Çizgi Düşler'den taze haberler

Başlatan HacıGeraltEmmi, 14 Eylül, 2012, 23:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: hanac - 26 Şubat, 2016, 22:36:14

Dampyr-Brendon-Nathan aynı ciltte, vallahi denemek lazım.

Ben öyle hatırlıyorum; karma fumetti ciltler; (Tatil özel cildi vardı; Nick Raider ve Julia karması) denenmemiş birşey değil.

Kendi adıma konuşursam; ben kesinlikle almazdım, her kahramanın okuyucusu kendine özel; genelleme yanlış sonuçlar doğurabilir.
They drew first blood...

rumar80

Mehmet'in hatırladığı karma ciltler Aksoy'un elinde kalanları satmak için yaptığı bir pazarlama taktiği idi.
   Bir de Demirbaş Yayıncılık bastığı üç kitabı bir poşete sokar yurdun dört bir yanına ucuza yolları.  Hatay'da çalıştığım aylarda evden getirdiğim çizgi romanlar bitince az almamıştım.
   Üç kitap bir arada önerisine dönersek burada ben de Mehmet'e katılıyorum.  Zaten düzenli çıkmayan seriler içinde tek sayı ile nereye gider bilinmez. Ben de ayrıca istediğim çizgi romanı almalı ve okumaliyım.  Araya başka çizgi roman konup bir de onun parasını vermemeliyim.
   Evet sevdiğimiz çizgi romanların bazıları beklenenden çok daha az satılıyor olabilir ama yine de onları böyle okumak daha güzel.
   Hem bu sayede yayıncı arkadaşları "tacize" devam da edebiliriz.

Animvader

Ayrıca toplayıcı dediğimiz koleksiyonerlerin, ki ben de onlardan biriyim, o tür karma kitapları alıp kitaplığına koymayı tercih edeceğini hiç zannetmem.Zaten fumetti alanlar o kitle, onlar da kaybedilir bu şekilde.

Manga konusundaysa ortalıkta alacak popüler yayın telifi tükenmeden atılım yapmalı ÇD.Çünkü manga satışlarıyla en azından diğer az satan yayınları kompanse edebilirler.

rumar80

Manga'yı çok bilmem ama Gerekli şeyler bu konuda en babaları aldı diye biliyorum.  Yine de başka  bir manga varsa ve çizgi düşlerin gücü buna yetiyor ise belki deneyebilirsiniz.

pizagor

Alıntı yapılan: Animvader - 26 Şubat, 2016, 23:25:05
Ayrıca toplayıcı dediğimiz koleksiyonerlerin, ki ben de onlardan biriyim, ...

Biz biriktirici diyorduk :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Animvader

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Şubat, 2016, 23:32:49
Biz biriktirici diyorduk :)

Gece gece olur o kadar abi, konuyu dağıtmayalım biz  ;D

köstebek

Alıntı yapılan: xmenac - 26 Şubat, 2016, 22:29:53
Köstebek Abi, tirajından memnun olmadığınız ciltleri bir arada satışa sunsanız satış adetlerinde bir değişiklik olmaz mı acaba?

Örneğin 3 sayı bir arada Nathan yerine; 1 Nathan, 1 Dampry, 1 Brendon içeren bir cildi aynı fiyata sunsanız serilerden birini takip edip diğerini almayan kişilerin katkılarıyla istenen tirajlara ulaşılması daha kolay olmaz mı?  Tam tersine satışların düşme ihtimali de söz konusu olabilir tabii. Telif anlaşmaları bu tarz değişikliklere izin veriyor mu onu bilmiyorum.

Görsel olarak mevcut yapıyı değiştirmemek adına ciltler birbirinden ayrı olarak fakat tek ambalajla da sunulabilir belki.

Öyle bir şey yaparsak, Kadıköy'de vururlar bizi. Zaten satış amaçlı böylesi tezgâhlarla artık pek bir iş yapılamaz bence... kaç kişi kaldık şunun şurasında, oturup birbirimizi mi düdükleyeceğiz, bir şeyler kazanabilmek için.
Ayrıca hadi yaptık, 3 fasikülü bir torbaya soktuk (bırakalım cildi); kime 10'ar liradan 30 tl'ye tek fasikül Nathan veya Brendon veya Hikâyeler satacağız. Yiyeceğimiz küfürlerden tüm sülalelerimiz mezardan kalkar...

köstebek

Alıntı yapılan: rumar80 - 26 Şubat, 2016, 21:11:40
Tex ve Zagor'un çevresine bir Dampyr bir de farklı bir şey koy tamamdır.
Nathan'dan bahsetmiyorum çünkü o kapalı devre satılıyor zaten

bizdeki Zagorlar zaten yan seriler, onlarda da dibi gördük neredeyse...

ÇD olarak ileride elimizde sadece Teks kalıyor. Onun yanına da Dampyr'in gelmesi filan çok zor. Dampyr dediğin şey zaten Nathan'ın bir tık üstü (iki değil); Teks'in yanına gelirse Julia gelir, belki arada sırada Hikâyeler... gerisiyse epey bir arada sırada görünüyor...

xmenac

Abi benim demek istediğim, maceraları bir arada sunmak gibiydi. Tabii arkadaşların dediği gibi, çizgi roman koleksiyonu yapanlar için pek de tercih edilir bir format değil. Yine aynı şekilde, okuyucuların sırf bir macerayı okumak için diğer maceraları da almak durumunda kalması söz konusu oluyor. Bu da tepki çekebilir.

Fakat yeni okuyuculara ulaşabilmek için böyle bir şey yararlı olabilir. Daha evvel forumda denk gelmiştim, hangi ülke olduğunu hatırlayamıyorum ama yurtdışında Bonelli kahramanlarının bir arada olduğu bir derginin kapak resmi paylaşılmıştı. Derginin adı da Tex ve dostları tarzı bir şeydi galiba. Genelde frankofon seriler ya da gazete paneli şeklindeki comics eserler için sıklıkla tercih edilen bir metod bu.

Fasikül formatlı ve comics standartlarında bir Nathan Never ve Dampyr macerasının comics okuyucusuna hitap etmesi çok kolay olur bence. Ne kadar mümkündür bilmiyorum ama mevcut seriler aynı formatta devam ederken bu tarz alternatif bir yayın sunulması yeni okuyucu kazanmak için yararlı olabilir.

haziran00

Alıntı yapılan: xmenac - 27 Şubat, 2016, 02:10:51
Abi benim demek istediğim, maceraları bir arada sunmak gibiydi. Tabii arkadaşların dediği gibi, çizgi roman koleksiyonu yapanlar için pek de tercih edilir bir format değil. Yine aynı şekilde, okuyucuların sırf bir macerayı okumak için diğer maceraları da almak durumunda kalması söz konusu oluyor. Bu da tepki çekebilir.

Fakat yeni okuyuculara ulaşabilmek için böyle bir şey yararlı olabilir. Daha evvel forumda denk gelmiştim, hangi ülke olduğunu hatırlayamıyorum ama yurtdışında Bonelli kahramanlarının bir arada olduğu bir derginin kapak resmi paylaşılmıştı. Derginin adı da Tex ve dostları tarzı bir şeydi galiba. Genelde frankofon seriler ya da gazete paneli şeklindeki comics eserler için sıklıkla tercih edilen bir metod bu.

Fasikül formatlı ve comics standartlarında bir Nathan Never ve Dampyr macerasının comics okuyucusuna hitap etmesi çok kolay olur bence. Ne kadar mümkündür bilmiyorum ama mevcut seriler aynı formatta devam ederken bu tarz alternatif bir yayın sunulması yeni okuyucu kazanmak için yararlı olabilir.

Sevgili xmenac insanlar sevmedikleri için değil bilmedikleri için okumuyorlar, öyle bir ayrım yok SAS soran bir bayana Julia önerdiğimde ve sonrasında beğenip 2. kez geldiğinde amaç yerine ulaşmış oluyor, satış noktalarında arkadaşların önermesi lazım bunlar bunlarda var diye yoksa 1 adım ilerlemez. İnsanların almamaları ne fiyatı ne de sevmemeleri sadece bilmemeleri. :)

Mrtekin

Çizgi Düşlerin sosyal medyayı daha da bağırtması lazım. Etkili tanıtım ve pazarlamaya çok ciddi kafa yormaları gerekiyor.

Kitap basım sayılarını azaltırlar ve gereksiz yüklerden kurtulurlar ise; pazarlama ve tanıtım işlerine daha çok zaman ayırabilirler.
They drew first blood...

orhan şafak

Çok doğru çizgi romanın gerçek okuyucu ve koleksiyonerlerinin görüşlerini ve yorumlarını dikkate alırsanız hem kazancınız hem itibarınız artar benden söylemesi .40 senelik tecrübe konuştu.Ugh...

altay1944

Bir ciltte üç farklı kahraman pek sıcak bakılacak bir deneyim olmaz .Elde kalanların değerlendirilmesi olarak algılarım ben bunu.Sayın köstebek tex cizgisine yakın julia var dedi sanki.sevineyim mi?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

köstebek

Evet, beyler;

3 Teks, 1 Zagor ve 1 de Nathan Never ile bu ayın fumettilerini halletmiş görünüyoruz. Artık kalan 15 günde birkaç tane de comics verirsek bu ayı da halletmiş görünüyoruz... Nisan'a Allah kerimdir...

rumar80

Alıntı yapılan: köstebek - 13 Mart, 2016, 16:11:31
Evet, beyler;

3 Teks, 1 Zagor ve 1 de Nathan Never ile bu ayın fumettilerini halletmiş görünüyoruz. Artık kalan 15 günde birkaç tane de comics verirsek bu ayı da halletmiş görünüyoruz... Nisan'a Allah kerimdir...

3'ünü almışım.  Nathan da sipariş edildi. Artık önümüzdeki çizgi romanlara bakacağız.