Arkabahçe Yayınevi Muhabbet Alanı

Başlatan hanac, 05 Mayıs, 2014, 15:20:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barmen Minik

yazdıkları yazılardan biri bu bu arada facebooktan görmeyen varsa :

Bir ürünün bir tek fiyatı olmalı.

Tamam indirim olur, seri sonu olur ama çıktığı zaman o ürünün bir fiyatı olmalı. Bu konu bir çok piyasa için geçerli tabii ki ama biz şimdi kendi hakkımızda konuşalım. Bir kitap çıktığında arkasında yazan fiyata satılmıyor artık. İnternet üstünden satış yapılan sayfalarda özellikle büyük firmalar orta vadede piyasanın sahibi olma ihtirasları nedeni ile diğerleri ise onlar yaptı ben yapmaz isem kimse bana bakmaz diyerek nerdeyse aldıkları fiyata %5 gibi karlar ile satıyorlar kitapları.

Mesela bugün gördük adamlar bize %50 ile peşin ödemeli verdikleri ürünü %45 ile sayfalarında satıyorlar. Ok tamam Biz de dükkanımızda ve internet sayfamızda indirim yapıyoruz bu vahşi piyasada kalalım diye mecburen ama el insaf bu ne ya!

Arkadaşlar bu yanlış bir şey.

İnternet sayfaları depo kiraları ile dönerken dükkanlar eşşek gibi kira ödüyor özellikle büyük şehirlerde. Sizler kısa vadede kar edersiniz tabii ki kitapları ucuza alırsınız ama bu her şehire gelen panayır tadındaki Tüyap kitap fuarlarındaki indirim ve internet siteleri orta vadede bir çok kitapçıyı batıracak bilesiniz.

Ondan sonra ne olacak? Sadece 2-10 arası firmanın egemen olduğu bir piyasa çıkacak karşınıza şu anda görülen D&R ve KIRMIZI KEDİ piyasanın büyüğünü alacak gibi. Geri kalan 10-15 civarı firma da kalanı paylaşacak. Bizim gibilere de gidene kadar bağırmak düşecek. Diyeceksiniz ki bana ne ben ucuza alıyorum işte. Şu olacak sonra piyasa az kişi tarafından domine edilebilir hale geldiğinde mesela ONLAR NE İSTİYORSA ONU OKUYACAK VE ONU DÜŞÜNECEKSİNİZ ve ONLARIN KOYDUĞU FİYATA ALACAKSINIZ. Dahası da var sonra yazarız burada.

dayıcomics

Ben haksız buldum serzenişlerini. Çünkü D&R'da Kırmızı kedi de çizgi roman basmayan şirketler. Çizgi roman basanlar zaten belli, arkabahçenin bundan bir zararı olması zor bence. İndirim olayında ise Edessa hariç harbi ucuz satan bir yer yok. En uygun Edessa ve o da kitabevi, öyle arkasında holding falan yok. Tek bir kitabevi. Keza BKM'de bazı yayınlarda uygundur, o da kitabevi. Tamam bazı kitabevleri uygun satabilir ama gerekli şeyler ve paralelevrençr'de çok uygun satmıyor ama şikayet ettiklerini duymadım.

Yani elinde kol gibi külliyat var arkabahçe, tekliflerini tekrar alıp onları bassan ihya olursun. Böyle ufak tefek işler peşinde de koşmazsın.

Agamotto

Alıntı yapılan: xmenac - 20 Ekim, 2019, 16:01:25
Buradaki konuya değinmeden çizgi roman sektörüyle alakalı düşüncelerimi belirteyim. Tüketicinin yararına olan unsurların artması için kendi matbaası olan, çizgi roman dışındaki eserlerle iş hacmini destekleyebilen ve geniş dağıtım ağına sahip olan yayınevlerinin artması lazım. Bu kriterlerin tamamı olmasa da üretim ölçeğini artırabilecek ya da daha düşük fiyatlandırmaya gidebilecek yayınevlerinin artması lazım diye de örneklendirebiliriz.

Panini çizgi roman yayınlamaya başladığında çok sevinmiştim bu nedenle.

Bende katılıyorum. Panini'nin çekilmesi kısa vadede bazı okuyucuları ve yayınevlerini sevindirsede uzun vadede kesinlikle okuyucuların zararına oldu. Piyasaya görece kötü bir başlangıç yapmış olsalar dahi ilerde çok şey katabilirlerdi.

haziran00

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla konunun muhatapları foruma üye değil fikirlerinizi Facebooktan altına yazsanız belki eleştirilerinizi dikkate alırlar veya karşılıklı bir iştiare olur.

Şöyle de bir örnek verebilirim.
X kitabevi bastığı kitabı çizgi roman satan yerlere 1 iskonto ile verirken dnr ve diğer yerlere 2 iskonto ile verebiliyor dolayısıyla dnr ve diğer internet siteleri herhangi bir DEPO !! DÜKKAN !! işçi, vs masrafları yapmadığı gibi alış fiyatı da daha iyi olduğu için çok yüksek iskontolarla satıp rekabeti öldürüyor. Bu yüzden bazı çizgi roman dükkanları bazı çizgi romanları da alıp satmıyor bile. Bu yazdıklarım Arkabahçe nezdinde değil genel piyasa şartları durumdan şikayetçi olan başkaları da var ama dillendirmiyor. Bunun dışında birebir başka arkadaşlarımında serzenişleri var Facebookta yazılanlarla ilgili ama altına fikirleri yazıp konuşmak daha aydınlatıcı olabilir.

Nightrain

Bu olaya devletin el atması gerekiyor. Düzenleme şart. Hem okurun hem de yayınevlerinin memnun kalacağı bir yaptırım şart. İnternet sitelerinin devasa indirimlerinden sadece çizgi roman basan yayınevleri şikayetçi değil.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Bloodslince

Alıntı YapBir ürünün bir tek fiyatı olmalı.

Tamam indirim olur, seri sonu olur ama çıktığı zaman o ürünün bir fiyatı olmalı. Bu konu bir çok piyasa için geçerli tabii ki ama biz şimdi kendi hakkımızda konuşalım. Bir kitap çıktığında arkasında yazan fiyata satılmıyor artık. İnternet üstünden satış yapılan sayfalarda özellikle büyük firmalar orta vadede piyasanın sahibi olma ihtirasları nedeni ile diğerleri ise onlar yaptı ben yapmaz isem kimse bana bakmaz diyerek nerdeyse aldıkları fiyata %5 gibi karlar ile satıyorlar kitapları.

Mesela bugün gördük adamlar bize %50 ile peşin ödemeli verdikleri ürünü %45 ile sayfalarında satıyorlar. Ok tamam Biz de dükkanımızda ve internet sayfamızda indirim yapıyoruz bu vahşi piyasada kalalım diye mecburen ama el insaf bu ne ya!

Arkadaşlar bu yanlış bir şey.

İnternet sayfaları depo kiraları ile dönerken dükkanlar eşşek gibi kira ödüyor özellikle büyük şehirlerde. Sizler kısa vadede kar edersiniz tabii ki kitapları ucuza alırsınız ama bu her şehire gelen panayır tadındaki Tüyap kitap fuarlarındaki indirim ve internet siteleri orta vadede bir çok kitapçıyı batıracak bilesiniz.

Ondan sonra ne olacak? Sadece 2-10 arası firmanın egemen olduğu bir piyasa çıkacak karşınıza şu anda görülen D&R ve KIRMIZI KEDİ piyasanın büyüğünü alacak gibi. Geri kalan 10-15 civarı firma da kalanı paylaşacak. Bizim gibilere de gidene kadar bağırmak düşecek. Diyeceksiniz ki bana ne ben ucuza alıyorum işte. Şu olacak sonra piyasa az kişi tarafından domine edilebilir hale geldiğinde mesela ONLAR NE İSTİYORSA ONU OKUYACAK VE ONU DÜŞÜNECEKSİNİZ ve ONLARIN KOYDUĞU FİYATA ALACAKSINIZ. Dahası da var sonra yazarız burada

Öncelikli sevgili Arkabahçe, size sorulan sorulara sosyal medya üzerinden cevap dahi vermiyorsunuz, çok mu yoğunsunuz yahu? =))

Bir okur, yayınevinin karını niye düşünsün?
Bir okur daha pahalıya almak için sizin peşinizden niye koşsun?
Sen kar et diye neden cebinden daha fazlasını versin?
Sen okuru düşün, ona göre fiyat politikası belirle, kendisi siten ve dükkanında sat ve başka mağaza zincirlerine iskonto oranını düşürüp kitap ver ya da verme. Ama yok kitleye ulaşmak, daha çok satmak istiyorsun ama ucuza değil, yüksek fiyata. Bunu yapan yayınlar var ve indirimlerini asla %15 üzerinde görmezsiniz. Çok mu satıyorlar, hayır.

Normal kitapların fiyatları zaten ortadayken, çizgiroman fiyatları insanı okumasam mı kıvamına getiriyor. Yüzlerce seri var, bunları almak kolay mı?

Kendi matbaanı oluştur, kendin yayınla, kimseye bel bağlama o zaman? Normal fiyatlandırma ortamı oluştur, hem dükkanında hem kendi sitende aynı fiyata sat. Ülkemizde sanki çok okuyan bir kitle varmış gibi konuşuyorlar. Kitap alan belirli bir kitle var ve onlar sürekli kitap vs alıyorlar. Onun dışında kalan kesim ne kadar sürede ne kadar kitap alıyor? Ben sürekli alıyorum, bu zincirdeyim.

Etiket fiyatı 40 TL olan bir çizgiromanı dükkanda görüp almıyor okur, bakıyor internette daha ucuz gidip internetten alıyor. Onun cebinde ki paranın hesabını yayınevi yapamaz, kimsenin de haddine değil. Tabi ki bir seçme şansı varsa, aynı ürünü daha ucuza alabiliyorsa neden almasın?

D&R en çok iskonto ile yayınevinden kitap alan mağaza zinciri. O yüzden rahatlıkla %40 %50 indirim yapabiliyor.

İthaki, kendi sitesi olan ilknokta üzerinden kendi yayınlarını %38 %45 arası satıyor. İthaki son zamanlarda en çok rağbet gören yayınevlerinden biri olmasına karşın birçok sitede %50 kampanya ile kitapları satılıyor. Buna bir kere ses çıkardıklarını görmedim, duymadım. Ve bu sayede daha fazla Penguen Kitabevi açmaya başladılar. Kitabevinde aynı kitapları etiket fiyatına satıyorlar, alan alıyor, almayan almıyor. Alınmasa açmazlar herhalde? Çünkü fazlasıyla para harcanıyor o mağazalara. Flaneur Kitabevine gittiğinde %35 %40 ile indirim yapıyor. Tersi olarak internette daha az iskonto ile satılıyor.

Ben Arkabahçe'nin serzenişini haklı bulmadım. Okur senin yanında olacaksa, ilk önce onunla iletişimin iyi olacak. Sadece kitap basıp, bu serzenişi yapmanın mantığı yok. Olaya maddi bakmaktan başka bir yanı yok serzenişin. Sepetimde bulunan Arkabahçe'nin Daredevil serisini çıkardım, almıyorum da, okumuyorum da. Bakınız çok basit oldu.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

haziran00

Alıntı yapılan: BLooDSLinCe - 21 Ekim, 2019, 11:39:23
Öncelikli sevgili Arkabahçe, size sorulan sorulara sosyal medya üzerinden cevap dahi vermiyorsunuz, çok mu yoğunsunuz yahu? =))

Bir okur, yayınevinin karını niye düşünsün?
Bir okur daha pahalıya almak için sizin peşinizden niye koşsun?
Sen kar et diye neden cebinden daha fazlasını versin?
Sen okuru düşün, ona göre fiyat politikası belirle, kendisi siten ve dükkanında sat ve başka mağaza zincirlerine iskonto oranını düşürüp kitap ver ya da verme. Ama yok kitleye ulaşmak, daha çok satmak istiyorsun ama ucuza değil, yüksek fiyata. Bunu yapan yayınlar var ve indirimlerini asla %15 üzerinde görmezsiniz. Çok mu satıyorlar, hayır.

Normal kitapların fiyatları zaten ortadayken, çizgiroman fiyatları insanı okumasam mı kıvamına getiriyor. Yüzlerce seri var, bunları almak kolay mı?

Kendi matbaanı oluştur, kendin yayınla, kimseye bel bağlama o zaman? Normal fiyatlandırma ortamı oluştur, hem dükkanında hem kendi sitende aynı fiyata sat. Ülkemizde sanki çok okuyan bir kitle varmış gibi konuşuyorlar. Kitap alan belirli bir kitle var ve onlar sürekli kitap vs alıyorlar. Onun dışında kalan kesim ne kadar sürede ne kadar kitap alıyor? Ben sürekli alıyorum, bu zincirdeyim.

Etiket fiyatı 40 TL olan bir çizgiromanı dükkanda görüp almıyor okur, bakıyor internette daha ucuz gidip internetten alıyor. Onun cebinde ki paranın hesabını yayınevi yapamaz, kimsenin de haddine değil. Tabi ki bir seçme şansı varsa, aynı ürünü daha ucuza alabiliyorsa neden almasın?

D&R en çok iskonto ile yayınevinden kitap alan mağaza zinciri. O yüzden rahatlıkla %40 %50 indirim yapabiliyor.

İthaki, kendi sitesi olan ilknokta üzerinden kendi yayınlarını %38 %45 arası satıyor. İthaki son zamanlarda en çok rağbet gören yayınevlerinden biri olmasına karşın birçok sitede %50 kampanya ile kitapları satılıyor. Buna bir kere ses çıkardıklarını görmedim, duymadım. Ve bu sayede daha fazla Penguen Kitabevi açmaya başladılar. Kitabevinde aynı kitapları etiket fiyatına satıyorlar, alan alıyor, almayan almıyor. Alınmasa açmazlar herhalde? Çünkü fazlasıyla para harcanıyor o mağazalara. Flaneur Kitabevine gittiğinde %35 %40 ile indirim yapıyor. Tersi olarak internette daha az iskonto ile satılıyor.

Ben Arkabahçe'nin serzenişini haklı bulmadım. Okur senin yanında olacaksa, ilk önce onunla iletişimin iyi olacak. Sadece kitap basıp, bu serzenişi yapmanın mantığı yok. Olaya maddi bakmaktan başka bir yanı yok serzenişin. Sepetimde bulunan Arkabahçe'nin Daredevil serisini çıkardım, almıyorum da, okumuyorum da. Bakınız çok basit oldu.

Arkabahçenin cevap vermesi yada vermemesi durumuna yorum yapmam yanlış olur ama tabiki de evet cevap vermeli

Öte yandan benim anladığım şey okurlar neden ucuza alıyor durumu değil, bende okur olarak daha ucuza almak isterim. kendiniz yazmışsınız DNR %40- %50 ile satıyor diye DNR ın %50 ile sattığı kitabı çizgi roman evleri o iskontadan alamıyor. Aldıkları zamanda daha az iskonto yapıyorlar. Zaten bir çok yayınevi özel zamanlarda kendi kitaplarını çok iyi iskontolarla satıyor. Fuarlar olsun özel günler olsun vs vs .

Çizgi roman yelpazesi genişliyor ama okur sayısı aynı kaldığı ve Türkiye ekonomisi ortada olduğu içinde herşeyi almak bizler için zorlaşıyor, öte yandan bir çizgi roman yayıncısının kendi matbasını kurması bence şu anda hayalden daha uzakta

Son söz DNR dükkanlar için geçerli değil bu durum DNR internet sitesi için geçerli  (her yayınevine aynı uygulamayı mı yapıyor bilmiyorum kendi bildiklerim için konuşuyorum) sipariş aldıkça yayınevinden kitabı alıp müşteriye yolluyor. X kitapdan 3 siparişmi gelmiş hop yayınevinden isteyip yolluyor. O yüzden DNR ın tuzu kuru.

Kauss

Bu yazım bir sitem yazısı, baştan dile getireyim. Daha önce bu forumda da; Arkabahçe yayınevini bazı sebeplerden eleştirmişimdir. Uzun süredir yayınlarını almadım, almamayı tercih ediyorum. Sebebi de daha önce yaşadığım tecrübelerimden kaynaklanıyor. Maalesef Daredevil gibi karakteri bastıkları içinde çok üzgünüm. Çünkü almıyorum. En son Bendis döneminde yazılan serisini aldığımı hatırlıyorum. Ara ara Yeniden Doğuş HC veya Fantastic Four gibi yayınlarını alıp almama konusuna, bir şans daha versem mi diye düşündüğümde oldu. Fakat Arkabahçe yine beni yanıltmadı.

Bu hafta çizgi roman okumaya başlamak isteyen arkadaşım benden fikir istedi. Bende kendisine tamamlanmış serilerden New 52 Batman 1-2-3 ciltlerini ve Y: Son erkek ciltlerini önerdim. New 52 başlangıç içinde Flashpoint patlama noktasını sipariş etti.
Bugün evine misafirliğine gittiğimde, Flashpoint cildini gördüm. İç sayfalardan 4-5 sayfa ayrılmış. Kitap 2016 yılında piyasaya sürülmüş. Kitabı görünce gerçekten sinirlendim. İnsanın yaptığı işe bir saygısı olur. Kendine ve işine yoksa bari müşterisine saygısı olur. Diğer yayınevlerinden gelen kitaplarında hasar yokken, bu cildin yıprandığı da ortada. Kitap benim olsa, direk iade ederdim.

Hayır bir bunlara bakıyorum bir de diğer yayınevlerine bakıyorum. Türkiye'de neleri getirdiğiniz veya kaç senedir sektörde olmanız şahsen hiç umurumda değil. Umarım benim gibi sizin yayınlarınızı almayı bırakan, müşterilerinizi arayacak durumu düşersiniz. Kimsenin ekmeğinde de gözüm yok fakat okuyucu yolunacak kaz olarak görme, eleştiri kabul etmemeleri gibi durumlardan dolayı bunları diyorum.

Kendileriyle mazimde; 2018 yılında yine onların yayınlarından olan Daredevil cildi aynı şekilde ayrılmıştı. Beşiktaş'ta ki mağazalarına gittiğimde; okurken yırtmışsındır diyerek geçiştirmişlerdi. 30-40 TL'de filan değilim zaten o günde amacım iade filan değildi. Sadece baskı kalitelerini gündeme getirmekti. Adamlar hiç bir türlü eleştiri kabul etmiyorlar. Sosyal medyada bir şey derseniz; silerek, engelliyorlar. Aynı sektörde olduklarından dolayı isim vererek örnek vereceğim. Bu forumda yazılar duruyordur; Batman Elmer Fudd fasikülünü hasarlı olarak mağazadan satın almıştım. Ve konusuna yazdığımda Ertan Bey, isim soy isim ve adres vermem konusunda yenisini yollayabileceğini söylemişti. Benim hatam olduğu ve JBC'nin sitesinden sipariş etmediğim için kabul etmemiştim.
Veya 2019 yılında Paralelevren çizgi roman mağazasından X-Men Black Mystique fasikülünü alıyordum. Fasikül yıpranmıştı fakat kendi tercihim ile satın aldım. Burç bey, fasikül yıprandığı için fiyatını düşürmüştü ki bunu ben söylemedim.
Yani demek istediğim; aynı piyasada bir bu arkadaşlar var birde Arkabahçe var.
Müşterinizi önemsemezseniz, yılda 2-3 kere yaptığınız gibi; batıyoruz ediyoruz, bize  yardım edin paylaşımlarını daha da fazla yaparsınız. En son yaptığınızda üzülmüştüm ama bu sefer üzülmeyeceğim. Çünkü ders çıkarmıyorsunuz.

Ekleme olarak şunu da söyleyeyim; sadece müşteriye böyle olduklarını da düşünmüyorum. Bir kere Zahiri Comics canlı yayınında denk gelmiştim. Kendilerine gelen yeni ürünlerinin kutusunu açarken, tek yıpranmış ciltler Arkabahçe'ye aitti. Onlarda Arkabahçe'ye bu konuda sitem ettiklerini hatırlıyorum.

kırkambar

Arkadaşlar, yolu hiç Arkabahçe'ye düşen oluyor mu? Yerinde duruyor mu? Pazartesi sabah bir gurup kitap siparişi verdim, hala hazırlanıyor gözüküyor. E-posta gönderdim, telefon ettim cevap veren olmadı. Büyülü'den yaptığım siparişler aynı gün kargoya veriliyorken üç gündür birkaç kitabı gönderememek yeni verilecek siparişlerde iki kere düşünmek demek.

Kauss

Eskiden kendilerinin facebook hesabını takip ederdim, uzun süredir sayfalarına vb girmemişimdir. Biraz önce instagram sayfalarına baktım ve attıkları story'i gördüm.

Yalan söylemeyeceğim oldukça tuhaf karşıladım. Hırsızlık işletmenin sorunudur ve hırsızlığı önlemek istemeleri gayet haklı bir durumdur.

Fakat yıl olmuş 2022; çanta ve poşet teslim etmek, yok hırsızlığa şahit olup bunu söylerseniz %50 indirim kazanbilirsinizler filan bana hiç hoş gelmedi.

Üstüne üstlük bir çok ürünün fiyatı değişiktiği için kasaya sormanızı rica ederizi de samimi bulmuyorum. İşletme eğer etiketli ürünün fiyatı değiştiyse bunun etiketini düzeltmesi lazım. Tüketici haklarında da; kasa ve ürün üzerinde ki fiyat tutmuyorsa, ürün üzerinde ki fiyat baz alınır deniliyor.

pizagor

Geçenlerde Ahmet Kocaoğlu'nun sert kapak Daredevil'a kafa attığı bir video da vardı  :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...