BENDE Mİ BİR SORUN VAR????

Başlatan drfuhrer, 16 Eylül, 2011, 12:56:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Alıntı yapılan: drfuhrer - 16 Eylül, 2011, 14:47:36
sevgili şefik;türkiye o mafya zımbırtısı yüzünden ne kadar bozuldu haberin var mı?
sokaklar polat alemdar bozmalarıyla doldu.herkes delikanlı oldu.kimseye birşey diyemez,yan bakamaz olduk toplum olarak.hoşumuza giden şeyleri iyi diye nitelendirmeden önce,yaptığı etkiye bakmak lazım kanımca.evet dizi herkesin erkeklik damarını okşuyor ama ne kadar serseri türedi son zamanlarda bakmak lazım.
çevrede yaptığım gözlem şunu gösterdi bana.koca koca adamlar bile dizileri izleyip gaza gelip,abuk-sabuk davranabiliyor.
ben;''benim kötü dediğim şey,yaramaz''havasında değilim.ama çizgi roman olsun,dizi olsun;kötüye kötü diyelim be kardeşim..tek isteğim bu...
kaliteyi istemek kötü birşey değil.mükemmel çizim kalitesiyle sunulsa bahsi geçen çizgi romanlar;bu,hepimizin yararına olmaz mı?

Reyting uğruna bazı şeyleri çok zorluyorlar. Herkes için geçerli olmasada, maalesef bunlardan etkilenenlerde var bu konuda bir gerçek.

Asıl konumuza dönersek zevkler ve renkler tartışılmaz. Dylan'a tarz olarak bende pek ısınamadım, fakat Dampyr'i beğenerek okuyorum ve yeni sayısının çıkmasını bekliyorum.
Sevgili Özgür'ün dediği gibi konu çizimin bir parça üzerine çıktığı zaman, okuru daha derin etkiliyor. Yani o zaman sadece çizim karelerine bakıp geçmiyoruz.
Çizimde çok önemli bir konu tabiki, göz hoş gelmeliki insanda okuma merakı uyandırsın.
Genelde iyi çizerleri Tex gibi çok satan yayınlara kaydırıp, diğerlerini biraz boş bırakıyor gibi görünsede, genel olarak Bonelli yayıncılığın çizerlerini beğeniyorum.
Sağlıcakla kalın..
Darkwood Sakinleri..

Mister NO

Aslında bu bir sorun mu bundan emin değilim ? Sorunun özünde bir beğenme yani tercih olduğu kesin.
Sanat eserleri hakkında ortak bir beğeniye ve sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.
Özellikle resim gibi bir alanda bu daha da zor. Soyut tarzda yapılmış bir çok resim geniş kitleler tarafından anlaşılmaz beğenilmezken bu tarzı çok beğenen kişiler de yok mu ?
Hatta bir başka acı gerçek de ressamların çoğu aç ölürken, resimlerinin değeri geç anlaşılıp günümüzde milyon dolarlara satılmıyor mu?

Hayat akıp giderken beğeniler, sanatsal akımlar, popüler kültür her şey değişiyor.
Değişmeyen tek şey değişim değil mi zaten?

Bir kuşağın okuduğu çizgi romanlar o kuşak için iyi bir başka kuşak için kötü olabilir.
Hatta zamanında değeri anlaşılmayan bazı çizimler daha sonra değerlenebilir de.

Çizgi romanı bir sanat olarak görüyorsak diğer sanat eserlerinde de olduğu gibi göreceli bir beğeniden bahsedebiliriz.
Sizin beğendiğiniz bir çizgiyi bir başkası çok kötü bulabilir.

Günümüz popüler kültürünün bir parçası olan çizgi romandaki değişimi diğer sanat ve kültür alanındaki değişimlerden ayıramayız.

Bir çizgi romanın kalitesi bence sadece çizgi ile değil anlattığı hikaye ve kurgu ile de değerlendirilmelidir.
Hatta verdiği  mesajlar, sosyal ve ekonomik hayatın gerçeklerinin anlatıldığı ve resmedildiği çizgi romanlar ilk tercihlerimdir. Bir duruşu felsefesi olan çizgi romanlar diyebilirim bunlara. Mister NO, Jil ve Ken Parker gibi.

Son söz olarak ise zevklerin tartışılmayacağı konusunda aynı fikirdeyim. Herkes farklı nedenlerle çok farklı çizgi romanları beğenebilir. Sizde de bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
;)

drfuhrer

Hah işte şimdi rahatladım ;D

Hay ağzına sağlık mesut bey. Bir kabul zor olmasa gerek.
Zaten bunu çok ta güzel ifade etmişsiniz: iyi kadro tex'e kaydırılıp,diğerlerine gereken özen gösterilmediği ile ilgili olayı.

Yoksa tabi ki zevk olayı, beğeni olayı herkesde farklıdır.

Şu denebilir; çok iyi olmasa da ben beğeniyorum. İşte bu noktada kimse itiraz edemez.

Neyse herkese yorumları için tşk ederim.

Beyin fırtınası dediğimiz olay daima olumlu sonuçlar doğurur.

hanac

Arkadaşlar, bu keyifli tartışma için çok teşekkürler.

Son günlerdeki gerilimden dolayı muhabbet ateşlenecek diye çok korkmuştum.

Ne demiş atalarımız;

"Zevkler ve renkler tartışılmaz"

NIC

Dylanı nekadar çok sevsemde,bu konuya objektif yaklaşmak zorundayım.100 kişiden doksandokuzunun sevdiğini 1 kişi sevmiyorsa O suçlu değildir,beyni farklı çalışıyordur.Dylan Dog gibi hayatın temel gerçeklerini güçlü metaforlara büründürerek edebi bir dille karşımıza çıkaran bir çr yerine Tex gibi attığını vuran,aksiyonu bol bir çizgiromanı tercih ediyorsa kişi,suçlu değil zevkleri farklıdır.Forumda daha önce bir arkadaş bahsetmişti,Çrnın konusu güzelse,çizimleri üzerinde pek durmam,senaryo akar gider demişti bende bu şekilde düşünüyorum yoksa Galepin şaşı çizdiği hiç bir teksi okumazdım ama tersini düşünen suçlu değil,bakış açısı farklıdır.

Burda benim anlamadığım dylan dog çizerlerinin çoğunun Martini,teksi yada Ken parkerı da çizmiş olmasıdır.Tabi eğer Ambrossini Dylanı Ken gibi çizmiyor,Brindisi teksi daha özenli çiziyor,Roi Martinde harikalar yaratıyor ama Dylanda üstünkörü çiziyor diye düşünüyorsanız,ozaman suçlu kokuşmuş toplum düzenidir derim ;D (Anarşistliğim tuttu benim,gidimde dylan dog Goblini okuyayim,bünyeme iyi gelir)
Roi'den Martin ve Dylan

Ambrossiniden ikisi birarada

Brindisinin teks ve dylan yorumu

Veee bonus olarak Türkiyede okuyamadık ama en sevdiğim çizelerden Nathanın babası Castellini

HacıGeraltEmmi

Bir gün Dylan okuyacak olursam eğer, suçlusu bu çizim örnekleri olacaktır ;D Aslında bu tarz eleştirel başlıklar ne kadar çoğalırsa, önyargılardan kurtulmak için farklı fikirler ve görüşlerden faydalanma şansımız o kadar artacaktır. Bu vesileyle konuyu başlatan arkadaşımıza bir kez daha teşekkürler.

DAMPYR

Kötü çizimler Martin Mystere'nin bazı maceralarındada var.Gerçekten de kötü çizim olduğu zaman insan zevkle okuyamıyor.Genelde iyi senaryolar iyi çizilmişlerde oluyor.Dylan Dog'da ise korkuyu ve gizemi sevmeme ragmen bir türlü ısınamadığım çizgi romanlardan biri başta konular iyiydi sonradan korkutmaktan ve iyi senaryolardan tamamen uzaklaştılar.Aynı Martin Amcada olduğu gibi..... :(

FerdiFon

Aslında Ortada Bir Sorun Yok , Sadece Biz Eski Çizgi Roman Okuyucuları  Olarak  Eskinin Tadını Arıyoruz Okuduğumuz Çizgi Romanlarda ...
Zagor'u  Yıllarca  Galliano Ferri  Ve Franco Donatelli  Çizimleri İle Okuduk  , Her İkisininde Mükemmel  Bir Çizim Tarzları Vardı Adeta Kitabın İçinde Dans Ediyordu Çizimler  Ona Keza  MisterNo'da  Benim En Favori Çizerim Franco Bignotti İdi Aynı Zamanda Martin Amcanında Bir Çok Macerasını Çizmişti  , Kızılmaske'de  Sy Barry  Mandrake'de  Fred Fredericks Ve Daha Sayamayacağım Kadar  Eski Güzel  Kahramanların Çizimlerine Aşina Olduk  Bu Yüzden  Yeni Kahramanları Çizen  Yeni Çizerlere Bir Türlü Isınamadık  ...
Ben  Aynı Zamanda Koyu Bir Ferdi Tayfur Fan'ıyım  Ferdicilerin Arasında Meşhur Bir Deyim Vardır , Ferdi Baba Öksürse Bize Nağme Gibi Gelir Diye  :)  İşte Aynen O Hesap  Biz Çizgi Roman Hastaları  Ne Bulsak Okuruz ,Okumalıyız  Davamıza İhanet Etmemeliyiz  ;D

NIC

Alıntı YapGenelde iyi senaryolar iyi çizilmişlerde oluyor

Ben buna pek katılmıyorum.Örneğin Mister noda Marraffa adında bir abimiz varki evlere şenlik,işin kötüsü Öyle güzel senaryolarda çiziyorki,halen aklım almıyor,mesela Şeytanın evi,Maçu Piçu aklıma ilk gelenler.Tekste ise Galep ve Letteri malesef çok kötü çiziyorlarki en sevilen maceraların çoğunda imzaları var.

FerdiFon

Alıntı yapılan: NIC 39 - 16 Eylül, 2011, 18:51:52
Alıntı YapGenelde iyi senaryolar iyi çizilmişlerde oluyor

Ben buna pek katılmıyorum.Örneğin Mister noda Marraffa adında bir abimiz varki evlere şenlik,işin kötüsü Öyle güzel senaryolarda çiziyorki,halen aklım almıyor,mesela Şeytanın evi,Maçu Piçu aklıma ilk gelenler.Tekste ise Galep ve Letteri malesef çok kötü çiziyorlarki en sevilen maceraların çoğunda imzaları var.
Aurelio Galleppini  Tex Willer'in Babasıdır, Ben Galep'in  Kötü Çizer Olduğuna Katılmıyorum  ...
Bu Arada 100. Mesajım Oluyor Bu Mesajla  , Dalya Yaptım  :D

NIC

Alıntı YapAurelio Galleppini  Tex Willer'in Babasıdır, Ben Galep'in  Kötü Çizer Olduğuna Katılmıyorum  ...
Bu Arada 100. Mesajım Oluyor Bu Mesajla  , Dalya Yaptım   

Hocam 100. mesaj için tebrik ederim,ama galep konusunda farklı düşünüyoruz,lakin farklılıklar kaliteyi artırır ;)

FerdiFon

Alıntı yapılan: NIC 39 - 16 Eylül, 2011, 19:07:14
Alıntı YapAurelio Galleppini  Tex Willer'in Babasıdır, Ben Galep'in  Kötü Çizer Olduğuna Katılmıyorum  ...
Bu Arada 100. Mesajım Oluyor Bu Mesajla  , Dalya Yaptım   

Hocam 100. mesaj için tebrik ederim,ama galep konusunda farklı düşünüyoruz,lakin farklılıklar kaliteyi artırır ;)
Hocam İsterseniz Bir Oylama Yapalım  ;D

yalcinerol345

Bu işin ustalarının çoğu  bence artık yok.Çoğu kişinin beğenmediği Galep bence büyük usta.Ferri,Donatelli,Bignoti,EsseGesse,Amerikan çizgiromanında Barry kardeşler,hele John Buscema ve aklıma gelmeyen daha bir çokları.Sanki bu çizerler daha bir sıcak çiziyordu.Okuru maceranın daha bir içinde hissettiriyorlardı.Ne bileyim,herşey daha bir güzeldi.
Bir daha o güzel günler geri gelmez.En başta ben bunu kabul ettim.Conan Kimmerya cildini böyle okudum ve zevk aldım.DD'a pek ısınamama rağmen bulunca böyle okudum,Hele Dampir' deki çizgilerin hayranı oldum.
Sonuç olarak eski ne yayınlanırsa alıyorum,yenilerden de hepsini almasam da çoğunu alıyor ve eskiler kadar olmasa da zevk almayı başarıyorum.

FerdiFon

Alıntı yapılan: yalcinerol345 - 16 Eylül, 2011, 19:12:07
Bu işin ustalarının çoğu  bence artık yok.Çoğu kişinin beğenmediği Galep bence büyük usta.Ferri,Donatelli,Bignoti,EsseGesse,Amerikan çizgiromanında Barry kardeşler,hele John Buscema ve aklıma gelmeyen daha bir çokları.Sanki bu çizerler daha bir sıcak çiziyordu.Okuru maceranın daha bir içinde hissettiriyorlardı.Ne bileyim,herşey daha bir güzeldi.
Bir daha o güzel günler geri gelmez.En başta ben bunu kabul ettim.Conan Kimmerya cildini böyle okudum ve zevk aldım.DD'a pek ısınamama rağmen bulunca böyle okudum,Hele Dampir' deki çizgilerin hayranı oldum.
Sonuç olarak eski ne yayınlanırsa alıyorum,yenilerden de hepsini almasam da çoğunu alıyor ve eskiler kadar olmasa da zevk almayı başarıyorum.

Tebrik Ederim Kardeşim  Aynı Fikirdeyim  , Ama Ne Yapalım Olanlarla Yetineceğiz  , Ferri  80 Küsür Yaşında Olmuş Ondan Her Macerayı Çizmesini  Bekleyemeyiz  Ona Keza Diğerleride Ya Vefat Ettiler Yada Ferri Gibi Yaşlandılar  ...

BAHADIR

Maraffa konusunda ki eleştiriyi bir çok kişiden duydum...Kabul farklı bir tarzı var...Ama nedense bana kötü gelmiyor...Hatta Ken parker da çizdiği maceralarıda çok severim...Acaba ben de de mi sorun var... ???  :o  ;)

Galep'i hadi bir nebze şaşı maşı kaldırıyorum ama Letteri'nin çizdiği boynu bükük Teks'lere dayanamıyorum...

Hele hele Berardi topu topu bir Teks macerası yazmış (Bkz;Oklohama) Onuda Letteri çizmiş...Olacak iş mi?...

Son olarak  bu sorun olayını galiba kişiselleştirmek yanlış...Kabul edin arkadaşlar topyekün sorunluyuz...Manyakmıyız biz...Konuştuğumuz şeylere bak... ;D

Sevgiyle kalın...Yine de Maraffasız kalmayın...