Bonelli kahramanlarını renkli okumak ister miydiniz?

Başlatan HacıGeraltEmmi, 27 Mayıs, 2011, 19:55:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Şu anki boyutlarıyla fumettiler için siyah-beyaz daha uygun duruyor.Gigante boyutlarında veya frankafon formatında 50 sf. ,kaliteli kağıda baskılı falan olsalar kesinlikle renkli isterdim.
"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Aslında fumettilerin Türkiye'de yayınlanan renkli sayılarından memnun değilim. Bizdekiler (oğlak ve lal'in yayınladıkları) renklerde ışık yok,  gölge yok, tonlama yok. Çocuklar bile daha güzel boyama yapıyor. Çok mu abarttım  ;D Aslında renkliden kastım daha realistik renklendirmeydi.  Aşağıdaki Dylan Dog örneği gibi en azından  ;D

[IMG]http://www.hizliupload.com/img/61688509674041769289.jpg[/img] [IMG]http://www.hizliupload.com/img/73479960586171424589.jpg[/img]

[IMG]http://www.hizliupload.com/img/60819783774546056308.jpg[/img] [IMG]http://www.hizliupload.com/img/26894858610538906617.jpg[/img]

altay1944

Fumetti siyah-beyaz okunur.Kuralmıdır?Değil .Alışkanlık.Ama son örnekteki gibi ve kuşe kağıda baskılı ,büyük boy albümlere hayır demezdim doğrusu.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Renkli okumak istersem frankofon okurum  :)

Şaka bir tarafa, designer73 arkadaşımızın yüklediği Dylan Dog ve Dampyr örnekleri çok iyi.

Ama renkli olursa maliyet de çok artar.

Vazgeçtim yine, renkli istemiyorum.  ;D

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 28 Mayıs, 2011, 09:54:20
Renkli okumak istersem frankofon okurum  :)

Şaka bir tarafa, designer73 arkadaşımızın yüklediği Dylan Dog ve Dampyr örnekleri çok iyi.

Ama renkli olursa maliyet de çok artar.

Vazgeçtim yine, renkli istemiyorum.  ;D

aman maliyet yükselekse bende vaz geçtim her zaman derim zaten siyah beyaz daha iyidir diye :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Sonuçta biz renkli istesek te fumettiler siyah beyazdır ve bu hali ile güzeldir. Ama Julia'yı hala unutamadım.

tommikser

Aslında bizde yayınlanan en güzel renkli Bonelli  Tex Dev Albüm 15 oldu.Gerçekten baskısı ve kalitesi ile göz doldurdu.Yalnız gözüm alışabildi mi o işte biraz şakayla karışık Sadri Alışık.Tex'in sarı gömleğine gözüm bir türlü alışamadı.Belki Carson'un olmaması da fikrimi etkilemiş olabilir.

gamlıbaykuş

Renkli Dylan Dog güzel olabilir aslında. şahsen okumak isterdim...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

ferzan

Siyah beyaz da güzel,renkli de...Ama her fumetti çizerine gitmeyebilir de...Bir de,renkte abartıya kaçmadan,sade ama net renklendirmeleri tercih ederim...Zagor'un renkli sayılarını beğenemedim bir türlü...Buna karşılık Martin de,Dylan da ya da Tex'de çok daha güzel duruyor...Mesela,Brindisi'nin çizdiği renkli bir Dylan incelemiştim ve mümkünse Dylan'ı bundan sonra böyle okuyalım diye bile düşünmüştüm...Keza,Büyülü'nün 100.sayısında,Parlov'a da çok güzel gitmiş renk...Çizgi tadı hoş,siyahı beyazı dengeli ve karakteristik fumetti çizerlerine sade renk çok güzel gidiyor...Yukarıdaki Dampyr örnekleri fena değil kanımca...Ama Dylan örneği biraz fazla mı comicsvari kaçmış ne...Dylan'ın melankolik atmosferine daha mat ve sade renkler yakışır diye düşünüyorum...B sınıfı film izler gibi...Başlık açıldığında,designer73'ün paylaştığı ilk örnekteki renklendirmeyi ise çok itici,yapay ve soğuk buldum...Fumetti,siyah-beyazın sıcacıklığıdır benim için...İlla renklendirilecekse -ki hayır demem iyi bir renge- ya Tex gibi(Oğlak 100.sayı),ya Büyülü Rüzgar gibi,ya da martin gibi olmasını yeğlerim...Bu arada,uygun bir renklendirme Nathan Never'a da ne biçim gider...Caravan'ın kapaklarındaki renk anlayışına da şapka çıkarıyorum buradan...Ha,bir de Milazzo ya da Ticci tarzı su bazlı geleneksel renklendirmelere ise gözüm kapalı evet diyorum...Sözün özü,dengemi bozan bir başlığa daha yazmış oldum... :)
    Merak ederseniz,Goran Parlov'un Facebook'taki hayran sayfasındaki renkli örnekleri inceleyin...Büyülü Rüzgar'ın Hırvat edisyonu için çizdiği Bonelli'den bağımsız ayrı kapakları var ki,her biri birer şaheser diyebilirim...Üstelik çok az dijital destekle...Çoğunluk elde renklendirmiş...
    Aslında bu konu başlı başına masaya yatırılası bir konu...Daha fazla beynim bulanmadan burada kesiyorum... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

darkwood

Renkli fumettiler içinde HozComics Swingler benim çok beğendiğim nostaljik maceralardan oluşuyor.  Bu Renkli Swing serisi elimde mevut. Arkadaşlar için fotoladım, parlak kağıda baskılı olduğu için, bir parça ışık yansımasından parlama oldu.  ???

Bu seri herbiri 130 sayfalık 4 adet cilt ve Swing'in hayatından adlı macera ile 5 ciltten oluşuyor. Sevgili Fatih Okta'nın bu renklendirmeleri gerçekten olağanüstü.

HozComics'in ince fasikül olarak yayınladığı Teksas Tommiks'in ayrıca Demirbaş yayıncılıktan renkli baskılarıda daha önce çıkmıştı.
96 şar sayfalık bu kitaplardan. yanlış hatırlamıyorsam tommiks 3 cilt, Teksas 2 cilt yayınlandı..
Bu kitapların 3 cildi elimde mevcut ;)
Darkwood Sakinleri..