Silver Surfer - Gerekli Şeyler

Başlatan yunusmeyra, 31 Ocak, 2012, 19:14:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Marvel'daki Dr Faustus karakteri bir psikiatristtir ve ağırlıklı olarak Captain America olmak üzere Marvel kahramanlarına yönelik psikolojik savaşlar düzenlemektedir.

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Şubat, 2012, 09:01:18
  Marvel'daki Dr Faustus karakteri bir psikiatristtir ve ağırlıklı olarak Captain America olmak üzere Marvel kahramanlarına yönelik psikolojik savaşlar düzenlemektedir.

:) Ruh doktoru yani adam... Bak ruh var olayda illa!

Bu yazdığıma bir başlık bulacak olsam herhalde "gerzekçe komplo teorileri" başlığını kullanırdım  ;D

tommikser

Karakter olarak çok ağlak geldi bana.Birde ne oldu da hidayete erdi onu anlamadım.Sen dünya kadar gezegeni yedir Galaktus'a bir anda burada zeki canlılar var aynı bizim gezegen gibi ondan yedirmem demiş.Ne alakaysa?Çizimler enfes ama konuda biraz saçmalamışlar.Yok paraya ihtiyacı varmış yok para kazanması lazım.Arkadaş kozmik gücün var git dağı del altını erit al.Utanmasa Stan Lee bulaşıkçı yapacakmış ;D

BAHADIR

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Şubat, 2012, 10:00:54
Yok paraya ihtiyacı varmış yok para kazanması lazım.Arkadaş kozmik gücün var git dağı del altını erit al.

Onlar Amerikalıların altını oya...lar adamı...Kozmik mozmikte dinlemezler valla...Onun için bir ulusu yok etmişler...Surfer'ımı harcamayacaklar...Bahane çok...Gerekirse beyaz sarayı bombalarlar Surfer yaptı derler,gelde çık işin içinden...

(Ya biz manyakmıyız,muhabete bak ;D)...

HacıGeraltEmmi

Ben yazı yazma özürlü olduğum için fazla detaylandıramamıştım duygularımı. Sayın Ümit Kireççi çoook üstlerdeki mesajında şahane bir şekilde değerlendirmiş, Gümüş Kayakçı ve Din mevzusunu. Dönüp yeniden okudum,  bende bir gariplik olmadığına karar verdim. ;D

tommikser

Birde bu kahramanlar hiç sevilmez.Bu kahranmanlarda  demezler ki dünyada bir sürü ulus var ne işim var Amerika'da.Gel arkadaş sıcak kanlı insanların memleketi Anadolu'ya.Sıcak bir çay içirelim iki hoşbeş muhabbet edelim.Seni sevmeyen çıkmaz kardeş merak etmek demek istiyorum.

Ne varsa şu Amerika'da anlamış değilim.Acaba dünya gezegeninin en medeni insanlarının  yaşadığı yer diye mi gidiyorlar?

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Şubat, 2012, 10:22:36
Birde bu kahramanlar hiç sevilmez.Bu kahranmanlarda  demezler ki dünyada bir sürü ulus var ne işim var Amerika'da.Gel arkadaş sıcak kanlı insanların memleketi Anadolu'ya.Sıcak bir çay içirelim iki hoşbeş muhabbet edelim.Seni sevmeyen çıkmaz kardeş merak etmek demek istiyorum.

Ne varsa şu Amerika'da anlamış değilim.Acaba dünya gezegeninin en medeni insanlarının  yaşadığı yer diye mi gidiyorlar?

Şahane film "Gora" da ufak çaplı bir gelmeye çalıştılar, netice pek parlak olmamıştı ;D ;D

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Şubat, 2012, 10:00:54
Karakter olarak çok ağlak geldi bana.Birde ne oldu da hidayete erdi onu anlamadım.Sen dünya kadar gezegeni yedir Galaktus'a bir anda burada zeki canlılar var aynı bizim gezegen gibi ondan yedirmem demiş.Ne alakaysa?Çizimler enfes ama konuda biraz saçmalamışlar.Yok paraya ihtiyacı varmış yok para kazanması lazım.Arkadaş kozmik gücün var git dağı del altını erit al.Utanmasa Stan Lee bulaşıkçı yapacakmış ;D

Fantastic Four'da Galactus ile dünyaya geldiğinde FF ile kapışmış. Thing'in yumruğu ile düşüp Thing'in kör kız arkadaşı Alicia Masters'ın evine düşmüştü. Alicia elleri ile gümüş bedenin altındaki asil ve duygulu (!) insanı hissetmiş bu da Norin Radd'ın hidayete ermesine ve efendisine isyan etmesine yol açmıştı.

tommikser

Nasıl bir elmiş abi o.Ben bu anlattığın kısımdan kıllandım.Bence Scrull işin içinde gene bir kıllık var.Başka bir ırkda olabilir neyse o şekil değiştiren Rom'un düşmanı ,Darkon'lar hah oda olabilir birileri birşey yapmış bu sörfçüye.

Birde merakımı çektin abi.Galaktus dünyaya geliyor da Avenger ne yapıyor bina yıkım işindeler mi?Avenger ne gereksiz bir grupmuş.Gezegeni yok edecek adam bunalar arazi.İşte Amerikalı kahraman böyle olur.Kendi işlerinde cevval dünya yenecek araziler. ;D

NIC

Alıntı YapNasıl bir elmiş abi o
Baya Feyizli bir el abicim,Hak yolunu bulmuş

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 16 Şubat, 2012, 11:00:32
Nasıl bir elmiş abi o.Ben bu anlattığın kısımdan kıllandım.Bence Scrull işin içinde gene bir kıllık var.Başka bir ırkda olabilir neyse o şekil değiştiren Rom'un düşmanı ,Darkon'lar hah oda olabilir birileri birşey yapmış bu sörfçüye.

Birde merakımı çektin abi.Galaktus dünyaya geliyor da Avenger ne yapıyor bina yıkım işindeler mi?Avenger ne gereksiz bir grupmuş.Gezegeni yok edecek adam bunalar arazi.İşte Amerikalı kahraman böyle olur.Kendi işlerinde cevval dünya yenecek araziler. ;D

Kardeşim dünyayı sadece Galactus mü tehdit ediyor ki??? ;) Bir de bakmışlar sörf tahtası üstünde tıfıl biri. İşimiz olmaz demişlerdir.

yunusmeyra

Önce bir alıntı;

"Olay tarihi, Faust'un yaşadığı dönemleri, yani Ortaçağ'dan Yeni Çağa geçiş dönemini kapsamaktadır. Bugünkü Almanya'da, Leipzig ya da Harz bölgesinde geçmektedir.

Oyunun baş kahramanı Faust, felsefeyi, tıbbı, doğa bilimlerini, teolojiyi araştırmış, gençlik ve olgunluk çağını yeryüzünün sırlarını çözmek için tüketmiştir. Yeni Çağ'ın başlarında tarihi Faust (1480–1538) gibi itibarlı bir araştırmacı ve öğretmen olan Heinrich Faust, hayatının bilançosunu çıkarır ve oldukça sarsıcı bir sonuçla karşı karşıya kalır:

Bir bilim adamı olarak derin bir araştırmadan ve gerekli çıkarımlardan yoksun kaldığını ve hayatını dolu bir şekilde yaşamayı beceremediğini anlar. Bu ikilem arasında sıkışıp kalırken, memnuniyetsizlik ve huzursuzluktan kendini kurtarmayı başarırsa, ruhunu şeytana satacağına dair ona söz verir.

Faust'u tekrar hayata bağlayacağına, kendisinin, yani Faust'un beşeri zevk ve hazlarda anlam bulacağına dair bir antlaşmaya varırlar, şeytan Faust'u gençleştirerek dünyayı gezmek üzere onu yanında götürür. Ve Gretchen olarak adlandırılan genç Margarete ile olan aşkı için Faust'a yardım eder.

Faust'un bu arayışı Şeytan'ı (Mefistofeles) rahatsız etmektedir. Çünkü pek çok insanı felaketlerle yok etmesine, pek çok insanı dünyasal hazlarla uçuruma düşürmesine karşın, yeryüzündeki Faust adındaki doktor, akıl ve bilgi ile kendisine direnmektedir. Tanrı'dan Faust'u doğru yoldan çıkarmak için izin isteyen Mefistofeles,onun bunalımlar içinde olduğu bir gece karşısına çıkar ve Faust'a dünya hazlarını vaad eder. Bir iddiaya girerler. Mefistofeles, onun bilgi hastalığından kalbini kurtaracak, yaşatacağı en güzel hazlar karşısında Faust "Dur ey zaman, ne güzelsin!" diyecek olursa iddiayı Mefistofeles kazanmış olacaktır.

Mefistofeles, Faust'u gençleştirir ve ona aşk duygusunu tattırır. Faust, bu duyguyu sadece Gretchen adlı genç bir kızdan çok ötede Helene idealine kadar hissedecek, ama her şeye karşın Mefistofeles'e beklediği cevabı vermemekte diretecektir."

Alıntıyı burada keselim ve şunu ön saptama olarak yapalım bence..

Goethe'den de önce 16. yüzyıl başlarındaki ilk derli toplu yapıtta (ki avrupa tarih ve yazınında bir çok faust tiplemesi ve olayı anlatıldığı kayıtlıdır..) dr.faust'umuzun mephistofeles ile yaptığı anlaşma vardır.. hikayenin içeriği silver surfer durumuna çok uygun düşer..

Zaaf anında "kayakçıya" el uzatan bir şeytan ve ona bir süre anlaşmış gibi yapmış olmasına teslim olmayıp savaş açan "kişi".. Şeytanın kuduruşu ve binbir türlü yalan, fitne ve desisesi.. Zaten  "dr. faust" da ( ingiliz yazar  Christopher Marlowe (1564-1593) da aynı ve daha iddialı bir "kibiri" olan "faust" karakterini işlemiş.. )

İşlenen ilim ve sanatta hayatı yiyip yutan ama felsefi ve varoluş problemlerini aşamayıp, ruhunu dinginleştiremeyen karakter "kayakçının" ilk sayılardaki kendi gezegenindeki arayış içinde olan halidir..

Stan lee , "Galactus" tarzı bir kıyamet alametiyle hikayeyi yeni bir düğüm noktası daha eklemiştir.. "canlı ve insan" ruhunun eksik ve aşırılıklarını çok iyi bilen şeytan figürüne varmadan-kullanılmadan önce "galactus"'a bir kölelik ve karşılığında anlaşma-görevler kümesi oluşturulmuştur..

Böylece silver surfer popüler bir anlatının olmazsa olmazı olarak günümüz "süper kahramanlar" dünyasına bağlanmıştır.. Böylelikle hikayelerde her zaman temel bir gerilim canlı tutulmuştur.. "şeytan", evet bir "ruh okuyucusu" dur, "kayakçıya" tam bir psikanalist gibi yaklaşır..

Ama ortaya çıkarttıklarıyla "iyileştirmeyi" ve "dengeli bir ruh halini" hedeflemek yerine "yıkımı" hedeflemektedir..dr. faust karakteri ise zaten popüler anlatıda ( "comics'lerde") iyice "deforme" edilmiş haliyle kötülükte bir mephisto-şeytan yamağıdır.. yanlız stan lee goethe'nin faustu gibi şeytan karşısında kazanan bir "kayakçı" kurgular,Christopher Marlowe'da ise faust kaybedendir..tabii burada bire bir örtüşmeler yoktur ancak olay örgüleri ve tiplemelerin konumları tanıdıktır..yoksa "comics dünyası" ,"faustu" tabii ki ayrı bir karakter olarak "istihdam" edip kullanacaktır..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

ümitkr

Yunusmeyranın yazısını daha sonra okuyacağımı not düşerek hemen designer73'e destek olmaya devam etmek istiyorum:

Başka konular da var ama "tanrının eliyle su ve kil/çamurdan insanı yaratması" hadisesi birçok kez ele alınmış dizide

Bu arada ilk kez FF 120'lerde görülen (Özer sahafta 3-5 tl'ye satılan essentiallardan görebilirsiniz) Gabriel The AirWalker karakteri de Galactus'un heraldlarından biridir ve öykü boyunca "kıyameti getiren angel" melek olarak tanımlanır

Hatta o kadar ileri gidilir ki Gabriel (Ateş pelerinlidir, adı da melek adıdır) cebinden minyatür bir borazan çıkarıp üfleyerek Galactus'u çağırır yani SUR üfler

rumar80

Aslında buna benzer bir göndermeyi John Byrne Alfa'nın da yayınladığı Fantastic Four da yazar.
   Galactus bundan önceki üç herald'ını hava (adını hatırlamıyorum), su (Silver Surfer) ve ateşten (firelord) yarattığı için Terrax'ı topraktan yaratacağını söyler.

yunusmeyra

(saat yönünde giderek)The Silver Surfer,Terrax,Gabriel the Air-Walker,Firelord and Nova (Frankie Raye)...aslında dönem dönem bu sayı genişledi galiba..
nova alfa yayınlarında dünyayı kurtarmak için galactus'a hizmeti kabul etmişti..(johny storm'un  deli gibi oluşunu hatırlarsınız..)
ayrıca bir üst yazıda çok çok iyi görseller ve düzenleme için moderatörümüze teşekkür edreim.. :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR