Ödüllü frankofon konusu

Başlatan rumar80, 15 Ocak, 2011, 18:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Bu konuda karar vermek güç olsa da ''Red Kit!'' diyorum. Ama Asterix ve Ten Ten'i de severim.
Maalesef henüz Thorgal okuma şerefine erişemedim :(

pizagor

Alıntı yapılan: gamlibaykus - 15 Ocak, 2011, 20:55:51
Red Kid maceralarını her zaman beğenmişimdir. Özellikle (Maceranın tam adını hatırlamıyorum) biri kulaklarıyla meşhur bir aile diğeri burunları ile meşhur bir ailenin arasında geçen çekişme çok hoşuma gitmişti.

Albümün adı Düşman Aileler... O albümde özellikle düşman ailelerin büyükleri olan aksi ve tehlikeli ihtiyarları severim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Yelken kulaklar ile iri burunlar. Diğer aile de yararlanacak diye kasabaya birşey yapılmasına izin vermeyip sabotaj düzenliyorlardı.

hanac

Red Kit - Bayılırım

Asteriks - İlk 10 sevdiklerime her zaman girer

Tenten - Pek severim

Thorgal - Geç okudum ve çok beğendim

Blueberry - Seri en iyi yerinde yarım kaldı

Okko, Blacksad ve Tetikçi - Doğan Kardeş ve YKY ye teşekkürler.

Umpah Pah - Biri yayınlasa da rahat etsem.

Storm / Kaptan Erok - Yayınlanmasını çok isterim

poe

hazır söz frankofondan açılmışken tilki vezir'i de unutmamak lazım.
olsa da okusak.

en son miço'da görmüştüm ama bir albüm olarak yayınlanması en büyük dileklerimden.

pizagor

Atlanmaması gerekenlerden biri de Peyo'nun Küçük Prens'i (Johan et Pirlouit)...

Şimdiye kadar hep siyaz beyaz formatta, ufak boyutlusuna denk geldim, bilmiyorum Türkçe renkli baskısı var mı?

Hak ettiği şekilde renkli - büyük boy albümleri yayınlansa ya yeniden...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

devrimk

Red Kit sanırım ilk okuduğum çizgi romanlardan. (Aslında okuyor taklidi yaptığım çünkü aileme aldırtmaya başladığımda okumayı bilmiyordum) Küçük ve siyah beyaz basılıyordu o zamanlar.
Örümcek ayak'la karşılaştığı macerayı görüp Trt'de "Vadiler aslanı Shane"i seyrettiğimde de uzun süre Alan Ladd'in Red Kit'i canlandırdığını düşünmüştüm. Örümcek Ayak Jack Palance'den esinlenme ama Red Kit'in alakası yok tabii.

Shane (1953)
http://www.imdb.com/title/tt0046303/

Jack Palance Örümcek Ayak rolünde

Diyeceğim o ki Red Kit'in yeri ayrı, öte yandan 80'li yıllarda Milliyet Çocuk'ta okuduğum ve o zamanlar çok beğendiğim atlanmış bir kahraman var.
Demir Yumruklu adam Bernard Prince

Underfined

Alıntı yapılan: poe - 17 Ocak, 2011, 10:46:11
hazır söz frankofondan açılmışken tilki vezir'i de unutmamak lazım.
olsa da okusak.

en son miço'da görmüştüm ama bir albüm olarak yayınlanması en büyük dileklerimden.

Evet Tilki vezir güzeldi..Küçükken miço aldığımda sanırım 9-35 arası sayılarda 5er 6şar sayfa yayınlanıyordu...İnternette araştırdım İznogoud diye bir filmi de var hatta...Güzel bir albüm olursa neden almayalım...
Birde unutmadan herkesin sevdiği Cedric var..Nerden baksan şu anda Ülkemizde sevilen en iyi çizgi dizi diyebiliriz...

tommikser

Red Kit, milliyetin verdiği ve benim ilk okuduğum çizgiroman. Beni o kadar etkiledi ki anlatamam. Onun yüzünden Red Kit çizmeye başlamıştım.
Her çıkan kitabın en sevdiğim sayısındaki Red Kit'i daltonları çiziyordum. Bir ara aynısını çizerek satmaya bile çalışmıştım. Joe ve Avarel mükemmel bir ikiliydi her zaman.
Annelerinin evlenme macerası beni gülmekten çatlatacaktı. Ya rintintin ve düldülün arasındaki muhabbet nasıl unutulabilir ki ? Beni sanırım o zamanlarda çok etkilemişti.
İyi ki okumuşum.

Sonra bir çizgiroman var ama adı aklımda değil. Oda mükemmeldi. Sünnetten sonra babam sıkılmamam için almıştı bana. Frankafondu.
İzmir'deki kitaplarımın içinde duruyor hala. Gidip bakmak lazım bir ara. Kahramanımız bir ozandı. Peri adında bir ölümsüzün isteğiyle satranç kardeşlerin aralarındaki düşmanlığı bitirmek istiyorlardı.K ahramanımızın yanında bir ayı vardı. Homurdanırdı sürekli ama acaip güçlüydü. Bir de periye aşık uçan geveze bir yaratık vardı.
Oda şarkılar söyleyip insanları çıldırtıyordu. Arada ayı kafasına vurup bayıltıp rahatlıyorlardı. Siyah vezir kral ile beyaz vezir kralın mücadelesi çok güzeldi.
İkisinin kardeş olması ise çok ilginçti. Beni o kadar etkiledi ki anlatamam. Sanırım o etkli hala devam ediyor. Adı neydi acaba ?

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: Underfined - 17 Ocak, 2011, 14:04:16

Evet Tilki vezir güzeldi..Küçükken miço aldığımda sanırım 9-35 arası sayılarda 5er 6şar sayfa yayınlanıyordu...İnternette araştırdım İznogoud diye bir filmi de var hatta...Güzel bir albüm olursa neden almayalım...

Tilki Vezir'i okumayı ben de çok severdim. Bir de, bir ara Vatan Gazetesi ''Bacaxızlar'' adında bir çizgi roman veriyordu. Toplam 13 sayı çıkardılar. O da çok güzeldi. (Orijinal adı ''Abrafaxe''mış)
Bari 1. sayıdan başlayıp, tekrar okuyayım şimdi... :)

rumar80

Jurassic park da ne Emre? Hatırlayamadım.

V

Alıntı yapılan: kültürelgüncel - 17 Ocak, 2011, 18:07:36
Alıntı yapılan: Underfined - 17 Ocak, 2011, 14:04:16

Tilki Vezir'i okumayı ben de çok severdim. Bir de, bir ara Vatan Gazetesi ''Bacaxızlar'' adında bir çizgi roman veriyordu. Toplam 13 sayı çıkardılar. O da çok güzeldi. (Orijinal adı ''Abrafaxe''mış)
Bari 1. sayıdan başlayıp, tekrar okuyayım şimdi... :)

Elele dergisini eki olan "Çitlembik" isimli çocuk dergisini hatırlayanınız var mı?.İlk sayısı 1976'da çıkan derginin baş kahramanınıydı  Tilki Vezir.O dergideki ismi ise "Başvezir Saksağan Paşa" dır. Dergi "Elele"nin ekiydi ve bende 1-36 arası sayılar mevcut.Tam olark kaç sayı çıktı bilemiyorum.Tilki Vezir yani "Iznogoud"'un yazarı René Goscinny, çizeri Jean Tabary'dir.

1995'te bir animasyon serisi,2005'te filmi çekildi..

Filmden kareler..

"İstemem,eksik olsun.."

aaciltan

Sanıyorum 1976....
Evimizin bahçesindeki kömürlükte saklıyordum çizgi romanlarımı...
8 yaşındaydım...
Zagor'dan etkileniyordum o zamanlar, "Bataklık canavarı" macerası yayınlanmıştı, bilirsiniz o macerayı...
Dayımlara gittiğimizde bindiğimiz taksicide idi o macera, aldım taksi şöföründen okumaya başladım... İnene kadar bırakmamıştım elimden...
Taksi şöförü kıyamadı bana, o kitabı bana verdi... Hayatımın en önemli hazinelerinden birisi idi o..
Eve geldim...
Kömürlüğümüzdeki sandığa koymak üzere o Zagor'u bahçeye çıktım...
Heyecanla sandığımın kapağını açtığımda en üstte küçük boy Red Kit'lerden biri duruyordu (Kızılmaske'nin üzerinde)
Örümcek Ayak macerası
Red Kit nasıl da hakkından gelmişti o uzun boylu kovboyun...
Çok etkilenmiştim ... Red Kit ile o macerada tanıştım
Bir Zagor'a baktım, bir Red Kit'e...
Red Kit bana daha yakındı be...
Zagor kadar sert görünüşlü değildi...
Bütün kötülerin hakkından geliyordu, hem de gülümseyerek... Atı da çok sevimliydi... Hele köpeği....
Benim kahramanım Red Kit idi o yaşta...
Diğerleri onun yanında daha katı gözüküyordu gözüme...
Seviyordum Red Kit'i.... Hala ve daima...

emre

Alıntı yapılan: rumar80 - 17 Ocak, 2011, 19:49:25
  Jurassic park da ne Emre? Hatırlayamadım.

kusura bakmayın konular arasında dolaşırken yanlış konuya cevap yazmışım dalgınlıktan. Red Kit'in olacakları önceden sezmesi, sakin tarzı ve yalnız olması apayrı ayrıcalık kazanmıştır benim gözümde.

Zen

Şu an hatırlaması ne kadar zor geliyor... Zor bir konu aslında çünkü o kadar çok var ki hepsinin de sebebi Milliyet Çocuk'tur. Red kit, Thorgal, Şaklaban vs. Bunların hepsiyle Millyet Çocuk vasıtasıyla tanışmış ve hepsini ayrı ayrı sevmiştim. O dönemlerden aklımda kalanlar her bir maceranın tek bir karesi olsada o tek bir kare beni eski çocukluğuma bağlayan tek bağ olmayı sürdürmekte. Frankofonlar çocukluğumdaki masum keyiflerin şahitleriydi. Bir ölünün arkasından konuşuyormuş gibi hissettim kendimi ama şunuda düşünmeden edemiyorum, bugün hâlâ o eski yayınları okuduğumuz halde aynı masum keyifleri alabiliyor muyuz?
-Neden herşeyin siyah senin?
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...