2021 Kasım - Çizgi roman listesi

Başlatan afu, 05 Kasım, 2021, 15:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: KenParker - 19 Kasım, 2021, 15:18:19
Dizüstü bilgisayarın ekranı dokunmatik olduğu halde o kadar dijital çizgi roman okudum bir kez ısınamadım. Kitabı elle tutmanın, evirip çevirip bakmanın tadını vermiyor. Tuhaf bi yapaylık hissi var.

Ben ona sahip olmanın hazzı diyorum :) Dijital bir nesne sahiplik hissi vermiyor. Millet şu sıralar Metaverse derken biz ihtiyarlara NFT bile anlaşılmaz ve tuhaf geliyor diye düşünüyorum :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Alıntı yapılan: bayram - 18 Kasım, 2021, 18:04:31Bu gözler ne yıkımlar gördü. Ve bu beden ne yıllar taşıdı " görecek güzel yarınlar var" idealleriyle. Tarih, hep ileri, evrensel güzelliklere akar diye düşünürken, bizlere ( 78 kuşağı) değişmeli dediklerimizi aratır hale geldi. İçi boş hamasi söylemlerle geniş ve yoksul kitleler uyutulurken, uyutanlar semirdi, küplerini değil, ambarlarını doldurdu. Oysa, kuşağımın o güzel idealleriyle; ne umutlarla yola çıkmıştık. Yenildik, ezildik, yok edildik.                             Ve sonuç: üç günlük Dünyada, ben ve benim gibi ruhundaki  çocuksu masumiyeti çizgi romanlarla süsleyen, biraz olsun yaşam umudumuz olan renkli Dünyamızı bize çok gördüler. Ne edeyim. Bu yaştan sonra, hasta ve umutsuz bedenimle nereye gideyim...

Bayram Abi, umutsuzluk bizi bozar. Lal oldukça fumetti cephesi her şekilde devam eder.

2022'de bol bol manga, fasikül ve one-shot görürüz, serilerin devam edeceğini pek düşünmesem de, piyasada total bir çöküş yaşanacağını şahsen düşünmüyorum. Bu sene de herşeye rağmen çok iyi bir performans gösterildi ki İstanbul fuarı ile sene sonu iyi bir sonuca ulaşırız. Alfa ve İthaki sayesinde kaliteli örneklere ulaşabiliyoruz hala. 2022'de de bu aynen devam eder. Öyle veya böyle geçtiğimiz on yılda çizgiroman bir kültür olarak iyice kendine yer buldu, burada ekonomik sebeplerle bir duraklama ya da gerileme olsa da, total çöküş senaryosu olacağını kesinlikle düşünmüyorum.

Bu arada, Çizgi Düşlerin daha bir senelik Star Wars telifi var, önümüzdeki sene de Star Wars'lara devam edecekler.

Ümidimizi koruyalım. Sene sonu İstanbul fuarı akabinde bol bol konuşuruz bunları.
They drew first blood...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 19 Kasım, 2021, 16:25:57Bayram Abi, umutsuzluk bizi bozar. Lal oldukça fumetti cephesi her şekilde devam eder.

2022'de bol bol manga, fasikül ve one-shot görürüz, serilerin devam edeceğini pek düşünmesem de, piyasada total bir çöküş yaşanacağını şahsen düşünmüyorum. Bu sene de herşeye rağmen çok iyi bir performans gösterildi ki İstanbul fuarı ile sene sonu iyi bir sonuca ulaşırız. Alfa ve İthaki sayesinde kaliteli örneklere ulaşabiliyoruz hala. 2022'de de bu aynen devam eder. Öyle veya böyle geçtiğimiz on yılda çizgiroman bir kültür olarak iyice kendine yer buldu, burada ekonomik sebeplerle bir duraklama ya da gerileme olsa da, total çöküş senaryosu olacağını kesinlikle düşünmüyorum.

Bu arada, Çizgi Düşlerin daha bir senelik Star Wars telifi var, önümüzdeki sene de Star Wars'lara devam edecekler.

Ümidimizi koruyalım. Sene sonu İstanbul fuarı akabinde bol bol konuşuruz bunları.

Çok güzel söylüyorsunda Hükümette bu inat oldukça 2022 de Doların 15 bulacağı bi gerçek buna hangi yayınevinin dayanacağını söylüyebilirsin bak bu ay yayınlar kesildi ortada bi belirsizlik var yayınlar çıksa bile zamlı çıkacak okurlar birçok yayını elemek zorunda kalacak.üstüne birde kargo parası eklenecek en ucuz kargo olan ptt bile kargoya yurt içinde % 30 zam yaptı hadi eskisi gibi kitap getirt Yayınevleride karı azalan yayınları yüksek telifler nedeniyle devam ettireceğini düşünmüyorum Pembe tablo çizmeyi bırakın artık Hiçbir yayınevi Kar etmediği işe girmez özellikle süreli yayınlarda...

tenten

İstanbul Kitap Fuarı maalesef bu yıl da yapılmayacakmış, geçen ay açıkladılar.

Mrtekin

Alıntı yapılan: DAMPYR - 19 Kasım, 2021, 18:17:22Çok güzel söylüyorsunda Hükümette bu inat oldukça 2022 de Doların 15 bulacağı bi gerçek buna hangi yayınevinin dayanacağını söylüyebilirsin bak bu ay yayınlar kesildi ortada bi belirsizlik var yayınlar çıksa bile zamlı çıkacak okurlar birçok yayını elemek zorunda kalacak.üstüne birde kargo parası eklenecek en ucuz kargo olan ptt bile kargoya yurt içinde % 30 zam yaptı hadi eskisi gibi kitap getirt Yayınevleride karı azalan yayınları yüksek telifler nedeniyle devam ettireceğini düşünmüyorum Pembe tablo çizmeyi bırakın artık Hiçbir yayınevi Kar etmediği işe girmez özellikle süreli yayınlarda...

Üstad, pembe tablo falan çizdiğim yok, durum tüm açıklığı ile ortada zaten, hakeza bu durum sadece bu seneye özel bir durum da değil, ekonomik kriz en azından bir 5 senedir devam ediyor, üstüne son iki senedir pandeminin etkileri de var. Fakat herşeye rağmen, sektörün son 11 senenin performansı da aşağıda. Ben bu senenin yine geçen seneki gibi olduğunu düşünerek, 
400'ü zorlayan bir kitap sayısı ile kapatacağımızı düşünüyorum. Yine, yayımcılarımızdan çok fire vermedik. Son olarak, bağımsızından fumettisine ciddi bir çeşitlilik de var. Bunlar "sektör olmaya çalışan bir alt sektör" için kötü göstergeler değil. Ümitvar olmak için elimizde veri var yani. 

Kitap elemeye gelince, zaten uzun zamandır kitap eliyoruz, internet indirimi takip ediyoruz, ikinci ele göz dikiyoruz, vs, vs, bunlar bu seneye has şeyler değil. Artı, burada en şanslı olan grup, sizin gibi sadece bir dala, sizin örneğinizde "fumettiye", odaklanmış olan grup aslında. Manga, comics, bağımsız gibi her türden okumak isteyen benim gibilerin eleme ve seçim süreçleri sizinkilerden bin kat daha zorlu. Ama neticede bir şekilde bütçe ayarlayıp, uydurup, kaydırıp, yola devam ediyoruz sektör gibi.

2022'de kolay kolay seri devam eder demedim zaten, yayıncılar daha çok manga, fasikül, one-shot gibi kendini daha kolay döndüren ürünlere yönelirler. Ama daralma, duraklama, gerileme olsa da bir "total çöküş" yaşanmaz.

2021: Ekonomik kriz+Pandemi:?
2020: Ekonomik kriz+Pandemi:396 (2015'e dönüş)
2019:Ekonomik kriz:363 (2014'e dönüş.)
2018;Ekonomik kriz:427 2017 ile aynı.)
2017: 425 Kitap % 4,4 büyüme(Altın Sene)
2016: 409 Kitap %8,5 büyüme
2015; 373
2014: 303
2013: 294
2012: 233
2011: 213
2010: 200 kitap
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: tenten - 19 Kasım, 2021, 18:39:35
İstanbul Kitap Fuarı maalesef bu yıl da yapılmayacakmış, geçen ay açıkladılar.

Yapmayın, Ankara fuarından sonra yapılır diye düşünmüştüm. Kötü oldu.
They drew first blood...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 19 Kasım, 2021, 20:34:05Üstad, pembe tablo falan çizdiğim yok, durum tüm açıklığı ile ortada zaten, hakeza bu durum sadece bu seneye özel bir durum da değil, ekonomik kriz en azından bir 5 senedir devam ediyor, üstüne son iki senedir pandeminin etkileri de var. Fakat herşeye rağmen, sektörün son 11 senenin performansı da aşağıda. Ben bu senenin yine geçen seneki gibi olduğunu düşünerek, 
400'ü zorlayan bir kitap sayısı ile kapatacağımızı düşünüyorum. Yine, yayımcılarımızdan çok fire vermedik. Son olarak, bağımsızından fumettisine ciddi bir çeşitlilik de var. Bunlar "sektör olmaya çalışan bir alt sektör" için kötü göstergeler değil. Ümitvar olmak için elimizde veri var yani. 

Kitap elemeye gelince, zaten uzun zamandır kitap eliyoruz, internet indirimi takip ediyoruz, ikinci ele göz dikiyoruz, vs, vs, bunlar bu seneye has şeyler değil. Artı, burada en şanslı olan grup, sizin gibi sadece bir dala, sizin örneğinizde "fumettiye", odaklanmış olan grup aslında. Manga, comics, bağımsız gibi her türden okumak isteyen benim gibilerin eleme ve seçim süreçleri sizinkilerden bin kat daha zorlu. Ama neticede bir şekilde bütçe ayarlayıp, uydurup, kaydırıp, yola devam ediyoruz sektör gibi.

2022'de kolay kolay seri devam eder demedim zaten, yayıncılar daha çok manga, fasikül, one-shot gibi kendini daha kolay döndüren ürünlere yönelirler. Ama daralma, duraklama, gerileme olsa da bir "total çöküş" yaşanmaz.

2021: Ekonomik kriz+Pandemi:?
2020: Ekonomik kriz+Pandemi:396 (2015'e dönüş)
2019:Ekonomik kriz:363 (2014'e dönüş.)
2018;Ekonomik kriz:427 2017 ile aynı.)
2017: 425 Kitap % 4,4 büyüme(Altın Sene)
2016: 409 Kitap %8,5 büyüme
2015; 373
2014: 303
2013: 294
2012: 233
2011: 213
2010: 200 kitap
Daha önceki Kriz konusunda ve yayıncılar daha çok manga, fasikül, one-shot gibi kendini daha kolay döndüren ürünlere yönelirler konusunda yazdıklarınıza katılıyorum Ama o zaman kriz Dövizi fazla etkilememişti, Bu Sefer Durum Farklı,Seninde bana hak vereceğini Umuyorum Bu sefer Kriz 7 den 70şe herşeyi etkiliyen Dövizde Durum hiç parlak değil umarım durum senin dilediğin gibi olur...

Mrtekin

Ben size ve diğerlerine sonsuz hak veriyorum ve fakat sektörde toplu bir yıkım olacağını düşünmüyorum.

Fumetti gibi zaten trend olarak aşağıya giden bir türde dahi, Türkiye'de kendini sahiplenen "Lal" olduğu sürece, fiyat artışı olsa da kitaplar yayımlanmaya devam eder. Lal'de bence "Audace" ve Darkwood Novels ile bu konuda hakkaten başarılı bir performans gösteriyor. Bu fumetticiler için bir nimet.

Bu arada Lal'in son Zagor KM'si dağıtıma çıkmadan karaborsaya mı düştü ya da, çok az basıldığı için kapışıldı mı? Her tarafta tükendi birdenbire...
They drew first blood...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 19 Kasım, 2021, 21:27:26
Bu arada Lal'in son Zagor KM'si dağıtıma çıkmadan karaborsaya mı düştü ya da, çok az basıldığı için kapışıldı mı? Her tarafta tükendi birdenbire...
Hangi Zagor Km den Bahsediyorsun Lal Yayınları bu hafta dağıtıma çıkacaktı Çıkamadı Haftaya Zamlı Dağıtıma Çıkacağı Söyleniyor Daha Hiçbiryere Verilmedi bildiğim Kadarıyla...

Rossi

Kagit bulunamadığından Julia ancak bu hafta baskıya girebilmiş. Umut ediyorum haftaya dağıtıma girer.

Mrtekin

Alıntı yapılan: DAMPYR - 19 Kasım, 2021, 21:34:05
Hangi Zagor Km den Bahsediyorsun Lal Yayınları bu hafta dağıtıma çıkacaktı Çıkamadı Haftaya Zamlı Dağıtıma Çıkacağı Söyleniyor Daha Hiçbiryere Verilmedi bildiğim Kadarıyla...

Zagor Km 120. Zamlı da çıksa adedi baya limitli olmaya başladı anladığım kadarı ile. Direkt kolleksiyoncular ya da sahaflar toplayıp işi bitiriyor. Sevenleri ellerini hızlı tutsunlar, çok çabuk tükeniyor.
They drew first blood...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Rossi - 19 Kasım, 2021, 21:55:53
Kagit bulunamadığından Julia ancak bu hafta baskıya girebilmiş. Umut ediyorum haftaya dağıtıma girer.
Devam edecekse bu çok güzel haber daha düşük kağıda basılsın ama devam etsin kimse bu krizde kağıt kalitesi sorgulamaz...

KenParker

Alıntı yapılan: Rossi - 19 Kasım, 2021, 21:55:53
Julia'mız bekleniyor.

hanac