Ali Recan'ı Mezarı Başında Anmaya Gelen Var Mı?

Başlatan ümitkr, 09 Mayıs, 2012, 14:13:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Alfa yayınlarını kuran ve Türk çizgi roman okurlarına yüz yıllara yayılacak kadar büyük bir hayal gücüyle donatan çizgi romanları basan Ali Recan 14 Mayıs 2002 tarihinde hayata gözlerini yumdu.  Şimdi ona vefa borcumuzu ödeme vaktidir!

2012 ölümünün 10. yılı.

Çizgi Roman Okurları olarak bizler 13 Mayıs 2012 Pazar tarihinde onu mezarı başında ziyaret etmek istesek ve birlikte dua etmek istesek...

EDEMEZ MİYİZ?

Ahmet Sekendiz'in yönlendirmesiyle 13 Mayıs Pazar Zincirlikuyu mezarlığında buluşuyoruz. Anneler gününü de hesaba katarak annemizin ve eşlerimizin ellerinden ve gözlerinden öptükten sonra buluşalım diyoruz. Saat 11 gibi buluşursak öğleden sonramızı sevdiklerimize ayırabiliriz.
Gelmek isteyenler lütfen croplatform@gmail.com'a bildirsinler.

Bu arada:
Ustanın bir mezar taşı olmadığını öğrendik!
Acaba hepi topu 200-300 TL'lik bir parayı biz okurlar bir araya getiremez miyiz?
Şu sıralar bu proje için ailesinden izin almak üzere kendilerine ulaşılmaya çalışılıyor...
Ne dersiniz,
bu kadarcık parayı toplayıp
vefa borcumuzu
ödeyebilir miyiz?

Gambit

Guzel hareket Umit

ben maalesef saniyorum Istanbul disinda olacagim ogleden sonra 15.00 e kadar ama programim iptal olursa gelirim. Eger sabah 11 yerine ogleden sonra 15.00 de bulusulursa, ona gelirim

mezar tasi icin de beni maddi destek saglayacak kisiler arasina ekle lutfen

ümitkr

Gambit tamamdır, değişiklik olursa bildiririm :)

hanac

Ne yazık ki pazar günü istanbul dışındayım.

Para toplama işine benim adımı da yazabilirsiniz.

altay1944

Vakti zamanında bir çizgiromancımıza kazancını sorduğumda doktorlar kadar alıyoruz demişti ünü yurtdışına taşan yıllarca fransada kitap yayınlayan bir usta.Ali recan bizlerin hayallerini süsleyen bir yazar,çizer,yayıncı.ne olduda mezar taşı yok.Bunu sorgulamak isterdim.listeye benide ekle çorbada tuzumuz olsun.Sahip çıkmayanlara inat...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Gambit

Alıntı yapılan: altay1944 - 09 Mayıs, 2012, 14:37:08
Vakti zamanında bir çizgiromancımıza kazancını sorduğumda doktorlar kadar alıyoruz demişti

doktorlar ne kadar kazaniyor tam bilmem ama (rumar soyle bakalim maasini  :P ) sevgili Altan in paraya para demedigini biliyorum.  Sadece bir yayinevinden bile aylik 6,000 Tl kar eden (!) bir kisi kendisi.  Oyle zengin ki forumda yazmiyor bile artik. O seviye

Ali Recan maalesef son zamanlarinda iflas etmisti  :(  Mezar tasina katkim olmasi beni mutlu edecektir, hatta cok para toplayabilirsek, sadece mezar tasi degil, olayi buyutup mermerden guzel bir mezar yapalim derim. Cok katilan olmazsa (diger forumlardanda) en azindan mezar tasini biz forum olarak yaptiralim arkadaslar

kalidor

Ali Recan'ın bir mezar taşının olmamasına çok üzüldüm açıkçası. Gelmeye çalışırım, para toplama işine beni de yazabilirsiniz.
Crom! Ölüleri Say...

drfuhrer

MEKANI CENNET OLSUN...RUHU ŞAD OLSUN..İMKANIM OLSA GELİRDİM...

darkwood

Çizgiromana büyük emekleri olan bu değerli büyüğümüze Allah C.C. rahmet eylesin, pazar günü gelmem zor ama ailesi izin verirse mezarı için maddi olarak bende destek olmak isterim.
Darkwood Sakinleri..

haysat

Bizlere Conan gibi bir barbarı kazandıran,Yüzbaşı Volkan ile göğsümüzü gururla kabartan,Kaptan Venüs'le rüyalarımızı meşgul eden ve çizgi romana yıllarca emek veren bir ustanın, bir mezar taşının olmaması gerçekten üzücü.

Ümit pazar günü bir işim çıkmazsa bende geleceğim,haberleşiriz.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

ümitkr

Arkadaşlar merhaba,

ÇROP'a mail atma işi konuştuğumuz ve benim metne yanlışlıkla eklediğim bir durum, onu geçin lütfen; ki mail atanlar olmuş sağolsunlar.

Mezar taşı olayı pazar günü ortaya çıkacak. Şaka bir yana 50'den fazla destek ve "ben yaptırayım kaç para" sorusu geldi okur dostlardan. İnanın çok sevindim. Bazı kampanyalarda "çrye para veriyoruz ya ne desteği yayıncıya - çizere" gibi tepkiler de gelmişti zamanında. Duyuruyu yaparken korkmuştum desem yalan olmaz.

Mezar taşı.... Belki de bir ara yaptırmıştır ailesi diyoruz bir yandan unutmadan belirteyim. Pazar bakıp gerek duyulduğunda ailesinden destek alınmak durumunda kalınacak. Aksi taktirde aile dışı birinin böyle bir şey yapması yasa gereği yasakmış. Hem onların izni ve desteği olmadan hesap açmak ve para toplamak çok tehlikeli bir durum; ki buna biz girme taraftarı değiliz. Para bu adamı bozar mozar  :P

essegesse

Arkadaşlar, Ali Recan'ı ben de yakinen tanırdım. Bu güzel düşünce için teşekkürler. Beni de yazın,çorbada tuzumuz olsun.

Bu arada foruma yazmama sebebim çok kazanmak falan değil: )  Bu platform saygıdeğer bir platform (du).

Ama saygıdeğer olmadığını düşündüğüm bazı kişilere fazlaca prim verilmesi beni rahatsız etti. Tabii bu benim kendi düşüncem ve kimseyi bağlamaz. Yine de herkesin düşüncesine saygılıyım. Çok mecbur kalmadıkça yazmayacağım. Ama Ali Recan abimiz için yazarım tabii ki.

Herkese saygılar sevgiler.
Altan.

drfuhrer

hepimizin tuzu olsun çorbada tabii ki...

bu arada sevgili altan çağatay gürdal seni seviyoruz,lütfen başkalarına kızıp buralardan uzaklaşma...

ümitkr

İşte Ali Recan Usta'nın Mezarı!

14.05.2002 tarihinde hayata gözlerini yuman Alfa Yayınları kurucusu, Yüzbaşı Volkan, Venüs çizeri, Conan, Kull, Red Sonja ve birçok iyi çizgi romanın yayımcısı Ali Recan'ı mezarı başında yad etmeye gittik.

Yüzbaşı Volkan mirasını sürdürmek için didinen Merlin Yayınları sahibi Ahmet Sekendiz'in ve telefonun diğer ucundan destek veren sayın Fatih Okta'nın yol göstericiliğinde Çizgi Diyarı'ndan Şerif Engin Baygın, Gölge e-dergi editörlerinden Ahmet Yüksel, ÇROP'tan Ümit Kireççi ustaya vefa borcumuzu ödemek üzere mezarı başında hazır bulunduk.
Eğer yanlış mezarın başında değil idiysek Ali Recan'ın mezarın görünümü aşağıdaki gibiydi:

Tüm çabalarımıza rağmen ailesiyle iletişime geçemediğimizi üzülerek belirtmek isterim. Elimizdeki numaraların hepsi iptal olmuştu. Eminim ailesine ulaşabilirsek birçok yanlışlığa açıklık getirebilecek bilgileri edinir Türk Çizgi Roman Okuruna yaraşır davranışta bulunarak vefa borcumuzu uygun şekilde öderiz.

Gölge e-dergi editörlerinden Ahmet Yüksel'in, Ali Recan'ın vefatının 10. yılını bana hatırlatması bir mezar ziyareti fikrini doğurdu, sonra mezar taşı eksiğini öğrendik şimdi de mezarın son halini gördük!

Ahmet Sekendiz de Fatih Okta da "Ali Recan bir gönül adamıydı, işiyle yaşadı, çizgi roman aşkıyla var oldu, büyük ihtimalle bu eksiklikleri bilse takmazdı" dediler ama benim içim buruk. İster istemez soruyorum kendime: "BU MU OLMALIYDI?"

Ali Recan'ın ailesi hakkında bilgi paylaşmak isteyen olursa lütfen croplatform@gmail.com'a yazsın. Bir de olayı o taraftan dinleyerek ne destek verebileceğimizi öğrenelim.

NOT: Dualarınızı Ali Recan'dan ve çizgi roman sanatına emek vermiş bildiğimiz bilmediğimiz tüm sanatçı ve emekçilerinden eksik etmeyin.

Ümit Kireççi
"Çizgi Roman Hayatın içinde ve ötesinde"