Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: caretta - 25 Mart, 2014, 13:18:10
Beyaz Bulut!

.....................................................................................
Nizzi eski bir macerayı rotüşleyerek yeni bir macera yaratmış. Bu maceranın güzel bir yanı da çizimi Vincenza Monti'nin yapması.
Ben Monti'nin keskin hatlı çizimlerini seviyorum.

sayın caretta bizde sizin "teks yazıları"nızı seviyoruz ve daha sık okumak istiyoruz  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

tommikser

Sevgili Caretta abim nikin gibi uzun olsn ömrün. Senin bu yazılarını okudukça Tex'i özlüyor ve geri dönüp okuyorum.

Yazılarını bizden esirgeme. Bu arada yeni sayılara ne oldu bilen var mı?

caretta

Çizgiliköstebek dostumuza göre Teks'lerin çıkması eli kulağında. Ben de eski Altın Seri-yeni Klasik seride 168.sayıdaki macerayı anımsatayım.

Teks ve Tiger Jack "Zümrüt Tılsım"adlı bu macerada, Teks ve Tiger büyük bir nehirde bir kanoda bağlı olarak bulunan bir genç kızı kurtarırlar. Kız Hualpai yerlileri tarafından gece tanrıçasına kurban edilmek üzere kanoya konmuştur. Hualpai yerlilerini Altın Teks 39-40 sayılardaki Mefisto macerasından hatırlıyorsunuz. Macera hakkında fazla ipucu vermeyeyim.

Bazı ayrıntılar vereyim. Bu macera Fernando Fusco'nun çizdiği ilk macera. Çetin Karakoç serisi Süper Teks'lerin 308-312 fasiküllerinde 26.4.1976-24.5.1976 arası yayınlandı. 782lik sarı sırtlı Teks ciltlerinin 78. ve son cildi bu macerayı da içeriyor. Daha sonra bu macera hiçbir Teks serisinde yayınlanmadı. 38 yıl sonra Oğlak-Çizgili Düşler vasıtasıyla tekrar okuyacağız.
169.sayıda "L'Uomo venuto da Denver"-Fasikül Teks'lerde "Teks'in Zaferi" olarak yayınlandı-macerası da başlayacak.

Ben Oğlak'ın bu 168 sayısı ile fasikül Teks'lerdeki macerayı karşılaştırdım. Kesinlikle fasikül Teks daha güzel. Oğlak çok karanlık bir fon kullanmış. Bakalım Çizgili Düşler'de ne olacak ?

1976''da Teks filmlerden basılıyordu. Şimdi herhalde dijital kopyalardan. Keşke sayfa yüklemeyi becerebilsem de siz de aradaki farkı görseydiniz!

Son olarak da bu maceraya tekabül eden 100 numaralı Villa kartpostalını dostum Hanac'a göndereceğim. Bir zahmet o eklesin.

Kartı eklememden bir muradım da Çizgiliköstebeğe bu kartların takipçisi olduğumu ve eksikleri istediğimi vurgulamak!

İlker Bey bilsin ki Teks'in benim gibi ayrıntılara çok önem veren, geniş arşivli rafine okurları var.
Ben bu yazdığım bazı ayrıntıları 169 veya 1.sayının iç kapağında da okumak isterdim.
İsterlerse kapağa yazıyı koysunlar!

köstebek

Caretta bey,
Geçen hafta kadıköy'de içinde teks olan Güneş adlı küçük bir haftalık çocuk dergisini biraz karıştırdım. 20 Ekim 1956 tarihli, içinde 32 sayfa "Kovboylar Kralı Teks" adlı bir maceranın yarısı vardı. Çay içerken biraz karıştırabildim. Korkudan fiyatını bile soramadım.

Sanırım Türkiye basılan ilk Teks macerasıydı. Yerlilere henüz Hintli dendiği ve bizim Jack'in Kaplan olduğu günlerden kalma...

Eğer elinizde yoksa ve eğer satılmadıysa bir ara kadıköy'e uğrarsanız (bizim teksleri almaya örneğin), bırakın karıştırmayı belki fiyatını bile sorabilirsiniz.

caretta

Sayın köstebek ben Kıbrıs'ta yaşıyorum.Yazda kısmet olursa İstanbul'a uğramayı düşünüyorum.İlker Bey'in dükkanına da uğrayacağım.İnşallah
sizi de görürüm.Bu arada çıkacak Teks'leri İlyas Erkul'dan alacağım.
       Sözünü ettiğiniz Teks gerçekten Türkiye'de çıkan ilk Teks serisi.Yanılmıyorsam Recep Ekicigil'in "Güneş"dergisinde çıktı.Striplerden derlenmiş.
Hangi sahafta gördünüz?
       Teks 1970 yılında Çetin Karakoç tarafından 385 fasikül yayınlandı.169.sayıda devralacağınız Altın yani Klasik Seri 193.sayıda bu 1970 sayılarını
yetişecek.169.sayıda "Zümrüt Put"adlı macera bitecek ve "Teks'in Zaferi"adlı güzel bir macera başlayacak.
      1970'den önce Teks'in Ceylan Yayınları'ndan çıkan 8 serisi var. 5.seri olan renkli Teks 1965 yılının 1.sayısının kapağını Hanac dostuma gönderdim.İnşallah bu kapağı artık paylaşır.
       Haşim Öz Kit Taylor'a başlarken eski Ceylan Kapaklarını kullanmıştı.Keşke siz de Teks'de aynısını yapsanız.Altın Madalyon'da olan ve ilerde
olacak Teks konulu yazılarımı facebook sayfanız varsa kullanabilirsiniz.Oğlak da yazılarımı kullanmıştı.

DAMPYR

Süpersiniz Atilla Bey Tam Bir Teks hayranısınız.Teksle ilgili herşeyi en ince ayrıntısına kadar biliyorsunuz maşalllah.Böyle bilgili okurları görmek çok güzel.Teksle ilgili yeni yazılarınızı bekliyoruz... 8) 8) 8)

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 29 Mayıs, 2014, 21:03:45
Sayın köstebek ben Kıbrıs'ta yaşıyorum.Yazda kısmet olursa İstanbul'a uğramayı düşünüyorum.İlker Bey'in dükkanına da uğrayacağım.İnşallah
sizi de görürüm.Bu arada çıkacak Teks'leri İlyas Erkul'dan alacağım.
       Sözünü ettiğiniz Teks gerçekten Türkiye'de çıkan ilk Teks serisi.Yanılmıyorsam Recep Ekicigil'in "Güneş"dergisinde çıktı.Striplerden derlenmiş.
Hangi sahafta gördünüz?
       Teks 1970 yılında Çetin Karakoç tarafından 385 fasikül yayınlandı.169.sayıda devralacağınız Altın yani Klasik Seri 193.sayıda bu 1970 sayılarını
yetişecek.169.sayıda "Zümrüt Put"adlı macera bitecek ve "Teks'in Zaferi"adlı güzel bir macera başlayacak.
      1970'den önce Teks'in Ceylan Yayınları'ndan çıkan 8 serisi var. 5.seri olan renkli Teks 1965 yılının 1.sayısının kapağını Hanac dostuma gönderdim.İnşallah bu kapağı artık paylaşır.
       Haşim Öz Kit Taylor'a başlarken eski Ceylan Kapaklarını kullanmıştı.Keşke siz de Teks'de aynısını yapsanız.Altın Madalyon'da olan ve ilerde
olacak Teks konulu yazılarımı facebook sayfanız varsa kullanabilirsiniz.Oğlak da yazılarımı kullanmıştı.

Teşekkür ederiz, patronlara söylerim.
sahafın adı şimdilik gizli kalsın. Önce kaç para istiyor, bir öğrenelim.

köstebek

Bu arada eksik sayılarınız falan varsa, söyleyin, bir bakınırız etraftan..

hanac

Alıntı yapılan: caretta - 29 Mayıs, 2014, 21:03:45
Teks 1965 yılının 1.sayısının kapağını Hanac dostuma gönderdim. İnşallah bu kapağı artık paylaşır.

Atilla Abi,

Resim yükleme siteleri, yüklenen resimleri 6 ay sonra kaldırıyor.

O yüzden Facebbok'a yüklüyordum ama oradan da çıktım.

Bir arkadaşa yollarım, o kısa sürede yükler.

caretta

Zagor'u Türkiye'de dadece 4 yayınevi yayınladı.Ceylan,Tay ve Lal ve Maceraperest-Oğlak .Arada gazetelerin verdiği ekleri saymıyorum.Teks'de ise durum değişik.Recep
Ekicigil,Ceylan (Ceylan'ın tam 10 seri Teks yayını var),Karakoç,İnter,Galaksi,Alfa,Milliyet Çocuk,Doğan Egmont,Aksoy,1001 Roman,Oğlak ve şimdi
de Çizgi Düşler.1959-1987 arası-kesintili olarak yayın rekoru Ceylan'da.1959-1969 arası 10 yıl kesintisiz ama bol tekrarlı.Oğlak ise 2002-2013 arası
kesintisiz ve tekrar yapmaksızın.Çetin Karakoç 1970-1977 arası tekrar yapmadan.
       Zagor'daki bu istikrar hep dikkatimi çekmiştir.Okuyucusu Teks'den çok olduğundan değil.Teks'in böyle sık sık yayıncı değiştirmesinin hikmeti
ne acaba?Telifin yüksekliği,okuyucusunun çok olmasının cazipliği,yayınlayanların Teks okumaya meraklı olmaları.Bonelli'nin yayıncı değiştirme
merakı gibi nedenler aklıma geliyor.Bu arada Çizgi Düşler de kulvarda yerini aldı.Koşusu uzun,kesintisiz olsun.Emsallerini yazdım...

köstebek

Hanac bey'den türkiye'deki ilk teks macerasını barındıran güneş dergisinin kapağını bekliyoruz...
Kapağın ardından da Caretta bey, lütfedip ilk macerayı anlatır bize. Küçük boy, çok garip bir öyküydü. Kovboylar kralı Teks...
Bir tiyatroda yangın çıkıyordu galiba! Bir de yerli dostlarımıza "hintli" deniyordu...

Bu arada bu teks kapaklarını, buralarda bir yerde toparlasak mı?

köstebek

Bu arada, 25 gün sonra Çin Mahallesi'ne giriş yapıyoruz. Bayağı kavga döğüş bir giriş olacak.
Caretta bey, heyecanla bekliyordur, ama akşamları biraz çalışsa, bize anlatsa buralarda...
Tom Devlin kimdir, teks ile nerede ve nasıl tanışmıştır... 

hanac

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 23 Haziran, 2014, 22:04:49
Hanac bey'den türkiye'deki ilk teks macerasını barındıran güneş dergisinin kapağını bekliyoruz...

Resim yükleme işini genç pizagor arkadaşımız üstlendi.

Bkz. Teks Sohbet Odası

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1643.msg107239.html#msg107239

caretta

General Davis!
              General Davis tıpkı El Morisco,Jim Brandon,Gros Jean,Tom Devlin ve Montales gibi Teks'in dostlarından biridir.Montales gibi onun da ön adını bilmiyoruz.Nasıl tanıştıklarını ve nasıl dost olduklarını da bilmiyoruz.Yaşlı birisi  olduğundan Davis en azından kıdemli ve korgeneral rütbesinde birisi olmalı.Washington'da Savaş Bakanlığı'nda görevli olan general bazı maceralarda karşımıza çıkar.
           General,mutedil karakterli,adil ve adımlarını ölçüp tartarak atan birisidir.Karşısında Teks gibi bir delifişek olunca başka ne yapsın ki?Davis,kızılderililerle bir çatışma veya savaş ihtimali olduğunda tam zamanında ortaya çıkar ve Teks ile elbirliğiyle sorunu çözerler.Olayların merkezinde genellikle hırslı,fanatik bir subay bulunur.Aldığı yanlış kararlar ile bir çuval inciri berbat eder ve Teks belalısını başına musallat eder.General Davis de aslında kızılderillere çok bayılan birisi değildir.Tam bir asker olan general için Amerikan ordusunun şerefi,ülkesinin itibarı herşeyden önce gelir.O da kızılderililere karşı kurulan acımasız çarkın bir dişlisidir.Ama öyle kan dökerek,şiddet uygulayarak sonuca gitmeyi tercih etmez.Kızılderililer sorun çıkarmadan,Amerikan ordusunun denetimi altında uslu uslu kendilerine ayrılan rezervlerde otursunlar onun  için yeterlidir.
           Özellikle büyük önem taşıyan Çeyenler ve Sioux'ların arazileri maden şirketleri,spekülatörler,yerleşimciler ve büyük çiftlikler kurmak peşinde olan hayvan besicilerinin iştahlarını kabartmaktadır.Hele de Black Hills denen yerli arazisinde altın da bulununca yerliler  iyice baskı altına alınırlar.Yaşlı şeflerden Oturan Boğa eski günleri hatırlayarak "topraklarımızı silahla koruruz" diye celallense de Teks ona "mavi ceketliler karıncalar kadar çoklar.Gürleyen boruları ile sizleri perişan ederler.Çadırlarınızdan dul kadınların ağıtları yükselir" diyerek şefi silah kullanmamaya ikna eder.Bir başka şef Kırmızı Bulut ise boyun eğerek (Navajo büyücüsü Kırmızı Bulut ile karıştırmayın!) rezerve kapatılmayı
kabul eder.Genç ve onurlu Oglala şefi Çılgın At ise çarpışmayı seçer.
      Şimdi General Davis'in yeraldığı birkaç macerayı hatırlayalım:Orijinal 358-362 sayılarda ve Doğan Egmont 5-9 sayılarda yayınlanan "Siyular-Rüzgar Tepeleri"adlı G.Ticci çizimi nefis macerada Amerika Başkanı'nın yeğeni ve Senatör Johnson kadınlı erkekli bir grup ile Kızılderili arazisinde avlanmaya gelirler.Walsh kalesi komutanı Albay Graham, Teks ve Carson'a kervana rehberlik etmeleri konusunda General Davis'in ricasını iletir.Ama olaylar çığırından çıkar.Başkanın yeğeni kaçırılır.İzci Zanoby ve hain Siyu Lekeli Kuyruk pis bir entrika ile beyazlarla yerlileri savaşın eşiğine getirirler.General Stonewell büyük bir birlik ile Kızılderililerin üzerine yürür.Teks'in ustaca taktikleri Stonewell'i yavaşlatır ve can kaybını önler.Suçluları tek tek ortaya çıkaran Teks,işin içinde senatör Johnson'un da olduğunu kanıtlar.Davis gelir  ve olaylar yatışır.Suçlular tutuklanır.Tam 384 sayfalık bu macera Teks'in en güzel maceralarından biridir.
         General Davis ile orijinal 480-82 Dizi Teks (Oğlak) 80-82 sayılarda bir kez daha karşılaşıyoruz.Bu macera da Nizzi üretimi.İlk macerda karşılaştığımız Hızlı Geyik-Çevik Geyik adlı genç Kızılderili bu macerada da var."Caretta'dan Teks Yazıları" 5.sayfada bu maceradan bahsetmiştim.Merak edenler oraya bakabilirler.
      General Davis orijinal 490-92 Dizi Teks 90-92 sayılar olan Nizzi Ticci üretimi "Custer'a Komplo-Büyük Çayırlar" adlı macerada kısmen görünür.Black Hills "Kara Tepeler" ile ilgili işlem tamamlanmış ve bölge kısmen yerleşime açılmıştır.İlk maceraya benzer şekilde Teks ve Carson bu sefer Custer'a refakat ederler.Custer'a karşı düzenlenen bir komplo ile generalin öldürülmesi ve suçun Kızılderililerin üzerine kalması hedeflenmektedir.Hırslı bir kişi olan Custer emirleri dinlemez ve Kızılderililere saldırır.Neticede de "Little Bighorn" mevkiinde bütün birliği imha edilir.Nizzi yine rötuşlayarak,Teks'i de katarak bu büyük harekatı anlatıyor.
        Davis'e en son Oğlak Yayıncılık'ın son, dizi Teks'i olan orijinal 604.sayı Dizi Teks 204 sayıdaki "Posta Arabası'na Saldırı"adlı macerada rastlıyoruz.Çizgili Düşler'in devam ettirdiği bu macera da bir Davis klasiği.Yine bir subay ve ihanet.Albay Fairmont general olamamanın hıncı ile silah kaçakçılığı yapmakta ve bunu keşfeden generali ortadan kaldırma hevesindedir.David maceralarında askerler hep işin işin içinde.General Stonewell,Albay Drake,Albay Fairmont.Kızılderililer de öyle.Son öyküde general hayatını kızılderililere borçlu.Bu son öykü de doğal olarak Nizzi'nin!
       Biribirlerine benzeyen maceralarda General Davis böyle ortaya çıkmış.Teks ve Carson işin zorluğunu çekmiş;kanıtları toplamış,suçluları enselemiş.General Davis de bir nevi, hazıra konarak suçluları içeri tıkmış.Neticede kızılderililer bir şey elde etmemiş.Ta ki başka bir macerada başları belaya girip (üstelik tamamıyle suçsuz) Teks ve general tarafından temize çıkarılana kadar.
        Biraz da Vikipedi bilgisi verelim.25 Haziran 1876'da "Little Bighorn" yenilgisinin rövanşı kısa bir süre sonra acı şekilde alındı.5 Eylül 1877'de Çılgın At öldürüldü.Sürgün tehdidi altında olan Oturan Boğa kabilesi ile Montana ve Dakota'dan Kanada'ya göç etti.1881'e kadar orada kaldı.Oradan da kovulunca yıllarca Buffalo Bill'in "Vahşi Batı Sirkinde" şovlara çıktı.Halkı ile ilgili sürgün kararı uygulandı.Oturan Boğa 1890'da öldü.Dakota,Lakota,Nakota,Huankpapa adlı Sioux kabileleri acımasızca
soykırıma uğradı.1890'daki "Wounded Knee" katliamı gibi.1865-1875 arası kızılderili ayaklanmasını simgeleyen "Hayaletler Dansı" macerası da böylece sona ermiş oldu.Büyülü Rüzgar külliyatını okumadığım için referans veremiyorum ama yanılmıyorsam kendisi de bir Lakota şamanı olan Büyülü Rüzgar maceralarında bu konulara sıkça değiniliyor.

caretta

Klasik Seri Teks Sayı 5

Çizgili Düşler'in Ekim ayında yayınlayacağı bu macera orijinal 177-179 sayıları içeriyor.
"Çöl Hayaletleri" adını taşıyan bu macera en son 6-13 Mayıs 1985'de Ceylan Yayınları'nın 69'luk serisinin 14-15 sayılarında yayınlanmıştı. Aynı macera 186'lık Teks serisinin 20-22 sayılarında "Kara Kafalılar"adıyla yayınlanmıştı. Ne var ki Ceylan Yayınları bu macerayı karmakarışık ve eksik olarak yayınlamıştı.

Macera bir Tuareg kabilesinin Arizona-Meksika sınırında çölde kervanlara saldırıp insanları öldürmesi ile ilgili.
Tuaregler, Kuzey Afrika'da yaşayan bir berberi kabilesi. Daha çok Libya, Cezayir, Mali, Burkina Faso bölgelerinde yaşıyorlar.
Müslüman bir toplum. Maliki mezhebine mensuplar. Soylu sınıf, din adamları ve bunlara hizmet eden aşağı tabaka insanlardan oluşuyorlar. Erkekler yüzlerini örtmekle ünlü.

Teks'in maceraları 1890'lı yıllarda geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun tarih sahnesinde olduğu yıllar. Gerçi 1830'da Cezayir ve 1880'de Tunus Osmanlı yönetiminden çıkmışsa da Libya, Sahara aşağı yukarı orta Afrika'ya kadar hala daha Osmanlı idaresinde idi. Yani bu macera Osmanlı'dan da izler taşıyor.

Amerikan hükümeti bir grup Tuareg'i develeri ile birlikte Güney eyaletlerine getirti. rSınır boylarında bu son derece iyi binici olan insanlardan develeri ile birlikte istifade edilme projesi vardır. Sonradan proje iptal edilir ve develer ile Tuareg'ler ortada kalırlar. Hükümet bu insanlara sahip çıkmayınca onlar da develeri ile birlikte Gila çölünde haydutluğa başlarlar.
Liderleri Prens Ahmed. Bir de din bilginleri var. Şeyh Yusuf kabilenin güçlü adamı ve harekatları yönetiyor. Bir grup Papago da onlara rehberlik etmektedir.

Çölde ıssız bir bölgede Medine şehrini inşa etmeye çalışan Tuaregler, esir aldıkları bir askeri müfrezeyi çalıştırmaktadırlar. Tam bir aşiret düzeni tesis edilmiş ve Tuaregler prensleri uğruna gözlerini kırpmadan ölüme gitmektedirler. Teks ve ekibi olaya el koyarlar. Çetin bir bölgede bulunan Tuaregler ile mücadelede Teks, kankardeşi Cochise'den yardım ister. Cochise Mateo adlı yardımcısını gönderir. Kendisi de büyük kuvvetlerle yola çıkar. Kanlı çarpışmalardan sonra Tuaregler yenilirler. Prens Ahmed çöle çekilir ve geldiği topraklara geri döneceğine söz verir.

Gelelim Ceylan Yayınlarının iki kez yayınladığı maceranın ayrıntılarına. Macera 179.sayıdan başlıyor ! Bir özet verilerek konuya giriliyor. 179.sayının 28.sayfasından 178.sayının 29.sayfasına atlanılıyor! 177.sayı hiç ortada yok ! Toplam 260 sayfalık macera toplam 118 sayfa olarak servis ediliyor. Maceranın tamamı yayınlanınca eğer elinizde varsa bu iki Ceylan serisinden karşılaştırın. Ceylan  bu makaslama işini 186'lık seride yayınlanan "Kırık Ok" macerasında da yaptı. Orijinal 261-262 sayı olan "Freccia Spezzeta"adlı macerayı 84-85 sayılarda yayınlarken maceranın sonunu özetleyip bitirivermişti!

G.L.Bonelli-E.Nicolo üretimi bu macerayı seveceğinize eminim. Hem 29 yıl sonra ilk kez tam macera olarak yayınlanacak, hem de diyalogları, isimleri bizlere yabancı değil. "Allah, selamün aleyküm, kafir, Medine kelimeleri. Yusuf, Ömer, Hasan, İbrahim, Haşim isimleri. Bol bol beddua ve "Allah Allah"nidaları.