Tolga - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 16 Ekim, 2010, 11:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Tolga Kerayit Güzelini okudum. 160 sayfalık gayet güzel bir macera, baskı kalitesi, taramalar vs. oldukça tatmin edici düzeyde, elimdeki 1984 basımlı Kerayit Güzeli macerasıyla da karşılaştırdım, bire bir aynı hatta ufak tefek yazım hataları bile düzeltilmemiş. Quantanamo'nun sorduğu bazı sayfaları başkalarının çizmiş olması gibi bir durum da söz konusu değil, sadece 4-5 sayfanın taramaları biraz kötü yapılmış o kadar. Herkese Tolga'yı tavsiye ediyorum. Kendinizi Abdullah Turhan'ın ayrıntılı çizimlerinden mahrum bırakmayın.

tommikser

Şu an önümde okumaya başlıyorum.

alan ford

Guantanamo dün akşam Tolga'nın Şok gazetesinde vakti zamanında yayımlanan macerasını bıraktı ,yeni baskısıyla birlikte. Akşam şöyle bir göz attım, bazı farklılıklar var.  Gazetenin konsepti ile alakalı olsa gerek ;)  Akşam becerebilirsem taratıp paylaşırım farkedebildiklerimi
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

alan ford

Eh biraz rötarlıda olsa farklılıkların bir kısmını yükleyeyim buraya.  Şimdi "Tarkan Kurt" 1984 yılındaki baskıdan bahsetmiş yukarıda. Maalesef Şok gazetesi bunu kaç yılında tefrika olarak yayınladı bilgim yok.  Ama o zamanlar "Şok" yoktu herhalde. Haliyle gazetede tefrika edilirken biraz gazetenin konseptine uydurulduğundan bahsedebiliriz. Eh söz konusu "Şok" olunca da konsept de erotizm oluyor haliyle. O yüzden baştan uyarayım aşağıda yükledim fotolar ahlaka mugayır sayılabilir :)

Orijinali 160 sayfa süren macera gazetede 148 sayfada sonlanmış. Üstelik orijinalinde çizilmemiş bir kaç sayfa var.( E haliyle hiç çizilmemiş daha çok sayfa) Guantanamo bunların Abdullah Turhan'ın çizgisine benzemediğini söylüyor. Ben çizimden anlamam pek. Ama bu konuda Guantanamo'ya güvenirim, gözü keskindir. Yinede karar sizin..

Farklılıkların hepsini tarayamadım. Bazı diyaloglarda da küçük farklılıklar vardı es geçtim. Taramalar pek net olmamış olabilir. Çünkü şahıs cildi pek sıkı yapılmış ve iyi tarayabilmek için cildi ayırmam gerekiyordu, tabiiki yapmadım. Affola. Gazete ilk günlerde sayfa numarası koymamış bunları "Çizgi Düşler"  baskısının sayfalarıyla karşılaştırarak verdim.

1-Çizgi Düşler'in 40-41. sayfaları arasına Şok şöyle bir sayfa eklemiş

2-Çizgili düşler'de 86; Şok'ta 89. sayfa. Dansözümüz gazetede daha cüretkar davranmış

3-Şok tefrikasının 105'ci syfası Çizgili Düşler'in 106. sayfasının ilk karesi ile başlıyor ama devamı daha edepsiz ;D

4-Maceranın sonunda da ufak tefek farklılıklar var

rumar80

Daha okumadığım için bilemiyorum, ama merak ettiğim Şoktaki resimler orjinal mi? Yoksa başkası mı çizmiş?
Eğer orjinalse sansürle mi karşılaşıyoruz.

alan ford

Resim yüklemedeki akıl almaz becerelerim sayesinde önce fotosuz yükledim mesajı. Sonrasında 8 tane farklı fotoğraf yükleyeceğim diye aynı fotoları yüklemişim. Bu arada kafası karışanlar varsa özür dilerim. Niye bütün değişiklikleri yüklemedin diye soracak olan olursa peşin cevabım da işte budur. :D

Tarkan Kurt

alan ford'un verdiği resimlere baktığımda bunun Abdullah Turhan'ın çizgilerine hiç benzemediğini gördüm. Bence şok kendi konseptine uygun olarak bazı sayfaları çıkarıp bazı sayfalar ekleyerek macerayı yayınlamış. Hatta tahminimce macera başka bir çizere yeniden çizdirilerek yayınlanmış, tabi şok gazetesi okuruna uygun olarak  ;D Beyza'nın vurulma sahnesinin  orijinali ile alakası yok. Dediğim gibi bende maceranın hem 1984 basımlısı hemde yeni basımlı olanı var ve ikisi bire bir aynı. Şok gazetesinin basımı ile alakası yok. Ayrıca Abdullah Turhan aynı Sezgin Burak gibi çıplak kadın çizimlerinde kadının göğüslerini saçlarıyla örterek çizmiştir. Şoktaki macerayı başka birinin çizdiği çok açık.

s.b

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 19 Ocak, 2011, 20:39:55
alan ford'un verdiği resimlere baktığımda bunun Abdullah Turhan'ın çizgilerine hiç benzemediğini gördüm. Bence şok kendi konseptine uygun olarak bazı sayfaları çıkarıp bazı sayfalar ekleyerek macerayı yayınlamış.

Evet, ben de böyle olduğunu düşünüyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

V

Renkli daha hoş duruyor ama :)
Bu yayıncıya göre tekrar kare,sayfa çizimi oldukça sık uygulanan bir mevzu.
Zamanında Türkiye Çocuk Dergisi'nde yayınlanan Yüzbaşı Volkan maceralarında da benzer sansur ve yeniden
çizim uygulamaları olmuştur.Tay'ın 20 sayılık Karaoğlan dizisinde de orjinalinde  çıplak olan  kadın çizimleri üzerine
sonradan elbise eklemesi yapılmıştır.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Martin Mystere'in ilk macerası geçmişin sırlarında da Rodos'ta yattaki kıza Tay yayınlarınca bikini giydirilmişti.

İlhan Yılmaz

Söz konusu çizimler Ergin Asyalı veya Fikret Kol çizimlerini andırıyor. İşin doğrusunu ancak abdullah Turhan bilir. Ama kesin olan şu ki birileri gölge çizer olarak çalışmış bu işte.

hanac

2. sayı "Kerayit Güzeli" ni okudum ve çok beğendim.

Macera, kapak, baskı kalitesi hepsi 1. sayının çok üzerinde.

Tebrikler Özer Sahaf ve Yayıncılık.

rumar80

Hasan'ın bu yazısının her kelimesine katılıyorum. Tolga'nın ilk çıkacağını duyduğumda müthiş sevinmiş ve ilk sayıyı hemen almıştım. Ancak kitap bende bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Hatta ikinci sayıyı almamayı bile düşündüm. Yine de biraz merak, biraz da bir şans daha vermek adına ikinci sayıyı aldım. Halen okumam devam ediyor, ancak hem macera olarak hem de baskı ve çizim olarak ilkinden daha çok beğendim. Umarım böyle devam eder, ben de alırım

Tarkan Kurt

İnşallah satışlar iyi olur da tüm seriyi yayınlarlar.

s.b

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 31 Ocak, 2011, 18:14:10
İnşallah satışlar iyi olur da tüm seriyi yayınlarlar.

Benim de dileğim bu Başkanım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN