Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Alıntı yapılan: köstebek - 16 Mayıs, 2018, 23:25:15
Evet Nemo beyciğim. Tex ve oğlu gidiyor... Tam Kolombiya değil aslında, oradan geçip Panama Kanalı inşası işine bir göz atıyorlar. Teks Klasik 41 bugün okudum, aslında yıllar önce de okumuştum ya neyse... :) Birkaç ay içinde raflarda...
Yapma Çetin Bey Klasik Seri her ay çıkıyor.41.cilt de Haziran ayında çıkacak.Valla çıkmazsa burada kıyameti koparırım!

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 17 Mayıs, 2018, 19:39:41
Yapma Çetin Bey Klasik Seri her ay çıkıyor.41.cilt de Haziran ayında çıkacak.Valla çıkmazsa burada kıyameti koparırım!

Ben yanlış kelime kullanmışım abi. birkaç ay içinde dediğime bakma, haziranda raflarda olmalı.

köstebek

Abi ayrıca KM 41'de anca 250. sayıyı basacağız. Kaldı 150 sayı, bu da 75 ay demek. Bu da daha seninle en az 6 yaz daha buralarda KM sohbeti yapacağız demektir. Yani bizim askerlik bitmez görünüyor.

caretta

Klasik Seri sohbetine seve seve devam ederiz Çetin Bey.275.sayıda şu bir türlü yakalayamadığımız Ceylan
186'lık Seriyi de bitirmiş olacağız.40.sayıda başlayan "Batı'nın Yalnız Adamı"Ticci çizimi macera da çok güzel
bir maceradır.186'lık Seri'de yayınlanmıştı.Tekrar okumam gerekecek.Ta o zamanlar Amerikan Mariners
(Deniz Piyadeleri)işbaşında idiler.Onları yıllar sonra Irak'da ve Suudi Arabistan'da da gördük...

haziran00

Alıntı yapılan: caretta - 17 Mayıs, 2018, 22:46:14
Klasik Seri sohbetine seve seve devam ederiz Çetin Bey.275.sayıda şu bir türlü yakalayamadığımız Ceylan
186'lık Seriyi de bitirmiş olacağız.40.sayıda başlayan "Batı'nın Yalnız Adamı"Ticci çizimi macera da çok güzel
bir maceradır.186'lık Seri'de yayınlanmıştı.Tekrar okumam gerekecek.Ta o zamanlar Amerikan Mariners
(Deniz Piyadeleri)işbaşında idiler.Onları yıllar sonra Irak'da ve Suudi Arabistan'da da gördük...

Caretta abi Milliyet Çocuk da verilen ekler kaçıncı sayılardı ?

caretta

Milliyet Çocuk'ta yayınlanan 8 fasikül, orijinal 340-341 sayılar olan "Skagway'de Fırtına"veya bizde yayınlandığı adıyla "Kanunsuz Şehir" ve yarım kalan "Kalabah Katliamı". Tamamı yayınlansa 341-343 sayılardı.

haziran00

köstebek

Teks Klas,ik 42. sayıda okuyacağımız macera için bir ön araştırma olarak... Guaymi dili hakkında size şu linki öneriyorum.:
http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvR3VheW3DrV9sYW5ndWFnZQ

Guaymi dilinden örnekler:
https://globalrecordings.net/ne/language/1557

https://www.youtube.com/watch?v=TkBpgkqjTtg

Bu da misyonerlerin çalıştığı mevzular:
https://www.youtube.com/watch?v=Q5xaHFTnfL0

rumar80

Uzun bir aradan sonra Tex klasik seri okuyorum.  Bunun nedeni de son sayıda başlayan Batıdan gelen adam macerası. Yıllar önce ceylan yayınlarının bastığı Tex serisinde okurken büyük zevk aldığım bu macerayı tekrar okumak istiyorum.
   Konusuna gelince: Çok yakın arkadaşının ölümünün etkilerini üzerinden atamayan Kit, hayatını kurtardığı fotoğrafçı Sullovan'ın önerisini kabul ederek Kolombiya'ya düzenlenecek bir  araştırma seferine katılır. Bir süre sonra eski bir dostu ile karşılaşan Tex sefer ile ilgili sorunlar olduğunu öğrenip Kolombiya'ya gelir. Bana oğul araştırma ekibinize birlikte maceraya atılır.
    Buram buram Mr No kokan bir macera.  Ticci'nin çizimleri de çok güzel.  Kaçırmayın derim.
   Hemen arkasından gelecek macerada ise baba oğul evlerine dönmeye çalışırken yolları küçük bir adanın yönetimini ele geçirmeye çalışan bir grup genç aristokrat ve dinozor ile çakışıyor.  Bu macera da güzeldir ama ben burada sözü gerçek bir Tex ustası olan Caretta abiye bırakmak isterim. Onun derin bilgisi bizi daha da aydınlatacaktır.  O zamana kadar keyifli okumalar.

caretta

caretta

Teks Klasik Seri 40-41 ciltlerde "Şeytanın Mührü" adlı ilginç bir macera vardı. Zagor'da yayınlanan şeytan ruhlu rahip
Stefan'ın "New Salem" kasabasında  geçen macerasını çağrıştırdı. Teks'deki bu macera New Mexico'nun Quemado
kasabasında geçiyor. Maceranın finalinde kasaba cayır cayır yanıyordu.
İlginç bir ayrıntıdan bahsedeyim.
İtalya'da Temmuz ayında yayınlanan 693.sayıda adamım Proteus 4.kez geliyor. Proteus, 3.kez 316-317 sayılarda görülüyordu. Bu macera Alfa Teks Dizisi 7-8 sayılarda yayınlanmıştı. Maceranın finalinde Proteus, sirkte  bir kaplanın hücumuna uğruyor ve ağır yaralanıyordu. Sirk hangi kasabadaydı? "Quemado" da!
248-249 sayılarda yanarak haritadan silinen Quemado 316-317 sayılarda gelişmiş, bir kasaba olarak tekrar inşa edilmiş anlaşılan. Teks'de bu geri dönüşleri, eski karakterlerin yeniden görülmesini çok seviyorum.
Eh,ayrıntıları hatırlamak da benim işim.

caretta

"Teks Çizerleri" başlığında kıdemli ressam Ticci'yi anımsamıştık.
Klasik Seri'nin 41-42 sayıları (250-2) sayılar çok güzel bir Ticci çizimi macerayı "Batının Yalnız Adamı"nı konu alıyor.
Kısmetse bugünlerde yayınlanacak olan 42.ciltte bu maceranın tamamını okuyabileceğiz.
Macera 30 küsur yıl önce Ceylan 186'lık Seri 56-61 sayılarda yayınlanmıştı.
Villa bu maceradan çok etkilenmiş olmalı ki bu maceraya (sıkı durun!) tam 8 kart ayırmış.
Hele kitabımız çıksın bunları da paylaşırız. Kitabın yayınlanmasını dörtgözle bekliyorum!

darkwood

Batının Yalnız Adamı hikayesini, 36 yıl kadar önce ortaokul zamanların da okumuştum.
Serdar Hızlı'nın güzel kapakları ile süslenmiş sağlam bir hikayesi vardı..  8)
Darkwood Sakinleri..

hanac

caretta

Teks Klasik Seri 43.sayı orijinal 253-254 sayılar olan "Karanlığın Pençeleri" adlı macerayı içerecek.