Bob Morane

Başlatan BlackBishop, 31 Ocak, 2012, 13:59:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackBishop

Bob Morane

Herne Vernes'in Bob Morane'ı ilk olarak roman olarak yayımlanmış daha sonra Çizgi Roman'a dönüştürülmüştür.

Ülkemizde pek tanınmayan bu ünlü frankofon karakterini kısaca anlatmak ya da tür olarak tanımlamak gerçekten zor. Çünkü Bob Morane'da her türlü konu ve kavram ile karşılaşmamız mümkündür: Polisiye, serüven, casusluk, fantezi, korku ve bilimkurgu... Sıkı bir Morane fanatiği olan Johny Hart onu şöyle tanımlıyor: "Bob Morane! Bu adı okuduğumda, Afrika, Yeni Gine ya da Güney Amerika'nın balta girmemiş ormanlarındaki gizemler ve tehlikelerle dolu maceralar ile ilgili birçok anı beynimde canlanır. Bunlar, isimleri bir tehdit gibi çınlayan, unutulamayan korkutucu anılardır: Ombre Jaune (Sarı Gölge), Dr. Xhatan (Dr. Şeytan), Miss. Ylang-Ylang, Tigre (Kaplan), Roman Organetz ve diğer birçok kötü karakterle ilgili. Hepsi, dehşetten ürpermemi sağlayan ve sadece masallarda karşılaşabileceğimiz tuhaf anılardır: Uzay canavarları, dinozor avcıları, Fenstone Ejderhası, beyaz goril ve ölüm kurbağaları..."

Bob Morane'ın öyküsü 1952 yılında başlar. Belçikalı yayıncı Marabout, içeriğinde gençlere yönelik serüven öyküleri içerecek yeni bir yayın çıkarmaya karar verir: Marabout Junior. M.Junior'da iki karakter hemen öne çıkar: André Fernez tarafından yaratılan ajan Nick Jordan ve Henri Vernes tarafından 1953'te yaratılan Bob Morane. Gerçek adı Charles - Henri Dewisme (1918-...) olan Belçikalı yazar Vernes, 1944 yılından beri, popüler gerilim, serüven ve casusluk öyküleri yazmaktadır. İlk üç serüven La Vallé Infernale (Cehennem Vadisi [1996, İnkılap Kitabevi; Dinozor Avcıları, 1992]), La Galére Englouti (Batan Kadırga) ve Sur La Piste De Fawcette (Fawcette'nin izinde) okuyuculardan büyük ilgi görür. Pierre Joubert imzalı güzel kapaklar da bu ilgiyi artırır. Böylece sayıları 227 romanı bulan Bob Morane efsanesi başlar...

Bob Morane'ın BD olarak yayımlanması ise 1959 yılında gerçekleşir (Fransızca konuşulan ülkelerde çizgi roman, Bande Dessiné , kısaca BD olarak adlandırılmaktadır): Bob Morane et L'oiseau De Fau (Bob Morane ve Ateş Kuşu), Dino Atannasio'nun çizgileriyle raflardaki yerini alır. Ve kuşkusuz okuyucudan büyük ilgi görür. Atannasio birçok Morane öyküsüne imza atacaktır.

Sonraları çizer kadrosuna 1962 yılında Gérald Forton ve 1968 yılında da William Vance katılır. Bu satırların yazarının naçizane görüşü, Vance ve Forton'un, Vernes'in Morane karakterini yansıtmadaki becerilerinin Attanasio'dan bir adım önde olduğudur. Nitekim Vance, daha sonra Bruno Brasil ve XIII gibi iki önemli BD'yi de resimleyecektir. 1994 yılında Francisco Caria'nın da ekibe katılmasıyla kadro tamamlanır. Çizgi romanların metin uyarlamalarını nerdeyse her zaman Henri Vernes bizzat kendisi yapmıştır. Günümüze dek 87 adet BD yayımlanmıştır.

Ayrıntılar Defteri

Bob (Robert) Morane, doğduğu günden beri 33 yaşındadır! Bir 16 Ekim günü doğmuştur. Bekârdır. Eski savaş pilotu, geçici olarak görev dışı olan filo komutanı, Yansımalar adlı derginin rastlantısal muhabiri, mühendis ve tipik bir modern çağ şövalyesidir. 1.85 m boyu, 85 kg ağırlığı olduğu yazılmıştır. Siyah ve gür saçlara sahiptir. Tipik bir jest: Saçlarını sağ elinin parmaklarını açarak tarar. Gözleri parlak gridir. Bir baykuş gibi gece görenlerdendir. Arzulu bakışlara sahip olduğunu söyleyen kadınlar çoktur. Yüzü kemikli ve sert görünümlüdür. Kesinlikle "atletiktir". En iyi bildiği spor türleri çoğunlukla, Judo, Aikido, Karate, Kendo gibi yakın dövüş sporlarıdır. Bunların yanında, dart, okçuluk, yüzme, dağcılık ve su altı sporlarıyla da ilgilenir. Denizlerde dolaşmaya tutkundur.

Cömert, kendinden emin ve alçak gönüllüdür. Merak ve adalet duygusu ona dünyayı dolaştırır. Politeknik yüksekokulundan mezundur. Günümüzde geçerliliğini koruyan ve korumayan birçok dili bilir. Haliyle üstün zekâlıdır ve sayısız konuda bilgi sahibidir. Çılgın bir koleksiyoncudur (Eski kitapları, orta çağa ait silahları ve dünyanın dört bir yanından bulduğu ilginç şeyleri biriktirir). Doğaya hayrandır ve ilkel topluluklarla iletişim kurmaya meraklıdır. Ailesine gelince annesi Bretagne (Brötanya) kökenlidir. Bu geçmişi nedeniyle Bob Morane'a Bretagne'da eski bir mezarlık miras kalmıştır.

Belirli bir ikametgâh adresi vardır denemez : Paris 7. Bölge, Quai Voltaire'de güzel bir apartman dairesinde, Venedik'te bir sarayda, Dordogne'da eski bir manastırda yaşar. Zaman zaman And'lardaki ıssız ve cenneti andıran Lac Bleu (Mavi Göl) vadisinde inzivaya çekilir. Bütün kara ve hava taşıtlarını kullanabilmekle birlikte ünlü metalik gri renkli Jaguar E ve metalik yeşil renkli Alfa Romeo Spider'la hatırlanır...

Yakın dostu ve macera partneri Bill Ballantine'dir. Dr. Xhatan, Ylang Ylang, Ombre Jaune (Sarı Gölge) gibi azılı düşmanları vardır. Ombre Jaune'nun yeğeni güzel melez Tania Orloff'a karşı gösterdiği zaaf ise en önemli sırrı sayılabilir.

Bill (William) Ballantine ise Bob ile aşağı yukarı aynı yaştadır. İskoçyalı'dır (özellikle İngiliz değildir! Bu onu çok sinirlendirir). O da bekârdır (bu kadar maceraya kim dayanır ki). Bir meslek sayılırsa eğer, Bob ile birlikte dünyayı dolaşmadıkları zaman kendini tavuk yetiştiriciliğine adar. Yaklaşık 2 m boyu vardır, o cüsseyi dolduran 120 ile 130 kg arası ağırlığı atlamayalım. Kızıl ve dağınık saçları, mavi-yeşil gözleri dikkat çekicidir. Herkül kadar güçlüdür. Bob'un kararlarına sık sık itiraz eder. Dikkatlidir, kendisini güvende hissetmeden tehlikeye atılmaz. Kendine saygısı olan tüm İskoçlar gibi batıl inançlara sahiptir. Sağlam bir hafızası vardır: Asla içtiği viskisini unutmaz. Genellikle ZAT 77 içer (ki VAT 69'un aksine böyle bir içki yoktur!). Pert yakınlarındaki Grampians Tepesi'nde bulunan eski küçük bir şatoda veya Londra'daki bir apartman dairesinde yaşar. Aslında şöyle söylemeli: Bob ile birlikte seyahat ettiği her yer onun evidir. Bob Morane'a "komutan" diye hitap etmektedir. Bazı konularda basit bir ilkesi vardır, çok düşünmez. Örneğin komutana saldıran herkes onun düşmanıdır. Bütün kadınları sever ama Bob'un daha önceden onlardan hoşlanıp hoşlanmadığını bilmediğinden kur yapmaya asla cesaret edemez.
Gelelim Ylang Ylang'a... Her şeyden önce SMOG'un şefi, tehlikeli bir kadın casustur. 1.68 m boyu, gece kadar siyah, uzun ve ipeksi saçları vardır. Saf ve loş bir kristalin içinde yontulmuş gibi duran gözbebeklerinin değişmeyen parıltısından dolayı, tuhaf ışıltılı ve hafif çekik gözlere sahiptir. Eşine az rastlanır donuklukta ve etkileyici hatları olan bir yüzü, narin görünümlü atletik vücudu tamamlar. Sakin ve ağır başlıdır, en azından Bob'un "küçük kız" diye seslendiği zamanlar hariç. Herhangi bir ikametgâhı yoktur. İş için bulunduğu her yer onun evidir. Yanında dev gibi güçlü ama utanması olmayan bir adamı, Boris'i görürüz.

Martin Mystere'in beğenilerek okunduğu Türkiye'de okur kitlesinin Bob Morane'ı da seveceği düşünülebilir. Ülkemizde artık neredeyse hiç yayınlanmayan Frankofon çizgi romanı için iyi bir örnek olacaktır.  Martin Mystere (Atlantis) okuyucusu en azından beğenecektir. Ne de olsa Martin Mystere ve bazı Fumettilerin ilham kaynağı Bob Morane'dir.

NOT: Bu yazı www.seruven.org'daki Batuhan Cantürk'ün yazısı temel alınarak hazırlanmıştır.

Peyami

ÇR tanıtımı isteğimizi "Flash" hızıyla yerine getirdiğin için teşekkürler BlackBishop.  :D

Şimdi işteyim, akşam keyfini çıkararak okumak için sabırsızlanıyorum.
Bu arada bu iki Milliyet Çocuk kapağını da görür görmez hatırladım.
Birinde ya da ikisinde de "Kurbağalar" macerası vardı galiba...

BlackBishop

Alıntı yapılan: Peyami - 31 Ocak, 2012, 14:41:37
ÇR tanıtımı isteğimizi "Flash" hızıyla yerine getirdiğin için teşekkürler BlackBishop.  :D

Şimdi işteyim, akşam keyfini çıkararak okumak için sabırsızlanıyorum.
Bu arada bu iki Milliyet Çocuk kapağını da görür görmez hatırladım.
Birinde ya da ikisinde de "Kurbağalar" macerası vardı galiba...

İlkinde Kurbağalar vardı... İkincisinde ise Bob ve Bill'i bir makineye bağlayıp hayali bir serüvene çıkarıyorlardı... Sarı bir sisin içinde bir tür uzay gemisine ulaşmaya çalışıyorlardı.

hanac

Nefis tanıtım için teşekkürler.

Hiç okumadım desem  :-[

Son kapağının resmi de benden, 2008 den.

hanac

Alıntı yapılan: BlackBishop - 31 Ocak, 2012, 13:59:30
Günümüze dek 72 adet BD yayımlanmıştır.

Wikipedia'dan baktım, 80 olmuş bile.  :)

BlackBishop

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2012, 15:58:41
Alıntı yapılan: BlackBishop - 31 Ocak, 2012, 13:59:30
Günümüze dek 72 adet BD yayımlanmıştır.

Wikipedia'dan baktım, 80 olmuş bile.  :)

İyi hatırlattın düzelteyim onları, yazı alıntı olduğu için rakamlar geride kalmış... Doğrusu BD 87'de; toplam maceraları ise 227 de. Yaw daha ne bekliyorlar anlamıyorum aslında birileri bunları toptan alıp yayınlasa ya... Tarz olarak Fumetti'lere çok yakın... Ülkemizde az çokta biliniyor... Ne diyeyim daha...

hanac

Bu arada eline sağlık Batuhan Abi.

Çok güzel bir yazı olmuş.

Cantürk

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2012, 16:15:35
Bu arada eline sağlık Batuhan Abi.

Çok güzel bir yazı olmuş.

Sağol Hasan. Uzun yıllar önce, bazı yayınevlerini de hareketlendirmek için yazdığım bir yazıydı.

Avrupa'da , kült olmuş bir yayın. Ama bizde tek başına satış şansı olur mu bilmiyorum.

Belki bir çizgiroman dergisi içinde yayınlanabilir.

hanac

Alıntı yapılan: Cantürk - 31 Ocak, 2012, 20:56:02
Belki bir çizgiroman dergisi içinde yayınlanabilir.

Yok abi öyle sevmiyorum, ayda 6-8 sayfa. Kesmiyor beni.  :)

Tetikçi, Okko tarzı da iyi, 3 macera bir arada. Ama frankofon standartına göre küçük baskı.

Gambit

Blackbishop ve Batuhan cok tesekkurler yazilariniz icin

Milliyet cocuk ile buyumus birisi olarak Bob Morane hakkinda bu kadar detayli bilgi cok guzel oldu.

Umarim tek basina kitap olarak yayinlanir. Belki Ozer Sahaf yayinlar Thorgal gibi kimbilir ?

Bu arada Milliyet cocuk kapaklarindan Bob Morane - Kurbagalar adli macerasindan Omer Muz kapaginin orjinalini de paylasayim ilgilenenler icin. DIkkat edeceginiz gibi aslinda orjinali basili halinden cok daha guzel zira ressam Bob Morane in vucudunun ortasindan serit gecirmis ama bu basimda cikmamis

Gambit

DAMPYR

Alıntı yapılan: Gambit - 03 Şubat, 2012, 18:43:46
Blackbishop ve Batuhan cok tesekkurler yazilariniz icin

Milliyet cocuk ile buyumus birisi olarak Bob Morane hakkinda bu kadar detayli bilgi cok guzel oldu.

Umarim tek basina kitap olarak yayinlanir. Belki Ozer Sahaf yayinlar Thorgal gibi kimbilir ?

Bu arada Milliyet cocuk kapaklarindan Bob Morane - Kurbagalar adli macerasindan Omer Muz kapaginin orjinalini de paylasayim ilgilenenler icin. DIkkat edeceginiz gibi aslinda orjinali basili halinden cok daha guzel zira ressam Bob Morane in vucudunun ortasindan serit gecirmis ama bu basimda cikmamis

Ben artık birşey demiyorum çünkü sesimi duyan yayınevi yok..... ;D ;) :)

Gambit

ben oyle dusunmuyorum ya. Sonucta soyle dusunebiliriz:

1- En cok satan yayinlar, hep yeni cikan, kemiklesmis cizgiroman disindaki yayinlar.
2- Thorgal satmaz deniliyordu, ne kadar satildi bilmiyorum ama forumda cok populer ve iyi sattigini dusunuyorum
3- Nathan Never 250 satmaz deniliyordu, 500 tanesi bitti oldu 2 haftada

demek ki piyasa da bu tur kaliteli cizgi romanlara bir aclik var. Dedigim gibi belki 1001 roman, belki hoz, belki Ozer...yayinlar Bob Morane i

olursa ben 2 tane alacagim destek olmak icin, simdiden yazayim buraya :)

altay1944

william VANCE imzalı albümlerin tutacağından hiç kuşkum yok ama bob morane değişik ressamların elinden çıktığı için konu ve resim bütünlüğü zor sağlanan bir seridir.Vance dışındakilerin satacağından kuşkuluyum.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

MAGICO70

30 lu 40 lı yaşlarda olanlarımızın Milliyet çocuk yaman çocuk dergisinden tanıdığımız bir kahraman.Neden kimse yayınlamıyor.