Mister No: Almanak- Lal Kitap

Başlatan s.b, 28 Şubat, 2012, 21:06:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Lal Kitap tarafından yayınlanan Mister No Almanak tam 506 sayfalık bir başyapıt. Başyapıt, çünkü bütün almanaklar bu kitabın içinde yeralıyor. 1994, 1995, 1996, 1998 ve 2000 yıllarına ait yıllıkların hepsi bu kitabın içinde. Mister no'nun yayını İtalya'da sonlandığı için büyük ihtimalle yeni bir Almanak olmayacak. İşte bu yüzden elinizdeki kitabın kıymetini biliniz.

1994 Almanağı olan İntikam adlı macerayı Mauro Boselli yazmış Fabio Civitelli'de resimlemiş. Bu iki ustanın elinden çıkan macerayı okumakta tabiki size keyif verecektir.

1994 Almanağı için Sergio Bonelli'nin yazdığı önsözle sizleri başbaşa bırakıyorum.

MACERA BAŞLIYOR
Evet, sevgili dostlar, nihayet! Yeni Almanak serisinde nihayet macera başlıyor. Okuyarak ve yaşayarak maceranın tadına varmış Mister No okurları, bana yıllardır bu Almanak'ı soruyorlardı, hatta belki de umutlarını yitirmişlerdi. Ama şansı yakalamak için montunun kolunda dört yapraklı yonca taşıyan Mister No'nun da çok iyi bildiği gibi, asla umutsuzluğa kapılmamalı!

İşte macera almanağı burada: tam da yeşil, güzel bir umut, antikahramanımız birçok macerasının geçtiği orman gibi yemyeşil. İşin gerçeği, bu seferki çizgi öykümüz Güney Amerika'nın klasikleşmiş bir başka serüven ortamında geçiyor: çorak manzaraları, dikenli çalılıkları, uyuklayan miskin köyleri ve efsanevi Kangaseyroları, haydutları ve intikamcılarıyla ucsuz bucaksız, ıssız Brezilya Sertao'su! Haydutları alışılmış sıradan suçlular değil. Onlar tıpkı Robin Hood gibi, dağların, ormanların ortasında doğa ile iç içe yaşıyor ve kendilerini çoğunlukla(doğru ya da yanlış) hak dağıtıcıları olarak görüyorlar. Macera öykülerinin en tipik şahsiyetleri arasında sayılıyorlar, kâh kahraman kâh karşıt kahraman olarak.
Bizzat kendi ayakları üzerinde durarak birinci elden macera yaşamak isteyenler, şimdi oturup birlikte hayal kuralım, "macera" yollarında hepinize iyi yolculuklar.

Sergio Bonelli.

Bu macera da yeralan Kangaseyrolarla ilgili çok güzel ve uzun bir macerayı Klasik Maceralar Dizisi 1. cildinde 222. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz. Macera 2. cildin 98. sayfasında Mister No'nun söylediği Kangaseyro şarkısıyla son buluyordu.

Kangaseyrodur adımız!
                      Herkes böyle bilir bizi!
                         Korku nedir bilmeyiz!
                            Sertao'dur mekânımız...

Keyifli okumalar.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

labirent

Lal Kitabın çıkardığı Mister NO - Zagor ve MM almanaklarının 2. ciltleri çıkacak mı?

rumar80

Mr No'nun İtalya'da bile başka almanağı yok
   Zagor'a gelince onda da şu anda İtalya yakalandı. Yılda bir kez çıktığına göre biraz sabretmek gerekiyor.

s.b

Martin Mystere ve Mister No'nun yayınlanmamış Almanağı yok. Bu ikisinin İtalya'da çıkmış bütün Almanak sayılarını Lal Kitap yayınladı.
Zagor'un ise yayınlanmamış bir sayısı kaldı. Kapağı aşagıda:

Bu tek sayıyı sanırım Lal hemen yayınlamaz. Birkaç sayı birikmesini bekler ki kalın bir cilt olarak yayınlayabilsin.

s.b

Belki bilmeyen arkadaşlarımız vardır. Lal Kitap daha önceki Almanakları, Zagor Özel Seri ve Martin Mystere Özel seri'de yıllar önce yayınlamıştı. Temin etmek isteyenlerin o eski Özel sayıları toplamaları gerekiyor. Piyasada halen bulanabilmete bu sayılar.

s.b

Kitabın ikinci Almanağı 1995 yılına ait. Papua Kralı adlı bu macerayı Guido Nolitta yazmış, Luıgi Mignacco senaryolaştırmış ve Domenico ve Stefano Di Vitto kardeşler resimlemiş.

Başka Yerlere Yolculuk

Sevgili dostlar, eğer günlük hayatın rutin, iç karartıcı, sıkıcı havasından kaçıp, gerçek veya hayali, bilmediğiniz yerler keşfetmeyi düşlüyorsanız, okuyarak, hayal ederek veya bizzat yaşayarak "macera" yollarında koşturmanın sonuna kadar tadını cıkarmayı biliyorsanız, yani kısacası bir şekilde kendinizi Mister No'ya ruhen yakın buluyorsanız, hiç kuşkunuz olmasın: bu Almanak'ın sayfaları arasında tam da dişinize göre bir hikaye bulacaksınız.

Savaş yıllarına döneceğiz, Yeni Gine'nin içlerinde Papuaların arasına dalacağız.Bütün bunları, Luigi Mignacco'nun yazdığı ve Di Vitto kardeşlerin resimlediği, bizim yorulmak bilmeyen kahramanımız Jerry Drake'in başrolde olduğu çizgi roman öyküsü sayesinde yaşayacaksınız.Bu arada Samoa adalarında bir mola vereceğiz.

Sınırsız bir yolculuk hoşunuza gidiyorsa bu Almanak tam size göre. Öyleyse yola çıkmaya hazır mısınız?

Sergio Bonelli

Yeni Gine, Bismarc ve Solomon Adaları... Bu vahşi topraklarda sadece II. Dünya Savaşı'nın değil, Papuaların "Beyaz Kralı'na esir düşen Mister No ve dostlarının da kaderi çizilecek.

s.b

Sırada 1996 Almanağı var. Mignacco'nun yazıp Tacconi'nin resimlediği bu maceranın adı "Bir Kahramanın Öyküsü".

Hâlâ Yollarda

Sevgili dostar, artık beni, sizi kaldırmayı aklımdan dahi ''geçirmeyeceğimi bilecek kadar iyi tanıyorsunuz:her ne kadar bütün babalar gibi, şu veya bu evladım hakkındaki tercihimi gizlemem gerekse de, ''Macera Almanağı''nın gerçek favorim olduğumu itiraf ediyorum. Birazda içeriği yüzünden, çünkü hem kitap okuru hem de film izleyicisi olarak gerçekleşmesine yapıcı bir biçimde katkıda bulunabiliyorum ve zaman zaman,nehir ve çöllerin, orman ve savanaların tutkulu bir gezgini olarak başlığına bile karışıyorum. Yani anlayacağınız, ileriki sayfalarda benim de ayak izime raslayacaksınız. Tekrar tekrar okumaktan asla vazgeçmeyeceğim bir çizgi roman, tıpkı periyodik olarak değişmeyen bir heyecanla yeniden okuduğum Jack London 'ın eserleri gibi. Jack London en azından iki nedenden dolayı sevdiğim bir yazar: birincisi, her şeyden önce''Parıldılı Şafak'' ve ''yol'' gibi romanları ergenlik çağımda kalıcı biçimde bana eşlik etmiş ve iz bırakmıştır. İkincisi London, babamın profesyonel gelişiminde kesinlikle en önemli yabancı yazar olmuştur. Nitekim, hepinizin Teks'in yazarı olarak tanıdığınız Gianluigi Bonelli, macera anlatmaya olan dayanılmaz hevesini uzun sure bastırmak zorunda kalmış ve gençliğinde ekonomik ihtiyaçları yüzünden, genç kızlar için hikayeler ve çocuklar içim kısa şiirler yazmayı kabul etmiş. Bu kısır ortamdan Jack London okuyarak kendini kurtarmış (birkaç kez öykülerini tercüme etme fırsatı da bulmuş). Genç Bonelli'nin, London'ın kişiliğinin büyüsüne kapıldığı da söylenir. Hem de bana itiraf ettiğine göre, bazen her şeyi yüzüstü bırakıp kalem ustasıyla rekâbet edercesine "On the Road", yani "yollara düşmeyi" yahut herhangi bir gemiye binip güney denizlerine açılmayı bile düşünecek kadar. Sıradaki macerada, bir uçağın kendi anlatımıyla havalanıyoruz ve savaş yıllarında başlayan hikâyesine, kahramanımızla tanışmalarına tanıklık ediyoruz. Uçuşa hazır olun.
                 Sergio Bonelli

s.b

1998 Almanağı

Uzaklara Gitmenin Zevki

Sevgili dostlar, geleneksel ''macera''nın bayraktarı olarak kabul edilmekten hiç de
şikayetçi olmadığımı itiraf etmeliyim. Neyse ki, zamana ve modaya bağlı olarak ortaya çıkan inkâr edilmez değişimlere rağmen arkamda, taşıdığım bayrağı izleyen
ve yaptığımız seçimlerden dolayı bize takdirlerini ifade eden hâlâ pek çok okuyucumuz var. Üstelik özellikle son zamanlarda, denilebilir ki ''macera''nın romantik savunucuları daha da arttı. Kitapçıları dolaşıp raflara şöyle bir göz atacak
olursanız ne kadar çok macera romanının yer aldığını siz de görürsünüz. Gazete ve dergilerin kitap sayfalarına yeni ve eski yazarların, gezegenimizin en çekici ve en egzotik toplarına doğru uzandığı sayısız kitaplarla ilgili eleştiri yazılarına rastlamanız mümkün. Bu insanlar için ne yöne gidildiğinin hiç önemi yoktur, yeter ki onların dinmek bilmeyen öğrenme merakına yeni dürtüler sunsun: yani Jack London
ve Jack Kerouac ve hatta yeni yerler ve yeni insanlar keşfetme konusunda eşi benzeri bulunmayan Brucu Chatwin gibi insanlar. Son yirmi yıl içinde dünyayı dolaşmaya çıkan herkes Chatwin'e az ya da çok şey borçlu. Ben kendi açımdan, ilk kitabını okumamış olsaydım, unutulmaz iki ay boyunca Patagonya'nın o rüzgârlı yollarında asla dolaşmazdım.

Sergio Bonelli

s.b

2000 Almanağı.

Lanetlenmişler Ve Kahramanlar

Sevgili dostlar, yirmi bir yıl önce, çizgi romandünyasının en prestijli senarist  ve ressamlarından biri olan Gino D'Antonio'yu, sevgili Hugo Pratt'ın tabiriyle ''resimli edebiyet'' meraklıları için bugün artık bir kült dizi haline gelen ''Bir Adam, Bir Macera'' adli saygın seriye katkıda bulunup yeni bir başlık eklemeye razı etmiştim. Öyküsünün kahramanı olan er joe (yanda kitabın kapağındaki resmini görüyorsunuz), tipik Amerikan piyade askerini temsil etmektedir. Bundan böyle, sonraki savaşlarda
Amerikan bayrağı altında savaşmak üzere askere çağırılan gençler çok daha farklı olacaklar...

Sergio Bonelli

Ama bu sayıdaki maceramız savaşla ilgilideğil. Az sonra, "Dreamland'de bir yolculuğa çıkacağız. Ne var ki "Rüya Kent'e yapılan bu yolculuk bir kâbusa dönüşecek insanların hırslarının, nefretlerinin ve ikiyüzlülüklerinin bir kez daha tanığı olacağız. Mister No ise her zamanki gibi yine kendini bir belanın içinde bulacak!

darkwood

Bu kadar itkili tanıtımdan sonra artık bu Almanak cildini almak şart oldu..  ;)
Darkwood Sakinleri..

s.b

Almanak cildini herkes alıp okumalı. Tek çilt zaten, başka yok.

darkwood

Bazı sahaf arkadaşlarımızda kitap tükenmiş diye bir duyum aldım.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Alıntı yapılan: darkwood - 21 Mart, 2012, 12:19:03

Burada da(Antalya) D R deki tüm almanaklar satılmış..... ;D ;) :)

pearl jam

İlk iki macerayı okudum. Hikayeler belki çok iyi değil ama yıllar sonra Mister No okumak bana iyi geldi. Özlemişim :)

Gambit

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 21 Mart, 2012, 12:22:08
Alıntı yapılan: darkwood - 21 Mart, 2012, 12:19:03

Burada da(Antalya) D R deki tüm almanaklar satılmış..... ;D ;) :)

1 tane mi gelmisti :D

Annem Antalya da oturur bu arada ve ben Nisan Ayinda gelecegim, vakit olursa mesaj atarim bir cay icmek icin