Presstij'den Yeni Yayınlar

Başlatan altay1944, 01 Mayıs, 2013, 19:54:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sinan Başak

3.-4. Sayıları hiçbir şekilde çıkartamayan bir yayınevinin yeni denemelerine sevinmek ne kadar doğru olur diye bir soru atsam çok mu negatif olur?

tommikser

Bence negatif olmaz aksine mantıklı olur.

esattr

54 yaşına gelmiş biri olarak, çıkan her yayını alıp destek olmaya çalışırım.. nasılsa 3 sayıdan sonra yayınlanmaz diye almazsam yayını kesen bir yayınevine hesap sorma hakkını kendimde görmüyorum. Bu tabii benim görüşüm, herkesin görüşü de kendine...

alan ford

Valla ne yalan söyleyeyim , ben bu yayınları pas geçeceğim. Çizgi roman kıtlığı zamanlarında çıksa büyük bi keyifle alıp okurdum ama ;  Aylak, Flaneur , Sırtlan gibi yayınevlerinin çok sevdiğim kitapları bi yanda , öte yandan İlker'in son gaz devam eden ve çoğunu takip ettiğim yayınları ve kısıtlı bütçeyle bi yere kadar .  ::)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Nightrain

Ben de almayacagim. En buyuk sebebide cilt olarak yayinlamadiklari icin. Fumettilerin ciltli yayinlanmasindan yanayim.

Her cilde 3 sayi koysalardi gayet uygun fiyata satilirdi.

Bkz: Julia.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Sinan Başak

Alıntı yapılan: esattr - 08 Mart, 2014, 21:54:26
54 yaşına gelmiş biri olarak, çıkan her yayını alıp destek olmaya çalışırım.. nasılsa 3 sayıdan sonra yayınlanmaz diye almazsam yayını kesen bir yayınevine hesap sorma hakkını kendimde görmüyorum. Bu tabii benim görüşüm, herkesin görüşü de kendine...

Valla bende çıkan herşeyi alıyorum, bunlarıda aldım ama pek umudum yok, ne yalan söyliyeyim.

darkwood

Alıntı yapılan: esattr - 08 Mart, 2014, 21:54:26

Görüşünüze sonuna kadar hak veriyorum, cesaretle cazip fiyat ile yayın çıkaran bir yayın evinin kitaplarını alıp destek olmazsak, bu yayınların devamını beklemek ve piyasada uygun fiyatlı kitapların satıldığını görmek de daha en baştan hayalcilik olur.

Ayrıca Prestij'in bu yayınlarının devamı ile ilgili arkadaşlara küçük bir tüyo vereyim yayınların 2. ve 3.ciltlerinin kapaklarının da şimdiden basıldığını gördüm.  ;) İlhan bu serilerin devamı konusunda bayağı bir kararlı olduklarını ve yayınların satması durumunda elinde bekleyen frankofonları da yavaş yavaş basacaklarını söyledi.  Umarım yayınları düzenli ve daim olur.
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Alıntı yapılan: darkwood - 09 Mart, 2014, 00:39:44
Görüşünüze sonuna kadar hak veriyorum, cesaretle cazip fiyat ile yayın çıkaran bir yayın evinin kitaplarını alıp destek olmazsak, bu yayınların devamını beklemek ve piyasada uygun fiyatlı kitapların satıldığını görmek de daha en baştan hayalcilik olur.

Mesut abi doğru dersin ama şunuda eklemek istiyorumki. Nathan Never fanatiği olarak  Legs almak istiyordum. Ama 7,5TL satış fiyatı gördüğüm zaman durakladım. 96 sayfalık bir kitap için bana fazla geldi. Nasıl Drango ilk çıktığı zaman fiyatı ucuz dedik. Zam yapılmasına rağmen bu kitap buna değer dediysem üzülerek bu yayın için 5TL'nin üzeri bir etiket benim gibi bunca çıkan yayın arasında bu seriyi şimdilik ikinci sıraya attı belki ilerde kitap okuyacak yayın olmaz ise alacağım. Ama indirime gider 5TL gibi güzel bir fiyata çekilirse alırım tabi bu benim fikrim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: hennessy - 09 Mart, 2014, 09:31:53
Nathan Never fanatiği olarak  Legs almak istiyordum. Ama 7,5TL satış fiyatı gördüğüm zaman durakladım. 96 sayfalık bir kitap için bana fazla geldi.

Piyasada 96 sayfalık kitaplar en azından lal kitabınkiler 9 tl değil mi. Ayrına Nathan bile 3 sayı bir arada  daha ucuza satılması gerektiği halde (Bknz. dampyr 4x96 25 TL) olduğu halde (96x3) 27 TL değilmi.
Bu durumda fiyat gayet uygun değil mi?

pearl jam

Fumettiler bende hep aynı şeyi okuyormuş hissi uyandırmaya başladı. Aynı format, benzer konular, benzer çizim tarzları.. Doğrusu bu yayın bolluğunda presstij'in kitapları aklımın ucundan bile geçmeyecek ama bence fiyatları uygun olmuş umarım çok satar da sıra diğerlerine de gelir.

Deadman

Artık eskisi gibi, çizgiroman okuru "her çıkan yayını alıyor" mantığı maalesef kalmadı... Bu çizgiroman bolluğu içinde tabi ki bütçemize ve zevkimize göre hareket edeceğiz... Herkes her yayını beğenecek diye bir şart ve kaide yok... Ben de açıkçası Gibrat dışında Fluenur'un çıkardığı yayınları almıyorum, bana hitap etmiyorlar... E Zemblaymış, Kit Taylormuş bunları telafuz bile etmiyorum... Piyasaya kütük gibi çıkan ve kitaplıkları boğan ciltlerden de gına geldi... İşin mantıklısını ve doğrusunu yapan bir yayınevinide gördüğümde açıkçası mutlu oluyorum...

Presstij'in eş değer yayınları 9,50 tl ye çıkarken sadece Kadıköyde indirimli alacağınız yayınları tüm Türkiye de eşit fiyata satılsın diye etiket fiyatını düşüren ve indirimi kitapçı tarafından değilde yayınevinin kendisi tarafından yapılan yayınlara verilen bu tepkileri biraz abartı bulduğumu ifade etmek isterim...

Ayrıca niye bana 3-4 sayı alma mecburiyeti veriliyor... 96 sayfalık kitap okuyoruz arkadaşlar...22 sayfalık comics değil ki zamanında Arkabahçenin bastığı fasiküllerin benim için yerleri hep ayrı olmuştur... Cilt olayı'nı en doğru uygulayan yayın evi sadece Oğlak ama onunda fiyat politikaları ne yazık ki cep yakıyor...

Eleştirirken bize hitap etmeyen yayınları yerden yere vurmak yerine, yayıncılık adına yapılan doğruları yada yanlışları eleştirmek daha mantıklı sanki... Ne yazık ki kitap biriktirme hastalığınız, okuma iştahınızın önüne geçmiş durumda... Eh buda sizin takdiriniz... :)

hennessy

Alıntı Yap-Piyasada 96 sayfalık kitaplar en azından lal kitabınkiler 9 tl değil mi. Ayrına Nathan bile 3 sayı bir arada  daha ucuza satılması gerektiği halde (Bknz. dampyr 4x96 25 TL) olduğu halde (96x3) 27 TL değilmi.
Bu durumda fiyat gayet uygun değil mi?

Sevgili arkadaşlar dediğim gibi bu benim fikrim. Nasıl Durango alırken keyif ile alıyorsam bunun fiyatıda bana fazla geldi fikrtimi söyledim. Evet Zagor 9 Tl ya boyut ve baskı kağıt? Sadece fikrimi söyledim. İnşallah istediği adetlerde satar buda bizi sevindirir.

Alıntı Yap-Ayrıca niye bana 3-4 sayı alma mecburiyeti veriliyor... 96 sayfalık kitap okuyoruz arkadaşlar...22 sayfalık comics değil ki zamanında Arkabahçenin bastığı fasiküllerin benim için yerleri hep ayrı olmuştur... Cilt olayı'nı en doğru uygulayan yayın evi sadece Oğlak ama onunda fiyat politikaları ne yazık ki cep yakıyor...

Bu daha güzel oluyor böylece hikaye bütünlüğü oluyor. Bonelli Martin gibi serilerinde artık biten bir sayılık seriler yapıyor. Mecbur değiliz daha ucuz olduğu için alıyoruz. Bir Tex kapağı odamda olsun istemem mi ama sayısı el yakıyır. Bizde süper cilt alıyoruz. Ayrıca lal in klasik seri 4 lü kitabı şu an bir tanesi 6,25 TL ye geliyor değil mi. Bu avantaj gidip tek sayı alınca cep yakıyor :)

Alıntı Yap-Eleştirirken bize hitap etmeyen yayınları yerden yere vurmak yerine, yayıncılık adına yapılan doğruları yada yanlışları eleştirmek daha mantıklı sanki... Ne yazık ki kitap biriktirme hastalığınız, okuma iştahınızın önüne geçmiş durumda... Eh buda sizin takdiriniz...

Bu bana yapılmış ise yanlış adrestesiniz. Ben Durango ve efsaneyi fiyatı artsa bile bu kitaplar bunu hak ediyor diyen kişiyim. Hep olumlu eleştiri yapmak zorunda değilimki İlhan arkadaşımızdır. Onu kırıcı değil sadece fikir beyan ederiz. Yerden yere vurmak bana yakışmaz.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nightrain

Keske Durango ve Efsane'yide devam ettirselerdi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darkwood

Her arkadaşın fikrine saygı duyuyorum. Herkes kendi kesesine ve zevkine göre yazılar yazıyor.
Direk satış yapan yerlerde kitapların satış fiyatları üzerinden indirimler sadece internet satışları ile sahafiye dükkanlarında mevcut, bunların büyük çoğunluğu da Kadıköy de. Bu indirimlere ise hiç girmiyeceğim, zaten sürekli alışveriş yapan arkadaşlar takibini yapıyor.
Yurt genelinde gazete bayileri veya D-R gibi büyük mağazalarda direk olarak etiket üst satış fiyatları ile çizgiroman satışlarının yapıldığını biliyoruz.
Lal'in yeni 96 sayfalık seri aylık yayınlarının etiket fiyatları 9,5 tl., Tex ler ise 16 tl. biraz daha sayfalı Martin ise 15,5 tl. oldu.  Daha önce okuduğumuz hikayelerden oluşan Lal klasikler ise 36/4= 9 tl.oldu.
Durum böyle olunca 7,5 tl.etiket fiyatı hemde okumadığımız yeni yayınlar için bence çok uygun ve bu bahsettiğimiz çizgiromanların tamamı Bonelli nin yayınlarına ait. Bu siyah beyaz yayınların maliyetleri de renkli yayınlardan çok daha düşük, hal böyle olunca bir Tex için 16 tl. veya klasikler için 36 tl. vermek insana gerçekten zor geliyor.
Yayınevleri satış adetlerinin azlığından şikayet edip maliyetleri kitap fiyatlarına yansıttıklarını dayanak olarak gösteriyorlar.
Ama artan çizgiroman çeşitleri yanında, artmayan bu sabit satış adetlerini ve artmayan okuyucu potansiyelini göz ardı ediyorlar.
Pahalanan kitaplar ile okuyucu sayısının artmasını beklenemiyeceği gibi, sabit bütçe ile alışveriş yapan okuyucunun alacağı kitap adetinde de azalma meydana gelmektedir. Birde bunlara artan çeşitlilik eklenince hazır okuyucu kitlesini farklı yayınlara da yönelteceği için sattıkları bu ortalama 1.000 adet yayın zamanla eriyip 750, 500 lü adetlere kadar inecektir. O zaman bu yayıncılarda Tex örneğinde olduğu gibi bu kadar az kitap ile maliyetlerimizi kurtaralım derdine düşüp fiyatları 2-3 katına çıkarıp, kalan okuyucu kitlesine hitap etmeye çalışacaklardır. Bugünkü yayın politikası ile azalan okuyucu profili nereye kadar gidecektir, sonunda kitap satışları kurtarmıyor denip yayınları bir noktada tıkanacaktır. O zaman bu satış politikasının kar etmediğini söylemek sanırım yanlış olmaz.
O zaman yapılacak şey nedir, öncelikle hazır okuyucu kitlesini arttırmak gerekiyor. Bunun yolu da daha fazla tanıtım, kitapların dağıtımının çözümü, kitapların daha fazla noktaya ulaştırılması ve bunlara paralel olarak fiyatların aşağı çekilip satış adetlerinin arttırılmasından geçiyor. Aynı zamanda fazla adetli baskı matbaa, telif v.s. tüm giderlerinde düşmesi anlamına gelmektedir.
Benim düşüncem bunu en güzel uygulayan yayınevi de YKY uygun fiyatla, kaliteli işler yapan bu yayın evi ile diğer küçük yayınevlerini kıyaslamak tabi ki doğru olmaz ama yayıncılık politikası olarak en azından iyi bir model olabilir.
Bu anlamda İlhan doğru hareket ediyor, zira ucuz kitaplar ile piyasaya giriyor, Yaysat gibi Türkiye'nin her bir noktasına dağıtım yapan kanalları da kullanıp bu kitaplar için daha çok satış yapmayı hedefliyor.
Umarım diğer yayıncı arkadaşlarda ona uyup fiyatları aşağı çekerler ve kitaplarda etiket fiyatlarından gerçek değerlerinden satılıp hak ettikleri değere ve okuyucu kitlesine kavuşur.
Buradan sağlanan kaynak ile Efsane, Durango,Buddy Longway gibi elinde telifi hazır bekleyen Frankofonların da basıldığı görmek en büyük dileğim.
Sanırım bize düşen de bu arkadaşlara destek olmak, kimlere nerelere para harcamadık ki.
Ama tutar, ama tutmaz, ya tutarsa!!
Darkwood Sakinleri..

seastar1000

benım gordugum kadarıyla forum da presstıj yayınlarına karsı bır guvensızlık var yada benım gorusum bu yönde dıye ben oyle algılıyorum
bugun havanın kotu olmasına vede kadıkoyde mıtıng olmasına rağmen gıttım yenı yayınları aldım tekrar soyleyecegım ama 7.5 tl bence ucuz degıl
tamam pahalı demıyelım ama ucuz muhabbetıde yapmıyalım
rodeo ken parker ı yılda 3 sayı çıkarıyor kımse bısey demiyor cunku bılıyoruz kı devamı gelecek ama presstıj ın devam edecegını galıba kımse ınanmıyor 3 sayının kapakları basılıymış bırıncı sayıların gecıkmesı hologramlar yuzundeymıs gıbı lafalr donuyor ortalıkda
presstıj yayınları bu güven sorununu dıkkate alır yada almaz benı ılgılendırmez yayıncılığı ben ıstedıgımı basarım yazlık tatıl yerlerınde naylon torba ıcınde uc tanesını 10 tl den satarım dıye yapacaklar sa
buyursunlar dıyorum