Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Mefisto, Teks ve yandaslarina soyluyordur Atilla abi?
Özel Alfa Ajanı

caretta

Evet Hüseyin Bey dostum.Oğlak Yayınları Aylık Seri 104.sayıda Teks ve arkadaşlarına bu lanetleri savuruyordu.Dönüşünü merakla bekliyorum!

NIC

Alıntı yapılan: caretta - 18 Nisan, 2015, 18:41:56
Evet Hüseyin Bey dostum.Oğlak Yayınları Aylık Seri 104.sayıda Teks ve arkadaşlarına bu lanetleri savuruyordu.Dönüşünü merakla bekliyorum!

Mefistodan önce Yama çıkacak podyumlara imza : Civitelli

caretta

Behzat Bey Yama hangi sayıda geri dönüyor?Yama'yı orijinal 265-268;186'lık Teks 153-158 sayılarda bırakmıştık.Bu macerayı okumuş muydunuz?

Nemo

Daha once yazisildi mi bilmiyorum ama Teks'in anne ve babasi ile ilgili bir macerasi var miydi?
ve bir sorum daha var: Teks'in dogum yeri neresi? :)
Özel Alfa Ajanı

caretta

Nemo dostum link vermeyi beceremem ama "Teks'in Geçmişi" adlı konu Teks bölümünde Sami Bayrak (s.b)dostum tarafından açılmış.Çok güzel
resimlerle de desteklenmiş.Teks Teksas-Amerika doğumlu ama sanki o da Zagor gibi İrlanda asıllı diye aklımda kalmış.Yanılıyor da olabilirim.Anne ve
babasını hiç görmedik.Bir tek rahmetli kardeşi Sam'i biliyoruz.

Nemo

Tesekurler Atilla abi. Ínternette bakindigim bir sitede Teks'in annesinin yari kizilderili olabilecegi yazilmis. Keske, Teks'in gecmisine ait bir kac macera daha yapsalar.
Özel Alfa Ajanı

NIC

Alıntı yapılan: caretta - 18 Nisan, 2015, 20:42:22
Behzat Bey Yama hangi sayıda geri dönüyor?Yama'yı orijinal 265-268;186'lık Teks 153-158 sayılarda bırakmıştık.Bu macerayı okumuş muydunuz?

Abi tam tarih belli değil ama en son aşağıdaki sayfa paylaşıldı 2016'da yayınlanır diye tahmin ediyorum.265-268. sayıları okumadım ama çizgidüşler biraz hızlanırsa 2-3 seneye okuruz sanırım

NIC

Patrick Piazzalunga'da 2016'da colortex ile geliyor

caretta

Behzat dostumun paylaştığı resimde Yama'nın eski maceralarından karakterler var.Voodoo müritleri,zenci dilber Loa,Tampa'daki büyücü kadın.Mefisto'nun görüldüğü maceralardan da resimler var.186'lık seride bahsettiğim sayılarda Teks ve ekibinin Yama'nın örgütünü dağıtışlarının uzun öyküsü anlatılır.Black Baron batakhanesinin yıkılması ve El Morisco.2016'ya kadar Çizgi Düşler bu 265-268 sayıları kesinlikle yetiştiremez.Üstelik de
yılbaşında toptan verdiği Villa kartlarında bu Yama macerası da var.Şimdi buyurun!Kartlar var  ama macera ortada yok!

Nemo

''Firtina ruhlarinin yon verdigi kara gemiyi hatirliyor musun? Hatirliyor musun Yama?''
Özel Alfa Ajanı

caretta

265-268 sayılarda sözünü ettiğim macera Oğlak Teks 162-164 sayılardaki maceranın hemen devamı.Yeraltı nehrine düşen Yama,boğulmak üzereyken kurtarılır.Mefisto ona görünür.Yeraltında tutsak olan Mefisto bir türlü cehenneme de gidememektedir.Yedi yıl orada tutsak kalmak zorundadır.Ancak oradan dünyaya döndüğünü Oğlak Teks 101-104 sayılarda görmüştük.Yayın karışıklığından baba oğul Mefisto-Yama ne zaman gitti,ne zaman geldi
kafanız karışıyor.Mefisto tam 5 kez karşımıza çıkıyor.İlk zuhuru Meksika'da casus ve basit bir illüzyonist olarak.Sonra sihirli güçleri çok artmış ve yaşlı
olarak.Bu macerada Kit ile Karson'u büyü ile etkisi altına alıyordu.Üçüncü kez gelişinde ona bu güçleri kazandıran Tibetli Padma tarafından delirtiliyordu.Dördüncü gelişi Florida'da bataklıkta şatoda.Yıkılan şatonun enkazı altında kalıyordu.Beşinci  gelişi ise başta yazdığım 101-104 sayılarda.
Mefisto,hep bir örgüt ile Teks'in karşısına çıktı.Hualpai yerlileri,voodoo zencileri,siyahi kızılderili savaşçılar gibi.Hep aynı hatayı yaptı.Ekibimizden Kit
ve Karson'u kolayca yakalıyor;biraz zorlukla da Tiger Jack'ı.Teksi hep sona bıraktı ve hep kaybetti.Hiçbir zaman Tekssin atış menziline girmedi.Hep
uzaktan,adamları vasıtasıyla Teksi yakalamaya çalıştı.Ekibe yardımcı olan Navajo büyücüsü Kırmızı Bulut'u da unutmayalım.Bir de Mefisto ile El Morisco
hiç yüzyüze gelmediler.265-268 sayılarda ise Yama,Morisco ile karşı karşıya geliyor ve Morisco,Yama'yı çok fena madara ediyor!

caretta

Unutulmaz Teks Maceraları:Colorado  Belle
Oğlak Teks Aylık Seri 138-139 sayılar.Senaryo :Mauro Boselli.Çizim:Alfonso Font.
          Bu iki kitaplık macerada bar kadını ve şarkıcı Alice Morrow (Colorado Belle)un hüzünlü hikayesi anlatılıyor.Colorado eyaletinin Sangre de Cristo dağları eteklerinde kurulmuş olan Yellow Sky kasabası artık hayalet bir "boomtown"dır.Zira dağlarda bulunan gümüş lmadenlerinin tükenmesi ile kasaba terk edilmiş ve hayalet kasabaya dönüçmüştür.Deadman Dick çetesinin peşinde olan Kit Willer bu kasabaya uğrar.Fırtına kopması üzerine de bu ürkütücü kasabada geceler.Düşünde veya bilinçaltında sarışın,genç bir kadın görür.
       Başka bir yönde aynı çetenin izinde olan Teks ise doğudan gelen bir papazı haydutlardan kurtarır.Papaz,Colorado Belle'in ağabeyi Charles'tır ve kızkardeşini aramaktadır.Bir başka yerde Deadman Dick çetesi bir kervanı pusuya düşürerek iki genç kız ve bir genç erkek hariç herkesi acımasızca katlederler.İkiye ayrılan çetenin bir kolu Ute Yerlilerinin bölgesine;diğer grup ise dağlara yönelir.Teks,Kit ve Charles Kızılderililere giden grubu izlerler.Zorlu bir mücadeleden sonra iki genci kurtarırlar.
        Hayalet kasabaya ulaşan haydutlar başka üç haydutla birleşirler.Amaçları Colorado Spring bankasını soymaktır.Peşlerinde olan Ute'leri defetmek için Teks ve Kit geride kalarak gençleri ve papazı önden kasabaya yollarlar.Ne var ki üçü de orada olan haydutlara yakalanırlar.Genç Mark bir şekilde kurtulur ve haydutları oyalar.Bu arada Teks ve Kit yetişirler.Silahlı çatışma sonucu haydutlar öldürülür.
          Vahşi Batı'nın klişe konuları kervan,hayalet kasaba,Kızılderililer,sahte iksir satıcısı,haydut çetesi,şarkıcı bu macerada çok güzel harmanlanmış.Boselli,kesinlikle Teks'in en iyi senaristlerinden birisi.Font ise geri planı,hayalet kasabanın kırık dökük kapı pencerelerini,eski tabelaları çok güzel tasvir etmiş.Teks ve oğlunun birlikte oldukları nadir maceralardan birisi.Font,Teks'i de çok güzel çizmiş.Karson'un olmadığı bu macerada olaylar hızlı ve gayet ciddi bir ortamda gelişiyor.Teks hiç gülmüyor.Haydutların suratlarının acımasızlığı çok güzel çizilmiş.Uğursuz suratlı Deadman Dick,Kızılderili Blackbird,sırıtkan Beresford,melek yüzlü ama gaddar Çinli Lee Yong.Ekipte bir zenci,bir Çinli bir de Kızılderili var.Boselli niye bu tiplere yer verdi çözemedim.
       Genç Mark'ın ölüm kalım mücadelesi,sakin,mütedeyyin papaz Charles'ın maceranın finalinde Deadman'in gırlağına çökmesi ne kadar çarpıcı.Hele Colorado Belle'in tam zamanında bir illüzyon,hayal olarak görünmesi çok ilginç idi.Uzun zaman önce Deadman tarafından vurularak kuyuya atılan Colorado Belle'nin kalıntılarının bulunması maceranın en hüzünlü kısmı idi.Zavallı kız!Huzursuz ruhu ancak tüm katillerinin öbür dünyayı boylaması ile huzur buldu.
       Teks tutkunlarının koleksiyonunda bu macera mutlaka vardır.Ben,bu macerayı bir kez daha sindire sindire okuyunca bu kanaatlere vardım.Okumadıysanız okuyun!Okuduysanız bir daha okuyun.Gayet samimi söylüyorum maceranın finalinde Teks 'in,"O hep buradaydı.Kardeşinin Yellow Sky'dan hiç ayrılmadı" demesine gözlerim yaşardı.

rumar80

Abi ellerinize sağlık. Boselli'den gene çok özel bir öykü. Bana hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Mrtekin

Atilla Abi, öneri için çok teşekkürler, şu an bitti ve gerçekten böyle bir hikaye okumak beni çok mutlu etti. Boselli ve Font resmen döktürmüşler.

Anılan Maceralar, Oğlak Teks Süper Cilt No: 35 e tekabül ediyor.

Beni en çok etkileyen anlardan biri de, Teks ile Kit arasındaki baba/oğul konuşmaları oldu.

Kit, bir hayalet gördüğünü dair imalar bulunduğunda, Teks, baba yüreği, oğlum seni biraz dinlendiriyim diyor. Kit, baba, ben hayatımdan memnunum ve değiştirmeye niyetim yok dediğinde ise, Teks, "Hayat dediğin durmadan suçluları kovalamak mı" diyor. Üzülüyor yani duruma.

Kit, baba, sen de benim yaşlarımda aynı şeyi yapıyodun, ben böyle iyiyim, kahven hazır, birşeye benzemiştir, umarım, dediğinde, Teks'in oğlu ile nasıl gurur duyduğunu şu sözlerinden anlayabiliyorsunuz:"şu kokuya baksana, nefis olduğuna eminim."

Aynı şekilde, Maceranın bir sürü yerinde, Kit'in babası ile nasıl gurur duyduğuna dair cümlelere tanık oluyorsunuz. Babam herzaman haklı çıkar, diyor :)

Eee, Böyle adamın da böyle evladı olur....
They drew first blood...