Batman: Yeni 52 Dedektif Hikayeleri Cilt 1: Ölümün Yüzleri - JBC Yayıncılık

Başlatan Jedmau, 14 Nisan, 2014, 12:31:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ralph

Nihayet elime geçti. Okudum. Tek kelimeyle şahaser. Jbc'nin bütün yayınlarını okumuş biri olarak en güzeli buydu diyebilirim rahatlıkla. Diğer ciltleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Jedmau

Animvader

Herkes iyi yönde eleştiriler yapmış.Keyfinizi kaçıracak belki ama ben yapıcı olacağını düşünerek bu eleştiriyi yapacağım.Elimde İngilizce hardcover orjinali olmasına rağmen destek olsun diye Detektif Hikayeleri 1'i aldım.Ancak orjinaliyle karşılaştırdığımda büyük bir hayalkırıklığı yaşadım.Eski Alfa ve B yayıncılık günlerindeki gibi birçok sayfanın alttan ve üstten kırpılmış olduğunu gördüm.Uzun zaman sonra ülkemizde yayınlanan Batman'e bunun yakışmadığını düşünüyorum.Aşağıdaki linklerden örnek iki sayfayı görebilirsiniz.

http://imgur.com/LZjjmjm (Orjinal)
http://imgur.com/rbKUFGf (JBC Yayıncılık)
http://imgur.com/4aWaKew (Orjinal 2.)
http://imgur.com/tqU1MfG (JBC Yayıncılık 2.)

afu

tommikser

Oooo gerçekten çok fark var çok kötü görünüyor.İnş. matbaadan kaynaklıdır editörden kaynaklıysa daha da kötü demektir.

Ras Al Ghul

Jedmau

Selam Arkadaşlar ,

Panik yok rahat olun :)

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor biz diğer yayınevlerinin aksine 17x24 boyunda basıyoruz. Yani 16 değil. En kısmı kitaplarımızda 17 cm oluyor. Buda orijinal baskılar ile aynı en demek. Bu bize ne kazandırıyor ? Orijinal görselleri resize ( yani tekrar ölçeklemdirme ) etmememizi. Böylelikle görseller aynı boyutta kalıyor.

Ama bu sefer boyut 26 civarı yerine 24 oluyor , bu şekilde alt ve üstten kesim payı gerekiyor . Genelde her çizgi romnda bu paylar bulunuyor , ve biz görsele çok girmeden bu payları kesiyoruz.

Ama özellikle 2. Görselde ki gibi tam sayfa çalışmalarda görselden kesin yapmak zorunda kalıyoruz. Ama bunu yaparken asla bu örnekteki gibi bir öğeyi yok saymıyoruz.

Sadede gelirsek , bu verilen örnekteki sayfalar özalit halinde bize verilen sayfalar değil. Bu şekilde bir kesmeyi kabul etmemiz mümkün değil. Konu ile alakalı acil matbaa ile görüşeceğim .

Gelen bilgileri sizler ile paylaşacağım.

Sevgiler
Ertan

tembelhayvan

Elinizde iki dergi de varken, iki dergiyi yanyana koyup sorun ve sorun çözümünün ne-nasıl olduğunu açıkça görebilecekken bunu foruma taşımanız biraz anlamsız olmuş.
Verdiğiniz örneklerde ölçeklendirme yapılırken iki seçenek vardır; ya alttan ve üstten çizimlere çok dokunmadan kesmek ya da derginin sağ ve solunda beyaz (tercihe göre başka bir renk olabilir) boşluk bırakmak.
Hangisi daha mantıklı olur ve göze hoş gelir, size kalmış.

Animvader

Alıntı YapElinizde iki dergi de varken, iki dergiyi yanyana koyup sorun ve sorun çözümünün ne-nasıl olduğunu açıkça görebilecekken bunu foruma taşımanız biraz anlamsız olmuş.
Verdiğiniz örneklerde ölçeklendirme yapılırken iki seçenek vardır; ya alttan ve üstten çizimlere çok dokunmadan kesmek ya da derginin sağ ve solunda beyaz (tercihe göre başka bir renk olabilir) boşluk bırakmak.
Hangisi daha mantıklı olur ve göze hoş gelir, size kalmış.

Sadece iki yoldan bahsetmişsiniz oysa ki Gerekli Şeylerin yaptığı gibi ölçeklendirip o sayfa boyutuna sığdırmak veya Hoz'un Amazing Spiderman, Civil War ve Iron Man'da, YKY'nin de Supermanlerde yaptığı gibi orjinal boyutunda basma seçenekleri var.Tabi orjinal boyutta basmak masrafı arttırdığı için yayıncı bunu tercih etmeyebilir anlayışla karşılarım.
Kaldı ki kitabın yayıncısı Ertan bey bile 2. örnekteki kafaların uçması gibi bir aşırılığı fark edip ilgileneceğini söylerken sizin üyelik açıp ilk mesajınızı bu şekilde atmanız bana garip geldi.Benim amacım kimseyi yermek değil yapıcı eleştirilerle daha iyiye gitmemizdir.Ertan beyin okuyacağını ve bu seriyi çok özverili bir şekilde bastığı için buraya yazdım.Yoksa amacım bakın ne kadar kötü basmışlar demek değildir.

Mrtekin

Batman basılmaya devam etsin, biz desteklemeye devam edelim de bunlar çok mühim meseleler değil, zamanla halledilir.

Belirtmeden geçemiycem, ua dallasın baskısı çok iyiydi...
They drew first blood...

Jedmau

Merhaba ,

Animvader ; biz orijinal basmayı pek desteklemiyoruz . Ha basılır mı basılır , ama fiyatların yükselmesini istemiyoruz.

Resize yani ölçeklemdirme de desteklediğimiz bir yöntem değil. Diğer yayınevlerinin yermek için söylemiyorum ama bence ölçeklemdirme hem kaliteyi düşürüyor hem de boyutu düşürüyor.

Bastığımız çr lerde genelde pay olduğu için kesmek bize daha uygun geliyor. Fakat yukarıdaki örnekler çok tehlikeli , ve elimdeki ofsetler bu şekilde değil.

Neyse bahsettiğiniz gibi bu yapıcı eleştiri için teşekkür eder , çok daha dikkatli olacağımızın sözünü veririm.

Saygılar
Ertan Ergil

Animvader

Ertan bey zaten bir önceki mesajım size değildi.Sizin sözünüz benim için yeterlidir.Bu nacizane forumumuzun amaçlarından biri de bu değil mi zaten okuyucu ve yayıncı arasında bir köprü oluşturmak.İlginiz için tekrar teşekkür ederim.Yeni yayınlarınızı heyecanla bekliyorum.

Jedmau

Merhaba ,

Yok biliyorum zaten :) buranın en güzel yanında bu . Hatalarımızı görüp düzeltebilmek çok güzel birşey.

Yukarıdaki arkadaşımız da bu konuyu açıklamak istemiş ama yanlış anlaşılmış olabilir. Sonuçta herkes iyi niyetli bunun farkındayız.

Tekrar teşekkürler

Mrtekin

They drew first blood...

caretta

Jbc Yayıncılık şu ana kadar iki adet mi Batman çıkardı ?

"Neil Gaiman-Andy Kubert -Pelerinli Süvariye Ne Oldu?" ve "Batman Gülen Adam, Ed Brubaker, Doug Mahnke".

Galiba bir de "Batman Yeni Dünya 52 Ölümün Yüzleri "çıktı. Doğru mu Ertan Bey ?

Sırada da "Kara Ayna" diye bir kitap var ???