Güngezgini ( Daytripper ) - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 15 Aralık, 2012, 20:31:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Başyapıt olayı tabii ki kişiye göre değişir.Yalnız ben konu olarak çok içten olduğunu düşünüyorum.

berkuralcan

Daytripper'ı çok övdük ama tabi bir başyapıt olarak görülmemesi gibi bir ihtimal de var.

Örneğin şu adreste, ki muhtemelen en sağlam iki üç çizgi roman kaynağından biridir, Daytripper'ı pek beğenmemiş başka bir arkadaşın yorumu var:

http://www.tcj.com/reviews/daytripper/

Ama benim okuduğum şekliyle, Daytripper gerçekten çok çok sağlam bir eser - tabi "başyapıt" kelimesi sıkıntılı bir kelime, sonuç olarak bazı eserlerle karşılaştırma içeriyor, o yüzden tartışılabilecek bir konu aslında.

Vakit olursa açıkçası hanac'ın (veya tabi, beğenmeyen, ya da çok beğenmeyen) diğer arkadaşların fikirlerini biraz daha detaylı okumak isterim.

hanac

Alıntı yapılan: berkuralcan - 30 Aralık, 2013, 11:31:03
Vakit olursa açıkçası hanac'ın (veya tabi, beğenmeyen, ya da çok beğenmeyen) diğer arkadaşların fikirlerini biraz daha detaylı okumak isterim.

Berk ben Güngezginini beğendim.

Ama benim için başyapıt şudur, kendini tekrar tekrar okutan bir eser olmalıdır.

Okuyup bitirdiğimde sarsılmalıyım, vay be demeliyim.

Hatta gerekirse kahkalarla gülmeliyim veya gözyaşlarına boğulmalıyım.

Güngezgini çok sağlam bir eser ama benim için bu kriterleri sağlayamadı.

ercoktay

Alıntı yapılan: hanac - 30 Aralık, 2013, 11:49:07
Berk ben Güngezginini beğendim.

Ama benim için başyapıt şudur, kendini tekrar tekrar okutan bir eser olmalıdır.

Okuyup bitirdiğimde sasılmalıyım, vay be demeliyim.

Hatta gerekirse kahkalarla gülmeliyim veya gözyaşlarına boğulmalıyım.

Güngezgini çok sağlam bir eser ama benim için bu kriterleri sağlayamadı.

Benim bu tanıma uyan çok sevdiğim bir eser var. Lone Wolf and Cub.

Sonunu okurken resmen gözümden yaşlar süzülüyordu.

Daytripper da aslında çok şaşırtıcı ve çok özel bir kitap. Ben de çok beğendim. Ve herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

berkuralcan

Anladım - ben "başyapıt" kelimesini biraz da "belli bir kriter içinde (bir yazar olabilir, bir çizer olabilir, bir tür olabilir, bir sanat dalı olabilir) öne çıkan, diğer örneklerin üstünde olan eser" olarak anlıyorum. Daytripper da açıkçası bu tanımıma uyan çalışmalardan biri.

Bir başyapıt olarak Lone Wolf and Cub örneğine katılırım, hanac'ın da başyapıt  olarak gördüğü çizgi romanları merak ettim şimdi :)

emre ozdamarlar

Daytripper benim icin basyapit olmasa da basyapit olmaya cok yakin kitaplardan biri.
2 kez okudum, bi kac kez daha okurum.

Bunun yaninda cizgi romanla ilgilenmeyen bir insana hediye olarak verilebilecek bir kitap olduguna inaniyorum. Hem cizimleri hem hikayesi insani saracak cinsten.

Misal From Hell benim gözumde bir basyapittir ama cizgi roman okumayan adam o kitapla cr dunyasina zor cekilir :)

hanac

Alıntı yapılan: berkuralcan - 30 Aralık, 2013, 14:28:15
Bir başyapıt olarak Lone Wolf and Cub örneğine katılırım, hanac'ın da başyapıt  olarak gördüğü çizgi romanları merak ettim şimdi :)

Başyapıt olarak ilk aklıma gelen "Yalınayak Gen" oluyor.

Ağlamaktan çizgiromanı okuyamıyordum.

kedidiro

çizgi roman da başyapıt denince benim de ilk aklıma gelen '' yalınayak gen'' olur...

berkuralcan

Ben başyapıt lafını biraz rahat kullanıyorum sanırım, Daytripper, Barefoot Gen, Lone Wolf, From Hell, bunların hepsine düşünmeden başyapıt derim ben :D

rumar80

Başyapıt göreceli bir kavramdır. Bir sinema eserinde eleştirmenlerin bu sıfatla adlandırdığı eserlerin nasıl seyirci tarafından beğenilmediği ya da tam tersi durumlar hep karşımızdadır. Bu olay tamamen zevk/renk ayırımıdır. Tabi ki profesyonel ya da profesyonele yakın bir şekilde kendini bir sanata/mesleğe adamış birinin yorumları bir adım üsttedir. Bu nedenle bence baş yapıt kavramını tartışmak yerine "özneye" yönelmeliyiz.
   Bu başlığın "öznesine" gelirsem: Daytripper Cenk Könül tarafından bana silah zoruyla okutulmuş bir eserdir. Açıkçası beklentilerim yüksek değildi. Tek cilt, her sayı ayrı öykü... Ama okudukça yaşam üzerine güzel bir eser olduğunu anladım ve doyarak okudum. Özellikle de son bölüm beni çok etkiledi.
   Hayatımızın bir döneminde (eğer çizgi roman okuyorsak) okumamız gereken bir eser. Bu kadarı bana yeter.

alan ford

Başyapıt = Uçma Sanatı  :)  ( tabii ki bence ) Watchmen , V  , okuduğum kadarıyla bile Yalnız Kurt   , Ken Parker , Corto , Yalınayak Gen , Gon, Bone , Maus  , Kaldırımlar Kurdu ve hatta bazı maceralarıyla Conan  başyapıttır benim gözümde. Sanırım ben de pek düşünmeden başyapıt lafını kullanıyorum. Yine de bir tane seçmem gerekse Uçma Sanatı derim.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ercoktay

Alıntı yapılan: alan ford - 30 Aralık, 2013, 15:37:26
  Başyapıt = Uçma Sanatı  :)

Yüzde yüz katılıyorum. Muhteşem ötesi bir eser. Uçma sanatı da beni çok etkilemişti.

kalidor

Dün akşam başlayıp bu sabah bitirdim. Hayata ve ölüme dair güzel hikayeler anlatılmış. Son 50 günde 3 yakınını kaybeden biri olarak,  ölüm yakından tanıdığımız birine vurana kadar bize hep başkalarının başına gelen bir olay gibi geldiğini anladım. Geldiği zaman da çoğu zaman apansız geliyor ve geride kalanlara sadece bazı hatırlanabilir anlar kalıyor... Fakat güngezgininde de geçtiği gibi ölüm de hayatın bir parçası ve her kitabın bir sonu olduğu gibi hayatın da bir sonu var. Beğendim, okuyalım bu çizgiromanı kaçırmayalım.
Crom! Ölüleri Say...

Nightrain

Çabuk bitmesin diye günde 1 sayı okuyorum. Çok samimi ve hayatın içinden olmuş bu çizgi roman. Diyaloglar çok akıcı, çizimler zaten güzel. Baskısı falan da güzel olmuş. Lakin yayınevi en azından bu güzel çizgi roman için ön söz yazabilirmiş. Çizgi Düşler'e tekrar teşekkürler bizi Vertigo'larla buluşturduğu için.

Umarım başka mini serili Vertigo'larıda basarlar.

ÖRN:

The Wake
Punk Rock Jesus
Unknown Soldier
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

Facebook'tan yeni seriler hakkında soru sormuştum

şöyle cevap vermişler.

Alıntı Yapyeni serilere teklif verdik isimlerini imza atmadan duyurmak istemiyoruz yaklasık 1 ay icinde duyururuz..

Umarım Preacher, Sweet Tooth, The Unwritten, 100 Bullets, Fables gibi serileri basarlar. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"