Hatıran Yeter (Mini Dram) - Rewhat

Başlatan ferzan, 24 Kasım, 2019, 17:58:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

"Herkes birinin geçmişinden bir hatıradır.
    Ama herkesin bir geleceği de vardır.
    Bazısı da benim gibi başkasının hatırası olmayı seçer ve orada kalır.

Kötü olan, bir hatıra olmayı seçmişken bile unutulmaktır.

İçindekiler:
    Aziz – Ruh Esir, Beden Sıfır - Yazısı Kara – Hatıran Yeter – Sıradan Hikâye – Son Model – Çürük Elma – Sapiens – Ağır Ağır – Dudaklar – Melek – Sahiinden Satılık – Yakışır Sana – Çengel Bulmaca - Kış Uykusu – Gönül Kurusu – Ceylan Gözlüm – Alışırım – Temasa Gerek Yok İzlerin Var Ya - Kenarlar"

Basım Tarihi   :   Kasım 2019
    Basım Yeri   :   Türkiye / İstanbul
    Boyutlar   :   14,00 x 21,00 cm
    Kağıt Tipi   :   2. Hamur
    Sayfa Sayısı   :   232
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Bu kitabı Alfa Yayıncılık, edebiyat kategorisinde değerlendirmiş...Haksız da sayılmaz ama çizgi roman tekniğinde olduğunu da belirtmeden geçmemek lazım...Revhat Arslan, 2000 yılından beri dergilerde boy gösteren, neredeyse çocuk yaşta çizerliğe başlamış, piyasanın çok tozunu yutmuş, iki dergi çıkarıp batırmış, halen Ot Dergisi 'nde aylık öyküler yazıp kendi yazılarına ve başkalarının yazılarına illüstrasyonlar yapmakta olan 1984 doğumlu bir çizer...

20 yıla yakın bir süreçte Öküz, Meme, Atom, Penguen, Esmer, Ot ve Otlak gibi dergilerde çizgi öyküleri ve yazılarıyla yer almış olan Revhat, bana göre yerli çizgi romanın son harika çocuğu...Çünkü neredeyse bugünküne yakın bir çizgiyle 16-17 yaşlarında çizerlik serüveni başlıyor ve Mimar Sinan Resim Bölümü 'nde aldığı eğitimle potansiyelini maksimuma çıkarıyor...Kariyerinin ilk 5-6 yılından sonra uzun süre ortalarda gözükmüyor, dergilerde yer almıyor, birkaç yayın için kısa soluklu çizgi öyküler yapıp bir TV kanalı için de arkadaşıyla beraber senaryolar kaleme alıyor...Tekrar popüler piyasaya dönmesi 2014 sonrasında gerçekleşiyor...Yavaş yavaş hem Ot 'ta, hem de sosyal medyada boy göstererek birbirinden güzel "anlık" işlere imza atıyor...Kapanmadan önceki son bir yılında, yeniden ilk göz ağrılarından biri olan Penguen 'e dönüyor ve kapanana kadar her hafta köşe çizmeye devam ediyor...Bu esnada Ot Dergisi bünyesinde Otlak isimli kolektif çizgi roman dergisini çıkarıyor...En güzel işlerini de burada ortaya koyuyor ve sonrasında sadece Ot Dergisi 'ne öyküler yazıp vinyetler çizmeye devam ediyor...

Şahsen de tanışıp kısa süreliğine de olsa uzaktan beraber çalıştığım ve çok çok yetenekli bulduğum bir isim Rewhat...Çizgi roman yapmadığı her günü bir kayıp olarak gördüğüm, dinamik desen gücüyle eski dönemin çini yaklaşımını harmanladığı tarzına bayıldığım yegane çizerlerden...

Daha önce çizgilerinin de yer aldığı bir başlıkta kısa da olsa bahsi geçmişti Rewhat 'ın;
    http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12443.0.html

Bir iki görselle Rewhat 'ın bileğine dair fikir de verelim...Karikatürden reel çizime, oldukça esnek ve akıcı bir çizgisi var...

Hatıran Yeter, Rewhat 'ın bir buçuk sene boyunca Instagram hesabı üzerinden "mini dram" başlığıyla web comics misali paylaştığı, çoğu yaşanmışlık içeren kısa, güçlü ve trajikomik hikayeler...Normalde Instagram 'daki formatta yazıları eliyle yazıp çizimleri de ölçü gözetmeksizin telefon ekranına uygun şekilde yerleştirdiğinden, kitap olurken belli bir düzenleme yapılmış ve el yazıları bilgisayar fontuyla değiştirilmiş...Bu yaklaşım, sayfaları biraz daha donuk gösterse de gene iyi uyarlanmış kitap formatına...Sırf Instagram 'daki takipçileri için yazıp çizdiği, çoğunu bir gün + bir gecede çıkardığı, çalakalem olmasına rağmen hem hikaye hem de görsel olarak kendine çizer ve hikayeci diyen nicelerinin ortaya koyduğundan çok daha güçlü işlerin yer aldığı bir albüm Hatıran Yeter...Kitabı okurken göreceksiniz ki bu adamın eğlencesine takıldığı ve takipçileriyle samimiyetini artırdığı bu öyküler böyleyse, oturup ciddi ciddi üzerine kafa yoracağı çizgi öyküler nasıl olacak kim bilir diye düşünebilirsiniz...Ben sık sık düşünüyorum ve yukarıda da dediğim gibi, çizgi roman üretmediği her geçen günü bir kayıp olarak görüyorum...

Rewhat 'ın birkaç sene önce çıkan bir kitabı daha var...Penguen 'deki köşesinde yer alan yazı ve karikatürleri bir araya topladığı Güldür Yüzümü albümü...

Umuyorum ki ileride Otlak Dergisi 'nde kalan birbirinden güzel çizgi romanlarını ve adeta bir bant karikatürü misali Instagram üzerinden düzenli yayınladığı, kedisi Arife 'den ilham alarak çizdiği "Evde Cat Başına" serisini de albüm olarak görürüz...O güne kadar aylık Ot Dergisi 'nden yazılarını ve çizimlerini takip etmeye devam edeceğim...

Meraklısı için Rewhat 'ın ve Evde Cat Başına serisini aktif Instagram hesaplarını aşağıda paylaşıyorum...Özellikle Rewhat 'ın sayfasındaki daha eski gönderilere bakarsanız, çizgisinin ve realist çizgi roman yaklaşımının ne denli güçlü olduğunu da görebilirsiniz...

https://www.instagram.com/rewhatarslan/?hl=tr
    https://www.instagram.com/evdecatbasina/?hl=tr
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nocardia

Sayın ferzan itkilememiş resmen empoze etmişsiniz :) Ama iyi olmuş, tanışma fırsatı verdiniz bana Rewhat ile. Teşekkür ederim.

dayıcomics

Çizgileri hoşuma gitti. Listeme ekledim bu kitabı.

Nomad

@ferzan
Mükemmel bir yazı. Eline sağlık.
Ben de ekledim sepete bu cildi.

pizagor

Bendeki kopyada ikinci basım Ekim 2019 yazıyor. Ne zaman ilk baskısını yaptı bu kitap? Aklıma raflara direkt üçüncü baskıyla giren manga geldi, Çelik Simyacı mıydı  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Yalın ve samimi, harika yaşanmışlıklar... Çok güzelmiş bu kitap...

pelerinlikedi

Çok güzelmiş. Katılıyorum; sağlam senaryolu çizgi roman çizmeli bu sanatçı...

kharon

bu guzel-detayli tanitim icin cok tesekkurler ferzan ;

listeme ekledim ben de

pizagor

Hatıran Yeter'in peşisıra benzer lezzetleri barındıran bir albümü kaçırmışım diye hayıflanarak hemen Güldür Yüzümü kitabını edindim. Ancak Hatıran Yeter ne kadar lezzetli bir tat bıraktıysa Güldür Yüzümü de bir o kadar aleladeydi. Rewhat'a yakışan tarz kesinlikle dolu dolu hikayecilik, kendini, geçmişini didik didik ettiği yaşanmışlıkları, anıları.