli olarak şimdi cevaplayabiliyorum, kusuruma bakmayın lütfen...

Tex'in ilk yıllarında ( daha sonra Zagor'da olduğu gibi ), yani 40'ların sonunda ve 50'lerin başında gözüpek rangerimiz bugün bildiğimiz sayfa ve fasikül olarak değil de strip halinde, yani şerit bant olarak haftalık yayınlandı diye biliyorum...Kıdemli Tex okurları dikkat ederse, altın serinin başlangıcından itibaren bir süre boyunca, üç bantlık sayfa formatında her bandın sonunda bant numarası görecektir ve 32 bantta bir, yani 9,5 sayfada bir tek panel kare biçimli bir başlık ve macera adı yenileme durumu söz konusudur...Bu durum altın serinin ilerleyen sayılarında sona erer ve artık Tex sayfa olarak üretildiğinden, bantların her biri numaralandırılmaktan vazgeçilir...Bunu da şöyle yorumluyorum...O dönem için haftalık 32 bant, yani haftalık 9,5 sayfa çıkarmak çok zor olsa da imkansız değil ve Galep gibi çizerleri Galep yapan yegane unsurdur başlangıca dair...Benzer birşey Zagor'da da dikkatimi çekmişti...Künyelere bakarsanız, ya da Bonelli'nin sitesine, orijinal sayı atıyorum 318 ise bir de Tutto 354 falan yazar...Sanırım tutto tabiri bant yayınını da dahil eden sayı numarası, normal olan orijinal sayı numarası da fasikül olarak çıkmaya başladığı andan itibaren olan hali...Şöyle bir çıkarım yaptım ben de...Bu durumda Galep'e kendiliğinden yedek yaptırılmış oldu...Uzun bir süre bantlar devam etti, sonra bantlar sayfa olarak tekrar yayınlanırken Galep'in tek başına seriyi insani şartlarda götürme fırsatı oldu ya da hakkaten Galep katır gibi yüklendi...Zira Tex fasiküllerin ilk sayılarında periyod her zaman aylık değil, bazen iki aylık falanmış...Bonelli sayfasında öyle gözüküyor...Açıkçası bu yorumlarım tahminden ibaret...Net bilgi sahibi olanlar ışık tutarsa bu bant ve sayfa geçişi dönemine ve tutto olayına, çok sevinirim...

EsseGesse'ler için de benzer bir durum geçerli sanırım...Blek ve Tommiks de strip formatında haftalık olarak yayınlanmış...Blek'te de hep dikkatimi çekmiştir 16 sayfada bir yenilenen macera başlığı olayı...Sanıyorum bu da 48 bantlık bir formata tekabül ediyor ( 16 x 3 )...Yalnız EsseGesse'nin üretkenlik adına şansı, üç kişi olması...Yanlış hatırlamıyorsam üçlüden biri sadece yazar, biri sadece çizer, bir diğeri ise hem yazar hem de çizer...Bu ekibin haftada 48 bant üretmesi bana gayet akla yatkın geliyor...Yine yanlışım varsa beni düzeltin, zira güncellenmemiş eski bilgilerimden faydalanıyorum şu an...Bu strip formatları haftalık olmayabilir de...Belki Berent abi bu konuda daha dişe dokunur şeyler biliyordur...

Bu strip ve bant olayını bir de örneklerle pekiştirelim...

Not : Ferri'nin internette gördüğüm bir videosunda, hala daha strip formatında çalışıp öyle teslim ettiğini görmüştüm...Yani 96 tane sayfa yerine 288 adet bant  ( 96 x 3 ) teslim etmeyi yeğliyor sanırım...Bantların büyüklüğü de bildiğimiz A4 formatına yakın...Koca sayfayı kirletmeden zaptetmektense bu yöntem daha pratik gibi...Nasıl olsa teknik aşamada bantlar sayfaya çevriliyor ama Bonelli çizerlerinin geneli sayfa olarak üretim yapıyor tabii...

Not 2 : Bu strip olayına ayrıca bayılıyorum...Günümüzde web ortamında bazı profesyonellerin elinden çıkma çok değişik strip ya da strip çıkışlı örnekler mevcut...Yakında bu formata yönelik detaylı birşeyler karalayacağım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

haziran00

Cevaplar, doyurucu bilgiler ve görseller için çok teşekkür ederim. Kafamda daha iyi oturdu :)

darkwood

Strip görselleri çok iyimiş hakikaten, özellikle Tommiks ler çok hoş görünüyor.
Darkwood Sakinleri..

seferkaraca

Alıntı yapılan: ferzan - 14 Ocak, 2015, 11:18:57
    Haziran00 dostumun mesajını gecikmeli olarak şimdi cevaplayabiliyorum, kusuruma bakmayın lütfen...

Tex'in ilk yıllarında ( daha sonra Zagor'da olduğu gibi ), yani 40'ların sonunda ve 50'lerin başında gözüpek rangerimiz bugün bildiğimiz sayfa ve fasikül olarak değil de strip halinde, yani şerit bant olarak haftalık yayınlandı diye biliyorum...Kıdemli Tex okurları dikkat ederse, altın serinin başlangıcından itibaren bir süre boyunca, üç bantlık sayfa formatında her bandın sonunda bant numarası görecektir ve 32 bantta bir, yani 9,5 sayfada bir tek panel kare biçimli bir başlık ve macera adı yenileme durumu söz konusudur...Bu durum altın serinin ilerleyen sayılarında sona erer ve artık Tex sayfa olarak üretildiğinden, bantların her biri numaralandırılmaktan vazgeçilir...

EsseGesse'ler için de benzer bir durum geçerli sanırım...Blek ve Tommiks de strip formatında haftalık olarak yayınlanmış...Blek'te de hep dikkatimi çekmiştir 16 sayfada bir yenilenen macera başlığı olayı...Sanıyorum bu da 48 bantlık bir formata tekabül ediyor ( 16 x 3 )...Yalnız EsseGesse'nin üretkenlik adına şansı, üç kişi olması...Yanlış hatırlamıyorsam üçlüden biri sadece yazar, biri sadece çizer, bir diğeri ise hem yazar hem de çizer...Bu ekibin haftada 48 bant üretmesi bana gayet akla yatkın geliyor...Yine yanlışım varsa beni düzeltin, zira güncellenmemiş eski bilgilerimden faydalanıyorum şu an...Bu strip formatları haftalık olmayabilir de...Belki Berent abi bu konuda daha dişe dokunur şeyler biliyordur...

Teks'in strip formatından sayfa formatına geçmesi orijinal sayı no:63, bizdeki Maceraperest Çizgiler aynı sayı 63'teki Muhafızlar cildine denk gelir. Sayfa 67'de "Otlakta Felaket" adlı maceradan itibaren stripten sayfa uygulamasına geçilmiştir. Bu macera aynı zamanda Erio Nicolo'nun çizdiği ile Teks macerasıdır. Daha önceki mesajlarda konu edilen kılık kıyafet mevzusuyla ilgili ilginç bir anekdot vardır bu serüvende. Nicolo ilk macerayı çizerken Galep'e uymuş ve Carson'u normal kıyafetinde çizmiştir. Ancak Nicolo sonraki maceralarda Carson'un gömleğini pantolonunun üzerinde resmetmiştir. Sanırım Teks çizerlerinde ilk kez Nicolo böyle bir değişim yapmıştır.

EsseGesse'ye gelince. Üçü de çiziyordu. Sinchetto, Guzzon, Sartoris. Ancak Sinchetto baş çizerdi ve senaryoya hiç karışmazdı. Guzzon ise hem senaryonun oluşumuna yardım eder hem de çizerdi. Sartoris ise baş yazardı. Onun çizimleri ise bir macera içinde çok azdı. Örnek vermek gerekiyorsa 64 sayfalık bir Swing macerasında 35 sayfa Sinchetto çiziyorsa, Guzzon 25, Sartoris ise 4 sayfa çiziyordu. Tabii ara sıra fazlalaştığı ya da azaldığı da oluyordu. Aşağıda çizim örnekleri var.

Sinchetto çizimi Swing

Guzzon çizimi Swing

Sartoris çizimi Swing

Bu Tommiks sayfasında ilk iki bant Sinchetto'nun, son bant ise Sartoris'in çizimi.

Bu Tommiks sayfasında ise üç bant ta Guzzon'a ait.

tommikser

Bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

seferkaraca

Nicolo çizimi Teks. Carson'un gömleği pantolon üzerinde.

Nicolo çizimi Teks. Carson'un gömleği pantolon üzerinde.

Ticci çizimi Teks. Carson'un gömleği pantolon içinde.

Galep çizimi Teks. Carson'un gömleğine dikkat. Bu sahne Mefisto'nun üçüncü gelişi.

Galep çizimi Teks. Bu kez Mefisto'nun oğlu Yama macerası. Yama'nın üçüncü gelişi, "Mefisto'nun Gölgesinde" adlı macera. İlk iki Yama macerası Oğlak'tan çıktı üçüncüsü ilerleyen yıllarda Çizgi Düşler'den çıkacak.

Letteri çizimi Teks. Carson'un gömleği pantolon içinde.

caretta

Karson'u gömleği paltolon dışında çizen Nicolo'dan başka çizen yok.

alan ford

Sefer bey bu nüanslar için sonsuz teşekkür. Keşke daha çok yazsanız :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

seferkaraca

yunusmeyra

Ferzan'ın ayrıntılı ve teknik izahları,Seferkaraca'nın katkılarıyla harika hale geldi..Seferkaraca,teks ve fumetti katkılarınızı bekliyoruz :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

s.b

Bu ayrıntılı bilgilendirmeler için çok çok teşekkürler ferzan ve seferkaraca.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

köstebek

Tex 8. sayıların mahallede dağıtımı başladı.
klasik 8'in içinde 20 tane kart var. Yani daha basmadığımız 9. ve 10. sayıların kartları da içinde. Sayarak alın, dikkatli alın. sonra eksik çıktı, fazla çıktı, cümlelerine yapacak bir şeyim yok... Admini gelse tanımam...

Sadece Atilla Abi ve Orhan Abi torpil geçerim o kadar.