Bir Kadıköy Hikayesi

Başlatan essegesse, 31 Mayıs, 2012, 17:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demirbaş yayıncılık

sevgili ertan yazdıklarına şok oldum yarın birgün birisi çıkıp senin yayınları a yerde 0.50 den satılıyor derse ne yapacaksın acaba sen bir yayıncı olarak bana destek vereceğine okuyucularla nasıl konuşmam  gerektiğini söylüyorsun enteresan bir şey.

demirbaş yayıncılık

Birde arkadaşların söylediği gibi çizman değerli bir sahaf olabilir ama yaşadığı bir olayı bize aktardı ve isim vermiyor neden saklıyor bu durum onuda bizide sizleride fazlasıyla ilgilendirmiyormu .Bu şekilde davranmakla altan ve ilyasa göre doğru yapıyor çünkü ceme yanlışsa onlara doğrudur.

essegesse

Cem,yeter artık.

Konuştukça batıyorsun.Fazla uzatmadan konuyu kapatalım.

Kanımca yazılanlardan herkesin niyeti ve ne olduğu ortaya çıktı.Bu konunun uzaması hepimize zarar verecek.Ben konuyu açtığım zaman olayın bu kadar dallanıp budaklanacağını düşünmemiştim.

Benim şikayetim,yeni çıkan (son sayılar) çizgiromanların art niyetle ucuz satılması idi.Zaten eski sayıların çoğunda kampanya var.

Olayı bu kadar büyütmeye gerek yok.Herkes hatasını biliyor,yapması ve yapmaması gerekeni biliyor.İşine gelen yapar,gelmeyen ne istiyorsa onu yapar.Ama birilerine zarar vermeden yapar.

Beni daha fazla konuşturma Cem.Yüz yüze bakıyoruz sonuçta.

Jedmau

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 04 Haziran, 2012, 18:53:44
sevgili ertan yazdıklarına şok oldum yarın birgün birisi çıkıp senin yayınları a yerde 0.50 den satılıyor derse ne yapacaksın acaba sen bir yayıncı olarak bana destek vereceğine okuyucularla nasıl konuşmam  gerektiğini söylüyorsun enteresan bir şey.

Merhaba Cem Bey,

Sanırım yazdıklarımı okurken yanlış anlamışsınız yada ben kendimi yanlış ifade etmişim.

Kesinlikle 80 kuruş olayında size sonuna kadar hak veriyorum. Bunu kim yapıyorsa ayıbın önde gidenini yapıyor. Gerçekten vahim bir durum.

Yukarıda yazdıklarımı yineliyorum , sizinle asla bir husumetim olmadı , başkaları ile husumetinizde beni ilgilendirmez. Ben insanlara davranışlarımı kendi deneyimlerimi esas alarak düzenlerim.

Dediğim gibi sizinle bir geçmişimiz olmadığı için size nasıl konuşacağınızı öğretecek değilim. Asla haddini bilmesi gereken bir insana karşı susmadım cevanbını verebileceğim en iyi şekilde verdim , asla haddim olmayan bir şeyide kimseye söylemedim. O yüzden yazdığımı bir meslektaş tavsiyesi olarak algılamanız daha doğru olacaktır. Kimsenin haddini bildirmek yada bir şey öğretme peşinde değilim.

Sevgiler
Ertan

Mister NO

Alıntı yapılan: essegesse - 31 Mayıs, 2012, 17:13:00
Hangi sektörde bu kadar birbirinin ayağını kaydırmak isteyen insan vardır acaba?

Şimdi arkadaşın birisi veya birileri maliyet fiyatına ve bazı ürünlerde daha da aşağı fiyatlarla mal satıp müşteriyi kendilerine çekiyor. Onlardan alışveriş yapanlara hiçbir sözüm yok. Tabii ki herkes kendi kesesini düşünecek.

Fakat anlamadıkları bir şey var.

Ben geçen gün bu malum kişilerden biriyle konuşup, neden böyle haksız rekabet ortamı yarattığını sorduğumda bana söylediği cümleye bakın: "Hepiniz bu Kadıköy'den çekip gidene kadar zararına satış yapmaya devam edeceğim,bende para ...k gibi.İşinize gelirse". Bu sadece buzdağının görünen kısmı. Yani serbest ticareti geçin, kin bürümüş bu arkadaşın gözünü.

Yayınevlerini de ayrıca kınıyorum. Belli bir fiyat politikası oluşturamadılar. Böyle serbest ticaret mi olur? Sinirden elim ayağım titriyor.

Konu nerden nerelere geldi. Peki bu yazılanlar hakkında doğru dürüst ne yazılıp çizildi?

Eski defterler açılıp konuyu 0,80 kuruşa bağladık.

Başta yayınevleri olmak üzere yazılacak çok şey var da, insan sıkılıyor artık aynı şeyleri yazmaktan.

Kadıköy'de yeni LAL'lerin ve Teks'lerin 3 TL'den (hem de sıfır kitaplar) satıldığını ben de duydum.(Satan yerleri de biliyorum) Yine de  Altan,İlyas gibi arkadaşların dükkanlarında sohbet ederek, bir nevi sosyelleşme yeri görevi gören mekanlarında kitapları inceleyerek satın almayı tercih ederim.

12-14 TL etiketli kitaplar 3 TL den nasıl satılıyor yayınevleri bunu bir açıklasa çok iyi olacak? Ya da bir açıklamaları yoksa satan kişilere bir sorsunlar bakalım? (Bozacı şıracı muhabbeti olur kesin)

demirbaş yayıncılık

Mister no satanlarla zaten sohbet etmişsin benim dükanım da böyle bir fiyat yok gelmediğinden bilmiyorsun.

Mister NO

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 04 Haziran, 2012, 20:51:27
Mister no satanlarla zaten sohbet etmişsin benim dükanım da böyle bir fiyat yok gelmediğinden bilmiyorsun.

Yazımda adınız ya da dükkanınız hiç geçmedi Cem Bey. Sizi rahatlatacaksa 3 TL'den satan kişi başka bir sahaf.

Ancak şunu da söyleyeyim sizin abonelik sisteminizin de çok masumane olduğunu düşünmüyorum.

Altan'ın yazdığı"Hepiniz bu Kadıköy'den çekip gidene kadar zararına satış yapmaya devam edeceğim,bende para ...k gibi.İşinize gelirse". cümlesi bence bu tartışmanın kilit cümlesidir. Bu ifadede ne esnaflık, ne ticaret , ne de etik değer yoktur.

BAHADIR

Arkadaşlar konu hep farklı mercilere kaydı...Okuyucu olarak esnafların arasına girmem kim kime ne demiş bizi ilgilendirmez...Etik,metik de anlamam 3 Tl'ye Teks buldum mu alırım...Etiklik kısmını Teks'i 14 Tl'ye satanlar düşünsün... :(

Belki haksızım ama herkes aynı dertten müzdarip...

altay1944

Lal klasikler 15 tl'den satılıyor...
Yok 10 tl'den satanda var...
Ben bunlara takıldım.Sahi biz zamanında çuvalla para verirken enayi miydik...
Her şeye rağmen  barışın arkadaşlar...
Zamanla su yolunu bulur.
Kimse kimsenin ekmeği ile oynayamaz.
Her mal(kitap)ın alıcısı vardır...Bazan fiyat bile kimseyi kurtaramaz .Kalıcı olan dostluklardır.
Sağlıcakla...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

BAHADIR

Alıntı yapılan: Büyülü Rüzgar - 05 Haziran, 2012, 11:23:04
Sevgili BAHADIR kimden 3 tl ye aldıgınıda yazda bilmeyenlerde ogrensın degılmı ?  ;D

Bulsam alırım dedim İlyas bey...3 Tl' ye satanı söyleyinde hep beraber alaım...Ben Tam 2 yıldır Teks almıyorum... :)

Teks için 3 Tl rakamı dolaşıyor ortalıkta...Klasikler içinde 10 Tl...E kim satıyor...Ben helalinden 2. ele 4 Tl vermeye bile razıyım...Yalan yok...Klasik ve aylıklarda da açığım toplam 40'ar sayıdan 80 sayıyı buldu...Ve Oğlak sağ olsun delik gittikçe büyüyor... :(

Gambit

gecen haftasonu Lal Conan toplama ciltleri aldim tanesi 10  TL dan.

Daha once 25 TL ya alan arkadaslar bu duruma hakli olarak bozuluyor olabilir ama unutmayin, elde kalan bir malin depo bosaltilmasi icin elden ucuza cikarilmasi baska bir konudur, baska saticilari baltalamak icin yeni cikan yayinlari dahi gelis fiyatina satip baskasinin musterisini calmak tamamen baska bir konudur.

Konulari karistirmadan basligin esas konusunda kalabilmek onemli arkadaslar.

Daha once Conan lari 25 TL ya alan arkadaslar, bu olay tum sektorlerde vardir.  Ornegin, bizim heykel aldigimiz sideshow, arada sirada stok bosaltmak icin bizim zamaninda 400 $ a aldigimiz urunu, cikar 250 $ a indirir bir sureligine (o surede biter zaten urun cogu zaman) ya da atiyorum BMW yil sonunda stok bosaltmak ve yil sonu satisini artirmak icin 55000 EUR a satilan arabayi 50,000 EUR ya iner. Yil ortasinda araba almis bir kisi de belki bozulur ama ticaret boyledir. Yeri gelir zararina veya karsiz verirsin

ama bu zararina ya da karsiz vermek, nasil olsa ben de para bok, baskasini batirmak icin tum yil boyunca bu sekilde satiyorum a donerse, ticaret ahlaki bozulur. Yanlis olur.

demirbaş yayıncılık

Gambit aynı şeyi sende söylüyorsun benden ucuz alanlara ; bende para bok gidip vs dükkanlardan pahalı alıyorum siz niye oralardan değilde cemden ucuz alıyorsun demek değilmi bu yazdıkların .
Kendi içinde çelişen birisin başka yorum yapmıyacağım sana...

Gambit

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 05 Haziran, 2012, 13:23:46
Gambit aynı şeyi sende söylüyorsun benden ucuz alanlara ; bende para bok gidip vs dükkanlardan pahalı alıyorum siz niye oralardan değilde cemden ucuz alıyorsun demek değilmi bu yazdıkların .
Kendi içinde çelişen birisin başka yorum yapmıyacağım sana...

Evet yapmayin lutfen

1- ben hic bir zaman ben de para bok gibi demedim
2- tam tersine ben 1-2 dergi az alirim ama sevdigim muhabbet ortami yakaladigim saticilar batmasin diye onlara destek olmayi tercih ederim dedim gecmiste
3- ben 1-2 kisiden degil kadikoy deki tum sahaflardan alisveris yaparim, pasajdaki herkese sorabilirsin beni :)
4- kimseye cem bey den almayin demiyorum, herkes kendi bildigi yerden alsin; fakat ben piyasayi baltalayan kisileri tasvip edemiyorum
5-bana yorum yapmayin olur, saglik olsun :)

TASKIN SENOL

Seviye yerlerde...

Kötü Türkçe, bozuk imlâ...

Dışarıdan birileri okusa, "çizgi roman okurları böylemiymiş?" sorusunu sorardı herhalde!

Yazık...

can amca

Foruma birkaç gün girmedik, ortalık toz duman. Yorum yapmayacağım, yalnızca "rekabetin korunması hakkında kanun"un bazı maddelerini aşağıya ekliyorum. Olayın nereye varabileceğini (yayınevleri açısından da) görebilirsiniz:

Madde 4 - Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan Teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

Bu haller, özellikle şunlardır:

a) Mal veya hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kar gibi unsurlar ile her türlü alım yahut satım şartlarının tesbit edilmesi,

b) Mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesi ile her türlü piyasa kaynaklarının veya unsurlarının paylaşılması ya da kontrolü,

c) Mal veya hizmetin arz ya da talep miktarının kontrolü veya bunların piyasa dışında belirlenmesi,

d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması veya piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da diğer davranışlarla piyasa dışına çıkartılması yahut piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,
    e) Münhasır bayilik hariç olmak üzere, eşit hak, yükümlülük ve edimler için eşit durumdaki kişilere farklı şartların uygulanması,
    f) Anlaşmanın niteliği veya ticari teamüllere aykırı olarak, bir mal veya hizmet ile birlikte diğer mal veya hizmetin satın alınmasının zorunlu kılınması veya aracı teşebbüs durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın ya da hizmetin diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da arz edilen bir mal veya hizmetin tekrar arzına ilişkin şartların ileri sürülmesi,

Madde 6 - Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hakim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

Kötüye kullanma halleri özellikle şunlardır:

a) Ticari faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

b) Eşit durumdaki alıcılara aynı ve eşit hak, yükümlülük ve edimler için farklı şartlar ileri sürerek, doğrudan veya dolaylı olarak ayırımcılık yapılması,

c) Bir mal veya hizmetle birlikte, diğer mal veya hizmetin satın alınmasını veya aracı teşebbüsler durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın veya hizmetin, diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da satın alınan bir malın belirli bir fiyatın altında satılmaması gibi tekrar satış halinde alım satım şartlarına ilişkin sınırlamalar getirilmesi,

d) Belirli bir piyasadaki hakimiyetin yaratmış olduğu finansal, teknolojik ve ticari avantajlardan yararlanarak başka bir mal veya hizmet piyasasındaki rekabet koşullarını bozmayı amaçlayan eylemler,

e) Tüketicinin zararına olarak üretimin, pazarlamanın ya da teknik gelişmenin kısıtlanması.