Game of Thrones !!! Spoiler içerir !!!

Başlatan nacho_grande, 29 Nisan, 2011, 00:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bugraltu

Çok ama çok kötüydü. Zaten dizi 6. sezon ile birlikte düşüş trendine girmişti, 7 kötüydü, 8 ise fiyasko idi. Ve bunun tek sebebi berbat senaryo. Yoksa efektler, sinematografi, oyunculuk, müzik vb. her zamanki gibi muhteşemdi. Dünyanın en popüler dizisine yazık oldu. 2 tane tecrübesiz yazara koca diziyi bırakırsan böyle olur. Hiç HBO'luk bir hareket olmadı.

Gabby

Alıntı yapılan: ZGeralt - 27 Mayıs, 2019, 09:41:18
Arkadaşlar gerçekten merakımdan soruyorum, neyi bu kadar "amatörce" ve "berbat" buldunuz, son sezon itibariyle?

Söylenecek şeyler var da, spoiler oluşturmamak adına sadece şunu söyleyebilirim, Targaryen'in   Missandei sevgisi aklımı başımdan aldı. Sen neymişsin be Missandei abla diyesim geldi. :) Dizi boyunca  kendi halinde sıradan bir karaktere finalde Truvalı Helen misyonu yüklemek amatörlük değilse nedir?

Alıntı yapılan: ZGeralt - 27 Mayıs, 2019, 09:41:18
Millet bir dizi için birbirine küfrediyor. Hayret ediyorum, gerçekten psikologların, sosyologların falan incelemesi gereken bir durum.

Bi' dönem Zengin ve Yoksul dizisindeki Tom'un ani ölümüyle adeta her evden bir cenaze çıkmış, karalar bağlamıştık. "ellerin kırılsaydı Falconetti" diye başlık atan gazeteler bile vardı. :) ... yazdıklarınızı okuyunca aklıma geldi.

ZGeralt

Alıntı yapılan: Gabby - 27 Mayıs, 2019, 19:57:59
Söylenecek şeyler var da, spoiler oluşturmamak adına sadece şunu söyleyebilirim, Targaryen'in   Missandei sevgisi aklımı başımdan aldı. Sen neymişsin be Missandei abla diyesim geldi. :) Dizi boyunca  kendi halinde sıradan bir karaktere finalde Truvalı Helen misyonu yüklemek amatörlük değilse nedir?

Ben diziyi henüz bu hafta sonu izledim, bitmesini bekledim. Bu süre zarfında yorumlardan ve eleştirilerden özellikle sakındım. Bugün ilk defa biraz sosyal medya'da biraz da youtube'da yorumları okudum/izledim. Genel itibariyle en çok rastladığım eleştiriler için şöyle düşünüyorum :

Dikkat Spoiler içermektedir !!!! ----------------

Öncelikle en çok rastladığım Deanerys'in katliam yapmasına olan eleştiri. Deanerys'in bu hale gelmesini adım adım işledi dizi, güçlendikçe daha acımasızlaştı. İlk eylemleri "kötüye" karşıydı, her defasında şirazesi birazcık daha kaydı, yaptıklarının arkasında "köleleri özgürleştirmek" gibi bir amaç olunca da sorgulanmadı, o zamanlardan beri yaptıkları etik olarak tartışmaya açıktır. Ejderhaları (gücü-silahı)büyüdükçe, eylemlerinin şiddeti arttı. Ve yeni bir dünya yaratma arzusu asla taht üzerindeki iddiasından bağımsız bir ideal olmadı, aksine sezonlar ilerledikçe tahtı ve konumu hakkında daha histerik olmaya başladı. Tarly'leri katletmesi ile bence yönü kesin olarak belirlendi, kalan sadece bir kıvılcımdı. Son sezonda üstüne basa basa 7 Krallıkta sevilmediğinin hatta tanınmadığının altı çizildi. Savaşta Mormont'un ölmesi, Missandei'nin katli ve ejderhalardan birinin de ölmesi ile psikolojik çöküşü sonuçlandı. Snow ile akraba olduğununu öğrendiğinde ilk olarak tepkisi taht varisliği için endişesi oldu.  Özetle ben Daenerys'in mad queen'e dönüşünü uzun zamandır bekliyordum, hırs, güç zehirlenmesi, yalnızlık hissi ve psikolojik çöküş, katman katman verdiler, E.Clarke'ın da rolünü çok iyi kotardığını düşünüyorum, bütün hissiyatı bana geçti.

Bir ikincisi Tyrion'un ispiyonculukla suçlanması.  Burada bir karakter değişimi yok. Tyrion kraliçesine güvenmekle hata etti ancak bir karar vermek durumundaydı, o Snow ile Daenerys'in beraber hükmedebileceklerine inandı, ya hiç bir şeye karışmayıp Varys'ın darbesine göz yumacak ve inandığı şeyin yıkılmasın izleyecekti ya da müdahale edecekti. Seçimini yaptı. Burada da bir boşluk göremiyorum ben.

Üçüncü en sık gördüğüm eleştiri ,Night King'in bir darbeyle ölmesi.  Çok açık söylüyorum  Akyürüyen ordusu başka nasıl yenilirse bence büyük saçmalık olacaktı. Çünkü karşılarında teknik olarak yenilmesi imkansız bir ordu var. Ejderha camı kullanmadan ki çok sınırlı bir madde veya yakmadan rakibi yok edemiyorsun, üstelik kaybettiğin her adam karşı ordunun sayısını bir artırıyor. Matematik olarak imkansız. Ayrıca senin ordun insanlardan oluşuyor, korkabilirler ve umutsuzluğa kapılabilirler. Yoruluyorlar ve acıkıyorlar. Hem motivasyon hem lojistik problemlerin var, karşı taraf bunlardan muaf. Elindeki yegane artı kuvvet iki adet ejderha, karşı orduda da bir tane var. Bir zayıf noktası olmak zorundaydı, yoksa dizi Akyürüyenlerin  bütün dünyayı istilası ile sonuçlanmak zorunda.
İnsanlar da plan yaptı, Bran'ı dışarıda yem olarak bıraktılar, tek şansları vardı o da  Bran'ı almaya geldiklerinde Night King'e bir suikast yapmak. Bunu yapanın Arya olması da en doğalı. Dizi geçmiş sezonlarda bilmem kaç bölümü sırf Arya'nın bir süikastçiye dönüşmesini işlemiş. Burada da senaryo çok düzgün şekilde kapanıyor bence.

Şimdilik en çok karşılaştığım üçünü kendimce yazmakla yetineyim. Benim de eleştirilerim var elbette. İlk olarak savaş sahneleri gerektiğinden daha karanlıktı. Sanırım hem biraz kusur örtmek hem de CGI masrafını kısmak için yaptılar bunu, izlerken yordu.
Finaldeki konsey sahnesi, diyaloglar çok kötü yazılmıştı. Evet yine senaryo gereği Bran'ın kral olması tutarsız değil ancak Bran'ın sadece son sezon değil, 8 sezon boyunca yeteri kadar işlenmediğini düşünüyorum. Burada izleyiciye sunulan sahne sığ kalmış, kötü diyaloglarda eklenince tatminsizlik ortaya çıkıyor. Bu eleştiriye ben de katılıyorum.

8 sezon itibariyle Snow dışında güç sahibi herkesin, gücünü korumak veya gücü elde etmek için türlü kötülüklere başvurduğu, her türlü katliamın, entrikanın "taht" için yapıldığı, halkları kimsenin umursamadığı, soyluların güç kavgasında "ezilen çimenler" olduğunu defalarca gösterdiler. En nihayetinde bir ejderha tarafından yakılarak katledilenler de onlar oldu. Game of Thrones 8 sezon boyunca bu çizgisini hiç bozmadı, asla klişe mutluluklar yaşatmadı. Sadece Snow bütün yükü ve sorumlulukları ,insanların iyiliği için yüklendi, nihayetinde sevdiği kadını hançerlemek zorunda kalsa bile doğru olanı yaptı, kişisel hırslarından arınmış, güç zehirlenmesine maruz kalmamış tek soylunun sürgün edilmesi ile bitti dizi.

Ayrıca kimse pek umursamıyor ama son sezonda kullanılan muazzam müzikler, oyuncuların performansı, sinematografi hepsi üst düzeydi. İşte tüm bunlardan dolayı ben son sezonu beğendim.
Ancak G.O.T. hiç bir zaman benim izlediğim en iyi dizilerden biri olmadı, onu da söyleyeyim :)

Dikkat Spoiler Bitti  :) -------------------

hanac

Başlığın kendisine !!! Spoiler içerir !!! yazdım.

Tek tek spoiler uyarısına gerek yok.  ;D

hanac

Alıntı yapılan: ZGeralt - 27 Mayıs, 2019, 23:24:53
Öncelikle en çok rastladığım Deanerys'in katliam yapmasına olan eleştiri.

Seninle aynı fikirdeyim. Katliama kesinlikle şaşırmadım. Özellikle ejderha'nın kaybı sonrası bunalıma girmişti.

Bir ikincisi Tyrion'un ispiyonculukla suçlanması.

Bu bölüm çok zayıftı. Tam bir temele oturtulamadı. Tyrion'dan başka bir hamle beklerdim.

Üçüncü en sık gördüğüm eleştiri ,Night King'in bir darbeyle ölmesi.

Burası da bana tutarsız gelmedi. Sonuçta olay Night King'de bitiyor.

darbove

ilk 5 sezon keyif almıştım. çok güzel işleniyordu bir ciddiyet vardı bir olay olunca voah çekebiliyordum. ama sonralara doğru bir heyecan hissi uyanmadı izlemiş olmak için izledim resmen. yakın zamanda kitap evrenine girip yoluma bakıcam artık. dizi evreni tam bir fiyasko oldu benim için. kitaplar için daha büyük umutlarım var ama kısa vadede okumak için zaman ayırabileceğimi sanmıyorum.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

hanac

Beğenmediğim ilave bölümler

- Cersei ve Jaime'nin ölümleri çok dandik oldu

- Daenerys Targaryen'in ölümünden sonra bir anda konsey ile karşılaştık. Arada ne oldu ?
  Konseyin Jon Snow kararı da inandırıcı değildi

- Brienne of Tarth Jaime tarafından şövalye ilan edildi, hop konseyde yeri hazır

- Tazı ve abisinin dövüşünü beğenmedim, daha iyi olabilirdi

Mister NO

Final değil final sezonu toptan fiyasko.

Bir sürü kurgusal hata yanında kahve bardağı, pet şişe su vb ile de harikalar yarattılar.

2 yıl ara verilen dizinin senaryosu üzerine bell ki hiç çalışılmamış. Son gece sınava çalışan öğrenci misali oturup çala kalem bir şeyler yazmışlar gibi duruyor.

Bu dizi Sons of Anarchy'nin kurgusu yanında çırak çıkar.

hanac

Toplam Oy Verenler: 30

Finali çok beğendim ................... 1 (3.3%)

Final idare eder ......................... 8 (26.7%)

Finali beğenmedim ..................... 3 (10.0%)

Final tam bir fiyasko .................. 17 (56.7%)

Kararsızım ................................ 1 (3.3%)

newman

Haberlere göre HBO yeni Game of Thrones dizisi için yazar aramaya başlamış.