Çizgi Düşler'den taze haberler

Başlatan HacıGeraltEmmi, 14 Eylül, 2012, 23:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Alıntı yapılan: Batman - 27 Ocak, 2015, 21:12:13
100 kurşun hala Fransızca olan sayfa yayınlanmadı dijital olarak her halde sakalım olmadığı için köstebek abi.................

Sinirli patron tamam, yapıcam, iş bende dedi. Konudaki son durum bu...
Göreceğiz hep beraber...

köstebek

Alıntı yapılan: dean - 27 Ocak, 2015, 21:14:33
  Kalbim ayda bir tempo, aklım 2 ayda bir tempo diyor. 3, 5 aylı tempo ise korkunç bence.

2015 neredeyse özelde Vertigo, genelde comics yılı olacak görünüyor.
Marmara, JBC, Gerekli, biz, Arka Bahçe'den ayda ikişer tane olsa 10 yapıyor. Bunun da Panini'si vs.si (Sandman gibi) var. Benim tahminlerime göre, bu sene ayda yaklaşık 13, 15 comics yayımlanma yolunda...

Bu yüzden birkaç ay sonra, abi bir sürü comics çıkıyor, para kalmadı sözleriyle karşılaşmayalım diye soruyorum.

Mrtekin

Tex de olmasa fumetticilerin durumu hepten beter....
They drew first blood...

hennessy

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 27 Ocak, 2015, 21:20:48
2015 neredeyse özelde Vertigo, genelde comics yılı olacak görünüyor.
Marmara, JBC, Gerekli, biz, Arka Bahçe'den ayda ikişer tane olsa 10 yapıyor. Bunun da Panini'si vs.si (Sandman gibi) var. Benim tahminlerime göre, bu sene ayda yaklaşık 13, 15 comics yayımlanma yolunda...

Bu yüzden birkaç ay sonra, abi bir sürü comics çıkıyor, para kalmadı sözleriyle karşılaşmayalım diye soruyorum.

Aynen onun için iki ayda düzenli periyot ile çıkarın. Ha bu sene akla karayı göreceğiz. Bakalım comic de fumetti gibi darbe yiyecek mi, kendini kurtaracak mı, yoksa yüzleri güldürecek mi satışları ile.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

They drew first blood...

köstebek

köstebek

Afu Bey'in raporuna göre ...

Comics sayısı ... 38 (2010), 43 (2011), 41 (2012), 69 (2013) ve 108 (2014) şeklinde son iki yıldır dimdik artış eğiliminde.
Bu sayılara bakarak 2015 için 150 ve üstü tahmininde bulunmak pek hayalperestçe olmaz. 

kitap başına 20 tl'den saysak ferzan beyin (bu isim örnek olarak seçilmiştir:) ) ayda 200, 250 tl'sine kan doğranacak demektir. Daha bunun bir 100, 150 liralık texi, zagoru, fumettisi, frankofonu var... totalde bir 400 ila 500 tl arası bütçeyi ayırcak demektir. Ve bunu yıl boyunca hiç sıkılmadan her ay yapacak.... Kaç ay dayanır sizce??

Haydi bakalım, kolay gelsin

hennessy

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 27 Ocak, 2015, 21:38:31
Afu Bey'in raporuna göre ...

Comics sayısı ... 38 (2010), 43 (2011), 41 (2012), 69 (2013) ve 108 (2014) şeklinde son iki yıldır dimdik artış eğiliminde.
Bu sayılara bakarak 2015 için 150 ve üstü tahmininde bulunmak pek hayalperestçe olmaz.

İyi rakam. Demek ki satış var fumetti tersine tepe taklat gider iken manga ve comic tırmanıyor.

köstebek

Alıntı yapılan: Batman - 27 Ocak, 2015, 21:43:34
İyi rakam. Demek ki satış var fumetti tersine tepe taklat gider iken manga ve comic tırmanıyor.

Bruce Bey,
Sizin cebinizden de her ay bir 400, 500 bekliyoruz.
Bu iş öyle pelerin giyip çatılarda gezinmekle olmaz...

Daha Panthei'den atak gelecek...

hennessy

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 27 Ocak, 2015, 21:47:28
Bruce Bey,
Sizin cebinizden de her ay bir 400, 500 bekliyoruz.
Bu iş öyle pelerin giyip çatılarda gezinmekle olmaz...

Daha Panthei'den atak gelecek...

Abi zaten sizlere çalışıyoruz :) Yakında oda da çizgi roman koyacak yer kalmayacak daha benim arşiv hiç bir şey :)

ferzan

Bir fumettici olarak, fumetti okumadan geçirdiğim zamana hep yanmışımdır...Bir yıl önce yeniden arşiv ve koleksiyon olayına girdiğimde, ilk anda yine fumettiye abanmış, hatta eksik tamamlama ve koleksiyonu bir an önce güncele yetiştirme adına banka kredisi çekecek kadar ileri gitmiş bir fumettizedeyim diyebilirim...Abartmam gerekirse, aldığım fumettileri okumuyor, sadece koklayıp rafa kaldırıyor ve bazı akşamlar sadece fumetti raflarımı izliyorum desem yalan olmaz...Buna rağmen acı gerçeği yavaş yavaş kabullenmeye başladım...Galiba son tutkulu fumetti okuyucuları biz olacağız...

Tıpkı Vertigolar gibi, Nathan'ı, Julia'yı ve pek çoğunu en kötü 2 aylık periyodlarda görmek isterim ama bana kalırsa Çizgili Düşler şu an yapabileceği en iyi manevrayla gemiyi tehlikeli sulardan uzak tutmaya çalışıyor...Comics, fumettiye nazaran tamamlanmaya daha müsait ve çizgi romana bizlerin gözleriyle bakmayan, anlık karar veren azınlıkta ve çiçeği burnunda okur adayı için daha ilgi çekici...Şahsi zevkim ve görüşüm dahilinde nacizane bir eleştiri yapmam gerekirse, istisnalar haricinde halihazırda basılan bazı comicsler, fumettilerin bir parça kalıplaşan formlarından daha değişik anlatılara bizleri sürükleyebiliyor...Tabi, bazı fumettilerin oturmuşluğunun yanına bile yaklaşamasalar da...Öte yandan, inadına gibi gayet müthiş hikaye ve serileri de comicsler aracılığıyla okumaya başladık ve ben bu durumdan pek şikayetçi değilim...

Bakış açısına bağlı olarak fumetti okur profilinin farklı algılanışına ara sıra şahit oldum...Çizgi romana sıcak yaklaşan ve ucundan kıyısından biriktiriciliğe girişmek isteyen bazı tanıdıklarım, ya eski yüzlü buldular fumettileri, ya da entel ve kıdemli kabul edip kendilerine yakıştırmadılar...Tabiri caizse bu türü viski gibi görüp bira tercih eden de var, musluk suyu gibi görüp tamah etmeyen de var...Ama ilginçtir, hiç tatmayan için çekicilikle iticilik arası bir sınırı da var...Kendi çevremden, 22 - 35 yaş arası okur adayı gözlemlerim bunlar...Sadece benim kısır çevreme has yanlış çıkarımlarım da olabilir, bilemiyorum...Ama şuna eminim ki fumetti bir güzel ise, fumettici de güzeli gören hünerli göz ya da Ferhat'a kainat güzeli gözüken şehla gözlü Şirin...Gerçek şu ki, oluşamayan sözde yeni okur kitlesi buna kafa yormayacak kadar hızlı tüketiyor, hızlı yargılıyor ve aramızda olup da fumettiyi en az seven herhangi bir arkadaşımızın, fumettiye olan minik sempati ve hoşgörüsünün 10'da 1'ine sahip değil...Kısaca, fumetti kaybolan meslekler misali yavaş yavaş irtifa kaybetmeye devam ediyor...

Fumettiyle biz kendi aramızda piyasayı döndürmeye çalışırız ama comics ile bambaşka okurlar yakalayabiliriz diye düşünüyorum...Bende oluşan algı, fumetti ağırlıklı bir periyod ile hem fumettinin, hem de diğer yayınların sonu gelebilir ama comics merkezli ( bilhassa hali hazırda devam eden ya da yayın hayatına henüz başlamış olan Vertigo alternatiflerimiz ) bir periyod ile daha az da olsa güven içerisinde fumetti okuyabiliriz diye düşünüyorum...Çizgili Düşler'in de paralel bir mantıkla hareket ettiğini sanıyorum ya da sadece ben öyle sanıyorum... :(

Ömründe çizgi roman almamış adamın Fables'a ya da 100 Kurşun'a balıklama atladığını gördüm DnR'da... Çizgiroman biriktirmeye tenezzül etmeyen bir iş arkadaşımın, kendi rızasıyla İdefix sepetinden Y Son Erkek seti yapışını sessizce izledim ( işimiz çizgi film ama ne hikmetse şirkette çizgi romana bulaşan yok ). Kitap dahi okumayı hazetmeyen bir başkası, idefix'ten sırf çizgi romana 200 - 250 TL bütçe ayırır oldu... Hemen okumasa da comics aldıkça kendini özel hissediyor... :D Herşeyi geçtim, insanların tek bahanesi renkli olmaması bile olabiliyor fumettiyi geri çevirirken...Bunları gördükten sonra fumettilerin bir parça seyreltilmesine olan bozulmam geçti...Allah Tex'e zeval vermesin, klasik westernin son sağlam kalesi...Bir tek onun aylık düzeniyle avunur olduk...

Öte yandan, aylık periyod gerçekten de alım gücüne etki eder ama 2 aylık periyod, bilhassa da bazı serilerin birkaç cilt sonra biteceğini, en uzununun 8 - 10 kitaptan öteye gitmeyeceğini ve bir tanesinde de çoktan sona yaklaştığımızı düşünürsek, çok etkilemez diye düşünüyorum...Diğer yayınevleriyle de durum benzer olacaktır...Tabii benim gibi ne çıkarsa çoğunu alma saplantınız yoksa...Yalın ve kararında bir beğeniyle, zevk sahibi bir okur değilim ne yazık ki...Bir gurme, bir de sofra adabı bilmeyen açgözlü ve kaba birini yan yana koyun...Benim gurme olamadığım maalesef ortada...Ama kendine hakim, beğenisi belli zevk sahibi arkadaşların bu periyoddan en az hasarla çıkacağına eminim...

Hiç yabancısı olmadığım ama uzun süredir kapalı olan kapılarımı bu yıl sonuna kadar açtığım tür comics oldu...

Durduk yere, fol ve yumurta yokken niye uzun uzadıya bunları yazma gereği duyduğumu bilmiyorum... :) Öyle elimden kaçıverdi...Fumettinin ve comicsin, düzenli okur tayfasından olmayan ve çok da çizgi romanla haşır neşir olmamış kesim tarafından ele alınış ve algılanış biçimi adına kendi pencerem el verdiğince not düşeyim istedim...Bir de olası bir bütçe sorunsalı adına, zaman içerisinde periyodu 3,5 aya çekilme gereği duyulan bir yayın olursa, bunun hikaye bütünlüğü en minimumda olan, uzun vadede unutmadan takip etmesi en kolay seri için olmasını dilerim...Umarım 2 aylıkta ne yayıncı, ne de okur sıkıntı çekmez...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Scalped in ikinci cildini duyunca cizgi düşler vertigolar icin iki ayda bir periyodunu devam ettirise favori yayinevim olur diye düşünmüştüm ki :) çizgiliköstebek in sorusu gelmis. 

Aylik yayimlanirsa  muhteşem olur ama iki ayda bir de cok cok iyi inşallah böyle devam eder. Vertigolar su an icin en öncelikli cizgi romanlar benim icin.

darkwood

Çizgi düşlerin devam eden serilerin hemen hepsi iyi, vakit buldukça tamamını takip etmeye gayret ediyorum.
Öncelikli olarak çıkar çıkmaz okuduğum yayınlar, Brendon, Shanghai devil, Tex yeni aylık, Zagor, Nathan Never, Son erkek, 100 kurşun ve Savage Wolverine.
Umarım satışları iyi olur ve aynı hızla yayın periodları hız kesmeden devam eder.
Darkwood Sakinleri..

köstebek

Caretta Abi,

Dün gece sana hafta sonıuna tex maxi 2 çıkacak dedim, ama yanılmışım. Meğer bizimkiler tex maxi 2'yi şubat başı basılacakmış. Bu hafta sonu çıkacak kitap Zagor Maxi 2 imiş.

Notumuzu 9,5 tan 10 yaparsan sevinirim.

Not: Dervişin fikri neyse zikri odur demişler. Hep bu haftasonu maxi 2 matbaadan gelsin diye konuşuyorduk. Ben tex'i düşünürken, bizimkiler Zagor'dan bahsediyorlarmış.

Bizim maxi 2 ile gigante şubata kaldı (bu ay 5 teks çıkınca patronlar birazcık ürkmüş). Sonuçta en fazla bir hafta gecikecek abi
Saygılar, sevgiler...

haysat

Bende Zagor Maxi biliyordum.

Siz Teks yazınca şaşırmıştım,bu gün İlker'i aradım,matbaada bir sorun olmaz ise %99 hafta sonu Zagor  Maxi 2 çıkacak dedi.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !