2018 yılında okuduğumuz kitaplar

Başlatan dean, 03 Ocak, 2018, 13:29:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

Bu yıl önceki yıllara göre daha az okudum. İkinci çocuğun ayaklanması ile başlayan yeni sürecin yanı sıra kendi kitabımın çıkışından sonra sosyal medyada daha fazla zaman geçirmek zorunda olmam gibi sebepler okumamı yavaşlattı. Tabi aşağıdaki listede göreceğiniz bazı zor kitapların da bunda etkisi var. Yine de goodreads'te kendime koyduğum 2018 yılında 24 kitap hedefimi tutturacak gibiyim. Listem aşağıda, yıl sonuna kadar okuduklarımı da ekleyip güncelleyeceğim. Hatta bir kaç yıldır, yıl boyunca okuduğum kitapları üstüste dizip kızımla fotoğraf çekiyoruz, onu da eklerim.

1 – Maşatlığa Kırlayan Kızan – Haluk Ecevit
2 – Halikarnassos Masalı – Şebnem Pişkin
3 – Yanlış Adam – Umut Çalışan 
4 – Nerde o Eski Usturalar – Rıfat Ilgaz
5 – Ölüm Diyeti – Robin Cook 
6 -  Ağrı Dağı Efsanesi – Yaşar Kemal
7 – Örümcek Kadının Öpücüğü – Manuel Puig
8 – Erkekler Hep Yalnız Ağlar – Ahmet Selçuk İlkan
9 – Ölmeyi Reddeden Kral – Zecharia Sitchin
10- Mülksüzler – Ursula K. Le Quin
11- Fotoğraftaki Kadın – Alper Kaya
12 – Yakupyan Apartmanı – Ala El Asvani
13 – Canım Kardeşim – Haluk Ecevit
14 – Türkleri Anlama Kılavuzu – Zeki Kayahan Coşkun
15 – Köpekler Alçaktan Uçar – Alek Popov
16 – Uçma Sanatı – Antonio Altarriba, Kim
17 – Betamax Video – Turgut Özalp
18 – Gölgesinde – Irmak Zileli
19 – Dönüşüm – Franz Kafka
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

dean

57. İskandinav Mitolojisi - Neil Gaiman
58. Mezarlarınıza Tüküreceğim - Boris Vian
59. Odysseia - Homeros
60. Dune Mesihi - Frank Herbert
61. Yıkıma Giden Adam - Alfred Bester
62. Elric: Tanelorn'u Kurtarmak - Michael Moorcock
63. Tepedeki Ev - Shirley Jackson

ferzan

24.  Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler - Voltaire

25.  Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 2018 - Kolektif (Levent Cantek editörlüğünde)

------------------------------

Türkler, Müslümanlar ve Ötekiler 'i aslında Kasım ayında bitirmiştim...O zamandan beri başka kitap okuma fırsatım olamadı, dolayısıyla bu yılı 24 kitap + 1 adet her güne bölünmüş onlarca tefrikalı güncel edebiyat takvimi ile kapatmış olduk...Bunda en büyük etken çizgi roman okumalarımın sık sık rol çalması ve bu yıl tavan yapan yazma çalışmalarım dolayısıyla etki altında kalmamak için bilhassa üslubu belirgin ve beni etkileyen anlatıcılardan uzak durmaya çalıştım yılın ikinci yarısında...

Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi ile ilgili de birkaç kelam etmek istiyorum...2015 yılından beri 4 senedir bu şahane takvimin hazırlanmasını organize eden Levent Cantek, 2019 takviminin yapılmayacağını, yapılırsa da kendisinin yer almayacağını duyurmuştu...Benim için üzücü oldu, zira eskileriyle beraber her birini almış, 2018 takvimini ise gün be gün okumak suretiyle tadına varmıştım...Bir yaprağının önünde ''tarihte bugün'' tarzı bir bölüm ve edebi eserlerden seçkiler, aforizmalar, alıntılar yer alırken aynı yaprağın arka yüzünde güncel yazarların kaleme aldığı ''arkası yarın'' ibareli kısa öykü tefrikaları yer alıyordu...Her sabah işe gitmek üzere hazırlandıktan sonra, evden çıkmadan önce yaptığım yegane rutindi bu takvimle haşır neşir olmak...Çok güzel kısa öyküler, güzellemeler ve denemeler okumuşluğum var bu vesileyle...Benim gibi eski bir ''arkası yarın'' hastası iseniz nasıl bir anlam ifade ettiğini az çok kestirebilirsiniz...

2015 'teki takvimde yer alan tefrikalar, ''Tefrika 2015'' adı ile kitaplaştırılmıştı...Bir önceki sayfada yer alan okumalarımda o kitabı da eklemiştim hatta...Ne var ki 2016 ve 2017 takvimlerinin tefrikaları kitaplaşmadığı gibi 2018 takviminde, diğerlerinde olan çizer çeşitliliği ve günlük çizgi bantlar da yer almamıştı...Buna rağmen çok sevdiğim, sayesinde pek çok yazar keşfettiğim bir üretimdi...Açıkçası çok özleyeceğim...

-------------------------------

2018 de böylece geçip gitmiş oluyor...Umuyorum ki 2019 'da çok daha fazlasını okumak nasip olur...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Vega

20 – Güzel Şeylerin Yokluğu - Emrah Ateş
21 – Kebenin Gölgesinde - Ege Avcı
22 – Organik Kitap - Şebnem Pişkin
23 – Sis - Miguel De Unamuno
24 – Uykusuzlar İçin Hayatta Kalma Rehberi - Alper Kaya
25 – Tanrılar Çağı - Oktay Volkan Alkaya
26 – Koku - Patrick Süskind
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

kedidiro

yılın son çeyreğiyle birlikte bu yılki okuma serüvenimi de tamamlamış oldum.önce liste:
76- çamurdaki yıldızlar - fethi aytuna
77-altın tasta gül kuruttum -ümral deveci
78- bitti bitti bitmedi - vedat türkali
79- osmanlı vampirleri- selim fikret kırgı
80- coğrafya mahkumları - tim marshall
81-türk dili dergisi türk öykücülüğü özel sayısı
82- seher - selahattin demirtaş
83- obsesyon- naim dilmener
84- imkansızın şarkısı - haruki murakami
85- yanlış cumhuriyet- sevan nişanyan
86- raydan çıkan trenler- hernan ronsino
87- babilden sonra yaşayacağız - ara güler
88- ölüm diken üstünde- agatha christie
89- inadım inat- yılmaz vural
90- ara sıra ve daima - sevin okyay
91- titanın sirenleri - kurt vonnegut
92- enayinin portföyü - kurt vonnegut
93- kendi ışığında yanan adam- ercan kesal
94- akıntıya kürek - yücel erten
95- benim adım feridun - mahir ünsal eriş
96- beyoğlu cinayetleri- çağatay yaşmut
97- izmir postasının adamları - ahmet büke
98-arapların gözünden haçlı seferleri- amin maalouf
99- av peşindeki hırsız - lawrence block
100- vejetaryen -han kang

kedidiro

şimdi değerlendirmelerim;
a- geçen yıla nazaran nitelik olarak da nicelik olarak da daha az kitap okuduğum bir yıl oldu. nitelik doğru kitaplara ulaşma konusunda belki bu yıl önceki yıllar kadar şanslı değildim. nicelik olarak kitap ve sayfa sayısının az kalmasının iki sebebi var diyebilirim; ilki önceki yıllara göre daha çok çizgi roman okumam bu yıl. özellikle mister no klasik maceralar için hayli zaman harcadım. ama asıl sebep play store'dan indirdiğim kelime bulma oyunu kelimelik'e aşırı dadanmış olmam. akşamları okuldan bir kaç arkadaşla aynı anda saatlerce oynamak kitaba ayırdığım zamanı azalttı
b- yılın kazancı tüm kurt vonnegut külliyatını okuyup bitirmiş olmak.
c- yılın son günlerinde bulup 2019 yılı başına kalan alman polisiyesi gereon rath serisi ise yılın güzel keşfi. iletişim şimdilik sadece ilk iki kitabı basmış ama dilerim devamı gelir. iki savaş arası dönemde berlin'de geçen bu serinin kahramanı yoz polis gereon rath ve diğer karakterler çok sağlam örülmüş bir atmosfer içinde resmen nefes alıyorlar.
d- son okuma dönemimde ciddi hayal kırıklığı yaratan kitaplara da rastladım. "bir gün tek başına" gibi efsane bir kitabı yazmış olan vedat türkali'nin bitti bitti bitmedi'si yakıcı bir konuyu ele alsa da edebiyat açısından o kadar zayıf ki insan şaşırıyor. aynı şekilde türk polisiyesinden umudumu kesme noktasına getiren çağatay yaşmut'un "baş komiser galip" polisiyesi de öyle...
e- sevdiğim biyografi tarzı okumalara devam ettim. sevdiklerim de oldu yeterince içime sinmeyenler de. özellikle ülkemizde tiyatro yönetmenliği deyince benim aklıma ilk gelen kişi olan yücel erten'in anı biyografi kitabını sevdim.
f- bazı popüler yazarlar için ara ara kendimi zorluyorum ama sonuç genelde hayal kırıklığı oluyor. haruki murakami'yi okudum. sıkılmadım. ama bir sene sonra bu kitabı hatırlar mıyım, başka bir kitabını okur muyum? sanmıyorum
g- son olarak beğeni sırasıyla değil, yıl içinde okunma sırasıyla bu yıl en sevdiğim kitaplar
türkiye'de yahudi olmak
çanlar kimin için çalıyor
ale'l ıtlak baldırı çıplak
zamanın kelimeleri
leanane'in güzellik kraliçesi
galapagos
kralların yolu -parlayan sözler
siz rahat yaşayasınız diye
dünyadan aşağı
otomatik piyano
altın tasta gül kuruttum
titan'ın sirenleri