Gelmiş geçmiş en iyi 20 frankofon ÇR

Başlatan nacho_grande, 04 Nisan, 2011, 22:07:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nacho_grande

hennessy

Tenten hakketten her yönü ile bir numarayı hak ediyor
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

nacho_grande

Alıntı yapılan: hennessy - 04 Nisan, 2011, 22:18:21

Hakikaten üniversitelerin ilgili bölümlerinde ders diye okutabileceğiniz, hatta sosyoloji vs gibi yan dallarda da tez konusu olabilecek bir ÇR.

hennessy

Alıntı yapılan: nacho_grande - 04 Nisan, 2011, 22:27:26
Alıntı yapılan: hennessy - 04 Nisan, 2011, 22:18:21

Hakikaten üniversitelerin ilgili bölümlerinde ders diye okutabileceğiniz, hatta sosyoloji vs gibi yan dallarda da tez konusu olabilecek bir ÇR.

Gezileri çizimleri Haddock u ikizleri hele profosör turnosolü ele aldığı olaylar ile zamanının ötesinde bir esrdi kızıl korsanın hazinesini tek geçerim
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Tenten benim için özel yeri olan, aleyhinde yazılar yazılmış olsa bile favorim olan bir frankofondur. Ancak listeye bakınca neler varmış daha diyor insan.
   Bizim çocukluğumuzda okduklarımız frankofonlar nerdeler??
   Asterix lejyoneri görünce aklıma Tercüman çocuktaki yayını geldi. Hele tercümanın mısırlıyı tercümeleri....

darkwood

Alıntı yapılan: rumar80 - 04 Nisan, 2011, 22:47:03
   Tenten benim için özel yeri olan, aleyhinde yazılar yazılmış olsa bile favorim olan bir frankofondur. Ancak listeye bakınca neler varmış daha diyor insan.
   Bizim çocukluğumuzda okduklarımız frankofonlar nerdeler??
   Asterix lejyoneri görünce aklıma Tercüman çocuktaki yayını geldi. Hele tercümanın mısırlıyı tercümeleri....

Tenten ve Asterix benimde ortaokul ve lise zamanları çok beğenerek okuduğum 2 frankofon kahramanlarındandır.
Listede ayrıca daha önce Alfa yayınlarını okuduğum Spiru nun çizgiromanlarıda fena değildir. Diğerlerini okumadığım için yorum yapamıyacağım. 
Darkwood Sakinleri..

BlackBishop

İddiaya göre çok sayıda yazar, çizer, editör ve hayrana sorularak oluşturulmuş bir liste aşağıdaki... Açıkçası ben
kendimi liste hakkında eleştiri yapmaya yetkili göremiyorum...

20- YVES CHALAND - BOB FISH (1981). NO ENGLISH EDITION. (A few stories translated in "Heavy Metal".)

19- MAURICE TILLIEUX - GIL JOURDAN - VOL. 3: LA VOITURE IMMERGEE (1959). NO ENGLISH EDITION.

18- PIERRE CHRISTIN & JEAN-CLAUDE MEZIERES - VALERIAN - VOL. 9: METRO CHATELET DIRECTION CASSIOPEE (1980). NO ENGLISH EDITION. (Three other titles translated by Dargaud Publishing sold through NBM.)

17- PHILIPPE DRUILLET - LONE SLOANE - VOL. 2: LES SIX VOYAGES DE LONE SLOANE (1970). ENGLISH ED.: THE SIX VOYAGES OF LONE SLOANE (NBM).

16- SERGE LETENDRE & REGIS LOISEL - LA QUETE DE L'OISEAU DU TEMPS - VOL. 3: LE RIGE (1985). ENGLISH ED.: ROXANNA - THE RIGE (NBM).

15- MAX CABANES - COLIN-MAILLARD (1989). ENGLISH ED.: HEARTTHROBS (Catalan).

14-  DANIEL GOOSSENS - LA VIE D'EINSTEIN VOL. 1: ENFANCE (1980). NO ENGLISH EDITION. (A few stories translated as "Sergeant Claus" in "French Ticklers" by Kitchen Sink.)

13- JOSEPH GILLAIN, a.k.a. JIJE - LIFE ACHIEVEMENT. (ALMOST) NO ENGLISH EDITION.

12- JEROME CHARYN & FRANCOIS BOUCQ - LA FEMME DU MAGICIEN (1986). ENGLISH ED.: THE MAGICIAN'S WIFE (Catalan).

11- FRANCOIS BOURGEON - LES PASSAGERS DU VENT - VOL. 3: LE COMPTOIR DE JUDA (1979-84). NO ENGLISH EDITION.

10- ENKI BILAL - THE NIKOPOL TRILOGY - VOL. 1: LA FOIRE AUX IMMORTELS (1980). ENGLISH ED.: GODS IN CHAOS (Catalan).

09- JACQUES TARDI - ADELE BLANC-SEC - VOL. 2: LE DEMON DE LA TOUR EIFFEL (1976). ENGLISH ED.: THE DEMON OF THE EIFFEL TOWER (NBM).

JEAN-CLAUDE FOREST & JACQUES TARDI - ICI MEME (1978). NO ENGLISH EDITION.

08- JEAN-CLAUDE FOREST - LA JONQUE FANTOME VUE DE L'ORCHESTRE (1981). NO ENGLISH EDITION.

07- MARCEL GOTLIB - RUBRIQUE-A-BRAC (VOL. 4) (1968-72). NO ENGLISH EDITION.

06- RENE GOSCINNY & ALBERT UDERZO - ASTERIX - VOL. 10: ASTERIX LEGIONNAIRE (1967). ENGLISH ED.: ASTERIX LEGIONARY (Hodder Dargaud).

05- EDGAR PIERRE JACOBS - BLAKE & MORTIMER - VOL. 3: LA MARQUE JAUNE (1956). ENGLISH ED.: THE YELLOW M (Blake & Mortimer Editions); two other titles translated by Catalan.

04- J.-M. CHARLIER & JEAN GIRAUD - BLUEBERRY - VOL. 18: NEZ CASSE (1979). ENGLISH ED.: BROKEN NOSE (in BLUEBERRY 3 ANGEL FACE, Marvel/Epic).

03- MOEBIUS - LE GARAGE HERMETIQUE - VOL 2: MAJOR FATAL (1979). ENGLISH ED.: THE AIRTIGHT GARAGE (Marvel/Epic).

02- GREG & ANDRE FRANQUIN (with Jidehem) - SPIROU & FANTASIO - VOL. 15: Z COMME ZORGLUB (1960). ENGLISH ED.: Z AS IN ZORGLUB (Fantasy Flight Publ.).

ANDRE FRANQUIN - GASTON - VOL. 9: LE CAS LAGAFFE (1971). NO ENGLISH EDITION. (A few stories translated as "Gomer Goof" by Fantagraphics.)

01- HERGE - TINTIN - VOL. 20 : TINTIN AU TIBET (1958). ENGLISH ED.: TINTIN IN TIBET (Atlantic Little Brown).

NOT01: 2 ve 9. sırada ikişer Çizgiroman var. Bir eşitlik söz konusu olduğu için bu şekilde yapmışlar. Onlar uyarıda bulunmuş bende bulunayım dedim.

NOT02: Bu liste French Comics adlı siteden alınmıştır.

yalcinerol345

Çoğunu hiç duymadım.Biraz bilgi, biraz da örnek çizgiler olsa

hanac

Daha önceki mevcut başlık ile birleştirdim.

BlackBishop

hanac