Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Bir kere daha haklı çıkma ihtimalin yüksek abi.
Hazinenin kökeni meselesini hiç düşünmemiştim...

köstebek

Önümüzdeki ay, kürk avcılarıyla, tuzakçılarla ilgili uzun bir macera bizi bekliyor...

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Köstebek Bey'in sözünü ettiği Karakoç fasikül Tekslerde son yayınlanan -daha doğrusu yarıda kalan Trapper adlı macera.Nicolo çizimi güzel bir macera.Rakip kürk şirketlerinin aralarındaki rekabet ve mücadeleyi konu alıyor.Maceranın tamamı 186'lık Teks 72-77 sayılarda yayınlanmıştı.Karakoç
yayını 1977;186'lık 1982 tarihli.33 küsur yıllık bu macera da Çizgi Düşler tarafından yayınlanacak ve Karakoç fasiküller tamamlanmış olacak.Artık kısmetse 186'lık seriyi silkelemeye başlayacağız.Bu silkeleme lafı bana Süleyman Demirel'i hatırlattı.1987'de siyaset yasağı kalkınca meydanlara
inmişti.ANAP'ın lideri Turgut Özal'a karşı DYP'yi kurmuştu.Halk da Demirel'i "silkele baba düşecekler" diye cesaretlendiriyordu.Şimdi ben de "silkele
Çizgi Düşler Türkiye'de en çok Teks yayınlayan,seri tamamlayan yayınevi olmak yolundasın"diyorum.

caretta

12.sayıda yer alan "Büyücü Nana" adlı öykü bana Oğlak Altın Seri 116-117 sayılarda yayınlanan "Maça Kızı"adlı macerayı hatırlattı.Nana'nın sonunu
yazmayayım.Yayınlanınca bu macerayı Maça Kızı ile karşılaştırın.Ayrıca Büyücü Nana Oğlak Dev Albüm 7.sayıdaki "Kayıp Pueblo"macerasına da
benziyor.O macerada bir grup hırslı kişiler bir profesörü kaçırarak pueblodaki gizli hazinenin peşine düşüyorlardı.Bildiğiniz gibi "Trapper"Karakoç fasikül
Teks'lerin son macerası idi.Kısa bir süre İnter Neşriyat Teks yayınını başlatmıştı.Sonra Ceylan Yayınları tekrar Teks'e başlamış ve 186'lık seriyi yayınlamaya başlamıştı.Karakoç'ta yarım kalan "Trapper"bu seride ta 72-77 sayılarda yayınlanmıştı.186'lık seri Karakoç'un bıraktığı yerden devam etmedi.Orijinal sıradan 196-199 sayılar olan "Kaçak ve Nogales'in Güneyi"adlı maceraları yayınladı.Sonra 214-15 sayılara zıpladı.Yani arada kalan200-
213 sayıları yayınlamadı.200.renkli sayı olan Kristal Put'u Oğlak,3 sayılık renkli edisyonunda yayınladı.Diyeceğim o ki bu yayınlanmayan maceralar genellikle uzun soluklu,güzel maceralar.Klasik çizerler Galleppini,Fusco,Nicolo,Letteri sevenler için tam biçilmiş kaftanlar.Arzu ederseniz 203-207
sayılar olan "Great Falls Misyonu"adlı macerayı tanıtabilirim.Kanada'da geçen (Gros Jean'sız)Fusco çizimi,tam 388 sayfalık çok güzel bir macera.

köstebek

Atilla abi,

İnter Teksler, Karakoç ile Ceylan 186'lık arasında mıydı? Hangi sayılar yaynlanmıştı?

caretta

Köstebek Bey İnter Teks dizisi 31.5.1978'de yayınlanmaya başladı.Yanılmıyorsam 6 fasikül çıktı.Sonra cilt olarak devam etti.Yayınladığı tek eksiksiz
macera orijinal sayı 207-9 sayılar olan "Kartal ve Yıldırım"Diğer macera ise sözünü ettiğim "Great Falls Misyonu".203-207 sayılar olan bu macera
yarım kaldı.Bülent Hazer'in İnter Neşriyat'ı Kinowa'yı da yayınlamıştı.Karakoç fasikül Teks'ler Kasım 1977'de sona ermişti.Yani İnter Teksler fasikül
Teks dizisi ile 186'lık seri arasında yayınlandı.Sözünü ettiğim bu maceralar 1978'den beri hiç tekrar yayınlanmadı.Aradan 37 yıl geçmiş.Belki de forumdaki çoğu Teks okuru 1978'den daha sonra dünyaya gelmişlerdirler!

caretta

Orijinal 203-207 sayılar 388 sayfalık bir macera.Hal böyle olunca Villa da bu maceraya tam 6 kart ayırmış.Kartların resimlerini Sami Bayrak dostuma
gönderdim.Bu macerada da tıpkı Renkli Teks 3.sayı "Beyaz Büyücü" deki gibi kızılderilileri isyana örgütleyen bir peygamber var.Kanada maceralarının
vazgeçilmez figürü yüzbaşı Jim Brandon var.Teks macerada yalnız.Huronlar tarafından yakalanıyor ve Jim ile birlikte işkence direğine bağlanıyor.Acımasız bir katil olan Pierre Groudet (Koca Ayı lakaplı)ve kuzeni (peygamber-papaz-vaız)Roger ve hain kırmızı ceketli çavuş Donovan
baş karakterler.Koca Ayı deyince aklıma Renkli Teks 2 geldi.Bu macera da Kanada'da geçiyordu ve kötü karakterin adı Ayı Amca!Tesadüfe bakın ki
"Beyaz Büyücü"de Kanada'da geçiyor.Yani bu Great Falls macerası sonradan iki renkli Teks'e esin kaynağı olmuş.Great Falls ise Montana'da bir
kasaba.Macera orada başlayıp Kanada'da devam ediyor.

caretta

Sami Bey resimleri yüklemiş.Teşekkür ederim.Resimleri kısaca tanıtayım:1.resimde Teks Macleod Kalesi'ne giriyor.2.resimde Montana'daki Great Falls
kasabasında şerifin bürosu.Teks'in kafasına tabanca kabzası ile vurmak üzere olan hain kırmızı ceketli çavuş Donovan.3.Resimde Teks'in silkelediği
tip bir salcı.Salın bozuk olduğunu (yalan)söyleyince dayağı yiyor.4.Resim en dramatik olanı.Hain Donovan'ın yönettiği Huronlar Brooks Kalesi'nde
katliam yapmışlar.5.resimde Teks ile Jim Brandon kano ile Elbow köyünden ayrılırken kızılderililere esir düşüyorlar.6.resimde ise Teks işkence direğinde
zor anlar geçiriyor.Bu,Fusco çizimi nefis macerayı kısmetse Kasım-Aralık 2015'de 18-19 Klasik Seri'de okuyabileceğiz.
        Daha önce de yazdım.Önümüzdeki aylarda Klasik Seri'de çok güzel macaralar yayınlanacak.Pekçoğu ülkemizde ilk kez yayınlanacaklar.211-213
sayılarda Teks, Ely Parker ile tanışacak.Yine,Teks'in pek bilinmeyen dostlarından Tucson şerifi Tom Rupert'i tanıyacağız.Klasik Seri'de iş var arkadaşlar.
Sadece Aylık Seri'ye bağlı kalmayın.

caretta

Klasik Teks 12.sayıdara "El Muerto"macerası bitiyor.Teks maceralarında ay,yıl pek zikredilmez.Genellikle "bir sonbahar günü" veya "Sıcak bir yaz günü"diye maceralar başlar.Bu macerada ise merhum Ordonez biraderlerin mezar taşlarında 12 Nisan 1875 tarihi var.Teks, Pueblo Feliz'e 6 yıl önce
geldiğini;El Muerto ise kardeşlerinin öldürülmelerinin 5 yıl önce olduğunu söylüyor.Demek ki bu macera 1880-81 yıllarında geçiyor.Bu tarihler de
öteki Teks maceraları ile uyuşuyor.Yine ülkemizde yayınlanmayan 393-5 sayılarda yer alan "Santa Fe'de Entrika"adlı macerada 1881 yılında suikaste
kurban giden ABD Başkanı Rutherford Hayes'in öyküsü anlatılıyordu.Ama macerada başkan Teks ekibi tarafından kurtarılıyordu.Hayes,Oğlak Aylık
Teks 49-50 sayılarda "Lincoln'ün Katilleri"adlı macerada tekrar karşımıza çıkıyordu.Nizzi-Ortiz üretimi bu macera siyasi entrikalara örnek güzel bir Teks
macerasıdır.
       El Muerto macerasını çizen Galleppini'ye en müşkülpesent Teks okuru bile laf edemez sanırım.Üstad,macerayı çok güzel çizmiş.13.sayıdaki "Trapper" macerası da yine bir efsane Teks çizeri Nicolo'nun çizimi.193-96 sayılardan sonra 196-99'da Letteri çizimi "Kaçak" var.Macerada El Morisco
da var.199'da ise kısa bir macera olan "Nogales'in Güneyi"var.Bu da Ticci çizimi.

haziran00

Alıntı yapılan: caretta - 29 Mayıs, 2015, 13:35:33
Sami Bey resimleri yüklemiş.Teşekkür ederim.Resimleri kısaca tanıtayım:1.resimde Teks Macleod Kalesi'ne giriyor.2.resimde Montana'daki Great Falls
kasabasında şerifin bürosu.Teks'in kafasına tabanca kabzası ile vurmak üzere olan hain kırmızı ceketli çavuş Donovan.3.Resimde Teks'in silkelediği
tip bir salcı.Salın bozuk olduğunu (yalan)söyleyince dayağı yiyor.4.Resim en dramatik olanı.Hain Donovan'ın yönettiği Huronlar Brooks Kalesi'nde
katliam yapmışlar.5.resimde Teks ile Jim Brandon kano ile Elbow köyünden ayrılırken kızılderililere esir düşüyorlar.6.resimde ise Teks işkence direğinde
zor anlar geçiriyor.Bu,Fusco çizimi nefis macerayı kısmetse Kasım-Aralık 2015'de 18-19 Klasik Seri'de okuyabileceğiz.
        Daha önce de yazdım.Önümüzdeki aylarda Klasik Seri'de çok güzel macaralar yayınlanacak.Pekçoğu ülkemizde ilk kez yayınlanacaklar.211-213
sayılarda Teks, Ely Parker ile tanışacak.Yine,Teks'in pek bilinmeyen dostlarından Tucson şerifi Tom Rupert'i tanıyacağız.Klasik Seri'de iş var arkadaşlar.
Sadece Aylık Seri'ye bağlı kalmayın.

Elinize sağlık sizinde dediğiniz gibi yayımlanmamış, yarım kalmış hemde yeniden yayımlanacak maceralarla aslında Klasik Teks efsane olmayı hakediyor :)

caretta

Klasik Seri'den bir macera daha tanıtayım.Orijinal 214-215 sayılarda yer alan bu macera "İki Rakip"adını taşıyor.G.L.Bonelli ve E.Nicolo üretimi.Nogales'de bulunan Kit bir kaza sonucu yaralanır.Zengin çiftlik sahibi Don Carlos Montaya'nın evinde kalmaktadır.Teks ve Karson Arizona'nın
en güneyinde Meksika sınırında olan Nogales'e giderler.Azgın bir sığır sürüsü tarafından çiğnenmek üzere olan Montaya'nın kızı Manuela'yı Kit kurtarır.
Ne var ki kendi de kaburga kemiklerinden birkaçını kırar.Manuela ile Kit arasında bir aşk başlar.Tam "bir esmere gönül verdim"olayı.Kibirli ve soylu
olduğunu iddia eden Montaya,kızını Pedro Cortez'e vererek topraklarını genişletmek peşindedir.Kit ile Pedro takışır.Pedro da sahte bir kaçırma olayı
tezgahlayarak Manuela'yı kaçırtır.Montaya Teks'e de cart curt etmeye kalkışdığından daha önce ağzının payını almıştır.Teks ise ciddi olarak Kit istekli
ise Manuela'yı babasından isteyecektir.Ama bu gerçekleşmez.Üstelik de Montaya kızını Teks ekibinin kaçırdığını sanır.
       Meksika topraklarında metruk bir madene kapatılan Manuela'yı Teks ve Karson kurtarır.Kızı kaçıran haydudun işbirliği ile Pedro'nun da maskesi
düşer.İlginç bir macera.Kit Willer'i pek aşık olarak görmeyiz.Çizgi Düşler'in 12.Aylık Seri'de yayınlanan Sarah Wyatt Kit Willer "elektriklenmesi" bana
bu eski aşk öyküsünü hatırlattı.Macera ile ilgili Villa kartını Sami  Bayrak dostum ekleyecek.Bu macera 186'lık Ceylan Teks serisinin 13-14 sayılarında
yayınlanmıştı.

caretta

Yazıyı tamamlayan resimleri Sami Bey dostum eklemiş.Soldan 1.resimde madende tutkak olan Manuela.2.resimde kaçırma olayını tertipleyen Yaqui
yerlilerinden birisi.3.resimde duygusal veda.Kit ile Manuela veda ediyorlar.

rumar80

Sanırım en sık yayınlanan Tex maceralarindandır. Alfa yayınları bile ciltlerinde kullanmıştı.
   Ama daha net cevabi Atilla abi verir.

caretta

Bu macera bir de 69'luk Teks 4-6 sayılarda yayınlanmıştı.Alfa Yayınları'nda yayınlanmadı.