ZAGOR MAXI - ÇİZGİ DÜŞLER

Başlatan hanac, 11 Haziran, 2014, 21:54:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: -brendon- - 02 Aralık, 2015, 17:03:03
Suanda maxi 25te zagor elektrikli sandalyede ,cizgi duslerde maxi 13e denk gelcek bilgilendirim dedim :)not:resim boyutunu ayarlayamadigim icin atamadim

Doğru, italya'da en son Maxi-25 yayınlandı.

Bizde Çizgi Düşlerin yayınladığı son Maxi-6 ise italya'da yayınlanan Maxi-18 oluyor.

Yani Maxi 19-25 arası bizde henüz yayınlanmadı; Toplam 7 sayı oluyor.

Çizgi Düşlerin Maxi-7 olarak yayınlayacağı Maxi-19 un kapağı aşağıdadır

Senaryo: Ade Capone
Çizim: Gaetano e Gaspare Cassaro

-brendon-

Hanac bey elinize saglik resimli tanitim icin

köstebek

Yukarıda bahsi geçen kapak, Sabotajcılar adıyla ve içi dolu olarak an itibariyle İstanbul'da bir matbaanın içinde bir yerlerde takılmaktadır. Büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde oralara postu serip yayılmaktan vazgeçecek lütfedip ülkemizdeki muhtelif çizgi roman dükkânlarının raflarını süslemeye geçecektir. Ha sorarsanız ükemizin seçkin zincir mağazalarına ne zaman gelir, onu da hep birlikte öğreneceğiz... :) 

rumar80

Biraz egoistçe bir yazı olacak ama benim için Altan'ın dükkanına gelmesi yeterli.  ;) ;D

köstebek

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Aralık, 2015, 14:32:22
  Biraz egoistçe bir yazı olacak ama benim için Altan'ın dükkanına gelmesi yeterli.  ;) ;D

Bulmuşsunuz gül gibi dükkânı, şeker gibi adamı rahatsınız tabii...

İşin şakası bir yana, şu çizgi roman dükkânlarının sayısını bir şekilde arttırmak lazım. Öyle büyük zincirlerin içinde savrulmak nereye kadar... bir şekilde bu işi çözmekl lazım. Yoksa zincir dükkânların keyfine göre dönüp duracağız ortalıkta...

Mrtekin

1-Çizgi Düşler, Ankara ve İzmir'de kendi şubelerini kursun.

2- Çizgi Düşler, sitesinden satışa başlasın. (Örn: Jbc, Arkabahçe, Gerekli)
They drew first blood...

köstebek

bu akşamın konusu Zagor maxi 8, bir başka deyişle gavurda 2013 yazında basılan Maxi 20, yani FIRTINALARIN EFENDİLERİ...

Şimdi efendim, bu ayki Zagor da kızılderili efsanaleriyle, daha doğrusu dinsel inanışlarıyla yakından ilgili bir serüvenle karşınızda... Sğpoiler vermeden önce sizlere biraz ön okuma yapmanız gereken yerleri belirteceğim ve sonrasında uygun bir zaman bulup bu ön okumaları yaparsınız artık...

Öncelikle maceramız Ontario Gölü civarındaki Mississauga topraklarında geçiyor... Ontario Gölü demişken Kaptan Swing'e ve Gamlıbaykuş'a selam ediyoruz.
ek bilgilere başlayalım: Kanada Yerlileri konusunda: Kanada yerlileri, Kanada'daki Amerika yerlileri için kullanılan ve Kızılderili (First Nations), İnuit ve Métis olmak üzere üç ana yerli grubunu kapsayan yasal terimdir. Kanada'da Kızılderili (Indian) ve Eskimo adları "aşağılayıcı" (pejorative) bulunduğu için resmi olarak kullanılmaz. Günümüzde Kızılderililer için «İlk Milletler» (First Nations), Eskimolar için de «İnuit» adı kullanılır. Kanada yerlilerinin nüfusu 1.172.790 kişidir. Eğitim-öğretimi yirminci yüzyılın ortalarına kadar ırkçı asimilasyon politikaları gereği oluşturulan Kanada yerli yatılı okullarında yapılıyordu. Günümüzde, Kanada yerlilerine karşı geçmişte uygulanan sistemik ırkçılığın (systemic racism) etkileri hâlâ sürmektedir.
İte efendim, böyle berbat beyaz adamların arasında bizim ilgilendiğimiz kabile Mississauga'lar.
"Mississauga topraklarına 1600'ün başında ayak basan Avrupalılar burada kendilerinden önce gelip Credit Valley havzasında yasayan Iroquoi ve Algonquian yerlilerinden bahsetmislerdir. 1700'lerin başında bölgeye ulasan Fransız tacirler Huron gölünden  gelmis Ojibwa yerlilerinin Etobicoke Creek, Credit River and Burlington Bay bolgelerine hakim oldugunu su anda Credit River'in bulundugu bölgeye Mississauga ismini verdiklerini ve yerli dilinde bu ismin "birçok ağzı olan Kuzey nehri" anlamına geldiğini belirtmislerdir.
Daha ayrıntılı bilgi için bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Mississaugas ve enteresan bir şekilde ... http://mississaugaturks.blogspot.com.tr/2012/03/gecmisten-gunumuze-mississauga.html

(kısaca her yerdeyiz...)

köstebek

Efendim, maceraya bir giriş yapalım, ardından yan okumalar mevzusuna döneriz: Şimdi Ontario'nun o bölgesinde bir türlü sonu gelmeyen çok soğuk bir kış yaşanmaktadır. sonunda bir grup yerli genç, yeter bu kadar deyip, soğuk kışın bitmesi için eskilerin lanetlenmiş ayinlerinden birini (eski kurt tapınması...) gerçekleştirir ve olumlu sonuç alırlar. Lakin kabilenin yaşlı şamanı ne yaptınız siz, bunun bedeli çok ağır olacak der ve aradan  yıllar geçer... bu arada bizim serüven de başlayacaktır...

Yan okumalar:
1. SIĞIN: Şimdi efendim, eski güzel Zagor ünlerinde olsa çevirmenlwr geyik deyip geçerdi, biz de resimdeki hayvana bakıp evet abi, der okumaya devam ederdik. Oysa geyik deyip geçmemek lazım, önce boynuzlarının şekline iyice bir bakmak lazımmış. Bu sığın hayvanı hakkında daha fazla bilgi için bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1%C4%9F%C4%B1n.
Meğer bizim anadolu'da da bir zamanlar Kafkas sığını adlı bir alt tür yaşarmış da aşırı avlanma ve yaşam alanlarının yok olması yüzünden azalmaya başlamış ve nihayet iki asır önce 1810 yılında soyu tamamen tükenmiştir... 

hanac

Alıntı yapılan: köstebek - 02 Ocak, 2016, 22:35:44
bu akşamın konusu Zagor maxi 8, bir başka deyişle gavurda 2013 yazında basılan Maxi 20, yani FIRTINALARIN EFENDİLERİ...

Şimdilik italyan kapağını ekleyelim ...

köstebek

Yan okumalar:
2: Efendim, serüvende çok güzel bir yerli kız var. Polmonit hastalığından ölüyor, merak ettim, nedir bu hastalık diye bir bakındım... Google translate dey'e göre pneumonia denen illetin İtalyancasıymış. pneumonia da zatürree'nin (akciğer dokusu iltihaplanmasıymış) İngilizcesiymiş... Bu kadar yan bilgi bana yetti, hemen o kelimeyi zatürree'ye çevirip geçtim. Forumumuzda doktorlar da var, belki bize daha ayrıntılı anlatırlar...

3: Bu arada unutmadan belirteyim... Zagor bu serüveninde fırtına tanrılarıyla dövüşüyor  (ismen zikretmemi isterseniz: Wadja: kar ve buz tanrısı; asaki: gecenin ve karanlıkların efendisi; maxiwi: yağmurun, sisin ve bulutların sahibi; maitan: rüzgarın ve havanın tanrısı)... fırtınanın efendileri  deyince hemen Thor işte abi deyip geçmeyelim, insanoğlunun mitolojisinde hava durumuyla uğraşan o kadar çok tanrısal varlık var ki... küçük bir liste olarak linkte veriyorum... Daha da arkası vardır, incelemek isteyenler için ...https://en.wikipedia.org/wiki/Weather_god

köstebek

Yan okumalar
4: Serüvenin bir yerinde karşımıza "Archer" denilen pipolu, uzun bıyıklı bir adam da çıkıyor. Zagor'un eski dostlarından biri. Onun için Zagor 104 ve devam eden sayılara bakmanız gerekiyor, lütfen bakın... (KM-28 ve 29. ciltlerde, "İyi ve Kötü adlı" uzunca bir macera, benim çok sevdiğim bir mirasa kavuşma serüveni, bizde eskiden Rapid City diye geçiyordu, yanılmıyorsam... Okuyun, çok keyif alacaksınız ve Archer ile yeniden karşılaştığınızda Zagor gibi bir sevinç çığlığı atacaksınız)

köstebek

Yan okumalar 5:
Trading Post meselesi... Efendim, bu önemli bir mesele, aslında düz çevirisi "ticaret karakolu, lakin bazı anlamsız tartışmalara girmemek için "takas merkezi" olarak bırakmayı seçtik, merak edenler için: bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ticaret_karakolu

köstebek

Ocak ayı içinde okumanız için hazırdır efendim...,

FIRTINALARIN EFENDİLERİ: (Maxi No 20; Yazar: Moreno Burattini; Çizer: Alessandro Chiarolla)

Dört genç şaman tarafından gerçekleştirilen unutulmuş bir ayin, topraklarını uzun süredir dondurucu parmakları arasında ezen ve bir türlü  bitmeyen, zalim kış mevsimini sonlandırır, ama bunun bedeli çok ağır olacaktır. Anlaşılmıştır ki, insanoğlu doğa elementlerini kontrol eden iblislerin ve tanrıların güçlerini bedenlerinde ve ruhlarında taşımaya henüz hazır değil, hiçbir zaman da olmayacak. Derken aradan zaman geçer ve olaylar hiç beklenmedik şekilde gelişmeye başlar... Eski, güzel şaman günlerinden günümüze taşınan bir öykü sizleri bekliyor...

caretta

Fantastik maceralar Zagor'a yakışıyor.Hiç sıkılmadan,zevkle okunan bir macera "Fırtınaların Efendisi".

köstebek

Çok haklısın Atilla Abi,

lakin Zagor Maxi'de de sonlara yaklaştık. 20. sayıyla 2013 bitti, önümüzde an itibariyle sadece 5 tane maxi kaldı...  allah'tan İtalyanlar maxi'yi bu sene üçe çıkarttılar, bakalım seneye ne olacak.