TÜYAP 2011 - Gerekli Şeyler

Başlatan michel, 18 Kasım, 2011, 00:58:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

michel

Bazı arkadaşlar fuara gelip fiyatların %20 cıvarı indirimli olduğunu ve fuara gelmenin değmeyeceğini söylüyorlar.Bu arkadaşlar herhalde fuarı yarım dolaşıyorlar ve bizim standımızı ziyaret etmiyorlar.Etseler indirim oranının %50 olduğunu ve set halinde alımlarda ekstra indirim ve hediye kitapların da verildiğini söyleceklerdi.
Örnek;
Kick Ass 30 TL  %50 indirim 15 TL ve 1 adet Diabolik hediye
Vampirella 1-2-3  16 şar TL %50 indirimli 8 TL 3ü bir arada 15 TL
Diabolik 1-2-3-4-5 tam set 25 TL
Planet Hulk 1-2 60 Tl yerine 25 TL
Avengers 1-2  45 TL yerine 20 TL
ve böyle uzaaaar gider.
Size tavsiyem başkalarını değil kendinizi dinleyin

pearl jam

İzmir Kitap Fuarına da gelseniz ne güzel olur

Eflatun

Bu yaptığınız indirim;

Fuara bir defalık gelen müşterilerinize kıyakmıdır  ? 

Kitaplarınızı sürekli ve vaktinde alan müşterilerinize küfürmü anlayamadım pek affınıza sığınarak.

Örneğin Planet Hulk ı ,yine örneğin d&r mağazasından 30 tl etiketle veya kadıköyden iskontolu 25 tl ye alan
sevgili çizgisever arkadaşımızın 12,5 tl fiyatı görünce kendini salatalık gibi hissetmesi normalmidir?

Şahsi alışverişlerinizde  bu durumla karşılaşsanız siz ne hissedersiniz ?

Merak eder,

Hayırlı satışlar dilerim..

gökmen

çok güzel demişsin arkadaşım senin alnından öpüyorum

michel

Biz kimseye küfür etmiyoruz.Siz öyle alıyorsanız diyeceğim birşey yok.Fuarlar her zaman tanıtım yapmak , yeni müşteri kazanmak amaçlı promosyonlu ve indirimli satış yapılan yerlerdir.Dolayısı ile senede 1 hafta boyunca bizim de indirimli satış yapmamız normaldir.Siz de istiyorsanız bizim kitapları sadece fuar zamanı alabilirsiniz.Biz buna birşey diyemeyiz.Fuarda bu tarz satış yaparken dükkanımızda normal satış yapmaya devam etmekteyiz.Fuara gelmeyen okurlar belki de kitabevlerinden etiket fiyatına aynı anda alıyorlar.Onların salak veya salatalık olduklarını da zannetmiyorum.Bu yalnızca bizim için geçerli değil fuara katılan diğer yayıncılar için  de geçerlidir.Fuara gelmek zahmetinde bulunursanız birçok byük yayınevinin(NTV,YKY.Doğan İnkilap) ürnlerini gayet iyi fiyatlara alabilirsiniz

Mister NO

Bu konuda bir şeyi merak ediyorum.

Fuarda okuyucuya kıyak olsun diye mi bu fiyatlarla satış yapıyorsunuz?Bir nevi halk hizmeti yani.

Söz konusu kitapların bazıları 1 seneden fazla süredir yeni baskı yapmadı.Vampirella,Diabolik gibi.Bu durumda eldeki stokları satalım nakite geçelim anlayışı mı ön planda diye düşünüyorum?

12 TL etiket fiyatı ile satılan Diabolik 5 TL ye de satılabiliyorsa bu sefer şunu merak ediyorum.Bu kadar fiyat farkı neden?Ya kar marjları çok yüksek yayınevleri boşuna ağlıyor.Ya da stokları eritelim ne kurtarsak kardır.

Bu durumda biz okuyucular da şöyle düşünebiliriz tabii.Kitapları ilk çıktığında almanın bir anlamı yok.Zaten çoğu yarım kalıyor.Yarım kalan serileri de elden çıkartmak için zaten buldukları fiyata satıyorlar.Çok almak istiyorsak o zaman alırız.

Bu mudur?

michel

Arkadaşlar şimdi size ticaret dersi mi vereyim?Hangi ürün toptan ile perakende aynı fiyata satılmaktadır bu dünyada?Ve hangi ürün perakende de en az %100 kar marjı olmadan satılmaktadır?Bu üstünüzde giydiklerinizden tutun da yediğiniz yemeklere kadar aynıdır.Elbise alırken , marketten alışveriş ederken satıcılara da bu soruları soruyormusunuz merak ediyorum.?Garip polemiklere girmeyip mantıklı düşünürsek hepsinin cevabı var .Bizde kitapevlerine ve dağıtıcıya verirken %50 iskonto ile satıyoruz.Fuarda da yaptığımız aracı olmadığı için toptan fiyatına perakende veya imalattan halka dedikleri sistem ile satıyoruz.
bu kadar basit.Tabii ki arada elde kalan stokları da eritmeye çalışıyoruz.Ticaret hayatında olan herkes bunu bilir bunun başka şekli de yoktur.

s.b

Bu cevaptan anlaşılan o ki, yayıncı ürününü aracı olmadan doğrudan müşteriye satarken karını düşürmüyor. Daha açık ifadeyle aracıya verdiği fiyattan müşteriye satıyor ve bunu yılda bir kez yapabiliyor. Bu durumu okur açısından olumlu buluyorum. Bunu ucuz kitaba ulaşmak için bir fırsat olarak görüyorum. Neticede yılda bir kez de olsa ucuza çr almak iyi bir şey. Herkes bizim gibi Kadıköy'e gidemiyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Mister NO

Alıntı yapılan: michel - 19 Kasım, 2011, 22:49:47
Bizde kitapevlerine ve dağıtıcıya verirken %50 iskonto ile satıyoruz.Fuarda da yaptığımız aracı olmadığı için toptan fiyatına perakende veya imalattan halka dedikleri sistem ile satıyoruz.
bu kadar basit.

Sayın michel yayınevlerinin nasıl çalıştığını,kar marjlarını,toptan perakende olaylarını az çok biliyorum.Konuyu da uzatmak istemiyorum.Ancak yayınevlerinin kendi yerlerine(büro ofis vb) gidildiğinde bile nedense %50 indirimin yapılmaması da ilginç.%20-25 indirim yeterli görülüyor nedense.

Bu konudaki fikrim yayınevlerinin kendi ofislerinden uygun indirimlerin yapılmasıdır.%40-50 gibi.Okuyucunun bu indirimlerle kitap alması bütçesini rahatlatır.Daha sık ve çok sayıda kitap alabilir.

Yayınevleri de dağıtım,iade,stok,çek sorunlarını biraz da olsa çözerler.Bu daha çok İstanbul merkezli yayınevleri ve İstanbul'daki okuyuculara yönelik bir düşünce olabilir.Yine de internet ortamında yayınevlerinin satış yapma imkanı bütün ülkeye yönelik bu fikri harekete geçmeyi kolaylaştırır.

Kısacası dağıtımcı,aracı kullanmadan direkt okuyucuya yaptığınız satışlarda(tüm yayınevleri içindir bu sözüm)yapılacak %40-50 lik indirim yayınevinin de lehinedir.

Bunu sadece fuarla sınırlamak ise gerçekten yayınevlerinin kitaplarını takip eden okuyucuya haksızlıktır.

gamlıbaykuş

Tamam da Sami abi ben ne yapayım. Artık ne Kadıköy'e gidebiliyorum ne de fuara, bana da yazık değil mi?
Ahh gözlerim doldu yine :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

s.b

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 20 Kasım, 2011, 00:00:44
Tamam da Sami abi ben ne yapayım. Artık ne Kadıköy'e gidebiliyorum ne de fuara, bana da yazık değil mi?
Ahh gözlerim doldu yine :)

Bu da geçer bir gün be. Kadıköy'e kavuşursun bir gün inşaallah.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Gambit

ben Misel bey e katiliyorum bu konuda

fuar a dun gittim ve ben de gerekli den 5 kitap, diger yayinevlerinden de bayaa bir kitabi, cok uygun fiyatlara aldim

bu normal okuyucu kaziklaniyor anlamina gelmez, gelmemeli

kitap fuarlari bir nevi tanitim, uygun fiyata kitap satip musteri kazanmak icin yapilir zaten,

niye gerekli burda % 50 indirim yapti diye sorgulayacaksak, niye kabalci, dogan, ntv yayinlari da % 50 yapti diye sorgulamak lazim

nasil haftaya kabalci yayinevine gidip % 50 ile almistim fuar da simdi niye etiket fiyatina veriyorsunuz diyemeyeceksek, misel bey e de dememeliyiz

superzagor

Değerli arkadaşlar Misel beye haksızlık yapılıyor diye düşünüyorum.
Kitap fuarının amaçlarından biri yayınların tanıtımı ve reklamı değil midir? Bu sayede yeni çizgi roman okurları kazanılıyor. Ki bunu sadece Gerekli Şeyler değil diğer kitapevleri de yapmaktadır ve buda bir nevi reklama girmektedir.
İndirimde olan kitapların bir kısmı bende yok keşke fuara gidebilseydim ama işte fuarın güzelliği de bu değil mi?

Vega

Bu konuda bende kısmen Michel'den yanayım. Evvela çizgi roman genel olarak pahalı bir ürün. Bu konuyu sabahlara kadar tartışabiliriz. Ancak fuar olsun olmasın sırf bugün kız arkadaşının elini tuttu diye %50 indirim yapılabilir. Mal adamın malı. (tüm yayın evleri için genel konuşuyorum) Ha para da senin parandır. O da ayrı bir konu. Kendi adıma çıkan her yayını almak yerine çok daha seçici olmaya başladım. Ki hatta artık ne geldi hoş geldi değil seçme şansım var diye ayrıca seviniyorum. Paramı sevdiğim çizgi romana harcıyorum. Üç ay beş ay sonra fiyatı ne olmuş diye bakmıyorum. Çünkü ben o kitabı benim için değeri 25 TL iken almışım. Benim için ederi 25 TL dir. Bir diğeri için 5 TL dir. O da 5 TL iken alır. Bunda herhangi bir salatalık, maydanoz, patlıcan olma durumu yok. Satıcı açısından zaruretine hiç değinmiyorum bile. O da satıcının bileceği iş. Kaldı ki sadece kitap değil elektronik eşyadan tutun da yatak örtüsüne, otomobile kadar her piyasa daki her şeyde bu böyledir. 1200 TL ye aldğım televizyon üç ay sonra 1000 TL'ye düşüp, altıncı ayın sonunda yeni çıkanların yanında siyah - beyaz gibi kalınca hiç kendimi salatalık gibi hissetmedim mesela.

Bir diğer merak ettiğim husus internetin yada piyasanın herhangi bir yerinde 20 TL ye aldığı bir kitabı bir kaç ay sonra bir süper marketin dökme kitaplar bölümünde üstünde kocaman bir 4.90 TL etiketi ile gördüğünde yayınevi sahibine kafa tutan bir adam var mıdır. Gücümüz sadece çizgi roman yayıncısına mı yetmektedir. Yoksa gücümüzün yetmesinin sebebi bu adamların bizimle haşı neşir olması mıdır? Bir Koridor, bir Parantez yayıncılığın -kendi adıma- sahibinin adını bile bilmezken Michel'in msn, hotmail, facebook adresini bilmemizden tutupta kaç paraya traş olduğunu öğrenip "bu adamın masrafı bu kadar, kitaplar pahalı" demek doğru mudur?

Acaba başka yayınevleri milleti istediği gibi gazlayıp, hiç bir soruyla muhatap olmazken, michel burada her ithamdan sonra kendini salatalık gibi hissetmiyor mudur?

Son olarak çizgi roman fiyatları gerçekten pahalı :)

İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...