Bonelli Satış Rakamları

Başlatan DAMPYR, 16 Haziran, 2014, 21:00:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: kharon - 28 Ağustos, 2018, 14:10:05
Bizlerden sonra ormanda elinde balta deli gibi kosturan birinin hikayelerini okuyan kac kisi kalir bilemem  :D

Okuyan birkaç kişi kalabilmesi için de kaliteli hikayelere gereksinim duyuyor o fumetti. Tükenmişlik varsa bunu da farkedip dibi görmeden bırakmak atlanmaması gereken bir husus...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

Fumetti the end........

Yaşasın milyar dolarlara hakim olan DC ve Marvel ve arkasındaki güçlü film şirketleri....

Yıl olmuş 2018 hala Zagor elinde balta ile geziyor....
Yıl olmuş 2018 Tex hala aynı....
Arkadaş yetti gayri artık Tex bir uzaylı olmalı.....

Tex en kısa zamanda bira patates ve büfteyi bırakıp bir hamburger almalı....
Zagor ışın kılıcı kullanmalı...
Biraz Nathan Never'dan ders almaları lazım....

Yeni bir Tex yaratılıp eşcinsel denenmeli. Zagor kadın olmalı.......

He-Man Tex'e karşı bir seri başlatılmalı....

Nathan Never injustice'a katılmalı

Dylan Dog Wonder Woman ile maceraları dalmalı...

Kısaca biz öldük mü Bonelli de ölecek.......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 28 Ağustos, 2018, 15:10:05
Çocukluğum Almanya'da geçti.

O zamanlarda (1980 ler) bu Disney çizgi romanları çok popülerdi. Haftalık aldıklarım vardı.

Meğerse hepsini İtalyanlar çizip hazırlıyormuş.

ben de bu vesile ile yeni ogrendim Disney Italy diye birseyin varoldugunu  :D

kharon

Alıntı yapılan: hennessy - 28 Ağustos, 2018, 19:40:26
Fumetti the end........

Yaşasın milyar dolarlara hakim olan DC ve Marvel ve arkasındaki güçlü film şirketleri....

Yıl olmuş 2018 hala Zagor elinde balta ile geziyor....
Yıl olmuş 2018 Tex hala aynı....
Arkadaş yetti gayri artık Tex bir uzaylı olmalı.....

Tex en kısa zamanda bira patates ve büfteyi bırakıp bir hamburger almalı....
Zagor ışın kılıcı kullanmalı...
Biraz Nathan Never'dan ders almaları lazım....

Yeni bir Tex yaratılıp eşcinsel denenmeli. Zagor kadın olmalı.......

He-Man Tex'e karşı bir seri başlatılmalı....

Nathan Never injustice'a katılmalı

Dylan Dog Wonder Woman ile maceraları dalmalı...

Kısaca biz öldük mü Bonelli de ölecek.......

Wonder Woman'i bilemedim ama Justice League Dark'a pek yakistirdim kendisini simdi   :D

NIC

Benim gibi azili bir fumettici Tex ve Zagor almayi biraktiysa çanlar gerçekten çaliyor demektir. Atilla abinin yazisinda belirttiği gibi yil 2018 olmuş halen aynı şablonda senaryolar, diyaloglar vs. Şuan aktif olarak aldiğim  fumettiler;
Ken Parker, Julia, Nathan ve Dampyr.. .Bu dört seriden halen zevk aldigima göre, sorun bende değil diye düşünüyorum.

Mrtekin

Bonelli'nin 2018 satışlarına dair;

https://comixarchiveinternational.blogspot.com/2018/09/bonelli-i-dati-di-vendita-del-2018.html?m=1

Tex'e yeni seriler yaramış gibi görünüyor. Satışları fena görünmüyor ama Dylan'da çok feci bir düşüş var gibi.

Not; Bu makale 2017 satışlarını baz almış olabilir. 2017 ile 2018 rakamları aynı mıdır, biraz daha araştırma yapmak gerekiyor.
They drew first blood...

yalcinerol345

Martin Mysteré resmen sürünüyor.İptal etmeleri beklenir sanki.Satış sayısı da normal bence.Nerde ilk maceraları nerde şimdikiler.

hanac

- Tex ......................................... 170.000 (2000 yılında 300.000)

- Dylan Dog ................................ 78.000 (2000 yılında 270.000)

- Julia ......................................... 28.000 (2000 yılında 85.000)

- Zagor ....................................... 27.000 (2000 yılında 55.000)

- Nathan Never .......................... 23.500 (2000 yılında 130.000)

- Dragonero ............................... 21.000 (1. sayısının satış miktarı bilinmiyor)

- Dampyr ................................... 19.000 (2000 yılında 95.000)

- Morgan Lost ............................ 14.500 (1.sayı 47.000)

- Le Storie .................................. 14.000 (1.sayı 40.000)

- Orfani ...................................... 10.000 (1.sayı 49.000)

- Mercurio Loi .............................. 9.000 (1. sayısının satış miktarı bilinmiyor)

- Martin Mysteré .......................... 8.000 (2000 yılında 65.000)

Mrtekin

Şimdi şöyle bir durum var;

Biraz önce Amerikan yerel pazarından paylaştığım verilerde; çoğu çizgi romanın 10.000 gibi rakamlarla devam ettiği ve 100.000 gibi rakamların büyük bir olay olarak anıldığı duruma referansla;

Amerikan nüfusunun yaklaşık 1/5'i olan İtalya'daki bu satışlar (aşağıya giden ivmeye sahip olsa da) hala çok güçlü bir duruma işaret etmekte gibi sanki. Yani; bu satışlar; öyle veya böyle, İtalya için; fumetti öldü-bitti denilecek bir hüviyete sahip değil şu an için. Sadece yerel pazarlardaki satış grafiklerinden yola çıkarak genel bir karşılaştırma yapıyoruz, yanlış anlaşılmasın.

Bu bağlamda, bu satış grafiği ile, Dc ile masaya çok rahat oturduklarını düşünebiliyorum Bonelli yöneticilerinin. Özgüven faktörü ve yerel sektördeki konumlanma başarısı çok önemli bu tür global birlikteliklerde.
They drew first blood...

doktor1881

Martin Amca için çanlar  çalıyor

gamlıbaykuş

Genel anlamda hepsi için çalıyor gibi.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kharon

inanilmaz... martin amca'nin emeklilik zamani gelmis anlasilan  :o

kharon

Alıntı yapılan: Mrtekin - 03 Aralık, 2018, 21:01:09Şimdi şöyle bir durum var;

Biraz önce Amerikan yerel pazarından paylaştığım verilerde; çoğu çizgi romanın 10.000 gibi rakamlarla devam ettiği ve 100.000 gibi rakamların büyük bir olay olarak anıldığı duruma referansla;

Amerikan nüfusunun yaklaşık 1/5'i olan İtalya'daki bu satışlar (aşağıya giden ivmeye sahip olsa da) hala çok güçlü bir duruma işaret etmekte gibi sanki. Yani; bu satışlar; öyle veya böyle, İtalya için; fumetti öldü-bitti denilecek bir hüviyete sahip değil şu an için. Sadece yerel pazarlardaki satış grafiklerinden yola çıkarak genel bir karşılaştırma yapıyoruz, yanlış anlaşılmasın.

Bu bağlamda, bu satış grafiği ile, Dc ile masaya çok rahat oturduklarını düşünebiliyorum Bonelli yöneticilerinin. Özgüven faktörü ve yerel sektördeki konumlanma başarısı çok önemli bu tür global birlikteliklerde.

satis rakamlari karsilastirabilir olsa da Amerikan cizgi romani sadece cizgi roman olmanin cok otesine tasmis durumda; sinema evrenleri, diziler, animasyonlar, figurler, comic-conlar... devasa bir network.

Son orumcek adam oyunu sadece 3 gunde 3.3 milyon satmis; muazzam bir rakam ve rekor.
https://www.gamespot.com/articles/spider-man-ps4-breaks-sony-game-sales-records/1100-6461923/

bu network varken cizgi romanlarin 100 bin satmasi sorun olmaz Marvel DC icin  ama Bonelli icin dusen satislar ayni anlama gelmez diye dusunuyorum. Birliktelige DC'den cok Bonelli'nin ihtiyaci olabilir kanimca

Mrtekin

Selamlar,

Sadece yerel satışlar açısından bir karşılaştırma yaptım, "global" kısmı tabii ki esgeçtim, düşen satışlarda Amerikan endüstrisinin hayatımıza, oyunu, filmi, dizisi, oyuncağı vs herşeyi ile abanmasının etkisi tabii ki var.

Hal böyleyken, nüfusa oranlı ünite bazlı satışlarda, İtalyan piyasasının hala çok canlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Fumetti, bu kapsamda Amerikan pazarına kendini teslim etmemiş, iyi dayanıyor bence. Burada İtalyanların da bunu bir "onur" ve "milli mesele" yapması gibi bir durum var mı; bilmiyorum.

DC ile masaya oturduklarında bir kompleks duyduklarını da düşünmüyorum, şahsen. Onlar da öyle ya da böyle, Amerikan pazarına açılmak için bir strateji geliştiriyorlardır. Bu strateji, DC'den çok Bonelli'ye yarar gibi düşünmek istiyorum.

Bu arada, biraz konu dışı ama; "Flash/Zagor" birlikteliğinden ziyade bir "Batman/Tex" crossoverı beni günlerce heyecanlandırmaya yetecektir. :-)
They drew first blood...

kharon

Alıntı yapılan: Mrtekin - 03 Aralık, 2018, 23:03:02Selamlar,

Sadece yerel satışlar açısından bir karşılaştırma yaptım, "global" kısmı tabii ki esgeçtim, düşen satışlarda Amerikan endüstrisinin hayatımıza, oyunu, filmi, dizisi, oyuncağı vs herşeyi ile abanmasının etkisi tabii ki var.

Hal böyleyken, nüfusa oranlı ünite bazlı satışlarda, İtalyan piyasasının hala çok canlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Fumetti, bu kapsamda Amerikan pazarına kendini teslim etmemiş, iyi dayanıyor bence. Burada İtalyanların da bunu bir "onur" ve "milli mesele" yapması gibi bir durum var mı; bilmiyorum.

bilemiyorum, Italya'da bizzat yerinde gordugum cizgi roman dukkanlarinin ve kitapilarin manga ve comics satiyor olduguydu, gencler agzina kadar doldurmustu bu dukkanlari. ortalikta bonelli gozukmuyordu pek, muhtemelen kemik bir okuyucu kitlesine (ve daha yasli bir kitleye) abonelik yoluyla satiyorlar. Gorunurluk cok azdi.

Manga ve Comicslerin bu ulkedeki satis trendine -ve ozellikle yas grubuna- da bakmak lazim birseyler soyleyebilmek icin.