Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

"Babyface Wilson"u hatırlayamadım Çetin Bey.186'lık seride ise sadece "bebek yüzlü"diye geçiyor.Genellikle
eski bir maceraya atıfta bulunulduğunda dipnot olarak o macera zikredilir ama nedense bu defa öyle olmamış.
Tamemen hayal ürünü de olabilir zira o kadar insan öldüren birini unutmuş olamayız.

caretta

Cruzado!

Villa kartlarından bu sefer seçtiğim macera orijinal 242-244 sayılar olan "I Guerrieri Venuti Dal Nord" adlı 300 sayfalık macera. Nolitta yazmış, Galleppini çizmiş. Bu macera 186'lık Ceylan Teks Serisi'nin 45-48 sayılarında "Kuzeyden Gelen Savaşçılar" adiyla Nisan-Haziran 1982'de yayınlandı.
            Paiute yerlisi genç Cruzado (alnında bir haç dövmesi var) bir grup savaşçı ile Teks'in köyünü ziyaret eder. Oldukça hayalci ve maceraperest ruhlu bir genç olan Cruzado beyazlara karşı savaşmak, onlara zarar vermek peşindedir. Teks'e de meydan okur ve dersini alır. Kampa gelişinden rahatsız olan Teks, Cruzado ve adamlarından şafakla birlikte kampı terk etmelerini ister. Ne var ki adamlar giderken 12 kadar genç Navajo'yu da beraber götürürler.
      Asi gençler civar çiftlikleri yakıp yıkarak, kervanlara ve posta arabalarına saldırarak arkalarında kanlı bir iz bırakarak kuzeye doğru çekilmektedirler. Defiance Kalesi yetkilileri işe karışırlar. Karson girişimlerde bulunur ama kanlı eylemler sürer. Kit ve Karson kaleye giderler ama orada tutuklanırlar. Teks ve Tiger Jack kaçakların izlerini sürerler. Rocky Dağlarında askerler tarafından kıstırılan kaçaklar bir mağarada direnmektedirler. Teks, komutan Walker'e genç Navajoları ikna edebileceğini söyler. Tam Cruzado Teks'i vuracakken Navajolar ayaklanırlar ve kanlı bir çatışmadan sonra Paiuteleri öldürürler. Teks, Cruzado'yu sağ yakalar ve askerlere teslim eder.
      Sağ kalan (bazıları yaralı) 6 Navajo ile dağlık arazide, zorlu kış koşullarında dönüş başlar. Yakın bir kasabadaki bir grup haydut onlara pusu kurar. Gayeleri, bu çeteden çok zarar gören kişilere Kızılderilileri götürerek para sızdırmaktır. Neticede Karson ve Kit yetişir ve onları kurtarır. Kanlı çatışmadan sadece 1 genç sağ kalır.
     Villa bu güzel maceraya tam 5 kart ayırmış. İlk karta Fork Village'deki çatışma var. İkinci kartta posta arabası saldırısında Teks ve Tiger'a ateş etmeyen iki Navajo!nun korkunç sonu var. Araba tekerleğine bağlanarak dayanılmaz işkenceler gören genç Navajo Teks'e "Beni öldür Gece Kartalı. Ölüm çok gecikti" diye yalvarır. Yürek burkan bir sahnedir.3 .kartta çatışmanın son safhasında Cruzado Teks'e saldırıyor. 4.kartta karlar altında harap kasaba. 5.kartta da kanyonda pusuya düşüş sahnesi.

caretta

pizagor

Çok detay bir talep olacak ama Babyface Wilson değil de Bebekyüzlü Wilson olarak kalması daha hoş olur diye düşünüyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

caretta

Çizgi Düşler'den bu ay çıkan 39.sayı orijinal 245-246 sayıları içeriyor.Kitapta başlayan yeni macera "Kanlı Demiryolu"bir G.L.Bonelli-Erio Nicolo
üretimi.İki rakip demiryolu şirketinin rekabetini anlatıyor.Western Pacific adlı şirketin sahibi Tyrell kirli yöntemlere başvurarak "South and West"
şirketinin işlerini sabote ettirir.Olayı çözmek işi Teks ve Carson'a verilir.Teks,sınıra yakın geniş bölgeyi denetlemek için Apaçiler'den yardım ister.
Klasik Seri 26.sayıda karşımıza çıkan Cochise'in oğlu Tahzay bu işle görevlendirilir.Öyle aman aman bir macera değil ama yine de ilgiyle okunuyor.Tahzay karakterine dikkatinizi çekerim.El Carnicero Paul Balder macerasında(Klasik 26)çizer Fusco.Tahzay,ırkının özelliklerini taşıyor.Neredeyse yarı çıplak,sert yüzlü bir yerli.Bu kitaptaki Nicolo çizimi Tahzay çok farklı.Şık,siyah bir askeri ceket giyiyor.Yüz ifadesi ırkının özelliklerini yansıtıyor ama çok sert değil.Arada gülümsüyor da.Viski matarasını da seviyor.Nicolo,güzel,yakışıklı tiplerin çizeri.Yardakçı Simon bile tonton bir ihtiyar olarak çizilmiş.Nicolo,gardiyanları da çok güzel çiziyor.Bu macerada da sanki dışarda haydut yokmuş gibi bir hapishaneden bir grup haydut kaçırılır.Sanki baba Bonelli bu ayrıntıyı Nicolo'ya gardiyanları çizdirmek için eklemiş.Uzun uzun diyaloglar.Atılacak her adımın anlatıldığı önhazırlıklar.Aylık Seri'ye alışmış Teks okurlarının pek sevmeyeceği bir macera.Zira Klasik Seri maceralarında yakındıkları özellikler bu macerada fazlasıyla mevcut.

caretta

Maceranın sonunu merak ettiğimden Ceylan Yayınları'nın 186'lık Serisi 48-52 sayılara baktım.1982 yılı Temmuz-Ağustos aylarında yayınlanmış.
Tam 36 yıl önce.39.cilt Simon'un Apaçi yardımcısı Tonio'nun beyaz bayrakla Teks Apaçilerle görüşmeye gitmesi ile bitiyordu.Henüz çıkmamış
bir kitaptan ipucu vermek istemiyorum.Ama şu diyaloğu sizlerle paylaşmak istiyorum:
Tonio:"Kimsin?"
Teks:"Sen söyle Tahzay"
Tahzay:"Ugh.O Gece Kartalı'dır.Navajoların başı.Cochise'nin kan kardeşi.Yani benim babamın.Yanındaki de Gümüş Saç"
Tonio(zihninden söylüyor):"Büyük Manitu.Öyleyse çiftliktekiler mahvoldu!"
Rod Brent:"Sen bu Gece Kartalı'nı tanıyor musun?"
Simon:"Adını duymuştum Brent.Dediği gibi Navajoların başıdır.Rancerlerin en yetkilisidir.Bizim gibi insanları zehirlemek için
yaratılmıştır."
Brent:"Bir rancer mi dedin?"
Simon:"Evet!asıl adı Teks Viller.Hiç duymadın mı?
Brent:"Vay canına!...Tabii ki duydum"...

caretta

Çizgi Düşler Klasik Seri 2018
      Çizgi Düşler Klasik Seri ayda 2 kitaplık bir cilt olarak yayınına devam ediyor.En son Nisan ayında 39.cilt çıktı.2018 sonuna kadar 8 cilt çıkması ve
47.cilde ulaşılması öngörülüyor.Umut ederim bir aksaklık çıkmaz ve 2018-04-23 Aralık ayında 47.cildi görürüz.Ben bu yayınlanması planlanan 8 cildi ve içerdikleri maceraları senarist/çizer olarak listeliyorum.
Cilt 40   Orijinal 247-248 sayılar."Kanlı Demiryolu"G.L.Bonelli/Erio Nicolo-"Şeytanın Damgası"G.L.Bonelli/Fernando Fusco.Yayın Tarihi Mayıs 2018.
Cilt 41  Oriinal 249-250 sayılar."Şeytanın Damgası"G.L.Bonelli/Fernando Fusco
"Batının Yalnız Adamı"G.Nolitta/Giovanni Ticci.Yayın Tarihi Haziran 2018.
Cilt 42    Orijinal 251-252 sayılar."Batının Yalnız Adamı"G.Nolitta/G.Ticci.
Yayın Tarihi:Temmuz 2018.
Cilt 43     Orijinal 253-254 sayılar."Karanlığın Pençeleri"G.Nolitta/G.Letteri
"Mojave Çölü"G.Nolitta/F.Fusco .Yayın Tarihi:Ağustos 2018.
Cilt 44   Orijinal 255-256 sayılar."Mojave Çölü"G.Nolitta/F.Fusco."Başı Belada Olan Şerif"G.L.Bonelli/G.Letteri Yayın Tarihi Eylül 2018.
Cilt 45   Orijinal 257-258 sayılar."Başı Belada Olan Şerif"G.L.Bonelli/G.Letteri
"Durbin Çetesi" G.L.Bonelli/E.Nicolo.Yayın Tarihi Ekim 2018.
Cilt 46  Orijinal 259-260 sayılar "Durbin Çetesi"G.L.Bonelli/E.Nicolo."Ölüm Festivali".G.L.Bonelli/G.Ticci.Yayın Tarihi Kasım 2018
Cilt 47   Orijinal 261-262 sayılar."Ölüm Festivali"G.L.Bonelli/G.Ticci "Kırık Ok"G.Nolitta/G.Ticci."Çete"  G.Nolitta/V.Monti.Yayın Tarihi Aralık 2018.

Nemo

Bir an evvel 400. sayiya ulasmamiz dilegiyle.
Özel Alfa Ajanı

tommikser

Bu yayın hızı ile önümüzde 11 yıl kadar kaldı.Emekliliğimden önce olacak gibi :D

Nemo

Ken Parker da dayandigimiz gibi dayanmaliyiz :P
Özel Alfa Ajanı

orhan şafak

Arkadaslar teks klasik ayda 2 adet çıksa satar mı satmaz mı cevaplarınızı bekliyorum ve ilker beyin görmesini ümit ediyorum.

Bittik yahu ömür azaldı 11 sene çoook.

HacıGeraltEmmi

Bence satar. Ama yayınevinin elindeki serilerin çokluğu düşünülürse çıkarılabileceğine ihtimal vermiyorum. Çevirisi, grafik hazırlığı, ozaliti, son kontrolü vs. tonla iş :-\

AU4

Kesinlikle satar. Zaten alanlar belli. Onlarında almayacaklarını zannetmiyorum. Tex serisininin hepsine sahip olmak için ben ayda 2 değil 4 bile alırım.

s.b

Çocukluğumuzda haftalık veya onbeş günlük olarak yayınlanırdı zaten. Tex okurları memnun olur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

sultanhisar