Çizgi Düşler'den taze haberler

Başlatan HacıGeraltEmmi, 14 Eylül, 2012, 23:52:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

çizgidüşler

Alıntı yapılan: darbove - 12 Temmuz, 2020, 15:06:11
Hellblazer ve rebirthler ne durumda

Ağustos ayında Green Arrow rebirth 2 ve Black panther 3'ü basmayı planlıyoruz, ama belirttiğim gibi matbaaya gönderene kadar basacaız diyemiyorum kesin olarak.
Hellblazer sonbaharı bulur, ama bir sonraki Rebirth cildi o olacaktır.

Mrtekin

Merhaba, tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Türk çizgi roman piyasası ile ilgili değerlendirmelerinizi duymayı da gerçekten çok isterdim. Örneğin; pandemi, yeni satışları beraberinde getirdi mi? Ev (zorunlu/gönüllü) karantinasında okuyucu sayısında artış oldu mu? Bu geçici mi, yoksa kalıcılığı var mı?
They drew first blood...

samalasio99

Aby dönüş yapmış Allah razı olsun.biz kendi penceremizden olaya yaklaştık.yayıncı olarak oda kendi pencerelerinden sıkıntılarıda aktarmış...zate kim haklı kim haksızı armıyoruz.en azından benim öyle bir niyetim yok.dileğimiz alıcınında satıcının da memnun olması.sonuçta biri olmayınca diğeride olmaz.
İnşallah bundan sonrası herkes için daha güzel olur.
İnşallah sert kapak Pinokyolardan  Biri uygun bi fiyata denk gelir.
Çok pis takıntı yaptım.niye bilmiyorum.....
Saygılar

OZAN BALIM

https://www.cizgiromansepeti.com/'a limitli seriler eklenmemiş. Umarım yakın zamanda eklenir de sipariş verebiliriz.

çizgidüşler

Alıntı yapılan: Mrtekin - 12 Temmuz, 2020, 15:46:36
Merhaba, tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Türk çizgi roman piyasası ile ilgili değerlendirmelerinizi duymayı da gerçekten çok isterdim. Örneğin; pandemi, yeni satışları beraberinde getirdi mi? Ev (zorunlu/gönüllü) karantinasında okuyucu sayısında artış oldu mu? Bu geçici mi, yoksa kalıcılığı var mı?

Kısaca; çizgi roman sektörü de Türkiye'deki birçok sektör gibi kısa vadeli dövize bağlı masraflarını uzun vadeli TL bazlı tahsilatlarıyla dengelemeye çalışıyor. Maliyetine iş yapmakla fahiş fiyatlandırma yapan damgası yememeye çalışmak arasında garip bir dengede ilerlemeye çalışıyor.

Şöyle düşünün lütfen (ki birçoğunuz için zor olmayacaktır bu, zaten aynı kısır döngüyü yaşadığınızı düşünüyorum); bir ürün üretiyorsunuz ve ürettiğiniz ürünün maliyetinin tamamına yakını dövizle fiyatlanıyor (telif direk döviz olarak ödeniyor ve kağıt, mürekkep vb... de euro veya dolarla satılıyor ülkemizde).

Daha da kötüsü, ürünün neredeyse tüm maliyetini ürünü satışa çıkardıktan en geç 1-2 ay sonra ödemeniz gerekiyor, ama ilk tahsilatlarınız yaklaşık 3-4 ay sonra başlıyor. Çok iyi satan bir seçim yapamadıysanız maliyeti çıkarmanız, enflasyon ve yan masrafları göz ardı etseniz bile yaklaşık 1-2 sene arası sürüyor. Kötü bir seçim yaptıysanız zaten direk cepten yiyorsunuz demektir.

Kar marjınızı fazla yükseltemezsiniz, çünkü kazıkçı durumuna düşme ve alım gücünün düşüklüğü yüzünden eldeki müşteriyi kaybetme riskiniz var. Maliyetlerle fazla oynayamazsınız, çünkü müşteri grubunuz seçici ve belli standartların altına inemeyeceğiniz lüks tüketim ürünü üretiyorsunuz. Hiçbir tarafın %100 memnun olmadığı bir orta yol bulmanız ve şartlar sürekli değiştiği için bunu sürekli dengede tutmaya çalışmanız gerekiyor. Sonuçta ne yaparsanız yapın günün sonunda günah keçisi olmaya ilk adaysınız.

Ufak bir örnek; en büyük müşterilerimizden biriyle yapılan sözleşmenize göre kesilen faturamız tam 5 ay sonra herhangi bir malın iadesi veya nakit ödeme yapılarak kapatılıyor. Mart ortasında 1200 adet Catwoman 1 siparişi gönderdik ve 24.000 TL fatura kestik. Mart sonunda vergi dönemi bittiği için kesilen bu faturaya ait 4.800 TL vergi çıktı ve devletimiz bizden bunu ödememizi istedi, çünkü muhasebe rakamlarına göre kağıt üzerinde kar etmiştik. Haziran ayında vadesi gelen önceki faturalarımıza istinaden bu müşterimizden 50 bin TL ödeme beklerken bize yaklaşık 1000 adet Catwoman 1 içeren 20.000 civarı bir iade faturası kesilerek bu tutar düşülüp 30.000 TL gibi bir ödeme yapıldı. İade gelen kitapların yarıdan fazlasının balyası bile açılmamıştı ve diğerleri arasında yaklaşık 30 tanesi ise 0 olarak satılmayacak şekilde zarar görmüştü. Yani 600 TL lik malımız telef olmuştu. Hakedişimizin 20.000 TL lik kısmı da ise yaklaşık 2 ay öteye atılmıştı. Bizse bu kitabın yaklaşık 50.000 TL lik tüm maliyetini çoktan ödemiş ve henüz tek bir kuruş bile tahsil edememiş olmak bir yana, başka ürünlerden hakkettiğimiz 20.000 TL den olmuş durumdaydık.

Yayıncılık sektörünün sürekli yaşadığı durum bu, ve belirtiğim gibi birçoğunuz bu hikayeye kendi sektöründen aşinadır. En büyük sorun satmamak değil, asıl problem zamanında tahsil edememek. Ödeme vadelerinin uzaması yüzünden kağıt üzerinde yaptığınız tüm kar enflasyon, vade farkı veya döviz artışı yüzünden eriyor ve elinizden gidiyor. Ödemelerinizi geciktiremiyorsunuz, ama tahsilatlarınız sürekli öteleniyor.

Pandemi özelinde ise; daha önceleri satışımız yaklaşık 50 internet-  50 dükkanlar şeklinde idi. Pandemi sırasında ise 80 internet - eser miktarda dükkanlar haline geldi. Yani sanal medyada satışımız bayağı arttı, ama genelde %20 civarı düştü. Ama asıl sorun; satılan ortamdan bağımsız tüm tahsilatlarımızın vadesi ötelendi, şu an tüm yayıncıları zorlayan durum da bu.

İnternetteki bu artışı da başka lüks tüketimlerini yasaklar yüzünden yapamayıp evde sıkıldığı için zaman geçirecek birşeyler arayan yepyeni bir okuyucu kitlesinin sağladığını düşünüyorum, en azından örneklerden gördüğüm durum bu. Yani pandemi daha önce olmayan büyük bir müşteri grubu yarattı, ve bu grup da mevcut okuyucu kitlemizin büyük kısmından farklı olarak karakter odaklı değil, hikaye/tür odaklı tüketim yapıyor. Yani Tex'çi Zagor'cu, Marvel'ci Superman'cı değil bu kitle, daha çok grafik novel peşinde, ya da bilim kurgu/fantastik okumak istiyor, bunu yaparken de karakter seçmiyor. Bunlar sayesinde de satılan ürün yelpazesi açıldı. Örnek vermek açısından; mesela Ocak ayında toplam 3 satan kitabımız Nisan'da 10 adet satıldı, ama 30 satılan kitap 15 adede düştü. Yani durum sanki ekonomik şartlar mevcut okuyucularımızın bir kısmının alımı kesmesine ama bunun yeni bir kesim tarafından büyük oranda farklı kalemlerde doldurulduğunu gösteriyor.

Ama bu yeni grubun ne kadarının kalıcı olacağı benim de merak ettiğim bir durum. Eğer bu yeni okuyucular şartlar normalleşince de çizgi romana devam ederlerse çok güzel bir şey, statüko büyük oranda sürdürülebilecek demektir. Ama eğer bu grup dışarı çıkar çıkmaz çizgi romanı unutursa mevcut okuyucu kitlemizin ekonomi yüzünden azalmasına bağlı ciddi bir sıkıntı yaşayacak sektörümüz.

Gözlemlerime dayalı şahsi fikirlerim bunlar. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

çizgidüşler

Alıntı yapılan: OZAN BALIM - 12 Temmuz, 2020, 21:18:45
https://www.cizgiromansepeti.com/'a limitli seriler eklenmemiş. Umarım yakın zamanda eklenir de sipariş verebiliriz.

Uyarınız için teşekür ederim.
Belirttiğim gibi bu site Özer Sahaf'ın bir uzantısı. Yani kardeş olmakla beraber yayınevi ile direk ticari bir bağlantısı yok. Yani site ile ilgili konularda aracı olabiliyorum ancak.
Ama konuyu sorumlu arkadaşlara ileteceğimden emin olabilirsiniz.

memospinoz

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 12 Temmuz, 2020, 00:58:01

Güngezgini'nin baskısı 2020 başında bitti ve martta Ankara kitap fuarına yetişecek şekilde basılması için matbaaya yollandı, ama matbaanın kağıt temininde sorun yaşaması yüzünden fuara yetişemedi. İzmir Fuarı'na basalım derken salgın çıktı ve bu sefer de biz beklettik dağıtamayacağımız bir kitabı basmış olmamak için. Bu ay kitaplar baskıya girdi ve Perşembe günü varyant kapaklar depomuza geldi. Ama açtığımız ilk balyada gördük ki matba formalardan birinin baskısında hata yapmış. Gelen 1000 adet kitabın herbirini tek tek açıp kontrol ettik ve yaklaşık 600 tanesinin sorunlu olduğunu gördük. Matbaada duran 3000 adet ana kapağın durumunu ise henüz bilmiyoruz, yani 3000 tane daha kitabı tek tek kontrol etmek zorunda kalacağız ve neyle karşılaşacağımızdan doğrusu korkuyorum. Bu hatanın ne zaman telafi edileceği konusunda ise hiçbir fikrim yok henüz.

Şimdi; sizce bu kitap için ne zaman tanıtım yapmış ve ön sipariş açmış olmamızı önerirdiniz; Mart için mi, Nisan için mi yoksa bu ay için mi?
Görünen cevap hiçbiri, çünkü bu gidişle bu kitabın tam olarak dağıtılması Ağustos'u bulacak.

Merhaba,
Güngezgini'ndeki bu hata düzeldi mi an itibarıyla? Yani dükkanlardan sipariş verebilir miyiz veya cizgiromansepeti.com sitesinden?

çizgidüşler

Alıntı yapılan: memospinoz - 19 Temmuz, 2020, 16:42:32
Merhaba,
Güngezgini'ndeki bu hata düzeldi mi an itibarıyla? Yani dükkanlardan sipariş verebilir miyiz veya cizgiromansepeti.com sitesinden?

Merhaba,

İstediğiniz satış noktasından alım yapabilirsiniz. Hatalı olanlar ayıklandı ve satış noktalarına gönderilmedi.
Şu an sorun 1000 varyant kapak yerine elimizde 500'e yakın bir sayı kalması sadece.

Bilal ceylan

Her iki varyantı da aldım,ana kapak soft ve hard cover olarak koleksiyonumda vardı zaten,yeni kapakları beğendim güzel olmuş.

dayıcomics

Yeni kapaklar hoşuma gitti ikisinden de sipariş edeceğim.  ;D

sultanhisar

Bugün çizgi roman sepeti sitesinden aldığım kitaplar geldi... çok güzel paketleme yapılmış... aynı zamanda aldığım gün kargoya verildi... teşekkürler... çizgi düşler...

samalasio99

Benimde geçen geldi bişeyler almıştım..
Ama paketlemede o kadar şanslı değildim.
İki kitap kenarları ezikti bi kitapta ikinci el kitabı andıryordu..gönder değiş.uğraşmak istemedim...
Sanırım kitaplarımızı aynı şahıslar paketlemedi...
Bi daha sipariş belki ama biraz zor veririm heralde...

kırkambar

Benim siparişimin de paketi güzeldi, ancak bir kitabın ebadı diğerlerine kıyasla biraz büyük olduğundan kutuya zorlamayla sığdırılmış ve köşelerden bükülmüştü malesef. Çizgi roman sepeti, müşterilerinin kitabın kondüsyonu hakkında ne kadar hassas olduklarını biliyordur. Kolilemeyle ilgilenen arkadaşlara biraz daha özenli olmaları hatırlatılmalı.

DucksAreHappy

Merhabalar acaba yeni Star Wars ciltleri ne zaman gelecek ne kadardır yeni cilt yokta.

çizgidüşler

Alıntı yapılan: DucksAreHappy - 22 Eylül, 2020, 09:00:03
Merhabalar acaba yeni Star Wars ciltleri ne zaman gelecek ne kadardır yeni cilt yokta.

Pandemiye bağlı onay süreçlerinde bir yavaşlık yaşanıyor ama Ekim ayı içinde yeni yayınlar gelecek.