Ülkemizde çizgiromanın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başlatan pizagor, 20 Şubat, 2011, 12:24:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Malum çizgiromanın ikinci altın çağını yaşıyoruz... Acaba bu altın çağ sürecek mi yoksa hemen ardından duraklama ve çöküş evrelerine mi şahit olacağız?

Acaba bu konudaki görüşünüz nedir...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Tarkan Kurt

Benim cevabım b şıkkı oldu. Yani "Çizgiromanların çeşitleneceğini ancak toplam satış adetlerinin aynı kalacağını, dolayısıyla çizgiroman fiyatların yükseleceğini ve bazı yayıncıların piyasadan çekileceğini düşünüyorum" Bunu düşünmemin temel sebebi İzmir'de bulunan iki sahafın satışlarda ufak bir kıpırdanma olmakla birlikte ciddi bir artış olmadığı ancak çeşidin çok arttığı yönündeki tespitleri ile geçenlerde okuduğum Levent Cantek'in 2010 yılında raflardaki çizgi roman sayısının % 60 arttığı ancak satışların sadece % 5 arttığı yönündeki yazısı oldu. Ancak inşallah yanılırım ve çizgi roman satışlarındaki artış daha ciddi boyutlara ulaşır.

kültürelgüncel

Açıkçası ben ikinci altın çağın henüz başladığına inanmıyorum. Evet çeşitler arttı artmasına ama fiyatlar gittikçe yükseliyor. O yüzden düzenli olarak takip ettiğim yayınlar dışında başka yayın alamıyorum. Birkaç yeni yayın alayım dedim. Ama onları da ancak birkaç sayı devam ettirebildim... :(

Fiyatlar biraz daha ucuzlasa ya da en azından bazı yayınlarda her sayı için ayrı fiyat belirlenmese eminim o artış %5'i geçer.  Daha önceki yorumlarda gördüğüm kadarıyla fiyatların yüksekliğinden yeni yayınları biriktiremeyen başkaları da var.   :'(

Matbaa masraflarını, telif haklarını, vs. inkar edemeyiz. Ama alım gücünün bu kadar düştüğü bir zamanda fiyatlar yüksek olursa satışlardaki düşük oranda artışın çok kısa bir süre süreceğini daha sonra düşüşün başlayabileceğini düşünüyorum. (Belki Zagor, Teks, Martin Mystere gibi ayağı yere basan yayınlarda sorun çıkmaz. Ama yeni yayınlar düşük satışa rağmen ayakta kalır mı bilinmez...)

V

Bence en büyük sorun yeni nesilden çizgi roman okuru pek çıkmadığı için,okur sayısının gittikçe azalması.Gittikçe düşen baskı adetleri,artan maliyetler ve bunların fiyatlara yansıması.Basılan her sayı kolleksiyoncu sayılabilecek orta yaş ve üzeri kuşakça toplanmakta ve biriktirilmekte.Bu stabil durum  halihazırdaki biz sadık okurlarla birlikte bir süre daha devam eder.Sonra arşivlerimizle birlikte müzelik oluruz kanaatindeyim.2011'deki yüzde 5'lik artışa NTV klasik uyarlamalarının neden olduğu düşünüyorum.
"İstemem,eksik olsun.."

altay1944

Bir iki yıl öncesine kadar çizgiroman okuyucusu olarak forumlarda boy gösteren kendim dahil arkadaşların yaş ortalamasının yüksek oluşu çizgiromanı okuyan kesimin geleceği açısından bende endişe yaratmıştı ama son günlerde forumlar sayesinde yaş ortalamasının 18-20 lere inebilmesi doğrusu endişemi bir nebze hafifletti.Eline taşın altına koyan herkes (bu herkes sözcüğünü açmak istiyorum.Forum yöneticisi,telif aracısı,matbaacısı,yatırımcısı,bayisi,eğitimcisi)üzerine düşeni yerine getirirse o zaman altın çağdan sözedebiliriz.Yaşlı okuyucular ekonomik olarak gençlere göre alım güçleri daha fazladır ama sayıları sabittir.yayımcının bunu göz ardı etmemesini fiyat belirlerken yeni yetişen gençlere göre ayağını uzatmasını salık veririm.gelecek denirse ben iyimserim .Gelecekte sayının (hem çizgiroman hemde okuyucu )artacağını düşünüyorum.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Lami Tiryaki

Çizgi Roman bir sanattır. Tiyatro, heykel resim gibi bir sanat dalı. Nasılki diğer sanat eserleri popülaritelerini etkileyen unsurlara rağmen ayakta kalmayı başarmışlarsa çizgi romanda her daim ayakta kalmayı başaracaktır.  Bazan altın çağını yaşar, bazan gümüş çağını bazan da teneke çağını yaşayabilir :). Ama her zaman vardır var olacaktır. Çünkü bizler varız, sizler varsınız. Okumayı seven kendine has bir gençliğimiz de var çok umutsuz olmamak lazım. Benim için de olası şık b gibi duruyor.

Selamlar
Lami

s.b

1-Çizgiromanların çeşitleneceğini ve tirajların yükseleceğini düşünüyorum.

Özellikle büyük yayınevlerinin bu piyasaya girmesiyle ve yaygın reklamlarla çizgiroman sözünü kulaklara sokmalarıyla talebin artacağını düşünüyorum. Tv reklamları çok etkili oluyordur mutlaka.

Bizim gibi eskiden okuyupta sonra bırakan çizgiroman okurları yeniden çr ye dönse zaten 50.000 adet yakalanır. Bu ihtiyarların büyük kısmı çr lerin yeniden yayınlandığından haberleri bile yok.  Buna ben şahidim. Kime söylesem " aaa o çizgiromanlar hala yayınlanıyormu, nerde?" diye soruyorlar. Eskiden bakkaldan almaya alıştığı çizgiromanı adam şimdi nerden bulup ta alacak? Hele de bilgisayarı yoksa ruhu bile duymaz.

Sözün özü, tv de reklam olduğu sürece ben umutluyum.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Alıntı yapılan: s.b - 20 Şubat, 2011, 17:51:58
Bizim gibi eskiden okuyupta sonra bırakan çizgiroman okurları yeniden çr ye dönse zaten 50.000 adet yakalanır. Bu ihtiyarların büyük kısmı çr lerin yeniden yayınlandığından haberleri bile yok.  Buna ben şahidim. Kime söylesem " aaa o çizgiromanlar hala yayınlanıyormu, nerde?" diye soruyorlar. Eskiden bakkaldan almaya alıştığı çizgiromanı adam şimdi nerden bulup ta alacak?

İşte tam da bu yüzden dün Michel Bey'e 'Migros ile anlaşmayı düşünmez misiniz?' diye sordum. Migros'un milyonlarca müşterisinden elbet birileri eski çizgiroman okurudur, bakarsınız birkaç taraftar daha kazanırız :)

s.b

Özgür Abimin dediği yerdeki satış elbette çok önemli. Ama yeterli değil. Bütün alışveriş merkezlerinde ve mahalle aralarındaki gazete satan bayiler ve bakkalara kadar ulaştırılmalı. Adam bakkaldan veya marketten eve ekmek alırken Teksas'ı, Tommiks'i, Zagor'u, Teks'i görüp  "aa bu çizgiromanı ben çocukken okuyordum. Ne güzel yeniden yayınlanıyorlar" diyerek satın alabilmeli.
Çizgiromanları çevresinde göremeyen insanlar elbetteki satın alamazlar. Görüp bilmediğiniz bir ürünü nasıl satın alabilirsiniz ki?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

kalidor

Açıkçası ben de 2. şıkkın olacağını düşünüyorum. Özellikle western tarzı fumettilerin yeni nesil tarafından takip edileceğini pek düşünmüyorum. Zaten dikkat ettiyseniz son 10-15 yıldır çekilmiş ve unutulmaz bir western filmi de pek yok.
Crom! Ölüleri Say...

kedidiro

ben de 2. şıkkın geçerli olacağını düşünüyorum...ancak ülkemizde ki çizgi roman'ın geleceği üzerinde altın madalyon vb. çizgi roman forum sitelerinin olumlu katkısınının da hakkı verilmelidir diyorum...eğer bir gün çizgi roman eski altın günlerine dönebilirse bunda bu sitelerin büyük payı olacak...somut bir örnek vermek isterim: altın madalyon itkisi sayesinde son bir iki ay içinde 'yalınayak gen' çizgi romanının Türkiye'deki satışının normal periyodunun üstünde seyrettiğine eminim

gamlıbaykuş

2. şıkkı işaretledim. Yükselen fiyatlae ve düzensiz yayın anlayışı olumsuz sonuçlar doğuracak diye düşünüyorum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Ben de ikinci şıkkı ilaretleyenlerdenim. Bir zamanlar çizgi roman konusunda daha karamsardım, biraz yalnız hissediyordum. Ama bu forumun da katkısı ile yalnız olmadığımı biliyorum. Benim gibi bir grup dostun olması beni heyecanlandırıyor. Ancak bu dostların çoğunun ben yaşımda olmaları uzun vadede gelecekte sorunlar çıkmasına yol açabilir.
   Artık yeni kuşak gençlerde okuyan sayısı anlamlı şekilde düşmekte. Bunda kitle iletişim araçlarının çoğalması büyük bir etken. Aşk-ı memnu'nun kitabını görüp. Dizi tutunca kitabını basmışlar diyen, Üstat Münir Nurettin Selçuk'un şerkısını Bir İstanbul Masalı'nın parçası diye kanıksayan bir toplum yetişmekte maalesef. Bu gençlere sadece çizgi roman değil diğer edebiyat eserlerini de okumaya alıştırmalıyız.
   Çizgi roman konusuna dönersek. Pazardan pay almak isteyen herkes yeni şeylerle okuyucunun karşısına gelmekten çekinmiyor. Bu güzel. Çeşitlerin artması. Seçeneklerin çoğalması iyi. Ancak aynı anda da ciddi bir ekonomik külfet getirmekte okuyucuya. Bu da bazı çizgi romanların okun(a)mamasına yol açabiliyor. En sıkı çizgi roman okuyucusu bile bu açmazda kendini bulabilmekte. Bu da bir süre sonra bazı yayınevlerinin vedasına yanında bazı çizgi romanların da kaybolmasına yol açacaktır.
   Yine de tünelin ucunda bir ışık olduğuna inananlardanım. Biz burada durdukça Lami'nin de belirttiği gibi bir sanat olan çizgi roman da bir şekilde var olacaktır. Ama tünel hala çok uzun gözüküyor.
    Sevgiler

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 20 Şubat, 2011, 19:04:14
Bütün alışveriş merkezlerinde ve mahalle aralarındaki gazete satan bayiler ve bakkalara kadar ulaştırılmalı. Adam bakkaldan veya marketten eve ekmek alırken Teksas'ı, Tommiks'i, Zagor'u, Teks'i görüp  "aa bu çizgiromanı ben çocukken okuyordum. Ne güzel yeniden yayınlanıyorlar" diyerek satın alabilmeli.

Geçen hafta bizim bakkalda çizgiroman gördüm.

Yıllar sonra ilk defa, gazete ve dergilerin yanında.

Demirbaş yayıncılık 3 lü paket 18 TL idi, 30 TL yerine diye yazmışlardı.

pizagor

Ben oyumu 3. sıradaki 'Şu anki durumun korunacağını, son bulacak ve/veya piyasaya girecek birkaç yayınla çizgiroman çeşitliliğinin hemen hemen aynı kalacağını düşünüyorum.' dan yana kullandım.

Yayın çeşitliliğinin artacağını düşünmüyorum. Okur tarafında 'yeni bir seriye başlanıyorsa eskilerden bir başlıktan vazgeçilenler olacaktır' kanısındayım. Çeşitlilik artarsa satış adetleri düşecek, satış adedi düştükçe satınalma maliyeti yükselecek ve okur da bir noktadan sonra yeter artık diyecek. İşte şu anda o noktada olduğumuzu hissediyorum.

Yeni denemeler olabilir ancak başarısız olursa kısa ömürlü olur, yayıncı üstelemeden kısa yoldan vazgeçer, başarılı olursa da başka bir yayının üzerinin çizilmesine neden olur...

Demek istediğim şu : Çizgiroman piyasasında okurların cebinden çıkan para toplamda diyelim aylık 500.000 TL. Mevcut kadro ile bu rakam artık oynamaz... Sadece kaynağın bölüşümü değişebilir, o kadar...