Müjdelenen Çizgi Romanlar

Başlatan pizagor, 10 Mart, 2011, 16:40:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hacibabs

Merhaba,
Lokomotif çizgi romanların (Zagor-Mr No-Martin-Teks)Teks dışında yakında bitecek olması ülkemizde yayıncıları  farklı ekollerden kitaplara yönelmelerine sebep olmuştur.Zagor Klasik 21 cilt 21 ay sonra,Martin klasik 10 cilt 20 ay sonra,Mr No klasik 17 cilt 34 ay sonra,Büyülü Rüzgar 7 ay sonra bitiyor.
Çocukluğumuzun frankofonları iyi idi diyorsunuz ama Tenten-Red Kit-Asteriks dışında çok az örnekle karşılaştık.Küçük Prens,Marc Dacier,Valhardi,Jery Spring gibi.Tutucu bir okuyucu toplumuna sahip olduğumuz içinde fazla talep görmediler.
Mevcut yayınlarda tiraj 500/1000 adet aralığında basılıyor.Bu adetleri geçen firmalar ki başında Yapı Kredi geliyor farklı frankofonları bize tanıtıyor ve bence araştırılıp seçilmiş iyi örnekler ve ülkelerinde önemli çizerlerin imza attıkları yayınlar.Tabiiki aralarında bazılarını daha çok seviyor ve bazılarınıda beğenmiyor olabiliriz ama görüyorumki bu başlık altında yazan arkadaşlarımızın tercihleri aynı değil farklı farklı yapıtları beğenmişler.
Çizgi Düşler gibi firmalar sahiplerinin okumak istediği kitapları özellikle basıyor tirajlarda az olduğu için hem depo maliyeti üstlenmiyorlar hemde kitaplar tükendiği için bir miktar kar etmiş oluyorlar.
Haftalık 100.000 tirajı nüfusu 30.000 olduğu dönemde gören ülkemizin geldiği bu noktada çok da seçici olmak biraz haksızlık gibi olmuyormu?
Bugün bir yayının maliyeti siyah beyaz veya renkli hard veya soft 2500.-tl ile 5000.-tl arasında değişmektedir.Bu tür forumlarda oluşturulmuş kalabalık bir grubun içinde 5-10 kişi birleşse rahatlıkla çıkmasını istediğiniz kitapları çıkartabilirsiniz.Tirajlarıda benzer miktarda tuttuğunuzda zarar söz konusu değil.Hatta Altınmadalyon adı altında bile yayın yapılabilinir.Bu forumların amacı sadece mesajlaşmak bilgi alışverişi değil yayın yapmak seminerler düzenlemek arşiv ve kütüphane oluşturmakda olmalıdır diye düşünüyorum.
Sağlıcakla kalın.
Tayfun ALEMDAĞ

pizagor

Alıntı yapılan: ercoktay - 17 Kasım, 2012, 19:39:06
...
Oradan sonraki durağım fuarda ilk defa beni heyecanladıran haberi aldım. Versus kitap Tardi'nin yeni bir çizgi romanını fuara yetiştirmeye çalışıyormuş. Çarşamba günü yenisi çıkacakmış.
...
Sevindirici haber olarak Cennetteki yabancılar kesin yıl sonuna doğru çıkıyormuş. Reklamını yapamadık diye itiraf ettiler.
...

Versus'un Tardi'si ve Gerekli'nin Cennetteki Yabancılar 3'ü çıktı mı arkadaşlar?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ercoktay

YKY ocak ayında galiba bizi çizgi romana boğacak. Marsupilami, Küçük prens Amin Maoloffun Yüzüncü Ad'ın bu ay çıkacağı yazılmış kardeş forumda. Bir de İlke Cona 7 nin çevirisinin bittiğini ve dizgiye gideceğini yazmış.

Ben YKY'nin çıkardığı bütün çizgi romanları beğenerek okudum. Hatta kimsenin cesaret edemediği serileri yayınlamasıyla beni mutlu ediyor. Sıranın genç blueberrye gelmesini bekliyorum. Şu son çıkan Haçlılar çizgi romanı Fransa'nın en çok satanlarındanmış.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hacibabs - 15 Ocak, 2013, 16:30:26
Merhaba,
Lokomotif çizgi romanların (Zagor-Mr No-Martin-Teks)Teks dışında yakında bitecek olması ülkemizde yayıncıları  farklı ekollerden kitaplara yönelmelerine sebep olmuştur.Zagor Klasik 21 cilt 21 ay sonra,Martin klasik 10 cilt 20 ay sonra,Mr No klasik 17 cilt 34 ay sonra,Büyülü Rüzgar 7 ay sonra bitiyor.
Çocukluğumuzun frankofonları iyi idi diyorsunuz ama Tenten-Red Kit-Asteriks dışında çok az örnekle karşılaştık.Küçük Prens,Marc Dacier,Valhardi,Jery Spring gibi.Tutucu bir okuyucu toplumuna sahip olduğumuz içinde fazla talep görmediler.
Mevcut yayınlarda tiraj 500/1000 adet aralığında basılıyor.Bu adetleri geçen firmalar ki başında Yapı Kredi geliyor farklı frankofonları bize tanıtıyor ve bence araştırılıp seçilmiş iyi örnekler ve ülkelerinde önemli çizerlerin imza attıkları yayınlar.Tabiiki aralarında bazılarını daha çok seviyor ve bazılarınıda beğenmiyor olabiliriz ama görüyorumki bu başlık altında yazan arkadaşlarımızın tercihleri aynı değil farklı farklı yapıtları beğenmişler.
Çizgi Düşler gibi firmalar sahiplerinin okumak istediği kitapları özellikle basıyor tirajlarda az olduğu için hem depo maliyeti üstlenmiyorlar hemde kitaplar tükendiği için bir miktar kar etmiş oluyorlar.
Haftalık 100.000 tirajı nüfusu 30.000 olduğu dönemde gören ülkemizin geldiği bu noktada çok da seçici olmak biraz haksızlık gibi olmuyormu?
Bugün bir yayının maliyeti siyah beyaz veya renkli hard veya soft 2500.-tl ile 5000.-tl arasında değişmektedir.Bu tür forumlarda oluşturulmuş kalabalık bir grubun içinde 5-10 kişi birleşse rahatlıkla çıkmasını istediğiniz kitapları çıkartabilirsiniz.Tirajlarıda benzer miktarda tuttuğunuzda zarar söz konusu değil.Hatta Altınmadalyon adı altında bile yayın yapılabilinir.Bu forumların amacı sadece mesajlaşmak bilgi alışverişi değil yayın yapmak seminerler düzenlemek arşiv ve kütüphane oluşturmakda olmalıdır diye düşünüyorum.
Sağlıcakla kalın.
Tayfun ALEMDAĞ
Haklısınız Tayfun Bey Forumdaki yönlendirmelerle birçok yarım kalan Fumetti devam etti.Bunu diğer çıkmasını istediğimiz kitaplar içinde yapabiliriz.size ''Bu forumların amacı sadece mesajlaşmak bilgi alışverişi değil yayın yapmak seminerler düzenlemek arşiv ve kütüphane oluşturmakda olmalıdır diye düşünüyorum''sözünde sonuna kadar katılıyorum... 8) :D :)

hanac

Ben ise forumlara böyle görevler yüklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.  :)

Sonuçta sanal ortamda bir araya gelen bir avuç kişiyiz.

Türkiye'nin her tarafına ve yurtdışına dağılmış haldeyiz.

Toplantılarda bile en fazla 10-15 kişi olabiliyoruz.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 15 Ocak, 2013, 20:11:46
Ben ise forumlara böyle görevler yüklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.  :)

Sonuçta sanal ortamda bir araya gelen bir avuç kişiyiz.

Türkiye'nin her tarafına ve yurtdışına dağılmış haldeyiz.

Toplantılarda bile en fazla 10-15 kişi olabiliyoruz.
Korkma Hasan ben sadece Tayfun beyin lafına hak veriyorum.Sana bir görev yükleyeceğimiz yok.Elbette bu forumda o denilen şeyleri yapamayız... ;D :D 8)

pizagor

Alıntı yapılan: ercoktay - 17 Kasım, 2012, 19:39:06
...
Oradan sonraki durağım fuarda ilk defa beni heyecanladıran haberi aldım. Versus kitap Tardi'nin yeni bir çizgi romanını fuara yetiştirmeye çalışıyormuş. Çarşamba günü yenisi çıkacakmış.
...
Sevindirici haber olarak Cennetteki yabancılar kesin yıl sonuna doğru çıkıyormuş. Reklamını yapamadık diye itiraf ettiler.
...

Alıntı yapılan: pizagor - 15 Ocak, 2013, 17:16:58
Versus'un Tardi'si ve Gerekli'nin Cennetteki Yabancılar 3'ü çıktı mı arkadaşlar?

Arkadaşlar bilgisi olan var mı bu mevzuda, Gerekli'nin çıkarmadığını tahmin ediyorum ama belki kaçırmışımdır. Versus'un Tardi'si hakkındaysa hiçbir fikrim yok...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

afu

Tayfun Alemdağ'ın fikirlerine tam olarak bende katılıyorum.
Bu konuda aynı düşüncede olan, girişimci, çizgi roman düşkünlerinden bir kaç kişi bir araya gelip bu fikri hayata geçirebilir.
Benim de bir frankofon basma girişimim olmuş fakat devamını getirememiştim. Bu hevesim hala geçmedi  :)
Matbaa ve yayınevi konusu tarafında destek olabilirim. İlgilenen arkadaşlar bana yazabilirler.
Sevgiler
Ali Fuat

altay1944

Alıntı yapılan: afu - 16 Ocak, 2013, 12:34:54
Tayfun Alemdağ'ın fikirlerine tam olarak bende katılıyorum.
Bu konuda aynı düşüncede olan, girişimci, çizgi roman düşkünlerinden bir kaç kişi bir araya gelip bu fikri hayata geçirebilir.
Benim de bir frankofon basma girişimim olmuş fakat devamını getirememiştim. Bu hevesim hala geçmedi  :)
Matbaa ve yayınevi konusu tarafında destek olabilirim. İlgilenen arkadaşlar bana yazabilirler.
Sevgiler
Ali Fuat

Destek veriyorum.Sayımız madem 100lerle ifade ediliyor istediğimiz yayın basılırsa garanti limitli konunun arkasındayım..
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

DAMPYR

Alıntı yapılan: altay1944 - 16 Ocak, 2013, 13:28:52
Destek veriyorum.Sayımız madem 100lerle ifade ediliyor istediğimiz yayın basılırsa garanti limitli konunun arkasındayım..
100'lerle ifade ediliyorda ortada olan, ancak 40-50 kişi bile yok forumda... :-\ :'(  >:(

hanac

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 16 Ocak, 2013, 15:16:48
100'lerle ifade ediliyorda ortada olan, ancak 40-50 kişi bile yok forumda... :-\ :'(  >:(

Durum o kadar kötü değil.

200 civarı aktif takipçimiz var.

Yeni üyeleri kazandırmak birazda sizin göreviniz.

Hani Antalya'daki diğer çr cılar ?   :)  ;D  >:(

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 16 Ocak, 2013, 15:30:20
Durum o kadar kötü değil.

200 civarı aktif takipçimiz var.

Yeni üyeleri kazandırmak birazda sizin göreviniz.

Hani Antalya'daki diğer çr cılar ?   :)  ;D  >:(
Haklısın bu birazda bizim ayıbımız.Koca forumda Tuna ile ikimiz varız Antalyadan foruma yeni üyeler edindirmek lazım... :-[ :-X :-*

sulkesen

arkadaşlar ben de Tayfun beyin sözlerine aynen katılıyorum.İlker bey güzel bir örnek oldu az satılan kitapları az basarak biraz fiyatı yükselterek yayınladı. ben de bu tür yayınları destekliyorum.yeter ki yeni çıkmamış bir yayın olsun

altay1944

Kardeş siteden alıntıdır.Kendisine mesaj göndermeme karşın henüz dönülmedi.Belki bir bilgisi olan vardır diye yazıyorum.

Secret-Law-Dr.Morgue-San Michele-Rourke-N.O.X-Pinkerton-Davvero-Factor V-Legion 75......ve Robin Wood serileri.....ve Kore Manhwa'lari.....
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

pearl jam

Bunların hepsi seri mi? Kim çıkartacakmış bu kadar kitabı?