Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Guzel bi yazi olmus hocam, eline saglik :)

yunusmeyra

uzun yıllardır teks okumamış (yeni yayınlardan ise bazı büyük boy(yıllık-özel) albümleri  okumuş ..)biri olarak,  bu eski dostumuzun renkli kişiliğinden önemli satırbaşlarını yazarak bir kez daha bu karakteri neden sevdiğimizi hatırlattınız dostum teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Forumumuzun Teks virtüözü Atilla Abi'nin yazılarını bu başlık altında topladım.

Altın Madalyonda Teks demek caretta demektir.  :)

caretta

Teşekkür ederim Hasan Bey.O yazılar Altın Madalyon'daki sevgili dostların itkisi ile yazıldı.
Kısmetse devam edeceğim.

caretta

Red Kit'in Ağustos ayında yayınlanan 58.sayısında 'Sıska Smith'gerçek adıyla Soapy Smith'in, bir Teks öyküsünde yer aldığını biliyor musunuz?Yıllar önce Milliyet Çocuk ekinde, 8 fasikül olarak yer alan Teks ilavelerinde Soapy
Smith var.'Kanunsuz Şehir' adıyla yayınlanan bu öyküde (orijinal 340-341)sayılar Alaska sınırında bulunanSkagway
adlı Kanada'ya ait kasabada hükümranlığını kuran Soapy Smith bütün kasabayı haraca kesmektedir.Jim Brandon
tarafından sorunu çözmek için çağrılan Teks ve Karson kısa zamanda kendi yöntemleri ile sorunu çözerler.Kendilerine sevimli melezimiz Gros Jean da yardım eder.Yalnız Soapy'nin sonu Teks'in bu öyküsünde
daha trajiktir:Bir köpek tarafından boğazı parçalanarak öldürülür!!!

caretta

Teks Willer ve Din!

Bu ilginç başlıkta Teks'in din adamları ile olan ilişkilerinden söz edeceğim.Teks'in bazı maceralarında Mormonlar ve Quakerler yer alır ama ben Teks ve katolik rahipleri inceleyen bir yazı yazmak istiyorum. Hiçbirimiz Teks'i kiliseye giderek,dua okurken veya haç çıkarırken hayal bile edemez. Teks senaristleri  de bu konuda oldukça dikkatli ve tutarlıdırlar. Hiçbir zaman  bir rahip çete başı veya üyesi,katil ve soyguncu olarak Teks maceralarında görünmez.

Teks maceralarında rahipler genellikle misyonlarda bulunurlar. Örneğin Teks'in oğlu Kit bir misyonda eğitim görmüştür. Güzel İspanyolca konuşur ve ekibin en kültürlüsüdür. Misyonlar Teks'in bulunduğu bölgede Arizona, New Mexico ve sınırın hemen ötesinde Meksika' bulunurlar. İşlevleri ibadet, eğitim, şifahane ve toprağı ekip biçmedir. Kendilerini Tanrı yoluna adamış rahipler engin hoşgörü, benzersiz kanaatkarlık ile yoksul Meksikalılara ve kızılderililere kucak açarlar; yolları misyonlarına düşen yolcuları ağırlarlar, gece misafir ederler. Koyu Katolik İtalya ile aynı mezhepten Meksikalılar arasında olan bu bağ İtalyan senarisler tarafından sıkça kullanılmıştır.

Henüz Altın Seride yayınlanmamış üç tane misyonlu örnek vereyim:

69'luk Teks serisinde 66-67-68-69 sayılarda yayınlanan (orijinal 304-307sayılar) 'Corpus Christi Cinayeti' adlı macerada bir rahip Teks'e ulaşmak isterken öldürülür. Macera Meksika'da devam eder. Bir kiliseye sığınırlar. Peder Teks ve Karson'un günah çıkarmaya geldiklerini sanır. Yüzlerce kişiyi öbür dünyaya yollamış iki sütten çıkmış ak kaşık kilisede! Öldürülen rahibin izini sürmek üzere rahip kılığına girerek San Felipe manastırına gitmek üzere trene binerler. Latince İncillerle trende seyahat eden Teks ve Karson'un halleri pek hoştur! Manastırk kuşatma altındadır ama askerler manastıra zorla giremezler. Teks ve Karson manastırda yaralı Montales'i bulurlar. Amerika ve Meksika Dışişleri Bakanları bir zirve toplantısı yapacaklardır. Meksikalı bir grup subay suikast düzenleyip bakanları öldüreceklerdir. Bunun için de bir bomba  uzmanı Alman getirilir. Yayınlandığı dönemde yarım kalan bu maceranın devamını ben okudum. Yemek tepsisi içine yerleştirilen bomba Teks tarafından farkedilir ve patlayan bomba suikastçı askerleri öldürür.

Bir başka güzel macera da Süper Teks 222-232 fasiküllerde yayınlanan (orijinal 151-154 sayılar) 'Mescalerolar' adlı maceradır. Bir grup Mescalero Apaçisi Amerika -Meksika sınır boylarında kanlı soygunlar yapmaktadır. Liderleri Meksika'da bir misyonda yetişen Luçero'dur. Manastırın başrahibini öldüren Luçero rahibin altın haçını da çalar. Soygunlardan sonra Meksikalı bir çiftlik sahibinin kimliğine bürünür. Adamları da koyun otlatan Meksikalılar kılığındadırlar. Luçero kılık değiştirerek San Xavier Manastırına tekrar gider ve kimliğini ele verecek olan mezuniyet fotoğrafını yok eder. Bu arada kendini tanıyabilecek bir rahibi daha öldürür. Kaderin bir cilvesi olarak yaralı olarak Teks ve ekibi tarafından çölde takip edilen Luçero çaldığı haç ile cinayetler işlediği manastıra sığınır ve orada ölür.

Oldukça uzun bir yazı oldu.Üçüncü macerayı da yarın yazacağım...

yunusmeyra

bu zevkli yazılarınız ve gözlemlerinizi okumak ,yazılarınızda ,sizin yakınmanızın tam tersine "kısalık" efektine yol açıyor..  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Tarkan Kurt

Yazılarınızı okumak büyük bir zevk. Teks ve Din konulu yazınızı da keyifle okudum. Hayatında Teks okumamışlarda bile merak uyandırabilecek türden başarılı yazılar. Tebrik ederim.

caretta

Dünkü yazıma devam edeyim.

Yine güzel bir manastırlı macera da 186'lık Teks 14-16 ve 69'luk Teks'de 6-9 sayılarda (orijinal 215-217) yer alan 'Santa Cruz' adlı maceradır. Teks ve Karson'un yolları Meksika'da fakir bir köye düşer. Köyün yaşlı rahibi bir zamanlar çok zengin bir misyon olan Santa Cruz'daki hazineyi aramak üzere giden peder Mathias ve iki Meksikalı'dan söz eder.
Ne var ki bu kişilerden iki yıldır haber yoktur. Teks ve Karson olayı soruşturmaya söz verirler. Harap vaziyetteki misyona ulaşırlar. Manastırın sadece çan kulesi ayaktadır. Orada gecelerler. O gece peder Mathias Teks'in rüyasına girer ve hazineyi bulduklarını ama iki Meksikalı (Pepe ve Jose Cardenas) kardeşin kendisini bayıltarak manastırın mahzenine diri diri gömdüklerini söyler. Gerçekten pederin iskeleti bulunur. Pederi gömüp mezarına haç diktikleri anda kilise çanı gürültüyle aşağı düşer.Bir din adamına yapılan son görevi bekemiştir adeta!

Pepe ve Jose hazine ile El Paso'da birisi lokal ve kumarhane diğeri de zengin bir çiftlik kurmuşlardır. Uzun bir mücadeleden sonra her ikisi de yaptıkları melanetin bedelini canları ile
öderler. Pepe Cardenas ölüm döşeğinde itirafname imzalar ve kendinin ve kardeşinin tüm para ve mal varliğını fakir köydeki misyona bağışlar.

Bu güzel maceraların senaryoları G.L.Bonelli'ye ait. Santa Cruz'u Ticci, Corpus Christi cinayetini Civitelli ve Mescaleros macerasını da Letteri çizmiş.

caretta

Teks Altın Seri-Teks Aylık Dizi:
     Altın Seri136 ve Dizi Teks 172 yayınlandı.Kısmetse Eylül ayında çıkacak 4 sayı ile birlikte Teks Külliyatını yarılamış
olacağız.Oğlak Yayınları düzenli yayın politikasıyla övgüyü hak ediyor.Altın Madalyon ve diğer forumlarda Teks ile
ilgili yazılan yorumları Oğlak yetkilileri okuyordur umarım.Ben her İstanbul'a geldiğimde Oğlak Yayınevi'ne mutlaka
uğrarım.Keşke Senay Hanım'la da yüzyüze görüşmek imkanı olsa! Gönderilen maillere de cevap vermiyor.Ama en
azından mailleri okuyordur.Teks'lerin iç kapakları boş.Bu sayfalara reklam da alınmıyor.Bu sayfalarda Teks ile
ilgili bilgilendirici yazılar konsa ne kadar güzel olurdu.Zeynep Akkuş zamanı bu yazılar vardı.Sağolsunlar Tekssever
dostlar bizleri Bonelli yayınları hakkında bilgilendiriyorlar.Ama Oğlak Yayınlarının kendini okuyucularından bu kadar
izole etmesini de doğrusu yadırgıyorum...

caretta

Teks'de bunlar niye yok?
    Teks okuyanlar genellikle Ken Parker de okurlar.İki western arasında benim gözlemlediğim bir fark var.Ken Parker
maceraları Teks'den yaklaşık yirmi yıl daha eski.Ken Parker maceralarında işçiler var,fabrikalar var,grev var,okul var
öğretmenler var.Teks'de bu konular hiç yok.Hatta bazı mesleklere pek sık rastlanmıyor.Teks'in uğradığı kasabalarda
saloon var,ahır var,nalbant var,otel var,silah mühimmat satan dükkanlar var.Pek az macerasında avukat,gazeteci, gemi acentesi,gibi meslekler var.
   .Hadi Teks'in yaşadığı coğrafyada büyük sanayileşmiş şehirler yok.Ama Teks Washington,San Francisco,Boston
gibi büyük şehirlerde de görülüyor.Bu şehirlerde de kovaladıkları ya komplocu politikacılar veya işbirlikçi ,düzenbaz
iş adamları.Bir dokuma  veya silah fabrikasında geçen hiçbir macerası yok.Davalarını savunduğu işçiler yok.Madenlerin
işlendiği tesisler yok.Bunlar bana çok ilginç geliyor.Teks benim en sevdiğim fumetti ama Ken Parker de değişik macera
yelpazesiyle kendini farklı kılıyor.

kedidiro

Alıntı yapılan: caretta - 29 Ağustos, 2012, 20:38:38
Teks'de bunlar niye yok?
    Teks okuyanlar genellikle Ken Parker de okurlar.İki western arasında benim gözlemlediğim bir fark var.Ken Parker
maceraları Teks'den yaklaşık yirmi yıl daha eski.Ken Parker maceralarında işçiler var,fabrikalar var,grev var,okul var
öğretmenler var.Teks'de bu konular hiç yok.Hatta bazı mesleklere pek sık rastlanmıyor.Teks'in uğradığı kasabalarda
saloon var,ahır var,nalbant var,otel var,silah mühimmat satan dükkanlar var.Pek az macerasında avukat,gazeteci, gemi acentesi,gibi meslekler var.
   .Hadi Teks'in yaşadığı coğrafyada büyük sanayileşmiş şehirler yok.Ama Teks Washington,San Francisco,Boston
gibi büyük şehirlerde de görülüyor.Bu şehirlerde de kovaladıkları ya komplocu politikacılar veya işbirlikçi ,düzenbaz
iş adamları.Bir dokuma  veya silah fabrikasında geçen hiçbir macerası yok.Davalarını savunduğu işçiler yok.Madenlerin
işlendiği tesisler yok.Bunlar bana çok ilginç geliyor.Teks benim en sevdiğim fumetti ama Ken Parker de değişik macera
yelpazesiyle kendini farklı kılıyor.

sevgili atilla bey benim ken parker okurken teks okumama sebebimi o kadar güzel izah etmişsiniz ki...teşekkürler :D

V

Ken ayakları yere basan,sıradan sayılabilecek yeteneklere sahip,rutin hayatın zorlukları içerisinde

onuruyla kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir insan.Ama Teks öylemi ki?O vahşi batının süper

kahramanı:Korkusuz,acımasız,sert mi sert,mualifliği sınır tanımayan,vurdu mu oturtan bir western miti.

Farklı yapı ve karakteristik özellikleriyle birlikte her ikisini de seviyorum,en azından her ikisi de kendi çaplarında

sisteme mualif karakterler... 8)
"İstemem,eksik olsun.."

caretta

Teks  ve El Morisco!
Teks maceralarında El Morisco'nun görüldüğü maceralar şunlardır:
1.Altın Teks 76-77 Kırmızı Karıncalar/Tapınağın Hazinesi.G.L.Bonelli-Guglielmo Letteri.
2.Altın Teks 101-103 El Morisco G.L.Bonelli-G.Letteri.
3.Altın Teks 135-137 Diablero G.L.Bonelli-G.Letteri.
4.160-162 Ölüm Çiçeği G.L.Bonelli-G.Letteri  Süper Teks fasikül 254-259.
5.196-199 Kaçak G.L.Bonelli-G.Letteri Ceylan 186'lık Teks 77-80.
6.228-229 Piramidin Esrarı G.L.Bonelli-G.Letteri Ceylan 186'lık Teks 2-4,175-177.
7.265-268 Mefisto'nun Gölgesinde G.L.Bonelli-A.Galleppini Ceylan 186'lık Teks 153-158.
8.328-330 Kaybolan Gemi Nizzi-Villa Alfa 19-22.
9.387-392 Pilares'e Geri Dönüş Nolitta-G.Letteri   Aksoy 8-13.
10.425-428 Parşömenin Sırrı Nizzi-Marcello Oğlak Teks Dizi 25-28.
11.452-454 El Morisco'nun Dönüşü Boselli-G.Letteri Oğlak Dizi Teks 52-54.
12.Teks Dev Albüm 3 Yılan İşareti Nizzi-A.Galeppini  Oğlak Yayınevi
13.Teks Dev Albüm  27 Ölüm Süvarlli-F.Civitelli  Ülkemizde henüz yayınlanmadı.

s.b

Tex'e yaptığınız bu faydalı katkılarınız için teşekkürler.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN