Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Caretta bey,
Birkaç gün içinde kütüphaneyi yerleştirip bahsettiğin sayıları tekrar okuyacağıma emin olabilirsin...

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam, maceranın İtalya'daki yayım yılı 1974... şu anda 2014... 40 sene sonra ilk kez tamamını okuyabileceğiz. 41 kere maşallah...

Mrtekin

Abi, siz, tex tanıtımcısı olarak, caretta abiyi tutun.

Şahane yazılar, ellerine sağlık...

Ben bu arada bayağı bir tex okumaya başladım, çok kötü bağımlılık yapıyor. :)
They drew first blood...

caretta

Foruma son zamanlarda belki de 100 yeni kişi kaydoldu.Büyük çoğunluğu comics tutkunu.Siz Teks'i seçen 1-2 kişiden birisiniz sanırım.Bu yönden
sizi tebrik ederim.

caretta

Teks Maceralarında Silahlı Çatışmalar:
       Teks maceralarında silahlı çatışmalara dikkat ettiniz mi?Teks tabanca veya tüfekle olsun genellikle tek atışla rakibini vuruyor.Çok eski maceralarda düşmanına 3 el ateş ettiği var.Atışlar çok nadir olarak kafaya yapılıyor.En çok sevdiği yer göğüs bölgesi.Belki de göğüs kafaya göre
daha geniş olduğundandır.Hiçbir zaman soğukkanlılıkla birisini vurmuyor.Yaralamak isterse elinden,kolundan,omuzundan veya bacağından vuruyor.
En ilginci de at üzerinde bir kızılderili,haydut,veya Meksikalı çetesi Teks'e veya Teks ile Karson'a hücum ediyor.Teks ister siperde olsun ister at
sırtında kovalanıyor olsun.Sonuç aynı.Tek atış ve kızılderili vuruluyor.Şimdi adam at üzerinde.Atın boynu neredeyse adamın yüzüne geliyor.Atın
gövdesi de adamı büyük ölçüde kamufle ediyor.Bang adam yerde.Karson atıyor başka bir adam yerde.İlginç değil mi?
      Saloonda çatışma çıkıyor.Teks ve Karson anında bir yuvarlak masayı veya tezgahı siper alarak tabancalarına asılıyorlar.Yani onlara atılan mermiler masayı ya bulmuyor veya delemiyor!Düellolar Teks'in tekelinde.Ne Karson ne de Kit'i birisiyle yüzyüze düello yaparken görmedim.Çatışmalarda en çok zayiatı kızılderilililer,Meksikalılar,haydutlar,Çinliler veriyorlar.Düello dışında birebir silahlı çatışmalarda hiçbir zaman ilk kurşunu Teks atmıyor.Rakip ya elini silahına,cebine veya masa çekmecesine atıyor.Teks de önce davranıp işi bitiriyor.Çatışmalarda Karson en
büyük yardımcısı."Teks dikkat-arkanda,merdivenlerde,pencerede" uyarısını alan Teks kendini yere atıyor.Vücudunu ustaca döndürüyor ve 45'liğini
konuşturuyor.Tüfekten çok tabancayı da sevdiğini söylemeliyim.

hennessy

caretta abi en sevdiğin Tex çatışma sahnesi hangisi. En uzun süren çatışma hangisi. En ağır yara aldığı çatışma hangisi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Muska taşıyordur boynunda ;D

Adamın yaraları da çabucak iyileşiyor ayrıca. Birkaç sayfa kafa sarılı gezer sonrasında bir bakmışsın bandajı söküp atmış, yepisyeni ;D

rumar80

Bir de kurşun bir santim yana gelseydi... Geyiğini yapar.

Mrtekin

Tex de yeniyim ama gördüğüm kadarı ile Tex ve Carson çatışmaya gire çıka bayağı çatışma uzmanı olmuşlar, her duruma göre koordineli taktik, saldırı, karşı saldırı geliştiriyorlar. Ama bn en çok Texin soğukkanlı ve detaycı zekasını ve koşullar ne olursa olsun yılmamasını ve takipçiliğini seviyorum.

Böyle adamlarla başa çıkmak çok zor.
They drew first blood...

HacıGeraltEmmi

Maceraların en güzel yerleri Teks ve Carson arasındaki geyikler zaten. Yaşlı deve, iblisin oğlu, dağ gibi patates ;D Tüm takım Carson'a takıldığında daha bir güzel oluyor, ben seviyorum valla.

caretta

Murat Bey ilginç bir soru sordun.En ağır yara değil de yenildiği tek macerayı biliyorsun.Altın Teks 98-99 sayılarda Silver Bell kasabasında Ruby Scott
ile yaptığı düelloda elinden,şakağından ve omuzundan vuruluyordu.Birçok kez omuzundan,bacağından yaralandı ama gövdesine hiç kurşun isabet
ettiği görülmed!.En unutulmaz çatışmalardan birisi Altın Teks 46-47 sayılarda  Galveston'da köprü üzerinde arabalar dolusu Çinli ile girdikleri silahlı
çatışma ve Altıın Teks 137-139'da Montales ile Meksika'da bir kalede onlarca asi Meksikalı ile girdikleri silahlı çatışma en uzun çatışmalardandır.Hani
at ve insan ölülerinin dağ gibi yığıldığı "Montales'in Dönüşü"adlı macera.Altın Teks 39-40 sayılarda Mefisto'lu macerada da Navajolar ile Hualpailer
birbirlerini acımasızca kırıyorlardı.Altın Teks 49-51 "Onüçüncü Mumya" adlı macera da Teks ile Karson Meksika çölünde onlarca Yaqui yerlisini öbür
dünyaya yolluyorlardı.
      Hep klasik Teks'lerden örnek verdim.Yeni başlayanlara ben özellikle Altın Seri'yi tavsiye ederim.400.sayıdan sonraki maceralarda böyle büyük
ölçekli çatışma ve yaralanma pek yok.Genelde 2 kitapta biten ,fazla derin konusu olmayan maceralar bu seride var.Baba oğul Bonelliler bu eski maceralarda Teks'i böyle sık olmamakla beraber "kanadından gagalatmışlar".Karson'un da bir patlama sonucu yaralanıp yatağa düştüğü bir
macerayı da Klasik Seri 186-188'de okuyacağız.Kit Willer'in ölüm derecesinde ağır yaralandığı maceralar vardır.Tiger Jack da pek yaralanmayan
bir karakter.

hennessy

Teşekkür ederim abi, peki tex suçsuz birini öldürdü mu ?

En fazla hangi hikayesinide adam vurdu ?

Hiç silah çekmeden bitirdiği macera var mı ?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Murat Bey bayağı çetin sorular sordun.

Çizgi Düşler'in son çıkardığı Aylık Seri 4.sayıyı aldın sanırım. Bu macerada Teks ve ekibi apeyce avcı öldürüyorlar. Aslında bu adamlar kaba saba, kolayca dolduruşa gelen, fazla kafaları çalışmayan tipler. Sadece patronlarının ve arkadaşları Randy'e uyan tipler.
Bu avcılar boş yere niyazi oldular gibime geliyor. Macerayı okuyunca göreceksin.

Teks'in en çok insan hakladığı macera veya maceraları tesbit etmek çok zor.
Bir sürü kızılderili, Meksikalı veya haydut toplu olarak saldırıyorlar. O ve Karson basıyorlar kurşunu. Artık kim kimi devirirse.
Silah kullanmak Teks'in doğasında var.

Bildiğim kadarıyla tabancasını konuşturmadığı macera yok.

köstebek

Madem Caretta bey'i Teks hakkında sorguya çekmeye başladık; bir soru da benden gelsin:

Abi, Teks daha önce hiç yüksek rütbeli devlet görevlisi (vali, general vs) öldürdü mü ? Varsa kaç tane ?   

caretta

Köstebek Bey Teks'in pekçok albayla yolu kesişmiştir ama generallerle pek değil.Aklıma gelen tek general Doğan-Egmont 5-9 sayılarda karşımıza
çıkan General Stonewell.Bu macerada Siouxlarla işbirliği  yapan Teks,ustaca bir gerilla taktiği ile generali bozum ediyordu.Birçok albayın askeri
kariyerini sonlandırmıştır.Ama direk olarak hiçbir albayı da öldürmemiştir.Başkan veya valiler ile doğrudan karşı karşıya gelmedi.Ama bazı maceralarında senatörler var.Komplocu,parasal veya siyasi çıkar peşinde koşan bazı senatörler Teks'in yoluna çıkmışlardır.Bunlardan da öldürülen
yok.Ama sıkı bir dayak yiyenler var.Hepsinin de siyasi kariyerleri bitmiş ve hapsi boylamışlardırlar.Özellikle Teks'in Washington'da geçen maceralarında bu tipler vardır.

köstebek

O zaman müjdemi isterim Atilla Abi,
Önümüzdeki birkaç ay içinde Teks Willer, bir valiyi çok kötü harcıyor...