Shelena - 2005

Başlatan peyami, 10 Şubat, 2011, 22:05:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peyami

Geçen hafta 3-5 çizgiroman okuma fırsatı yarattım. Bunlardan biri de "Shelena" isimli, 2005 yılında çıkmış bir albümdü. Hikaye Orta Amerika'da geçiyor. Babasının  vudu büyüsüyle lanetlediği bir genç adamın gemiye atlayıp uzak diyarlara gidişi ve sonrasında bu lanetin gölgesinde kendisinin ve ailesinin yaşadıkları konu ediliyor.

Senaryo Jeronime Pasteur isimli bir hanıma ait. Net'ten araştırınca bilhassa Güney Amerika'da seyahat eden bir kaşif olduğu görülüyor. Amazon'da Aşaninka yerlileriyle ilgili kitap ve belgeselleri yanında roman ve çizgiromanları da mevcut. Bundan önce "Taanoki" isimli bir ÇR'ın senaryosunu yazmış. Şöyle bir göz attım, konu daha hareketli ve çizimler Amazon ortamının canlılığını gayet iyi canlandırıyor. Şahsi okuma listeme onu da ekledim. 

Genel olarak bakıldığında, okurken yer yer çeşitli düşüncelere sevketse de, Shelena'nın senaryosu biraz zayıf kalmış gibi. Bana sorarsanız biraz üzerinde çalışsaydı, yöreyi ve insanlarını yakından tanıdığı için çok daha sürükleyici olabilirdi, sanki roman yanı zayıf kalmış gibi geldi bana. Aksiyon ya da gizem meraklılarından çok, yaşamdan kesitler sunan sade ve kısa öykülere merak duyanları tatmin edebilir.

Çizer Rene Follet. Bu albümde yağlıboya benzeri bir stili takip etmiş. Bazı kareler gerçekten tablo gibi olmuş, ilerleyen yaşının da ustalığıyla  görülmeye değer karelere imza atmış.

Çizgiromanın sonuna Shelena karakterinin ve hikayenin yaratılış öyküsüne değinen bir bölümün eklendiğini de unutmayalım. Jeromine, Panama seyahatleri sırasında yaşadığı iki olaydan etkilenmiş. Birisi sadece jestleri ve yüz ifadesiyle bir köyün tümünü idare eden yaşlı bir kadına tanık olması, diğeri ise her soruya birkaç kelimeyle son derece basit
yanıtlar verebilen küçük bir kız çocuğuyla karşılaşmasıymış.   

Doğrusu okuyacak yığınla ÇR arasında, bilhassa binbir çeşit Frankofonu düşünürsek, bunu ilk sıralarda tavsiye etmezdim. Ama okumuş olduğum için kısaca paylaşmak istedim. Belki o bölgelere ilgi duyan birinin ilgisini çeker. AYrıca Türkiye piyasasındaki pek çok ABD ve İtalyan kaynaklı ÇR'ye göre de her açıdan daha kaliteli olduğu kesin.

Shelena - 2005
Yazar - Jeronime Pasteur   
Çizer - Rene Follet

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Nette iç sayfalardan resimler aradım ve sadece aşağıdaki resmi bulabildim.

Çizimler gerçekten çok hoş.

peyami

Merhaba Hasan bey,
Aslında içinden birkaç kare koyacaktım ama küçük koysam anlaşılmaz, büyük koysam yazının bütünlüğünü bozar diye düşündüm. Sizin resmi göremedim. Bir hata oldu herhalde. Bu arada bazı karelerin insana Goya tablolarını hatırlattığını fark ettim şimdi, bilhassa da en alttaki.

Neyse, böylece ayrı bir mesajda bir kaç içsayfa koyuyorum. Aslında frankofonlara hele de az tanınanlarına Türkiye'de ilgi hemen hemen hiç yok. Yine de, Türk çizgiroman forumlarında biraz uzaylı gibi görünsem de, şu internette bir kişi Türkçe yazı eşliğinde Frankofon görüp merak etse kardır diye düşünüyorum.
Selamlar

hanac

Benim alıntı yaptığım site müsade etmiyor galiba böyle alıntılara.  :)

Neyse zaten sizin eklediğiniz resimler daha iyi imiş.

Çizimler mükemmel, ama konusu pek ilgimi çekmedi.

darkwood

Sırf bu güzel naturel çizimler için bu kitap alınır. Bu tarz çizgileri seviyorum.
Kitap içinde sanırım birden fazla hikaye var, bu hikayeler umarım çok kısa kısa değildir.
Yine sayfa sayısı ve nerede bulabileceğimiz hakkında biraz bilgi edinebilirsem memnun olacağım.
Güzel paylaşım için teşekkürler.
Darkwood Sakinleri..

peyami

Mesut bey tek bir hikaye üç nesil boyunca anlatılıyor. Zaten kitaba ismini veren Shelena sadece üçüncü nesil anlatılırken ortaya çıkıyor. Yazıda da belirttiğim gibi ilk alınacaklar arasında tavsiye etmezdim ama siz bilirsiniz.

Toplam 63 sayfa. Son 7-8 sayfa çizim taslakları eşliğinde kısaca kitabın yaratılış öyküsüne değiniyor.

Fnac mağaza zincirlerinde bulunabileceğini tahmin ediyorum. Yine Fnac'ın sitesinde de satılıyor ama Türkiye'ye gönderiyorlar mı bilmiyorum, hiç denemedim. Benim yöntemim en çok beğendiklerimi not edip, oraya gittiğimde almak, diğerlerini ise dijital formatta takip etmek. Bu ÇR, PDF olarak elimde mevcut. Nereden buldum hatırlamıyorum, elimde epey bir son dönem frankofonu birikmiş. İsterseniz onu size iletebilirim. Tek ÇR için FNAC'dan ısmarlamaya değmez bence.  Aşağıdaki linkte diğer satış noktalarının listesi de mevcut.

http://bd.casterman.com/albums_detail.cfm?id=2542

("Acheter en ligne avec, au choix) yazısının altındaki linkler.

Selamlar