Teks Klasik Seri - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 18 Haziran, 2014, 10:34:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

BANDOLEROS (No 271; Yazar: Gianluigi Bonelli; Çizer: Vincenzo Monti)
Teks, Carson ve Tiger Jack yerlilere berbat sateş suları satan üç viski kaçakçısının peşine düşmüşlerdir. İzlendiklerinden habersiz Meksika'ya doğru ilerleyen kaçakçılar bu arada iki adamı öldürüp genç bir kızı da kaçırırlar. Bu kanlı yolculuk zeng,n bir Meksikalı'nın evinde sona ererken winchester eşliğinde büyük ateş dansı da başlıyordu.

KAYIP DEVRİYE (No 271; Yazar: Guido Nolitta; Çizer: Giovanni Ticci)
Sangre de Cristo dağlarında berbat bir fırtınanın ortasında debelenen dört ortak iki Pueblo çobanın hayatını kurtarırlar. Derken uzaklarda silah sesleri duyulur. Bir grup asker yolunu kaybetmiştir...

ASKER KAÇAĞI (No 272; Yazar: Guido Nolitta; Çizer: Giovanni Ticci)
Tam da Navajo sınırında inşa edilmeye kalkan bir kalenin yaratacağı sorunları düşünen Teks hızla harekete geçer, ama devasa bir şirketin işin içine karıştığı uluslararası bir komplonun ortasına düştüğünü anladıktan sonraysa işleri çözüme ulaştırmak düşündüğünden de zor olacaktı.

orhan şafak

Merhaba oğlak yayınları ve çizgi düşlerden hemen önce aksoy yayınlarından en son teksin 13. cildi çıktı bu sayı italyada kaçıncı sayıya denk geliyordu acaba?

memospinoz

Alıntı yapılan: orhan şafak - 17 Aralık, 2020, 22:40:44
Merhaba oğlak yayınları ve çizgi düşlerden hemen önce aksoy yayınlarından en son teksin 13. cildi çıktı bu sayı italyada kaçıncı sayıya denk geliyordu acaba?

Aşağıdaki sayıdan bahsediyorsanız 392. sayı.

caretta

Çizgi Düşler Klasik Teks 52.sayı ile 186'lık Ceylan Teks Serisi 160-161-162 sayılara başlayacağız.
186'lık Seri'de Türkiye'de yayınlanmamış son orijinal sayılar, 166-167 sayılarda idi.168-186 arası maceralar
Oğlak Altın Teks Serisi'nde yayınlanmış tekrar sayılar."Kayıp Devriye"Ticci çizimi çok güzel bir maceradır.

Mrtekin

Kapağı çok sevdim. Sırf bu sebepten; işbu kitabı ben de alacağım.
They drew first blood...

orhan şafak

Teşekkürler justanordnarygeek ve caretta. :)

caretta

Bu ay yayınlanan 52.sayıda benim severek defalarca okuduğum "Kayıp Devriye"adlı Ticci çizimi macera başladı.Macera,tam 36 yıl önce 1984 yılında Ceylan 186'Seri 160-164 sayılarda yayınlanmıştı.Bu konuda yıllar önce yazdığım bir yazıyı buraya alıyorum.Yazıda,spoiler içeren bölümler var.
Binbaşı Morrow!
     Çizgi Düşler Aylık Teks Seri'sinin 18.sayısında geçen Binbaşı Morrow konusunu inceleyelim.Orijinal 271-273 sayılarda yayınlanan "La Pattuglia Sperduta"adlı macera 186'lık Ceylan Teks serisinin 161-164 sayılarında  1984 yılında "Kaybolmuş Bölgeler"adıyla yayınlandı.
    Macera Guido Nolitta-Giovanni Ticci üretimi.Colorado eyaletinin Sangre De Cristo dağ silsilesinde dostlarımız tam kadro ve de şiddetli bir kar yağışı altında yolunu kaybetmiş iki kızılderili çocuğu kurtarırlar.Tam bu sırada silah sesleri duyulur.Üç asker aç bir kurt sürüsünün hücumuna uğramışlardır.Onları kurtarırlar.Askerler,New Gate Pass (New Mexico)bölgesinde inşa edilmekte olan Necessity Kalesi'ne gitmektedirler.Yolda,iki kez hücuma uğrarlar.İki asker ölür.Kaleye gitmekte olan Teks ve Tiger yaralı çavuştan gerçeği öğrenirler.
        Çavuşun kardeşi Yüzbaşı Morrow yeni bir silah icadetmiştir.Savunma Bakanlığı yetkilileri bu yeni silaha itibar etmezler.Üstelik bu karara karşı çıkan yüzbaşıyı  yeni yapılan uzak kaleye sürgün ederler.Sonra karar değişir ve projeyi yeniden değerlendiren yetkililer yüzbaşının kardeşini onu ikna etmesi için kaleye gönderirler.Orduya silah temin eden West Kentucky Company suikastların tertipçisidir.
      Kaleye varınca yüzbaşının ordudan istifa ettiğini ve Pequano Paraiso (Küçük Cennet)adlı bir sınır kasabasına gittiğini öğrenirler.Bu arada yüzbaşıyı öldürmek için gönderilen üç suikastçıyı da öbür dünyaya gönderirler.Daha önce yüzbaşı üç Meksikalı asker ile gizlice görüşmüştür.Pequano Paraiso'yu Manuel Pedroza adlı bir Meksikalı kurmuştur.Adının aksine kasaba sakinleri melekten ziyade cehennemlik  haydutlardır.Kırılan,incinen Morrow projesini Meksikalılara satmıştır ve teslimat işte bu sevimli kasabada yapılacaktır.
    Teks ve Tiger yüzbaşıyı geri dönmeye ikna ederler ama   dönmeye yetişmezler.Üç subay projeyi almaya gelirler ve yüzbaşının pişman olmasını kabul etmezler.Silahlı çatışma çıkar ve iki subay vurulur.Binbaşı Ramirez kurtulur ve hazırda bekleyen askerleri ile Teks,Tiger ve Yüzbaşı Morrow'u bir kulübede kıstırırlar.Ramirez artık ne proje ne de getirdiği ve yüzbaşıya verdiği 20.000 doların peşindedir.Tek arzusu hakarete uğrayan ve öldürülen askerlerinin öcünü almaktır.Çatışma sürer ve binbaşı bir de top getirtir.Tam kulübeyi havaya uçuracakken kasabanın "melekleri"askerlere ateş açar.Morrow'un sarhoşken birlikte olduğu kızlardan birisi Mendoza'ya paradan söz etmiş;o ve adamları da paraların kulübe ile kül olmasına razı olmamışlardır.
      Maceranın finali biraz tuhaf.Mendoza ve ekibi kulübeden dışarı çıkan üç dostumuzu öldürmez ve paraya karşılık gitmelerine izin verir.Giderken Teks Mendoza'ya birgün karşılaşırlarsa bunu ona ödeteceğini söyler.Ödetir de.Hadi bunu da başka bir yazıda anlatalım.
        Villa bu güzel maceraya 2 kart ayırmış.

Zeljko

Attila abi senden bir top ten tex istesek nasıl olur?Tex konusunda bu kadar bilgi sahibi olan birinin en sevdiği 10 macerayi ve nedenlerini bilmek isterdim açıkçası
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Caretta bey. Sizinle aynı neslin gençleri olmaktan mutluluk duyuyorum. Tex konusundaki bütün iletilerinizi ilgiyle takip ediyorum. Sayın zelskonun tex top 10 talebini bende rica ediyorum. Selam ve saygılarımla.

caretta

700 küsur sayı çıkmış Teks'de,"Top Ten" yapmak çok zor.İlk 200 sayı içerisinde bir "Top Ten"listem şöyle:
1.70-72 "Uğursuz Kehanet"
2.98-99 "Gümüş Çan"
3.103-106 "Defiance Kalesi"
4.113-115 "İki Bayrak Arasında"
5.121-124 "Ölüm Haçı"
6.135-137 "Şeytanlar Vadisi"
7.141-145 "Büyük Entrika"
8.151-154 "Mescaleros"
9.164-166 "Asi"
10.190-191 "El Muerto"

sultanhisar

53.sayı ön siparişe açılmış...

caretta

Klasik Seri 53.cilt orijinal 273-274 sayıları içeriyor." Kayıp Devriye"adlı macera 273.sayıda sona eriyor.
"Sel Felaketi" adlı Nicolo çizimi macera ile devam ediyoruz. 186'lık Ceylan Teks Serisi'ni tamamlamaya bir sayı kaldı.
54.ciltte "Little Rock Soygunu" adlı macera ile Ceylan Yayınları'nın en uzun Teks Serisi tamamlanmış olacak.
Bu son orijinal macera "Little Rock Soygunu", 186'lı Seri'nin 166-167  sayılarında yayınlandı.
"Atilla abi bu seri adı üstünde 186'lık. 167.sayıda seri nasıl tamamlanıyor?" diye sormanızı duyar gibiyim.
167.sayıda ""Türkiye'de Yayınlanmamış Maceraların" sonuncusu yayınlandı. 276.sayıda başlayan "Korkunç Katliam"adlı macera (Çizgi Düşler 54.sayıda başlayacak) 69.luk Seri'nin ilk sayısı olarak başından 20 sayı eksik olarak yayınlandı. Peki 168-186 arası ne olmuş?168.sayıda orijinal 31-32 sayılar olan "Çölde İz"adlı maceraya dönülmüş. Tekrar sayılara devam edilmiş.
Örneğin 186'lık Seri'nin 1-2 sayıları 172-175 sayılarda yayınlanmış. Ceylan Yayınları yeni sayıların teliflerini bağlayana kadar tekrar sayılarla idare etmiş. Bu yüzden ben 186'lık Seriyi 167.sayıda yayınlanan son eskiden yayınlanmamış macera ile tamamlanmış sayıyorum.

dean

Geçen sayımızda başlayan macera artık son buluyor: Yeni bir tip makineli tüfek icat eden
teğmen George Morrow'un mutsuzluğun etkisiyle aldığı yanlış bir karar kahramanlarımızı
nerdeyse ölümün kıyısına kadar sürükleyecekti.

Sayfa Sayısı: 224
  Etiket Fiyatı: 45 TL

caretta

Alıntı yapılan: dean - 11 Şubat, 2021, 10:14:55

Geçen sayımızda başlayan macera artık son buluyor: Yeni bir tip makineli tüfek icat eden
teğmen George Morrow'un mutsuzluğun etkisiyle aldığı yanlış bir karar kahramanlarımızı
nerdeyse ölümün kıyısına kadar sürükleyecekti.

Sayfa Sayısı: 224
  Etiket Fiyatı: 45 TL

Dean dostum, sözünü ettiğiniz macera Aylık Teks Serisi'nde değil Klasik Seride.

dean

Alıntı yapılan: caretta - 11 Şubat, 2021, 11:42:33
Dean dostum, sözünü ettiğiniz macera Aylık Teks Serisi'nde değil Klasik Seride.

Uyarı için teşekkürler. Gerekli düzenlemeyi yaptım.