"Les As" Quentin Gentil

Başlatan BlackBishop, 27 Ocak, 2012, 18:12:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackBishop

Quentin Gentil ve Yaratıcısı Greg Hakkında

Bu çizgi roman Fransızların büyük ustalarından Greg tarafından yaratılmıştır. Bildiğim kadarıyla sekiz sayı yayınlanmış ve hepsini kendi yazıp çizmiştir. Bu eserde Quentin (Bızdık) isimli bir çocuğun köpeği ve arkadaşlarıyla olan maceraları anlatılmaktadır. Maceralar genellikle bu grubun yaz tatillerinde geçmektedir.

Yazar ve çizer olarak Greg'in diğer işleri;
Achille Talon, Bernard Prince, Bruno Brazil, Chick Bill, Chlorophylle, Clifton, Comanche, Luc Orient

Franquin işleri;
Marsupilami, Modeste et Pompon, Spirou et Fantasio, Spaghetti ve daha birçokları.

Quentin Gentil'in Karakterlerini kısaca tanıtmak gerekirse;

Quentin (Bızdık): Grubun dominant üyesi. Genellikle kararları o veriyor.

Pivoine (Topuz): Grubun en obur dolayısıyla en şişman üyesi. Ama Pivoine'deki enler bunlarla da bitmiyor... Aynı zamanda en saf ve sakar üye.

Calixte (Dörtgöz): Grubun bilim dehası. Gerçi arada sırada o da sakarlıklar yapıyor. Buluşlarının her zaman işe yaradığını söylemekte zor.

Mouche (Miço): Grubun tek kız üyesi... En sağduyulu ve mantıklı olan o.

Copain (Zıpır): Mouche'nin erkek kardeşi. Grubun en neşeli üyesi. Yanından pek ayırmadığı bir de gitarı vardır.

Dragon (Toto): Grubun insan olmayan tek üyesi... Quentin'in köpeği olan Dragon'dur. Her an oyun oynamaya hazır, sevimli bir köpektir. Ancak Quentin ya da grubun diğer bir üyesini tehlikedeyse dişlerini kullanmaktan da çekinmez.

82 - 95 yılları arası (Dargaud) seriden çıkanlar;

01 Quentin Gentil et Le roi de l'évasion
02 Quentin Gentil et Le trou qui rit (Milliyet Çocuk Dergisinde 'Elma Canavarı' adıyla yayınlandı)
03 Quentin Gentil et Les musiciens de nulle part
04 Quentin Gentil dans Destination soleil (Milliyet Çocuk Dergisinde 'Güneşe Yolculuk' adıyla yayınlandı)
05 Quentin Gentil et Le désert humide (Milliyet Çocuk Dergisinde 'Islak Çöl' adıyla yayınlandı)
06 Quentin Gentil contre Les Professionnels
07 Quentin Gentil et L'école des cambrioleurs
08 Quentin Gentil dans: Du rififi pour le président!

NOT: Düzenlemeyi kendim yaptım, büyük ihtimalle eksik veya hatalar olabilir. Sizlerin de uyarı ve katkılarını bekliyorum.

Peyami

Altın Madalyon sahillerine ulaşan BlackBishop kasırgası birkaç gündür hafızalarımızı altüst etmeye devam ediyor. Tamamen unuttuğum ama zamanında epey sevdiğim bir ÇR olduğunu söyleyebilirim. Şu gözlükleri neredeyse tüm alnını kaplayan çocuğu görür görmez şimşekler çaktı kafamda.

Öncelikle bu ÇR serisi "Les As" olarak biliniyor. Belirtilen sekiz albüm 1982-1986 yılları arasında çıkmış, 1995'te ise bunların haricinde bir özel sayı çıkarılmış. "Pas d'obstacles pour les As"

Bu yıllardan çok daha önce genelde diğer ÇRlarda da olduğu gibi cep versiyonları çıkmış.

Altmışlı yıllarda Greg, Vaillant dergisine Chick Bill gibi ÇRların senaristi olarak başvurur. Derginin editörü CV'sinden etkilenir ve birkaç sene önce Jean Tabary'nin yarattığı Totoş ÇRına Vaillant dergisi için devam maceraları yazmasını ister. Greg, Tabary ile konuştuktan sonra kabul etmez ancak sonrasında benzer yeni bir seriyi, yani "Les As"ı yaratır ve bu ÇR bu bağlantı sayesinde önce  Vaillant sonrasında ise Pif dergisinde yayınlanır.

Bu dönemlerde Fransa'da ÇR yayıncılığı genelde şu sırayı takip ediyor: Önce bir bir çocuk dergisinde yayınlanıyor. Beğenilirse cep albümleri çıkarılıyor. Ardından duruma göre normal albüm formatında basılıyor.

Bu arada tanıtımları başlıklar halinde düzenlemen okumayı kolaylaştırmış, bence böyle daha iyi.

Son bir not, grubun Dörtgöz'ü bana efsane film "Goonies"deki "Data" karakterini çağrıştırdı biraz. Topuz da "Chunk"a benziyor sanki. Belki filmin yapımcıları bu ÇRdan etkilenmiştir.

Kaynak: Büyük oranda Wikipedia.fr

hanac

BlackBishop ve Peyami harikasınız vallahi.

Hiç okumadım ama güzel bir esere benziyor.

pizagor

Ben esas zamanında Milliyet Çocuk vs. gibi dergilere bulaşmadığıma yanıyorum... Çocukluğumda neler varmış ve haberim dahi yokmuş... Ne yapacaksınız baba Milliyet Çocuk yerine Teks, Red Kit falan okuyunca böyle oluyor işte...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

Sağolun arkadaşlar.Geçen kış Milliyet Çocuk ilk ciltten itibaren okumaya başlamıştım.

Araya bir sürü yeni yayın girince kaynadı.Şimdi herşeyi bir kenara koyup eski dostları kaldığım yerden

okumaya devam etmek istiyorum.. :)
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Sahaf dostlarda da bir türlü bulunmuyor ki eski dergiler. Bir ara Yaman takım almıştım. Bir de İlyas'a sağlam bir Milliyet çocuk fasikül gelmişti zamanında.
   Milliyet çocuk deyince içindeki resimli klasikleri de unutmayalım.