Bahadır'dan Foruma Ağır Eleştiriler :)

Başlatan BAHADIR, 08 Mayıs, 2012, 20:11:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Bu forumun eksik yanı ne biliyormusunuz arkadaşlar...Yayınlanan yayınları değilde yayınlanmayan yada yarıda kalan yada hiç yayınlanma şansı olmayan yayınları konuşmayı daha çok seviyoruz...

Tamam biz kimsenin reklamını yapmak yada bir yayın konusunda kimseyi itkilemek veyahut pohpohlamak mecburiyetinde değiliz...

Yine de sürekli talep etmek yerine basılmış bir yayını daha çok kitlelere duyurmak adına bir yayın basıldıktan sonra da sohbet konusu olsa fena olmaz diye düşünüyorum...Sürekli gündemde tutulsa...Baktık unutuluyor ucundan bucağından bir şeylerinden bahsedilse...Çünkü adminler bu konuyu daha iyi bilir ama faal yazan 10-15 kişi haricinde siteyi sadece okumak maksadı ile takip eden sayısı daha fazla galiba...

O zaman forumun amacının çizgiromanı sevdirmek ve tanıtmak olması gerekliliğine inanıyorum...

Yayınların unutulması konusun da en şansız olan yayınlarda ne yazık ki one shot yada limitli diye tabir edilen yayınlar...Bir kere  basıldı, duyuldu, sattı...gerisi yok... Bu gün çok ahım şahım bir şey olmasa da X-Women satıyor mu? yada Milazzo'nun "Filipinlerde Bir Adam" ı...Bella& Branco'yu herkes okudu mu acaba...Sonuçta limitli bir seri idi...

Örneklerim hep Hoz'a denk geldi ama şu ara Lone Ranger unutuluyor gibi, ikinci sayıya kadar sesi soluğu çıkmaz...Yine keza Durango ve Efsane de öyle...Nathan'ın 3. sayısının çıkmasını beklemek lazım...Hadi fumettiler bir şekilde kendini tanıtıyor ama yine de gündem de tutulması şart hiç olmazsa aylık çıkan yayınlar haricinde periyodu belli olmayan yayınları gündem de tutmak adına bir şeyler yapmak lazım...Kısaca demek istediğim...Daha çok çizgiroman tanıtımı ve çıkmış çizgiromanlarla ilgili daha çok yazı yazmak gerekiyor...

Bırakın isteyen istediğini bassın...Biz basılı olanlarla ilgilenelim...Birde en son ne okudum başlığı sanırım aktivitesini tam yerine getirmiyor...Bu konuyu daha önce de dile getirmiştim...O başlık yerine okunan kitaplar kendi başlığında icra edilse, yorumlansa ve tanıtılsa daha faydalı olur kanaatindeyim...

Belki bunların hiç bir faydası olmayacak...Sonuçta biz kaç kişiyiz ki...Ama hiç olmazsa o çok pohpohlandığımız biz okuyucuyuz ve az da olsa bir söz sahibiyiz derken Altınmadalyon olarak bir amaca hizmet etmiş oluruz...

Birde forumun hediye ettiği çizgiromanlar konusu var...Bu forumdakiler zaten çizgiroman alan takip eden ve çizgiromandan haberdar olan kişiler...Sürekli aynı kişilere hediye vermek yerine daha farklı kitlelere ulaşmak ve üye olmak mecburiyetini kaldırmak daha mantıklı geliyor...ki o zaman forumu da tanıtmış ve bir anlamda üye hacmini genişletmiş oluyorsun...Bunun için hediye duyrusunu üye şart aranmaksızın her platformda yapmak daha mantıklı gibi geliyor...

Uzun mu oldu? Yok o kadar da olmamış...Umarım kendimi ifade edebilmişimdir... :)

Teşekkürler...

hanac

Bahadır'a en kısa sürede içinde cevap verilecektir.  :)

pearl jam

Alıntı yapılan: BAHADIR - 08 Mayıs, 2012, 20:11:40

Birde en son ne okudum başlığı sanırım aktivitesini tam yerine getirmiyor...Bu konuyu daha önce de dile getirmiştim...O başlık yerine okunan kitaplar kendi başlığında icra edilse, yorumlansa ve tanıtılsa daha faydalı olur kanaatindeyim...

Kesinlikle katılıyorum ben de bu konuyu dile getirmiştim zamanında ama pek bir değişiklik olmadı. Bazı kitapların kendi başlıklarından daha fazla yorum "En son ne okudum" başlığında bulunuyor.  Ben mesela bir kitapla ilgili fikir edinmek istesem ve yorumlara bakmak için başlığına girsem bir çok yorumu ıskalamış oluyorum. Yorumların ne kadar kısa da olsa kendi başlığında yazılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu sayede hem ana sayfada kitabın ismi daha çok gözükür hem de kitapla ilgili fikir edinmek isteyen bütün yorumları kolayca görebilir diye düşünüyorum. Sanırım kitabın başlığını aratıp oraya yazmak daha zahmetli geldiği için bu yol tercih ediliyor.

Bir ara bu başlığa yazılan yorumları belli bir süre sonra kitap başlıklarına taşımayı teklif edecektim ama sonra hem üşendim  ;D hem de hoş karşılanmaz belki diye düşünüp vazgeçtim.

Gambit

ben de katiliyorum,

hatta ne zamandir, aklimda olan yeni bir baslik acmayi hemen simdi gerceklestiriyorum bu baglantida, bakalim tutacak mi :)

hanac

Bahadır'ın Creepy başlığı altına yazdığı mesajı ayrı bir konu haline getirdim.

Bahadır hakettiği cevabı burada alacaktır  :)

pizagor

Hakettiği cevabı veriyorum: Doğru söylüyor :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

hanac

Bahadır arkadaşımıza ilk cevabım;

Bu forumun eksik yanı ne biliyormusunuz arkadaşlar...Yayınlanan yayınları değilde yayınlanmayan yada yarıda kalan yada hiç yayınlanma şansı olmayan yayınları konuşmayı daha çok seviyoruz...

Haklısın ama ne yapabiliriz, insanlar istediği konuda yazabilirler.

"Siz yöneticiler devam eden yayınlar hakkında daha fazla yazın" diyebilirsin, zaten öyle yapıyoruz.

Mesajların çoğunluğu yöneticiler tarafından yazılıyor.

Bir de şunu atlamayalım, bir yayın çıkar çıkmaz hemen alan kişi sayısı 200 civarındadır.

Ama 1 yıl içinde bu sayı 1.000 lere çıkar.

Hatta yeni çıkan sayılar hemen okunmaz, sıraya alınır.

Sıraya alınanlar da zaten devam eden sürekli yayınlardır.

Bu durumda niye hemen yazı / yorum yazılmıyor, çünkü daha okunmadılar.

Ama yarım kalan seri veya yayınlanması istenen seri hakkında hemen yazılabilir çünkü okunma mecburiyeti yok.   :)

Evet çok sağlam argümanlarla cevap veriyorum

hanac 1 - Bahadır 0

BAHADIR

Benim bahsettiğim konuda bu, yeni çıkan yayınlar zaten çıkmış yayınlar başlığında bahsediliyor...Bir şekilde reklamı yapılıyor...Benim bahsettiğim konu 2 ayını, 6 ayını hatta yılını doldurmuş yayınlar için...Görece olarak 2. plana itilmiş yayınlar için...Belli bir süre sonra okunan ve gündeme getirilmesi gereken yayınlar için...

Sadece okuduğumuz bir yayın hakkında yorum yapmak...Okumadığımız bir şey hakkında kimse bir şey istemiyor zaten...

Hatta bunu keyifli hale getirebiliriz...Toplu okuma gibi...Bir konu başlığı bulup o konu hakkında bir yorum yapanlar arasında hediye çekili yapmak yerine...Okunacak bir kitap belirleyip...O kitap hakkında yorum ekleyenler arasında hediye çekilişi yapılsa daha iyi olur...

Ama güzeldi, okudum tarzında değil tabi Hatta bunu çekilişle değilde yöneticilerden belirlenecek bir Jüri'nin beğendiği bir yoruma yada yazıya'da verilebilir...Hediye'de şart değil tabi...

Uçuk bir fikir ama neden olmasın...

Unutmadan ilk paragraftan sonra ;

hanac 1 - Bahadır 1

BAHADIR

Alıntı yapılan: hanac - 11 Mayıs, 2012, 15:03:10
Bahadır arkadaşımıza ilk cevabım;

Haklısın ama ne yapabiliriz, insanlar istediği konuda yazabilirler.

Mesajların çoğunluğu yöneticiler tarafından yazılıyor.

Yukarıda da dediğin gibi haklıyım...Tabi ki insanlar istediği konuda yazabilirler...Ben de bunun eksiklik olduğunu söylüyorum... :)

Tabi ki istediği konularda yazmaları eksiklik değil...Ne demek istediğimi anlayan anladı, Anlamayanın canı sağolsun... :)

"Ne yapabiliriz değil" ne yapmamız lazım..."Ne yapabiliriz" kaçamak cevap..." :)

Mesajların çoğunun yöneticiler tarafından yazıldığı doğru...Ama herhalde yönetici olmayıpta yazı yazan sadece ben varım :)

hanac 1 - Bahadır 2

(Aslında burda 2 cevap peşpeşe var ama hadi neyse...  :) İlk mesajımdan ötürü 0-1 önde başlamam lazım ama o da önemli değil...)

darkwood

Sevgili Bahadır, forum üyesi olan herkes bu forum içinde "yönetim ile ilgili birkaç bölüm dışında" her bölüm içinde yazı yazıp konu açmakta özgürdür. Yani nereye, hangi konu açılıp yazı yazılacağı kişinin kendi tercihine kalmış şeyler. Paylaşımlarda zaten bunların peşinden geliyor, ama genelde konuyu açıp başlatanlar ve paylaşımların çoğunu yapanlar yöneticiler olunca da diğer üyeler sadece bunların altına mesaj yazmak ile yetiniyorlar.
Ama yayınlanmış okuduğumuz kitaplar ile ilgili paylaşımların kendi bölümleri altında açılmasına ve burada yapılmasına bende sıcak bakıyorum.
Hatta bunun ile ilgili olarak 18 Mart 2012 tarihinde "En Son Hangi Çizgiromanı Okudunuz" bölümünde "aşağıda" link verme yoluyla Tex ile ilgili ben böyle bir teşebbüste bulunmuştum ama bu paylaşım ilgi görmemişti.

Alıntı yapılan: darkwood link=topic=1118.msg49998#msg49998
........  Oğlak Efsanevi Tex 11 nolu cildin ilk macerası "Vahşi Batı Yollarında"' yı  dün gece  bitirdim. Bu macera ile ilgili izlenimlerimi alttaki linkte okuyabilirsiniz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,4659.0.html
..........

Ayrıca forumumuzun hediyeli yarışmalarının forum üyesi olmayan ziyaretçiler tarafından takip edilebilmesi ve onlarında iştirak edebilmeleri konusuda uygulanabilir diye düşünüyorum.. Hatta bu yarışmaların Altınmadalyon facebook sayfamıza da taşınması çok daha fazla çizgiroman severe ulaşmamız açısından daha faydalı olabilir.

Maç kaç kaç oldu..  :)
Darkwood Sakinleri..

BAHADIR

İki golumuz yukarda parantez içinde görüldüğü üzere verilmemesine rağmen  tüm şike teşebbüslerine rağmen sizin de desteğinizle 1-3 öndeyiz...sıkıntı yok...

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 11 Mayıs, 2012, 15:26:55
Hatta bunu keyifli hale getirebiliriz...Toplu okuma gibi...Bir konu başlığı bulup o konu hakkında bir yorum yapanlar arasında hediye çekili yapmak yerine...Okunacak bir kitap belirleyip...O kitap hakkında yorum ekleyenler arasında hediye çekilişi yapılsa daha iyi olur...

Bu fikri çok beğendim, kesinlikle çok güzel bir fikir.

Her ay bir kitap belirleyelim ve onun hakkında konuşalım.

Arkadaşlar,

hanac-bahadır maçı değil bu, sizde muhabbete katılın ve fikirlerinizi söyleyin.

Not: Çok mütevazi bir yazı yazarak bütün sempatiyi üzerime çektim.

Buna tavla da mars denir.  :)

hanac 3 - Bahadır 3

BAHADIR

Buyur işte şikenin ispatı... Beni haklı buluyor ama puanı kendi hanesine yazıyor...1-3'ten 3-3'e

Yönetim istifa, yönetim istifa...

Kendime oy kullanabiliyor muyum?...

Eşitlik durumunda 3' e yuvarladığın bu rakamlar' dan yarım puan düşülecek mi?...

Yarın kim şampiyon olur?...

Son söz;

Yarına kadar yokum arkadaşlar...Bayağı geç oldu...Başlığı adaletli ve haklıdan yana olanlara emanet ediyorum... :)

Geceniz güzel olsun...