Çizgiromanlarda Format Değişikliği...

Başlatan pizagor, 16 Haziran, 2011, 13:08:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çizgiroman serilerinde yapılan format değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben peşin peşin bu durumdan hoşlanmadığımı belirteyim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Al benden de o kadar.  Bu konuda rekor Julia'da sanırım.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 16 Haziran, 2011, 13:11:42
Al benden de o kadar.  Bu konuda rekor Julia'da sanırım.

Milliyet'in ek olarak verdiği o tek sayıyı da dahil ediyor musun?

hanac

Bu format değişikliği olumlu yönde de olabilir.

Mesela diabolik'in yeni formatı daha çok ilgimi çekiyor.

alan ford

Evet milliyet yayınlarıda dahil. Aksoy 2 format + milliyet + oğlak + 1001 roman . Tplamda 27 sayı 5 ayrı format.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 16 Haziran, 2011, 14:27:38
Bu format değişikliği olumlu yönde de olabilir.

Mesela diabolik'in yeni formatı daha çok ilgimi çekiyor.

Sevgili Hasan, burada mümkün olduğunca genelleme yapılmalı bence... Bu konuda ben gayet olumsuzum ama iyi örnekleri de yok mu var, mesela fasikül şeklinde çıkan comicslerin yerine TPB kıvamında ciltlerin gelmesi çok güzel. Ama bunlarda da her zaman sayı olarak 1'e dönülüyor, yayınlanan ilk albüm 1 numarayı alıyor.

alan ford

Bu arada format değişikliyle tek derdim. Yoksa farklı formatlarda yayınlanmasına hiç bir itirazım yok. aksine hardcover baskıları çok seviyorumve mümkün mertebe edinmeye çalışıyorum.

hanac

Alıntı yapılan: michel - 16 Haziran, 2011, 12:13:25
Diabolik'de ilk çıkan 5 sayı 2 cilt olacak ve yeni maceralar 3.cilt olarak devam edecek.
Orijinal kapaklar kuşe olarak içeride yer alacak.
Format değişikliğine karşı olanlara da bir iyilik yapıp yeni ciltleri bizden alanlara eski sayılardan yapılma ciltleri de hediye ederiz.

Michel Bey'in mesajını bir daha okudum.

Buradan şunu mu anlayabiliriz, ilk 5 sayıyı iki cilt olarak zaten basacaklar.

s.b

Eğer yayının devam edebilmesi için format değişikliği mecburiyse ben kabul ediyorum. Yok bu değişiklik keyfiyse, hadi leen heyyt!!
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Format değişikliğini olumsuz değerlendiren arkadaşlara soruyorum :

Bu durum satınalma kararınızı etkiler mi, diziyi almayı bırakır mısınız?

HacıGeraltEmmi

Yayın planlamasının doğru yapılıp ona göre formatın devam ettirilmesini tercih ederim. Aradaki değişiklikler kötür oluyor bana göre. Fasikül veya ince cilt yerine, kalın ciltler benim tercihimdir (örn. 1001 roman yayınları fasikül kapaklı halleri  ;D ) Bu durum dağıtımda sorun teşkil etmiyorsa bence bütün yayınları kalın ciltler halinde 2 veya 3 aylık periyotla çıkarsınlar ;D Ama hiç yaynlanmamasındansa format ta değişse yayınlanmasını tercih ederim tabiki.

rumar80

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Haziran, 2011, 16:03:56
Yayın planlamasının doğru yapılıp ona göre formatın devam ettirilmesini tercih ederim. Aradaki değişiklikler kötür oluyor bana göre. Fasikül veya ince cilt yerine, kalın ciltler benim tercihimdir (örn. 1001 roman yayınları fasikül kapaklı halleri  ;D ) Bu durum dağıtımda sorun teşkil etmiyorsa bence bütün yayınları kalın ciltler halinde 2 veya 3 aylık periyotla çıkarsınlar ;D Ama hiç yaynlanmamasındansa format ta değişse yayınlanmasını tercih ederim tabiki.

Sevgili Abbas'ın her cümlesine katılıyorum. Önemli olan düzenli bir şekilde yayınlanması. Format o kadar önemli olmayabilir. Ama baskısı güzel olmak koşulu ile...

gamlıbaykuş

Format değişikliğine sıcak bakmıyorum. Çizgiromanda düzen ve özene çok önem verdiğim içindir o da...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

darkwood

Abbas kardeşimin dediklerine bende katılıyorum. Format değişikliği olacaksa, 1001 roman'ın kitapları gibi olmalı, yani 3 cilt bir adarda basılmalı, dışı  kabartmalı kapaklı, içi ise ince fasikül kapaklı olmalı ve 2-3 ay ara ile düzenli ve sürekli yayınlanmalı...
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Eh eskiden olsa serinin orta yerinde format değişikliği yapsa da yayınevi elde başka seçenek olmadığından devam ederdik. ( bkz: aksoy zagor, mister no, julia , nick raider). Ne çıkarsada alırdım. Oysa şimdi bütçe kısıtlı ve çeşit bol. Bu ortamda hoşuma gitmeyen format değişikliği seriyi bırakmama neden olabilir. Format değişikliği yapılacak iki kitap için konuşursak: Vampirella'yı hard cover almıştım öylede devam edeceğim. Biraz pahalıya geliyor ama seviyorum bu tip baskıyı. Diabolik içinde sevdiğim bir seri olduğu için devam ederim gibime geliyor. Ama vakti zamanında Dampyr için Oğlak'a okkalı bir küfür savurup yarıda bırakmıştım seriyi. Ha sonra ne oldu :i tki itki yine bulaştık süper ciltlere >:(

Gavur dillerinde bilgim, görgüm biraz daha iyi olsa hiç eyvallahım olmaz ama bu tip durumlarda. Hemen satar orijinallerine dönerim.