Çizgi roman kahramanlari kime benziyor?

Başlatan kalidor, 22 Temmuz, 2010, 00:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Bu konu önceden de açildiysa affola hemen tasiyabiliriz. Çr kahramanlarinin genelde birden fazla çizeri oldugu için kostümleri degismese de yüzleri degisiyor. Merak ettigim her çr kahramani düsünülürken tip olarak zamanin ünlü veya siradan biri model olarak seçiliyor mu? Forumda okudugumu hatirladigim bir iletide Ken Parker'in Robert Redford'a benzetilerek çizildigi anlatiliyordu ki özellikle kapak resimleri gerçekten de birebir... Bunun disinda çizerin salt kendi hayalgücüyle yapmis oldugu ve bizim benzettigimiz tipler de olabilir. Mesela Judas'i Charles Bronson'a benzetirim. Jeriko da Crocodile Dundee lakapli Paul Hogan'a benziyor. Ama daha çok Soner Arica'ya :D  

Crom! Ölüleri Say...

V

Fumettiler'de bu durum oldukça yaygin.

Julia'miz Audrey Hepburn'un kendisi;

Dylan'imiz Rupert Everett'in ta kendisi..

"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Konudan biraz sapma olacak ama yazmadan edemedim...

Superman filmlerini ilk seyrettigimde çizgiromanlarda gördügüm Clark Kent'i Christopher Reeve'e o kadar benzetmistim ki, uzunca bir süre ilk olarak filmlerin çevrildigini, daha sonra bu filmlerden etkilenerek çizgiromaninin yapildigini düsünmüstüm... (Bu da tam 'Itiraf Kösesi' basligina uygun oldu :) http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1122.0.html )

Spekülasyona neden olmadan belirteyim, bu yanilgiya düstügümde daha çok küçüktüm...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Arkadaslar, daha önce Kalidor tarafindan benzer bir baslik açilmis oldugu için Devrim'in açtigi yeni basligi bu baslikla birlestirdim...

Bu arada Kalidor'un askerligi daha bitmedi mi?

pizagor

Alıntı yapılan: devrimk - 16 Aralık, 2010, 23:17:49
Bu tip benzettiginiz ya da filmi çekilse su kisi iyi oynardi dediginiz örnekler var mi?

Thor rolüne Kivanç Tatlitug cuk otururdu diye düsünürüm hep...

devrimk

Robert Redford'un Jeremiah Johnson filmini Ken Parker okumadan önce seyretmistim. Burada da bir iki resmini paylasayim.

pizagor

Arkadaslar, bu baslikta ve Biyikli Kahramanlar basliginda benden ciddi isler beklemeyin :)

Öyleyse benzerliklere devam...

Tony Stark ve Sihirbaz Mandrake... Ama o Mandrake sandiginiz Mandrake degil, bizim Mandrake :)

Baksaniza saç - sakal - sag kolun durusu - açik renk ceket... Tek fazlalik gözlük...

superzagor

Sayın Lami Tiryaki'nin Batuhan CANTÜRK ve Yunus ÇENGEL in katkıları ile hazırladığı bir yazısı vardı.  Çizgi Romanlarda yüzler, tarzlar ve esinlemeler! ( http://resimliroman.net/index.php?ind=reviews&op=entry_view&iden=9 ) diye.  Ben oldukça beğenmiştim. Tam bu balık sayesinde geliştirelebilinir diye düşünüyorum.

candy

Büyülü Rüzgar'daki Willy Richards Edgar Allen Poe'ya benzetilmiş.

Mister NO

yunusmeyra

zagor'un çizeri ferri bir röportajında şunları söylüyor:
Zagor'u yaratırken esinlendiğiniz birisi veya bir kahraman var mıydı?
Zagor'a bir yüz yaratırken başlangıçta amerikalı oyuncu Robert Taylor'dan ilham aldım diyebilirim.
Ama görünüşünü biraz daha katı yaptım. Ardından bu modelden gittikçe uzaklaştım ve tamamen özgün bir
yüz elde ettim. Kaldı ki bir çok çizerin sık sık başına geldiği gibi, her ne kadar ona kendi yüz
şekillerimi vermeyi bıraksam da bana bile benzetebiliriz. 

bizde bir kolaj içinde hem zagor'un ilk çizimlerini,hem ustanın kendi gençlik ve yaşlılığının otoportrelerini,hem de meşhur robert taylor'ın bir kaç pozunu koyup bakalım..bir de zagor'un aslan şükür tarafından çizilmiş bence en "hollywoodvari" kapak portresinide ekleyelim..not:aslan şükür'ün bu çiziminde zagor'un portresi, bir fotodan birebir çalışılmış gibi gelir bana ve "çok haşindir"  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

john buscema'nın çizimlerini okurken sık sık düşündüğüm bir şeydir..usta senelerce çizdiği yüzlerce kadın ve
erkek tipini kimden,kimlerden esinlenirdi..çok açık ki,yaşadığı ülkenin geniş sinema ve popüler yayın arşivi
kendisine geniş olanaklar sunuyor olmalıydı..bunu bir çok çizgisinde hissedebilirdiniz..60'lı yılların veya 70'li
yılların sayfalarında ,o yılların giyim kuşamı,tiplemeleri arz-ı endam ediyor gibidir..ancak conan'da çizdiği tipler apayrıdır..
bunların başında unutulmaz "belit" gelir..hani bu tipleme çizilirken yararlanılan kişi veya kişilerin bir bileşkesi oluşturulmuş
gibidir..belit'te ;40'lardan 70'lere uzanan "muhteşem" fizikli ve "hafızalara" kazınan "tavırları" ile pek çok "popüler"
oyuncunun izlerini ararım hep..bunlardan ikisi;sophie loren ve ursula andress midir acep diye de düşünürüm bazı..(mesela loren'in genel yüz anatomisinde gözlerin biraz daha yukarı çekikliği ve  ursula andres "bakışlarının haşinliği" ile loren'in dudakları yerine andress'inkiler v.s. )

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR