Cerebus the Aardvark - Aardvark Vanaheim

Başlatan emre ozdamarlar, 20 Aralık, 2010, 22:47:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Marmara Cizgi'nin Bone'u yayinlamasi gerecekten sevindirici bir haberdi. Bone haberi bir baska cizgi romani aklima getirdi. 2006 civari Bone'u okurken bir de Cerebus adli esere bulasmistim ucundan.

Cerebus, Kanadali Dave Sim'in projesi. Yanilmiyorsam halen tek bir ekip tarafindan yaratilan, sonuna kadar ayni kisilerce yazilan/cizilen en uzun sureli cizgi roman rekorunu elinde tutuyor. Yazar ve cizer Dave Sim bu ise 1977 senesinde basliyor ve 2004 senesine kadar devam ediyor. Tam 300 sayi, 6000 sayfa boyunca hikaye anlatiyor. 64. sayidan itibaren kendisine bir baska cizer yardim etmeye basliyor. Dave Sim öndeki karakterleri cizerken Gerhard da arka plandaki masa, sandalye, ev vs gibi detaylar uzerine calisiyor.

Dave Sim de Bone'un yaraticisi Jeff Smith gibi bagimsiz cizgi roman icin savasiyor. Cizgi roman sanatcilarinin haklari icin Scott McCloud, Kevin Eastman ile beraber Creator's Bill of Rights'i hazirliyorlar. Cerebus'un bir cildini buyuk dagitim sirketlerini kullanmadan sadece posta yolu ile satarak kendisine pek cok dusman ve 150.000$ kazandiriyor. DC'nin Cerebus'un haklarini almak icin 100.000$ teklifine gulup geciyor.

Cerebus'a gelirsek, ilginc bir karakter. Conan ve Howard the Duck'in karisimi bir yaratik. Kitabin anlattigi konulara ise hic girmeyelim cunku deginmedigi bulasmadigi konu yok. Toplam 16 ciltlik bu hikayenin yalniz ilk 5-6 cildini okumustum yanilmiyorsam. Bi ara genis bir zamanda yine bastan baslayip Cerebus kulliyatini bitirmek gibi bir amacim da var.