Julia Serisi - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 26 Temmuz, 2010, 21:42:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Öncelikle devamı geldiği için teşekkür ilker bey ardından sıralayalım eksikliklere.Benim aldığım son iki sayıda da1001 4-çizgidüşler 1 baskılarda sorun var .Ben mükemmeliyetçiyimdir.Benim şansıma mı dır nedir her ikisinde de soluk baskılı sayfalar,yarıdan kesilmiş kareler var.Baktım 1001 ile başlanan arı matbaa sizinlede devam ediyor .Merak etmeyin benim matbaam yok ama eğer bir kalite yakalamak  istiyiyorsanız bu matbaa işini bir düşünün veya gerekli kalite kontrollerini yaparak/yaptırarak piyasaya verin.Tamam yiğidin hakkını yiğide verelim kağıt kalitesi lal kitaptan iyi duruyor ama...Ayrıca 1001 yayında yazılan ilk sayfadaki macera yazar/çizer adı neden yazılmadı son sayıda ?Çok faydalı oluyordu.Tekrar yazarsanız güzel olur.+2.sayfalardaki yazılarda güzel olmuş Devam...Yolunuz açık olsun.Sevgi ve saygıyla.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Bendeki kitapta öyle sorunlar yok.Altay aldığın yerden değiştirebilirsin. matba hatası sana denk gelmiş sanırım.1001 roman logosuyla basılanlarda da sorun yoktu bende.kitap kapağı içi yazı hatalarınında 2.inde düzeleceğine eminim ben.Julia Forever... 8) 8) 8)

yalcinerol345

1.cilt HC olarak çıktı mı ya da çıkacak mı?

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Çizgi Düşler 2.albüm

Lordsburg Yolunda

Julia ve Emily bir otobüs yolculuğuna çıkarlar. Otobüste iki hırsız bulunmaktaydı ve bunlar silahlı idi.Polis neden otobüsün yolunu kesti bu hırsızlar tanınmaktanmı korkuyordu?.Herhalde Giancarlo Berardi yazacak bişi bulmayında bu kadar kötü bir hikaye yazmış. Bugüne kadar okuduğum en kötü macerası idi Julia'nın şimdi ikinci maceraya bailayacağım.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Alıntı yapılan: hennessy - 03 Mart, 2013, 22:50:48
Çizgi Düşler 2.albüm

Lordsburg Yolunda

Julia ve Emily bir otobüs yolculuğuna çıkarlar. Otobüste iki hırsız bulunmaktaydı ve bunlar silahlı idi.Polis neden otobüsün yolunu kesti bu hırsızlar tanınmaktanmı korkuyordu?.Herhalde Giancarlo Berardi yazacak bişi bulmayında bu kadar kötü bir hikaye yazmış. Bugüne kadar okuduğum en kötü macerası idi Julia'nın şimdi ikinci maceraya bailayacağım.
Murat Julia'dan öyle hemen vazgeçme, julia'da her sayıda konular birbirine benzemesin diye böyle bir konu yazmışlardır.bütün çizgi romanların iyi kötü konuları var.julia'da aksiyonu bol maceraları güzel oluyor.julia okumaya devam diyorum... 8) 8) 8)

hennessy

Ben Julia'dan vaz geçeceğimi söylemedim Türkiye'de çıkan tüm seri elimde mevcuttur. Ama son cilti hiç beğenmedim.2.hikaye Taxi Driver'e göndermeli üçüncü hikaye ise casusluk ile ilgili idi. Bu sefer biraz basite gidilip bilindik hikayelerden kolay çözümlerden gitmişler tek şikayetim o yoksa Julia'ya devam
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Alıntı yapılan: hennessy - 04 Mart, 2013, 18:53:49
Ben Julia'dan vaz geçeceğimi söylemedim Türkiye'de çıkan tüm seri elimde mevcuttur. Ama son cilti hiç beğenmedim.2.hikaye Taxi Driver'e göndermeli üçüncü hikaye ise casusluk ile ilgili idi. Bu sefer biraz basite gidilip bilindik hikayelerden kolay çözümlerden gitmişler tek şikayetim o yoksa Julia'ya devam
doğru nedense hemen hemen tüm çizgi romanlarıda filmlerden esinlenerek yazıyorlar.aslında ilk çıktığı zaman(orjinal çıkış tarihi) o film tuttuğu gündemde kaldığı için o çizgi romanında satması garanti oluyor.ama bizim ülkemizde geriden takip ettiğimiz için o filminde etkisi bitmiş, bizim için başka bir değişle bayat olduğu için bize bildik tanıdık sıkıcı gelebiliyor.o konuları çıkış tarihi olan güne göre düşünürsek sevebiliriz.Julia okumaya devam edeceğine çok sevindim okuyalım ki julia devam etsin italyayı yakalayabilelim olmasada yaklaşalım... 8) 8) 8)

rumar80

İlk hikaye bence çebuk bitirilmiş bir öykü olarak göze batıyor. Julia bildiğimiz çözümlemelerini yap(a)mıyor. Oysa bir otobüste mahsur kalmış yolcular, ne yapacağını bilemeyen iki soyguncu biraz daha karakter yanıstmaları ile en az iki sayılık bir macera olabilirdi, ama belki de okuyanlar sıkılabilir diye çabucak toparlanmış.

DAMPYR

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Mart, 2013, 08:40:07
   İlk hikaye bence çebuk bitirilmiş bir öykü olarak göze batıyor. Julia bildiğimiz çözümlemelerini yap(a)mıyor. Oysa bir otobüste mahsur kalmış yolcular, ne yapacağını bilemeyen iki soyguncu biraz daha karakter yanıstmaları ile en az iki sayılık bir macera olabilirdi, ama belki de okuyanlar sıkılabilir diye çabucak toparlanmış.
Katılıyorum daha aksiyonu bol olan bir macera çıkarılabilirdi bu hikayeden.Ama genede Julia soyguncuların karakterlerini çözüp onları huylandırmadan bir anlaşma yoluna gitmeye çalışıyor... ::) :-X :D

tunaorhun

Fisun Yalçınkaya 18-02-2013

Elbette güzel ve elbette dedektif: Julia
Julia Bir Kriminoloğun Maceraları, süper kahraman destanları yerine, bir kadının zekasıyla çözdüğü gerçekçi hikayeler arayanlara sesleniyor.
Çizgi roman bir tutku meselesi... Örneğin her seferinde ısrarla aynı çizgi roman dükkanından alışveriş yapar, dükkanın çalışanlarıyla mutlaka biraz sohbet edersiniz. Sevdiğiniz çizgi roman serisini takip etmeyenlere bu seriyi okumaları için yoğun bir baskı uygularsınız, ara sıra çizgi romandakilere benzeterek siz de bir şeyler çiziktirir, sevdiğiniz karakterlerin oyuncaklarını bulduğunuzda sevinçten çıldırabilirsiniz. Uzun yıllar bir seriye bağlı kalmak da bu tutkunun omurgasını oluşturuyor. Kriminolog Julia Kendall'ın New Jersey'deki hayali şehir Garden City'de geçen maceralarını anlatan Julia -Bir Kriminoloğun Maceraları adlı çizgi roman, Türkiye'deki okurları için işte böyle tutkuyla, yıllardır takip edilen bir seri. İtalya'da Ken Parker'dan Zagor'a en şöhretli çizgi romanların kaynağı olan Bonelli Comics'ten yayımlanan seri, Türkiye'de 1990'lı yıllarda Aksoy Yayıncılık tarafından Kadın Dedektif Julia adıyla çıkartılıyordu. Yaklaşık bir yıldır 1001 Roman tarafından Julia-Bir Kriminoloğun Maceraları adı altında üçer bölümlük ciltler halinde çıkan çizgi roman, geçtiğimiz ay yine yayınevi değiştirdi. Bu kez Çizgi Düşler'den çıkan Julia-Bir Kriminoloğun Maceraları yine üçer bölümlük ciltler halinde iki ayda bir yayımlanacak.
Serinin baş karakteri Julia, gerçekten özgün biri. 30'lu yaşlarda, üniversitede kriminoloji bölümünde akademisyen, kitap kurdu, zeki, işkolik ve yalnız bir kadın. Genelde çizgi roman serilerinin başrolünde kadınlar oldu mu, güzel olmaları şarttır. Julia da Audrey Hepburn'den ilham alınarak çizilmiş oldukça çekici bir tip. Hepburn'un Tiffany'de Kahvaltı filminde dudaklarının arasına sigara ağızlığı sıkıştırarak verdiği poz, Julia'da entelektüel kimliğini temsil eden gözlüklerle çizilen portreye dönüşüyor.

Julia, üniversitede kriminoloji üzerine verdiği derslerden kalan vaktinde şehrin polis merkezine suçluları yakalamaları ve cinayetleri çözmeleri için yardımcı oluyor. Macera da burada başlıyor. Suçlunun psikolojisini anlamak onun uzmanlığı, sezgileri ise en önemli yol göstericisi. Cinayeti işleyen bir kiralık katil mi, delinin teki mi; bir anne mi, tanıdık mı... Yoksa suçlu, cinayeti ihbar edenle aynı kişi mi; amacı intikam mı, yoksa para mı? Tüm bu sorulara, en hızlı yanıtları Julia veriyor. Davaları çözerken bir nevi özel dedektif olan ve şehrin karanlık taraflarını da iyi tanıyan yakışıklı dostu Leo Baxter'dan da yardım alıyor.

Kitap öneren kitap

Julia; beyaz, güzel, uzun tüylü İran kedisi ve yardımcısı Emily Jones ile birlikte yaşıyor. Çizgi romanda Hollywood'dan ilham alarak çizilen tek karakter Julia değil. Emily, Whoppy Goldberg'e; polis merkezindeki komiser Alan Webb, John Malkovich'e; Leo Baxter ise Nick Nolte'a fena halde benziyor. Aşk hayatına gelirsek... Pek çok bölümde farklı sevgilileri olsa da Julia, bir erkeğe bağlanmayı beceremeyenlerden. Bunca suçlu şehirde kol gezerken onun bir koca ya da sevgiliye ayıracak vakti pek yok. Yalnızlığıysa en çok yardımcısı Emily'ye dert oluyor. Emily'nin tüm isteği Julia'nın bir an önce bir koca bulması. Zira Emily'nin dört çocuk, sayısız torun, yeğen ve kuzenden oluşan ailesine karşılık Julia'nın huzurevinde kalan bir büyük annesi ve sürekli seyahat eden manken kız kardeşinden başka kimsesi yok. Üç yaşındayken anne ve babasını kaybeden Julia, yalnızlığa alışkın bir kadın. Sık sık piyano çalıyor, bolca da roman okuyor. (Julia'nın maceralarını okurken Julia'nın elinden düşürmediği kitapların izinde, okuma listenizi bir hayli zenginleştirebilirsiniz.)

Julia'nın Çizgi Düşler'den yayımlanan son kitabında da edebiyat dünyasından bolca iz var. İlk bölümde Julia, işinin ehli bir katilin peşine düşüyor. Katil artık emekliye ayrılmış ama peşindekiler böyle düşünmüyor ve karısını öldürüyorlar. O da bir dizi cinayetle intikam alıyor. Ama bu katil, bir kitap kurdu aynı zamanda. Bu vesileyle bu bölümde pek çok kitap adı geçiyor, Dalton Trumbo'dan Johnny Silahını Kaptı, Thomes Bernhard'dan Eski Ustalar, Joyce'dan Ulysses bunlardan bazıları...
Son sayıdaki diğer bir macerada ise Julia'ya gizli bir hayranı bir dizi hediye gönderiyor. Önce gonca güller, ardından telesekretere okunan şiirler:"Ruhum benim, gözlerini yavaş yavaş yum/ Rüyanda derin sulara gömülür gibi, çıplak teninde bembeyaz bir giysi/ Rüyaların en güzeli seni içine alacak/ Ruhum benim, gözlerini yavaş yavaş yum / Kendini benim güçlü kollarıma bırakır gibi bırak/ Rüyanda beni hiç unutma/ Gözlerini yavaş yavaş yum/ O kahverengi gözlerini yemyeşil bir ateşin içinde yanan o gözlerini..."

Şiiri duyan Julia'nın yardımcısı Emily, "Bunlar Martin Luther King'den olmalı, hiç bunun kadar insanın içine işleyen bir şey duymamıştım." diyor. Julia ise, "Bu Nazım Hikmet'ten, benim çok sevdiğim bir Türk şairden." diyerek onu düzeltiyor. Bir süre sonra bu kez Nazım Hikmet'in "Rüyamda güzelimi gördüm/ Dalların üzerinden bana göründü/ Tıpkı ay gibi geçip gidiyordu/ Bulutların arasından süzülüp/ O gidiyor ben de onu izliyordum/ Ben duruyordum, o da duruyordu/ Ben ona bakıyordum o da bana/ Ve burada her şey bitti" dizeleri telesekretere okunuyor. Julia bu jestten çok etkileniyor. Ama açıkçası Julia söylemese dizelerin Nazım Hikmet'e ait olduğunu anlamak pek kolay değil. Türkçeden İtalyancaya, İtalyancadan tekrar Türkçeye çevrilen şiirler tabii epeyce değişmiş. Bu sebeple çeviriyi yapan Emel Altan Ege, dizelerin Ruhum ve Piraye için yazılmış: Saat 21-22 şiirlerinden alındığını tahmin ettiklerini ama kesin bir yargıya varamadıklarını bir notla belirtmiş. Araştırmak isteyenlere bol şans diliyoruz.
Julia'yı merak edenlere, önce sahafları dolaşıp Aksoy Yayıncılık'tan çıkan sayıları edinmeleri önerilir. İlk sayıdan başlamak, takip için önem taşıyor. Zamanla şimdiki sayıya ulaşabilirsiniz. Ya da hemen bu sayıyı edinip okumaya da başlayabilirsiniz elbette. Kararınız ne olursa olsun belirtelim, Julia Bir Kriminoloğun Maceraları, süper kahraman destanları yerine, bir kadının zekasıyla çözdüğü gerçekçi hikayeler arayanlara sesleniyor.

http://www.sabitfikir.com/elestiri/elbette-guzel-ve-elbette-dedektif-julia

DAMPYR

altay1944

3.sayı hakkında bilgi var mı arkadaşlar(daha doğrusu kadıköy müdavimi dostlar)Sanki bir gecikme var gibi geldi...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Alıntı yapılan: altay1944 - 03 Nisan, 2013, 18:32:56
3.sayı hakkında bilgi var mı arkadaşlar(daha doğrusu kadıköy müdavimi dostlar)Sanki bir gecikme var gibi geldi...
2.cilt Şubat basımlı ama Martın ilk haftası çıkmıştı piyasaya. 2 ayda bir yayınlanacağına göre bu ay piyasaya çıkması gerekiyor.O gene ya son hafta(nisanın son haftası) yada bu ay basılıp piyasaya verilinceye kadar Mayısın ilk haftası piyasaya verilir... :D :) ;)

DAMPYR

Ayrıca Brendonla dönüşümlü basılacağı söylendi .henüz Juliadan 2'den sonra Brendon 9'da yayınlanmadı.(Brendon 8'de ocak ayında basılıp şubat ayında piyasaya verildi).Bu ay büyük bir ihtimal sıra Brendon 9'da... :D :) ;)