Freddy Lombard

Başlatan emre ozdamarlar, 26 Ocak, 2011, 01:34:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

5. F52 - 1989

Yazar: Yann
Çizer: Yves Chaland

hanac

Yves Chaland (3 Nisan 1957 - 18 Temmuz 1990), 33 yaşında trafik kazasında hayatını kaybeder.

Freddy Lombard'da böylece 5 albüm ile tarihte yerini alır.

kharon

cok genc yasta olmus, halbuki yapacagi cok isler vardi...

Spirou cizimlerini gordum (bir macera cizmis galiba) , oldukca basarili.

BD adina buyuk kayip olmus bu kadar genc olmesi...

Gabby

Alex Raymond gibi, Chaland da en verimli çağında trafik kazası kurbanı olan bir başka yetenek. Frankofonun iki başat tarzını birbirinden ayıran inceliklerden biri de "konuşma balonu - konuşma kutucuğu" tercihleriydi.  Brüksel Okulu "kutu", Marcinelle Okulu da "balon" kullanıyordu. Bunu şunun için yazıyorum, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Freddy Lombard'ın ilk birkaç sayısında balon kullanılırken sonradan konuşma kutusuna dönülmesi  ve karakterin görünüm ve dik saçının daha da Tentenimsi hale getirilmesi Hergé cephesinden gelen tepkiye bir inat mı acaba sorusunu aklıma getirdi. Yoksa niye Chaland gibi çok kısa zaman diliminde 5 albümü çıkarma başarısı göstermiş yetenekli bir çizer kahramanını iyiden iyiye köpeksiz Tenten'e dönüştürsün ki, ilginç...

hanac

Alıntı yapılan: Gabby - 04 Temmuz, 2019, 21:10:02
Frankofonun iki başat tarzını birbirinden ayıran inceliklerden biri de "konuşma balonu - konuşma kutucuğu" tercihleriydi.  Brüksel Okulu "kutu", Marcinelle Okulu da "balon" kullanıyordu. Bunu şunun için yazıyorum, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Freddy Lombard'ın ilk birkaç sayısında balon kullanılırken sonradan konuşma kutusuna dönülmesi  ve karakterin görünüm ve dik saçının daha da Tentenimsi hale getirilmesi Hergé cephesinden gelen tepkiye bir inat mı acaba sorusunu aklıma getirdi.

Vayyy çok ilginç bir detay. Sanırım ben balonu tercih ediyorum.

Dur, bununla ilgili bir anket açayım.  :)

hanac

kharon

Alıntı yapılan: Gabby - 04 Temmuz, 2019, 21:10:02
Alex Raymond gibi en verimli çağında trafik kazası kurbanı olan bir başka yetenek Chaland. Frankofonun iki başat tarzını birbirinden ayıran inceliklerden biri de "konuşma balonu - konuşma kutucuğu" tercihleriydi.  Brüksel Okulu "kutu", Marcinelle Okulu da "balon" kullanıyordu. Bunu şunun için yazıyorum, dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, Freddy Lombard'ın ilk birkaç sayısında balon kullanılırken sonradan konuşma kutusuna dönülmesi  ve karakterin görünüm ve dik saçının daha da Tentenimsi hale getirilmesi Hergé cephesinden gelen tepkiye bir inat mı acaba sorusunu aklıma getirdi.

Yoksa niye Chaland gibi çok kısa zaman diliminde 5 albümü çıkarma başarısı göstermiş yetenekli bir çizer  kahramanını iyiden iyiye köpeksiz Tenten'e dönüştürsün ki, ilginç...

Harika bir detay Gabby; albümleri zamana yayarak okuduğum icin farketmemiştim.

Ama karakterlerin çiziminde bariz bir değişim var, bunu gözlemlemiştim.
Herge'ye inat bir tepki var mı bilmiyorum ama şahsen karakterin ve çizerin doğal gelişimine bağlamıştım. Sonuçta Tenten'in de çiziminde ilk albümlerle (hatta siyah beyaz dönemle) sonraki arasında gelişimi takip etmek mümkün. Sonuçta bu 5 albüm (cok kısa maceralar olsa da) yaklaşık 9 -10 yıla yayılmış durumda.

Karakter olarak ise bir önceki sayfada değinmiştim, Tenten gibi bir hero değil aksine komik durumlara düşen kimi zaman beceriksiz sakar biri.