Le Club des Cinq (Beşler Çetesi)

Başlatan BlackBishop, 24 Ocak, 2012, 17:39:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackBishop

Enid Blyton'un çocuklar için kaleme aldığı bir roman olan Beşler Çetesi'nin dünya çapındaki büyük edebi başarısı çizgiroman editörlerini de harekete geçirmiştir. François Gauthier (Julian Kirrin), Michel Mick Gauthier (Dick Kirrin), Annie Gauthier (Ann Kirrin) adlı üç kardeş ve kuzenleri Claudine - alias Claude - Dorsel (George - alias Georgina - Kirrin) ve Calude'nin köpeği Dagobert (Timmy) tir bu beşliyi meydana getiren. Enid Blyton bu beşli ile ilgili 45 kitap yazmıştır.

1982 yılında, Enid Blyton'un ölümsüz kahramanlarına yazdığı yeni senaryolarla yeniden hayat veren kişi Serge Rasenzwelg olmuştur. Bernard Duffasé tarafından çizilen ve ülkemizde haftalık Milliyet Çocuk dergisinde de yayınlanan bu yeni maceralar Beşler Çetesinin en çok ilgi gören versiyonu olmuştur. Yayınlanan ilk dört albümden sonra çizer Duffasé seriyi bırakmış ve 1985 yılında onun kaldığı yerden Marcello bu çok tutulan çocuk kahramanları çizmeye devam etmiştir.

Bu çizgi seri 6 kitap sürmüş ve bildiğim kadarıyla 6 tanesi Milliyet Çocuk Dergilerinde yayınlanmıştır. Yayın sıraları ve kitapların isimler

01-Le trésor du galion d'or (Altın Kanyonun Esrarı)
02-Le dieu Inca (Tanrı İnka)
03-Le secret des templiers (Şatonun Bekçileri)
04-Le cimetière des géants (Devler Mezarlığı)
05-Le castel du baron de fer (Demir Baron)
06-Le gouffre du diable (Şeytan Uçurumu)

DAMPYR

Milliyet çocuk dergisi ne büyük dergiymiş ya. en güzel çizgi romanlar hep orada yayınlanmış zamanında..... 8) ;)

hanac

Küçükken herhalde bütün Enid Blyton'ları okumuşumdur.

Ama pek çr lerini okumadım.

Güzel tanıtım için teşekkürler.

Sanırım forum iyi bir frankofoncu kazandı.

Peyami

Tanıtım için teşekkürler Blackbishop. Bilhassa Fransa-Belçika ekolüne meraklı arkadaşların katılımı iyi oluyor.   

Bu ÇR serisinden konuşurken mutlaka bahsedilmesi gereken ama atlanmış bir ismi anmazsam büyük bir haksızlık olacak: Claude Voilier

Neden diyecek olursanız, bu ÇR serisinde onun romanlarından faydalanıldı. Serinin yaratıcı-yazarı olan büyük usta Enid Blyton'ın maceralarından değil. 

Claude Voilier bir öğretmen ve çevirmendi. Enid Blyton'ın orjinal romanlarının bazılarını Fransızca'ya çevirmişti. Seri Fransa'da o kadar sevildi ki, yayınevi ona seriyi yeni maceralarla devam ettirip ettiremeyeceğini sordu. Teklifi kabul etti ve Blyton'ın eserlerini temel alarak 24 tane macera yazdı. Bunların büyük kısmı İngilizce'ye de tercüme edildi. Sonrasında bu seri ÇR olarak da değerlendirildi. Altı albümlük ÇR serisinin üç tanesinin senaryosu, değişiklikler yapılmasına karşın Voilier'nin yazdığı maceraları temel aldı.   

Toplam kitap sayısı 45 ama burada çok önemli bir ayrıntı var: bunların 21 tanesini Enid Blyton yazdı, kalan 24 taneyi Claude Voilier kaleme aldı.

rumar80

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 24 Ocak, 2012, 18:43:30
Milliyet çocuk dergisi ne büyük dergiymiş ya. en güzel çizgi romanlar hep orada yayınlanmış zamanında..... 8) ;)

Bizim çizgi roman tutkumuzu bir üst boyuta sokan o çocuk dergileridir. Milliyet çocuk, Tercüman ve Yaman.

yunusmeyra

evet bizim çocukluğumuzun bir bölümüne isabet eden bu çocuk dergilerinin "hayalciliğimizde de" ,"çizgi roman sevgimizde de" rolü büyüktür..1930'lardan itibaren çocuk dergiciliği ile beraber dergilerin içinde yayınlanan çizgi roman yayınlarına baktığımızda bu dönemin (yani 1970'ler ve 90'lar arası) gerçekten "bol" ve "farklı" ürünlerin yayınlandığı bir altın dönem olduğu görülür..Türk,amerikan,ispanyol ve frankofon onlarca ürünü hem de en kalitelileri başta olmak üzere bu dergilerde okuma şansımız oldu.."beşler çetesi" bunlardan biriydi..gerçi o sıralarda biz çoktan "bernard prince"'in,"budy" nin "thorgal'ın" peşine takılmıştık,tengizi,yüzbaşı volkanı okumuştuk..thor'u,örümcek adamı,hulk'u,süpermen'i tanımıştık..artık ellerde judas'mı arasın,alaska mı,zagor mu daha neler neler gezinirdi..ama dergi içinde hem öykü formatında yayınlanan enid blyton'un hem de "beşler çetesinin" ayrı bir okuru oluşmuştu..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Hızla aklıma gelenleri bir yazayım:

Yaman dergisi ile: Bruno Brazil
                             Bob Morane
                             Thor
                             Hulk
                             Luc Orient
                             Sinyor Spagetti
                             Buddy Longaway
Tercüman çocuk ile : Yüzbaşı Volkan
                                 Asterix
                                 Luc Orient
                                 Buddy Longaway
                                 Superman
                                 Tounga
                                 Danny Futuro
Milliyet çocuk ile : Blueberry
                            Uzay çocukları
                            Red Kit
                            Şimşek santrafor
                            Bernard Prince ile tanıştık, sevdik. Başka neler vardı?

yunusmeyra

rumar yazdığın her satırı okurken sadece 1-2 saniye içinde beyinde öyle klasörler ve dosyalar açılıdı ki..o günlerin kağıt kokusu dahil okuduğumuz sayfalar,renkler bir anda gözlerimizin önüne geldi..
tercüman çocuktan,
tengiz
thorgal
luc orient (yaman'dan sonra buradaydı değil mi)

milliyet çocuktan;
gordon (alex raymond ve al williamson çizimleri..)
tarzan (hal foster ve burne hogarth çizimleri..)
mc coy (ispanyol çizimi tam gerçekçi western..)
larry yuma..
dünya klasiklerini ele alan çizgi roman ekleri (ki bayağı bir yekün tutan eklerdi..)
hürriyet çocuk ise sınırlı yayımına rağmen bam başka bir tat getirmişti.
prince vailant
ayhan başoğolu çizimi aksiyon macera..
bunlarda benim ilk aklıma gelenler oldu ama tam bir döküm yaparsak yakışır yani..

Gambit

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 24 Ocak, 2012, 22:18:29
enid blyton'un hem de "beşler çetesinin" ayrı bir okuru oluşmuştu..

Omer Muz Milliyet cocuklari icin Enid Blyton kapaklari cizmistir ve bu kapaklarin bir kismi benim koleksiyondadir bu arada. Ilk mesajdaki resimin cok benzeri de var hatta elimde (su anda fotografi yanimda degil 2 gune yukleyecegim)

Cocuklugumda milliyet cocuk okumus birisi olarak o derginin yeri ayridir bende de

guzel zamanlardi, cok guzeldi hem. 80 ler ayri guzeldi ama zaten

yunusmeyra

iyi bir koleksiyonunuz var dostum..üşenmeyip bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler..tabii ki ömer muz..kendiside genç bir çizer olarak milliyet çocuğun bir çok çizgi romanını kendi çizgileriyle kapaklarda yorumlamıştı..sonra alfa kapakları,ceylan kapakları,türkiye çocuk ve çizgi romanları...

BlackBishop

Alıntı yapılan: Gambit - 25 Ocak, 2012, 00:35:25
Alıntı yapılan: yunusmeyra - 24 Ocak, 2012, 22:18:29
enid blyton'un hem de "beşler çetesinin" ayrı bir okuru oluşmuştu..

Omer Muz Milliyet cocuklari icin Enid Blyton kapaklari cizmistir ve bu kapaklarin bir kismi benim koleksiyondadir bu arada. Ilk mesajdaki resimin cok benzeri de var hatta elimde (su anda fotografi yanimda degil 2 gune yukleyecegim)

Cocuklugumda milliyet cocuk okumus birisi olarak o derginin yeri ayridir bende de

guzel zamanlardi, cok guzeldi hem. 80 ler ayri guzeldi ama zaten

Dostum koyduğunuz kapaktaki karakterler Beşler Çetesi değildir. Milliyet Çocuk dergisinde Altı Kafadarlar adı altında yayınlanmış başka bir seriye aittir...  ::)

Gambit

Alıntı yapılan: BlackBishop - 25 Ocak, 2012, 15:32:08
Dostum koyduğunuz kapaktaki karakterler Beşler Çetesi değildir. Milliyet Çocuk dergisinde Altı Kafadarlar adı altında yayınlanmış başka bir seriye aittir...  ::)

Evet dogrudur, besler cetesinin kapaklari Istanbul da ki evimde su anda. Ben Hollanda dayim ve yanimda sadece bu kapagin resmi vardi. Bu Alti Kafadar larin yazari Enid Blyton diye biliyorum o yuzden paylasmistim :)

Peyami

Altı Kafadarların yazarı Paul Jacques Bonzon isimli bir Fransız sevgili Gambit.
Türkiye'de Baskan yayınlarından epey bir kitabı çıkmıştı. Benim de favori çocuk yazarlarımdandır.
Sahaflardan tüm seriyi toplamaya çalışıyorum.

Bu arada Ömer Muz'un kapağı gerçekten güzelmiş. Hele bu karlı günlerde daha bir anlamlı oluyor.
Paylaştığın için sağol.

BlackBishop

Beşler Çetesi'ne ait bir Ömer Muz kapağı ben koyayım madem :)

[IMG]http://img715.imageshack.us/img715/6559/tarananlar001a.jpg[/img]

alan ford

Enid Blayton'u çok severdim. ( Gerçi hala seviyorum) Çizgi romanlarının olduğunu bilmiyordum. Güzel tanıtım için teşekkürler. Beşler Çetesi bizde Afacan Beşler adıyla yayımlanan seri mi? Bir de Gizli Yediler var ki onu daha çok severdim. Bu aralar bu seriler tekra yayımlanıyor yanılmıyorsam
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir